Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Zuper Fri Apr 26, 2019 10:15 pm

    Zar i ti sine Ciro?!
    Kakva su pravila ovoga foruma za autorska prava?
    Vaze li ona pravila EU?

    Elem i dalje podrzavam Ciru.
    Samo napred junace iako si mi zabio noz u ledja jer nisi stavio vreme kada su se desila pisanija.

    Nemojte da ste zavidni kolege sto je mene Ciro izabrao.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50151
    Join date : 2017-11-16

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Apr 26, 2019 10:21 pm

    Ma taman posla. Pa uspeh bilo koga od nas je uspeh svih nas.
    Anonymous
    Guest

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Guest Fri Apr 26, 2019 10:21 pm

    Geška, moja,
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Zuper Fri Apr 26, 2019 10:31 pm

    KinderLad wrote:Ma taman posla. Pa uspeh bilo koga od nas je uspeh svih nas.

    Fala vi.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Zuper Fri Apr 26, 2019 10:32 pm

    A za zavidne,

    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by ontheotherhand Sat May 11, 2019 10:46 am

    „Srpska levica“ i nacionalizam: 6 odgovora Ćirjakoviću i Kaliku


    U stvarnosti, njima izmiče ekonomska funkcija nacionalizma, a zbog toga pogotovo i današnji spoj nacionalizma i neoliberalizma.


    Ovaj tekst predstavlja odgovor na tekstove dvojice profesora – Zorana Ćirjakovića i Maria Kalika. 05. aprila 2019., Zoran Ćirjaković je objavio tekst „Šta mora razumeti srpska levica?“ sa glavnom tezom da će „levica u Srbiji“ imati „veće šanse“ ukoliko „Što više bude srpska i što više bude uvažavala pravoslavlje, kao duhovnu i životnu snagu naroda“. 18. aprila, Mario Kalik je objavio odgovor na Ćirjakovićev tekst, pod nazivom „Odgovor Zoranu Ćirjakoviću – jedini izbor levice su socijalizam i patriotizam“ gde se jedina „alternativa“ u pogledu nacionalnog i državnog pitanja, kako autor kaže, nalazi „ne u nacionalizmu, zvao se on ’levičarski’ ili ’socijalistički’, već u patriotizmu.“ Time se nacionalizam opet provlači kao jedina ideološka opcija za levicu, a krivi se njeno navodno slepilo na državu i naciju. Namera ovog teksta je da istakne praznine i kontradikcije u Ćirjakovićevoj i Kalikovoj argumentaciji, kao i političke probleme koje njihove taktike stvaraju.  Ovo je bitno pošto ta debata nije izolovani slučaj na levici, već predstavlja deo čitave jedne tendencije u društvenim naukama koja ima svoje istorijske prethodnike (bivši praksisovci poput Mihajlo Markovića i njegove podrške Miloševiću, npr.[1], te uveliko poznati intelektualci poput Dobrice Ćosića, ali i nekih današnjih profesora beogradskog Univerziteta), ali i savremene advokate. Kalikovi i Ćirjakovićevi argumenti u tom smislu nisu novi, ali pružaju dobru osnovu da se otvoreno i sistematizovano kontrira takvim strujama kroz njihovu debatu.

    To će se ovde uraditi kroz 6 tačaka:
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50151
    Join date : 2017-11-16

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Nektivni Ugnelj Sat May 11, 2019 4:22 pm

    Rašrafljivanje
    Летећи Полип

    Posts : 11130
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Летећи Полип Sat May 11, 2019 6:39 pm

    Ovakvi tekstovi su zapravo najjači proćirkovski argumenti. Makar za mene.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Erős Pista Sat May 11, 2019 6:51 pm

    Ne zameri, ali bilo bi dobro da malo raspletes neke svoje resantimane, narocito one koji te navode da iz klasne analize upadnes u neki nedokuvani kulturalizam. Nije prekor, niti poziv na fajt, samo mislim da bi jasnije mislio o ovim stvarima kad bi to uspeo da uradis.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11130
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Летећи Полип Sat May 11, 2019 6:52 pm

    Ti to meni ili Ćirku?


