Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Krediti i franci

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Krediti i franci Empty Krediti i franci

    Post by Filipenko Sun Jan 18, 2015 10:39 pm

    Imam jedno glupo pitanje...al' sam na pravom topiku, pa ajde.

    Zašto ljudi koji su se zadužili u švajcarcima nisu sami krivi?
    ficfiric

    Posts : 34232
    Join date : 2012-02-10

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by ficfiric Sun Jan 18, 2015 10:53 pm

    Totalni sam laik po tom pitanju ali da pitam - da li su znali koliko ce para trebati da vrate ako uzmu taj kredit?


    _____


    Uprava napolje!

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Filipenko Sun Jan 18, 2015 11:33 pm

    Poenta je da nisu mogli znati unapred...ali su se zaduživali u valuti za koju su mislili da će im biti manja rata.

    E sad, zašto su to mislili, to je druga stvar. Ja razumem jednu stranu medalje - njima su bankari tako rekli i oni su ih poslušali. U tom smislu, oni jesu donekle prevareni. Ali, sa druge strane, morali su se sami raspitati šta, kako, koliko, i proceniti onda da li im se zaista isplati.

    Možda ja nisam dobra osoba za tu vrstu poređenja jer imam određeno ekonomsko znanje, ali ja sam gledajući valjda iste podatke i iste pokazatelje i guglajući po tom istom internetu došao do zaključka da treba štedeti u francima, a nikako zaduživati se - dakle, dijametralno suprotno. 

    Naravno, ne govorim to zato što sam arogantan, niti smatram u stilu kenjatora sa slavskih ručkova da su ljudi koji su bili bez stanova trebali da štede pa otvore restoran na Kopaoniku i pošalju sina na tenis  Krediti i franci 359476144 , nego hoću da kažem da je rast rate logična posledica jačanja franka prema evru. Pošto su im plate indeksirane prema evru (u boljem slučaju) ili jednostavno dinarske fiksne (u gorem slučaju), naravno da je vrednost rate neproporcionalno rasla.

    Takođe se plašim kredita i imam tu sreću da ne moram da se zadužujem da bih živeo koliko toliko normalno, barem ne još uvek. Naravno, druga je stvar kada to ja kažem, i kada kaže tzv. konsultantkinja za razvoj destinacija, jer "living within our means" ima potpuno drugačije značenje kada takve ogavne pojave truju, ali suština je da su se morali doooobro informisati kada su se zaduživali na taj način. Ja ne verujem likovima po Telenoru koji me savetuju da promenim paket dok ne odem kući i ne informišem se potanko šta koji paket tačno daje i donosi i koliko košta, a kamoli za takav jedan life crushing poduhvat. Mislim, hoće li oni ako im se sada reindeksira kredit u evarski™️ da vrate razliku za onaj period kada su im, zahvaljujući indeksiranju u švajcarcima, rate bile manje? Neće, naravno. Niti treba. Ali ne treba sada od njih praviti ni žrtve. Jednostavno, sami su rizikovali. Neki nesvesno, jer su im bankari tako rekli, ali neki veoma svesno.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Filipenko Sun Jan 18, 2015 11:35 pm

    BTW juče i danas su banke imale kurs za franak 108 / 134 kupovni/prodajni. Totalna destimulacija konverzije iz franaka u druge valute. Po preporuci NBS, tako rekoše.
    Yinid Atik Ayem

    Posts : 196
    Join date : 2012-02-11

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Yinid Atik Ayem Mon Jan 19, 2015 12:58 am

    jbg, kad si nesto potpisao, potpisao si....vezao si kredit za svajcarac da bi imao manju kamatu, i (ima takvih slucajeva) smejao se onima sto su se vezali za evro uz vecu kamatu....dakle, sam si kriv


    _____
    ....al zavoleh devojku iz stada
    Yinid Atik Ayem

    Posts : 196
    Join date : 2012-02-11

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Yinid Atik Ayem Mon Jan 19, 2015 1:00 am

    uzgred, ja stedim u svajcarcima, i skocila mi je ustedjevina ihaj Krediti i franci 1143415371


    _____
    ....al zavoleh devojku iz stada
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Filipenko Mon Jan 19, 2015 7:55 am

    Pa da. To i jeste super stvar. Principijalno, uvek bih davao prednost štedišama u odnosu na dužnike da sam država, bez obzira koliko je to teško. Jebiga, ne možeš permanentno da stimulišeš potrošnju u svakom njenom segmentu i toliko preko leđa štediša, koje imaju veoma slabe uslove i stimulaciju da uopšte štede, ako imaju od čega.

    Ko je štedeo u francima, lepo mu je skočilo. I treba da nastavi, bilo u francima, bilo u dolarima. Analize kažu da će se evro prema dolaru praktično izjednačiti srednjeročno. Uz skakutanje tipično za dolar.

    Sem ako Rusija i Kina ne urade nešto ozbiljno u međuvremenu, ali to su već neke druge stvari, a vidimo da će SŠA braniti dolar i trećim svetskim ratom, ako treba.
    avatar

    Posts : 18427
    Join date : 2014-12-12

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by beatakeshi Mon Jan 19, 2015 12:46 pm

    Mali vremeplov

    Draga gospodo ko je uzeo kredite taj ih je uzeo i nikada vise nece biti tako povoljni kao sto su do sada bili. Ceo bankarski sistem nigde u svetu posle svega ovoga nece funkcionisati kao sto je funkcionisao do sada sa ovako malim kamatama jer je to ocigledno nerealno. Oni koji su i uzeli kredite bilo u CH ili u EUR-u su usput i uzeli nekretnine koje su bile 50% jeftinije nego sto su sada a ni nekretnine u BG nikada vise nece biti jeftinije. Kao posledica svega ovoga mozda cene krenu da stagniraju ali sigurno pasti nece. Sve u svemu gospodo "ja sam znao" i "rekao sam ja" vasa sansa je prosla i ne znam nikoga ko je uzeo kredit u CH i kupio stan a da se sada kaje jer sada i da ga proda stan i otplati kredit ostaje mu zarada od 40%.
    (SCH, 22. oktobar 2008 12:58)
    # Link komentara
    Preporučujem (+18)
    Ne preporučujem (-3)
    Šta je ovo

    Od samog pocetka odobravanja kredita u svajcarcima, skoro svi bankari su pricali da su ti krediti rizicni, i davali su kojekakve odgovore koji ne bi smeli da prodju ni kod osnovaca.
    Pa ne odobrvaju oni krediteu nekoj avganistanskoj valuti pa da se ne znasta se sa njom desava, vec u valuti zemlje kojoj su banke nacionalni simbol.
    Svajcarac je uvek bio usko vezan za marku a sad je i za evro, naravno u prihvatljivim granicama i Svajcarska nece nikad dozvoliti da njhova valuta pocne da "divlja" u odnosu na evro jer bi to bilo pogubno po ekonomiju.
    Ako nasa Narodna banka moze da obuzdava kurs dinar/evro u nekim granicama, da li mozete da zamislite da Svajcarska to ne moze??
    Problem kod "nasih" banaka je sto su sve iz evro-zone i zato forsiraju evro kao valutu zaduzivanja. Da kojom srecom imamo neku svajcarsku banku, ne verujem da bi nam njihovi direktori pricali:"Nemojte da se zaduzujete u svajcarcima, znate to je nestabilna valuta i veliki je rizik"
    Mene samo cudi da ne postoji neki "finansijski strucnjak" koji bi se javio i rekao nesto an ovu temu, a ne da novinari dizu paniku i prenose nebulozne izjave kojekakvih ekonomista koji sede po Upravni i Izvrsnim odborima banaka
    (Miroslav, 22. oktobar 2008 10:34)
    # Link komentara
    Preporučujem (+36)
    Ne preporučujem (-1)
    Šta je ovo

    Ipak bilo je i drugačijih mišljenja međ pukom:

    mom ocu su nudili kredit u svajcarcima i nije pristao.
    U principu ima jedan jednostavan nacin da prodjete dobro kod kreditiranja (koliko toliko).
    Jednostavno radite sve suprotno od onoga sta vam predlazu u banci. Neki ljudi nikada nece shvatiti da banke nista nerade da bi vama bilo bolje, nego njima...
    (gradjan, 22. oktobar 2008 10:44)
    Anonymous
    Guest

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Guest Mon Jan 19, 2015 12:58 pm

    Posao države je da štiti građane. Omogućavanjem bankama da plasiraju ove kredite koji su praktično bili tempirane bombe, ona je zanemarila svoju dužnost prema građanima.