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Erős Pista Sat May 11, 2019 7:00 pm

    Tebi, za Cirka je kasno Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 1143415371


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11130
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Летећи Полип Sat May 11, 2019 7:33 pm

    Raspletaću neki drugi put. Trenutno nemam snage. Inače, ovo:


    Po jednom izveštaju, glasačko telo Dveri pritom čine: “službenici ili kvalifikovani i visokokvalifikovani radnici među kojima je najviše onih od 60 i 69 godina.”.

    Je tačno. Naročito ovo za KV i VKV radnike, pošto tu sad imam i neposredno iskustvo. Tu se lomi između Dveri i Palme. I to ne (samo) kulturno, što potenciraju kritičari levice a la Ćirko, već upravo na ekonomskoj osnovi. Što mu dođe i logično. Ćirkov zahtev levici je tu nerelan. Ona više nema šta da traži među zanatlijama. Niti su oni sada tako brojna društvena sila kao nekada, niti je njihovo stanje duha danas levo.  To spolja možda tako ne deluje, kada vidiš gomilu krezubih Mileta u plavim kombinezonima, ali to je izrazito egoistična i elitistična skupina. Kao što već rekoh, isto kao što je desnica (barem pozadugo) izgubila profesionalnu klasu, tako je i levica izgubila ove. Svako nastojanje levice da postupi po Ćirkovim željama, bi zapravo završilo otužnim ejpovanjem Dveri.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by ontheotherhand Sat May 11, 2019 7:39 pm

    Ko sve spada u profesionalnu klasu? Drugde si beše napisao kontra ovom sad da su ITovci udarna snage desnice u Srbiji.
    Anonymous
    Guest

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Guest Sat May 11, 2019 7:40 pm

    Primetiću da Matković nije kontrirao u tački 1, tj. nije naveo šta je "pravi odgovor" nakon kritike Ć i K za polemiku "nacionalizam/patriotizam". Kaže da je "Za obojicu je nacija spas i utočište", ali ne kaže koja je njegova stajna tačka u odnosu na naciju. Ili, kad (s pravom) pominje "dvostruki aršini patriotske “ljubavi prema Srbiji”" ne kaže koji je to "ispravni aršin" ljubavi prema Srbiji. Gde je spoj srpskog nacionalizma/patriotizma i socijalizma/komunizma/levice, kakav je tu odnos?

    Ni sklanjanje u ekonomske elemente - kapitalizam i neoliberalizam - ne pomaže u odgonetanju toga.



    Npr, Kuljić je ranije napisao nekakav svoj stav, ali tu su dominantne tačke koje su bliže Kaliku nego Matkoviću (neizrečeni "normalni patriotizam" u smislu "ne mrzeti drugi narod", s tim da ne tematizuje ko smo to mi (Srbi?) ako već postoje neki drugi:
    http://www.noviplamen.net/glavna/sta-da-se-radi-11-teza-za-novu-levicu/