    Oštećenih ima u tolikom broju da su priče "sami su krivi" potpuno deplasirane. Nisu sami krivi nego dele krivicu sa bankama i državom (koje neće odgovarati apsolutno nikome zbog plasmana izuzetno rizičnih kredita uz objašnjavanja diplomiranih ekonomista, kreditnih savetnika banke, da će franak u budućnosti minimalno rasti i da nema nikakvog rizika), a to što su krivi ne znači da ih treba pustiti da snose celokupan teret svog lošeg njuha za kretanja na deviznom tržištu. Potrebno je pronaći model da se tim ljudima solidarno pomogne, i onemogućiti da banke u budućnosti više ikada ponove tako nešto.


    Last edited by Greshni Vasilije on Mon Jan 19, 2015 1:02 pm; edited 1 time in total
    Erős Pista

    Posts : 81485
    Join date : 2012-06-10

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Erős Pista Mon Jan 19, 2015 1:00 pm

    +1000

    Čuo se juče s frendom iz SŠA čija je supruga advokatica - veli ona ne može da veruje, baš povodom ovog slučaja, koliko je slabo država zaštitila građanina.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Guest Mon Jan 19, 2015 1:19 pm

    kada je pocelo kreditiranje u francima, narodna banka i drzava, osim upozorenja da su oscilacije kursa moguce, nisu preduzele nista. a realno su mogle samo da zabrane bankama indeksiranje u chf.
    Anonymous
    Guest

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Guest Mon Jan 19, 2015 1:23 pm

    Narodna banka nije mogla, ali država jeste. Jelašić je uradio sve što je bilo u njegovoj moći da upozori građane na ovo što je sada došlo na naplatu, ja mislim da je on svaki drugi dan govorio da se nikako ne uzimaju krediti u CHF.
    avatar

    Posts : 18427
    Join date : 2014-12-12

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by beatakeshi Mon Jan 19, 2015 1:26 pm

    Bilo je puno upozorenja, ako se dobro sećam i guverneri (i Srbije i Hrvatske) su upozoravali građane na rizik. Naravno, najveći problem je što su se plate srozale (ili potpuno nestale).
    Anonymous
    Guest

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Guest Mon Jan 19, 2015 1:31 pm

    mogli su jedino da zabrane davanje takvih kredita, za sta nisam siguran da je postojao neki zakonski osnov. ne ssecam se sad, ali mislim da su i oni subv. krediti preko nac. korporacije ostali samo u evrima, tj da nisu dozvolili da i oni idu u chf.

    u tom momentu nudjena je skoro duplo manja kamata u chf nego u evrima, tesko je bilo odoleti.
    Anonymous
    Guest

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Guest Mon Jan 19, 2015 1:34 pm

    U pravu si, NKOSK nije osiguravao kredite u CHF. A mogli su da donesu zakonsku uredbu, za to služi država. Mogli su i da donesu neustavnu uredbu, što se mene tiče, ako mogu da rade takve stvari da bi zabranili prodaju pića posle 10 uveče, mogu da to urade i radi zaštite građana. Poenta je da im je interes Intese bio važniji od interesa građana.
    ficfiric

    Posts : 34232
    Join date : 2012-02-10

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by ficfiric Mon Jan 19, 2015 1:41 pm

    Greshni Vasilije wrote:Narodna banka nije mogla, ali država jeste. Jelašić je uradio sve što je bilo u njegovoj moći da upozori građane na ovo što je sada došlo na naplatu, ja mislim da je on svaki drugi dan govorio da se nikako ne uzimaju krediti u CHF.

    Ali je Parivodic (btw, clan krunskog saveta) preporucivao te kredite.


    _____


    Uprava napolje!

    Anonymous
    Guest

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Guest Mon Jan 19, 2015 1:42 pm

    O da. I ne mogu da zamislim nijedan razlog da to radi osim onog najprizemnijeg, tipa provizija, da ne upotrebim težu reč.
    Anonymous
    Guest

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Guest Mon Jan 19, 2015 1:49 pm

    ma jasno, ne bi bila ni prva ni poslednja nezakonita uredba, ali ne pamtim da je takva ili slicna odluka doneta protiv banaka kod nas.

    edukacija stanovnistva po pitanju kreditiranja, narocito dugorocnog, potpuno je zakazala. nista se nije radilo na korekciji svesti u smislu prepravke "kako cu potrositi kredit" u "kako cu vracati kredit".  od banaka se to nije moglo ocekivati. secam se kako su zverski zaduzivale radnike nekih vecih firmi kod nas, pa vojske/mup-a, i to tako da vecinu koja prima mizerne plate zaduze do dozvoljenog maksimuma, obicno ih ni ne pitajuci, jer su sa firmama potpisani kolektivni sporazumi o prenosu racuna za zarade i davanju kredita.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Filipenko Mon Jan 19, 2015 2:52 pm

    ficfiric wrote:
    Greshni Vasilije wrote:Narodna banka nije mogla, ali država jeste. Jelašić je uradio sve što je bilo u njegovoj moći da upozori građane na ovo što je sada došlo na naplatu, ja mislim da je on svaki drugi dan govorio da se nikako ne uzimaju krediti u CHF.

    Ali je Parivodic (btw, clan krunskog saveta) preporucivao te kredite.


    Gde se njega seti  Krediti i franci 1670177810
    Anonymous
    Guest

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Guest Mon Jan 19, 2015 2:55 pm

    ja se nadam da će ga se setiti i neki mučenik koga su ovi krediti uništili.
    Anonymous
    Guest

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Guest Mon Jan 19, 2015 4:37 pm

    bilo bi lepo da ih se svi setimo, jer nije tajna da je dobar deo tzv "kiparskih" i inih slicnih para u drzavu vracen i onda plasiran kroz razne hvb, rajfajzene, hipoe i dr.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Filipenko Mon Jan 19, 2015 6:43 pm

    I bogati plaču Krediti i franci 4135669698

    Eh, kada bismo mi u Srbiji imali vrhunskog tenisera koji u njoj živi i poziva sve da posete Srbiju, te podržava zemlju držeći svoj teško zarađeni novac u njoj...
    Yinid Atik Ayem

    Posts : 196
    Join date : 2012-02-11

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Yinid Atik Ayem Tue Jan 20, 2015 1:25 am

    Greshni Vasilije wrote:Posao države je da štiti građane. Omogućavanjem bankama da plasiraju ove kredite koji su praktično bili tempirane bombe, ona je zanemarila svoju dužnost prema građanima.

    Oštećenih ima u tolikom broju da su priče "sami su krivi" potpuno deplasirane. Nisu sami krivi nego dele krivicu sa bankama i državom (koje neće odgovarati apsolutno nikome zbog plasmana izuzetno rizičnih kredita uz objašnjavanja diplomiranih ekonomista, kreditnih savetnika banke, da će franak u budućnosti minimalno rasti i da nema nikakvog rizika), a to što su krivi ne znači da ih treba pustiti da snose celokupan teret svog lošeg njuha za kretanja na deviznom tržištu. Potrebno je pronaći model da se tim ljudima solidarno pomogne, i onemogućiti da banke u budućnosti više ikada ponove tako nešto.
    a ko treba da podeli teret loseg njuha sa njima? kad spominjes model solidarnosti, to zvuci kao da treba da ih drzava iz budzeta pomogne...sto znaci da se teret prelije na sve poreske obveznike?
    to moze da zvuci kao neka socijalna pravda na prvu loptu, ali je zapravo potpuno suprotno, to bi bio vise metod superhika nego robin huda....ispalo bi da beskucnici treba da pomazu kucevlasnike (pod beskucnicima, ovde mislim na ljude koji placaju rentu za stan, umesto da su kupili stan na kredit)
    mogao bih da se slozim jedino da se kreditno ugrozeni ljudi zastite na racun banaka, npr da drzava natera banke na otpis dela duga, ili tako nesto


    _____
    ....al zavoleh devojku iz stada
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Filipenko Tue Jan 20, 2015 6:35 am

    Koliko vidim, vrednost tih kredita u francima je 1.1 milijarda evra, što bi otprilike bilo 7-8% ukupno plasiranih kredita na srpskom tržištu.

    Takođe sam protiv pomaganja direktnom finansijskom injekcijom. Ako mogu da im pomognu na neki način u smislu pravne pomoći, insistiranja na reindeksiranju, nekim dogovorom sa bankama, ajde. Ali i to će onda banke da preliju na ostatak tržišta, pa ćemo svi skupa plaćati kredite 22% umesto 19% ukoliko se banke nateraju na takvo štogod™.
    Anonymous
    Guest

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Guest Tue Jan 20, 2015 9:25 am

    i mislim na zaštitu na račun banaka, davanje iz budžeta u te svrhe poslalo bi jako lošu poruku.

    Krediti i franci Empty Re: Krediti i franci

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri May 10, 2024 2:57 pm