    Na opštem idejnom planu treba sistematski raditi na razdvajanju levice od nacionalizma. Demokratiji nije potrebno mentalno ukorenjivanje u naciji kao prepolitičkoj sudbinskoj zajednici. Za one koji su lojalni poreklu demokratija jeste debata uglavnom oko procedure, nacionalni interes je neprikosnoven, a kapitalizam uglavnom bezalternativan. Za levicu, pak, društvenoekonomska jednakost jeste preduslov međunacionalne jednakosti, a ne obrnuto. Zato je prioritet levice skandalizacija protivrečnosti kapitalizma, a ne isticanje žrtve vlastite nacije. U protivnom će ispasti da srpske vrline leže u srpskoj krvi. Imperijalizam velikih nikako ne može biti pokriće šovinizma levice malih naroda. Danas je normalizacija nacionalnog hegemona retorika u sprečavanju internacionalne prosvetiteljske normalnosti. Čak i kada je pozivanje na nacionalni interes operativno i politički korisno, u strateškom smislu to ne može biti cilj levice. Treba pronaći socijalno u nacionalnom i razdvojiti protest protiv bede od mržnje prema drugom narodu. Treba problematizovati etnocentričnu istoriju koja polazi od dogmatskog poimanja najviše vrednosti patriotskog angažmana. Možda je najjeftinija vrsta ponosa upravo nacionalni ponos. Nije to ponos na lična svojstva i zasluge, već na ono što se sa drugim deli. Šopenhauer je primetio da samo onaj ko nema ničega na čega se može ponositi, služi se poslednjim sredstvom, nacijom kojoj pripada i u tome vidi patriotizam. Kada ovaj ponos nije agresivan može biti normalna sastavnica patriotizma. Međutim, danas je salonski pojam patriotizam najčešće umiveni nacionalizam. Kod šovinizma je još više od toga patriotizam maska neodarvinističkog nacionalizma, a kod fašizma je to odbrana od nečiste krvi. Da bi stvari bile jasnije treba razdvojiti slepi od kritičkog patriotizma: prvi se raspoznaje po tome što tvrdi da je moja nacija uvek u pravu i da se uvek brani, kritički patrioti misle da i vlastita nacija može biti agresor i činiti zločine. Ne treba posebno isticati da je danas slepi patriotizam u ekspanziji, dok je kritička kultura sećanja akademski marginalna. Nacionalna slika prošlosti lako se konstruiše u nizove događaja narativno struktuiranih po političko-emotivnim kriterijima i kostimiranih selektivnim izvorima. Ovo svojevrsno rasulo uma treba jasno raspoznati samorefleksijom, negovanjem sposobnosti da i sebe sagledavamo kritički. Metodološki racionalizovana empatija razvija sposobnost sagledavanja problema iz perspektive Drugog. Koliko god zvučalo utopijski, treba okupljati antišovinističke struje, ali ne u nostalgičnu zajednicu sećanja, nego u sasvim realnu kritiku postojeće rebalkanizacije. Pitanje svih pitanja je suočavanje sa vlastitim, a ne tuđim nacionalizmom. Svaki nacionalizam neosetno preko slepog patriotizma prelazi u šovinizam i fašizam. Stav da je moja nacija uvek žrtva treba potiskivati stavom da smo svi žrtve. Treba odozdo pripremati svest o potrebi stvaranja bar kulturnog južnoslovenskog bloka, kao brane protiv vazalnog statusa protektorata novih banana država. Današnji ponos na nezavisnost vlastite banana države treba pretvarati u stid zbog dodvoravanja imperijama. Kada Hrvati javno odbace «Danke Deutschland», a Srbi nadu u Rusiju stvoriće se pretpostavka za snažnije povezivanje jezički i kulturno srodnog prostora. U svetlu nove vazalnosti treba se zapitati da li je Jugoslavija bila srpska iluzija i hrvatska tamnica ili protivrečna država sa kojom se ipak moglo samostalno ići u svet?
    Летећи Полип

    Posts : 11130
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Летећи Полип Sat May 11, 2019 7:49 pm

    ontheotherhand wrote:Ko sve spada u profesionalnu klasu? Drugde si beše napisao kontra ovom sad da su ITovci udarna snage desnice u Srbiji.




    Ja ne svrstavam ITovce u profesionalnu klasu, već u zanatlije. U kariranim košuljama, ali ipak zanatlije. Da prosti Paće na izrazu, isti je majndset u pitanju. Bukvalno do tačke da umesto "kod" možeš da staviš "var", i da suština razgovora ostane nepromenjena.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Erős Pista Sat May 11, 2019 8:52 pm

    Gargantua wrote:Primetiću da Matković nije kontrirao u tački 1, tj. nije naveo šta je "pravi odgovor" nakon kritike Ć i K za polemiku "nacionalizam/patriotizam". Kaže da je "Za obojicu je nacija spas i utočište", ali ne kaže koja je njegova stajna tačka u odnosu na naciju. Ili, kad (s pravom) pominje "dvostruki aršini patriotske “ljubavi prema Srbiji”" ne kaže koji je to "ispravni aršin" ljubavi prema Srbiji. Gde je spoj srpskog nacionalizma/patriotizma i socijalizma/komunizma/levice, kakav je tu odnos?

    Ni sklanjanje u ekonomske elemente - kapitalizam i neoliberalizam - ne pomaže u odgonetanju toga.



    Npr, Kuljić je ranije napisao nekakav svoj stav, ali tu su dominantne tačke koje su bliže Kaliku nego Matkoviću (neizrečeni "normalni patriotizam" u smislu "ne mrzeti drugi narod", s tim da ne tematizuje ko smo to mi (Srbi?) ako već postoje neki drugi:
    http://www.noviplamen.net/glavna/sta-da-se-radi-11-teza-za-novu-levicu/

    Na opštem idejnom planu treba sistematski raditi na razdvajanju levice od nacionalizma. Demokratiji nije potrebno mentalno ukorenjivanje u naciji kao prepolitičkoj sudbinskoj zajednici. Za one koji su lojalni poreklu demokratija jeste debata uglavnom oko procedure, nacionalni interes je neprikosnoven, a kapitalizam uglavnom bezalternativan. Za levicu, pak, društvenoekonomska jednakost jeste preduslov međunacionalne jednakosti, a ne obrnuto. Zato je prioritet levice skandalizacija protivrečnosti kapitalizma, a ne isticanje žrtve vlastite nacije. U protivnom će ispasti da srpske vrline leže u srpskoj krvi. Imperijalizam velikih nikako ne može biti pokriće šovinizma levice malih naroda. Danas je normalizacija nacionalnog hegemona retorika u sprečavanju internacionalne prosvetiteljske normalnosti. Čak i kada je pozivanje na nacionalni interes operativno i politički korisno, u strateškom smislu to ne može biti cilj levice. Treba pronaći socijalno u nacionalnom i razdvojiti protest protiv bede od mržnje prema drugom narodu. Treba problematizovati etnocentričnu istoriju koja polazi od dogmatskog poimanja najviše vrednosti patriotskog angažmana. Možda je najjeftinija vrsta ponosa upravo nacionalni ponos. Nije to ponos na lična svojstva i zasluge, već na ono što se sa drugim deli. Šopenhauer je primetio da samo onaj ko nema ničega na čega se može ponositi, služi se poslednjim sredstvom, nacijom kojoj pripada i u tome vidi patriotizam. Kada ovaj ponos nije agresivan može biti normalna sastavnica patriotizma. Međutim, danas je salonski pojam patriotizam najčešće umiveni nacionalizam. Kod šovinizma je još više od toga patriotizam maska neodarvinističkog nacionalizma, a kod fašizma je to odbrana od nečiste krvi. Da bi stvari bile jasnije treba razdvojiti slepi od kritičkog patriotizma: prvi se raspoznaje po tome što tvrdi da je moja nacija uvek u pravu i da se uvek brani, kritički patrioti misle da i vlastita nacija može biti agresor i činiti zločine. Ne treba posebno isticati da je danas slepi patriotizam u ekspanziji, dok je kritička kultura sećanja akademski marginalna. Nacionalna slika prošlosti lako se konstruiše u nizove događaja narativno struktuiranih po političko-emotivnim kriterijima i kostimiranih selektivnim izvorima. Ovo svojevrsno rasulo uma treba jasno raspoznati samorefleksijom, negovanjem sposobnosti da i sebe sagledavamo kritički. Metodološki racionalizovana empatija razvija sposobnost sagledavanja problema iz perspektive Drugog. Koliko god zvučalo utopijski, treba okupljati antišovinističke struje, ali ne u nostalgičnu zajednicu sećanja, nego u sasvim realnu kritiku postojeće rebalkanizacije. Pitanje svih pitanja je suočavanje sa vlastitim, a ne tuđim nacionalizmom. Svaki nacionalizam neosetno preko slepog patriotizma prelazi u šovinizam i fašizam. Stav da je moja nacija uvek žrtva treba potiskivati stavom da smo svi žrtve. Treba odozdo pripremati svest o potrebi stvaranja bar kulturnog južnoslovenskog bloka, kao brane protiv vazalnog statusa protektorata novih banana država. Današnji ponos na nezavisnost vlastite banana države treba pretvarati u stid zbog dodvoravanja imperijama. Kada Hrvati javno odbace «Danke Deutschland», a Srbi nadu u Rusiju stvoriće se pretpostavka za snažnije povezivanje jezički i kulturno srodnog prostora. U svetlu nove vazalnosti treba se zapitati da li je Jugoslavija bila srpska iluzija i hrvatska tamnica ili protivrečna država sa kojom se ipak moglo samostalno ići u svet?

    Da, to stoji, tu je tekst iz NP najslabiji. Nešto bolji je Samardžić (na Kuljićevom tragu: slavi protiv jakih, balkansko udruživanje kao protivteža kapitalističkom centru). Pitanje je naravno koliko je i to realno, ali je bar nešto.

    http://www.nspm.rs/politicki-zivot/levica-i-kosovo.html


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36938
    Join date : 2014-10-27

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by boomer crook Sat May 11, 2019 9:38 pm

    meni je pitanje nacionalizam i/ili patriotizam besmisleno odnosno na njega je moguce odgovoriti kontekstualno a ne aksiomatski. problem kalikove i cirjakoviceve pozicije je taj da je ona pro-milosevicevska i nesposobna da se udalji od ratnih pozicija, odnosno da izadje iz ratova za jugoslovensko nasledje  s druge strane leva pozicija je cesto jos retrogradnija i ne pravi razliku izmedju devedesetih i cetrdesetih.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Guest Sat May 11, 2019 10:13 pm

    Pa ja se tu slažem. Ako ja nisam bio jasan i mislio sam na današnji kontekst, koji bi opet trebalo da bude analitički crpljen iz nekakve teorije.


    Oko levice i Kosova: rekao bih da je po sredi beg u raniji (pred-jugoslovenski) period a to je "Balkan balkanskim narodima". SSDP je to, poznato je, imala kao eksplicitni cilj, pa je u partijskim krugovima i stvaranje Jugoslavije primljeno pozitivno ali mlako, više kao korak ka cilju nego kao "vau, ostvaren je cilj", plus sa dozom standardnog otpora prema delovanju Pašića i radikala. To kao istoriografska crtica, ali je potrebna jer je kod autora konfuzno šta/kakva je ta zajednica, pa i neki argumenti deluju kao s početka XX veka ("treba veća država"). Plus, ekonomska opažanja ("veće privrede uništavaju manje", "potrebno je ekonomsko ukrupnjavanje" itd) su ofrljna a ne bi smela biti jer zapravo čine krovnu konstrukciju.

    Šira napomena: mislim da se leva politika u Srbiji ne može graditi sa jednim naglim, automatskim, neanalitičnim pozivom na "zajedništvo" sa drugima, da se definicija "mi" svede na to da si element ili u funkciji nečeg većeg o kojem se pak malo zna i k čemu se maglovito luta, te da se nacionalizam samo flipne ko palačinka u internacionalizam i "eto rešenja".


    Last edited by Gargantua on Sat May 11, 2019 10:25 pm; edited 1 time in total
    Anonymous
    Guest

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Guest Sat May 11, 2019 10:21 pm

    A dodaću i da je potreban oooooozbiljan rad na teoretskom potkivanju marksističkog čitanja međunarodnih odnosa. Ni to nije više ko nekad, svedeno na ekonomizam i sukobe klasa, ali se u tome muči, jer staro umire a novo se nije baš još porodilo, što reče onaj u zatvorskim pisanijima.
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Erős Pista Sat May 11, 2019 10:28 pm

    Gargantua wrote:Pa ja se tu slažem. Ako ja nisam bio jasan i mislio sam na današnji kontekst, koji bi opet trebalo da bude analitički crpljen iz nekakve teorije.


    Oko levice i Kosova: rekao bih da je po sredi beg u raniji (pred-jugoslovenski) period a to je "Balkan balkanskim narodima". SSDP je to, poznato je, imala kao eksplicitni cilj, pa je u partijskim krugovima i stvaranje Jugoslavije primljeno pozitivno ali mlako, više kao korak ka cilju nego kao "vau, ostvaren je cilj", plus sa dozom standardnog otpora prema delovanju Pašića i radikala. To kao istoriografska crtica, ali je potrebna jer je kod autora konfuzno šta/kakva je ta zajednica, pa i neki argumenti deluju kao s početka XX veka ("treba veća država"). Plus, ekonomska opažanja ("veće privrede uništavaju manje", "potrebno je ekonomsko ukrupnjavanje" itd) su ofrljna a ne bi smela biti jer zapravo čine krovnu konstrukciju.

    Šira napomena: mislim da se leva politika u Srbiji ne može graditi sa jednim naglim, automatskim, neanalitičnim pozivom na "zajedništvo" sa drugima, da se definicija "mi" svede na to da si element ili u funkciji nečeg većeg o kojem se pak malo zna i k čemu se maglovito luta, te da se nacionalizam samo flipne ko palačinka u internacionalizam i "eto rešenja".

    Slazem se. Ozbiljan problem koji se, sto rece bruno, mora resavati kontekstualno.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36938
    Join date : 2014-10-27

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by boomer crook Sat May 11, 2019 10:36 pm

    Gargantua wrote:A dodaću i da je potreban oooooozbiljan rad na teoretskom potkivanju marksističkog čitanja međunarodnih odnosa. Ni to nije više ko nekad, svedeno na ekonomizam i sukobe klasa, ali se u tome muči, jer staro umire a novo se nije baš još porodilo, što reče onaj u zatvorskim pisanijima.

    doba himera odnosno vucica dodao bih. btw, marksizam je bio otkrio puteve od ekonomizms jos od 30tih ali to se zaboravilo. sada to sluzi kao teleoloska mantra na levici kako bi se postsvili na pravu stranu istorije.

    pravo pitanje kako se pitsnje kosova moze tretirati od slucaja do slucaja. levica ne mora da se bavi pitanjem suverenosti kosova ali mora se baviti kosovarima bez obzira na nacionalnost.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50151
    Join date : 2017-11-16

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Nektivni Ugnelj Sun May 12, 2019 12:14 am

    Sve to na stranu, a meni je nekako to i druga tema - lik im je totalno unakazio "argumentaciju". Ne da je bilo nesto neopisivo tesko, ali vidi se da ga nije mrzelo...
    паће

    Posts : 40160
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by паће Sun May 12, 2019 7:20 am

    Летећи Полип wrote:
    ontheotherhand wrote:Ko sve spada u profesionalnu klasu? Drugde si beše napisao kontra ovom sad da su ITovci udarna snage desnice u Srbiji.

    Ja ne svrstavam ITovce u profesionalnu klasu, već u zanatlije. U kariranim košuljama, ali ipak zanatlije. Da prosti Paće na izrazu, isti je majndset u pitanju. Bukvalno do tačke da umesto "kod" možeš da staviš "var", i da suština razgovora ostane nepromenjena.

    Онда не знам како се разликују професионалне од аматерских класа. Јесте занат, то и сам кажем и млађим колегама и ван струке. Ал како то утиче на политички став, бемлига ако знам. Рекао бих да домаћи ајтијевци уопште нису нека хомогена скупина са једним ставом, него да и за њих важи оно да од било које двојице можеш да направиш три странке.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Јанош Винету

    Posts : 5223
    Join date : 2016-01-26

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Јанош Винету Sun May 12, 2019 12:40 pm

    Od bilo koje dvojice možeš da napraviš tri stranke, a ostalih 999999 će se učlaniti u najdesnije orjentisanu od te tri stranke.

    Statistika je neumoljiva.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Erős Pista Sun May 12, 2019 12:55 pm

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 30 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 12, 2024 9:20 am