Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Erős Pista

    Posts : 81534
    Join date : 2012-06-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Erős Pista Thu May 16, 2019 11:19 am

    Lebe mekani.

    Ovo je objavljeno kao nekakav naucni rad?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40219
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by паће Thu May 16, 2019 11:22 am

    Како бих ја њима дао неко згодно место, нпр. јаловиште неког рудника, да се тамо скупе и одрже следећи рат између себе, а поштеног света да се ману.

    Уосталом чему рат, кад не може да се пљачка јер све стигне на интернет, не вреди освајати јер ће опет бити у страном власништву као и пре. Остаје једино то фурање на адреналин, што би се овако лако решило.

    Новинаре бих пустио тек кад ови јаве да је готово.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Thu May 16, 2019 11:24 am

    ovo je ko neki loš horor
    ficfiric

    Posts : 34315
    Join date : 2012-02-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by ficfiric Thu May 16, 2019 11:24 am

    fikret selimbašić wrote:Kako ćemo se mi sledeći put kvalitetno da pokoljemo, rat iz devedesetih će biti lijepa uspomena na ljudskost. Amor Mašović i njegov srpski kolega će biti tehnološki višak u sledećem ratu.

    +1

    Da se ovo uvede u skole u okviru OTO-a ili nekog slicnog predmeta, valja misliti na zaraze kada dodje vreme


    _____


    Uprava napolje!

    plachkica

    Posts : 16206
    Join date : 2014-11-06

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by plachkica Thu May 16, 2019 11:27 am

    postoji li neko racionalno objašnjenje zašto ovo rade?
    razumem i 'šta su oni nama radili', razumem i 'sve je laž', razumem i potpuno
    odricanje od odgovornosti, ovo je iskorak od te uobičajene mantre. šta je cilj?
    Erős Pista

    Posts : 81534
    Join date : 2012-06-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Erős Pista Thu May 16, 2019 11:29 am

    Pa pise u naslovu zasto.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36997
    Join date : 2014-10-27

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by boomer crook Thu May 16, 2019 12:02 pm

    ovo da se stavi u film rekli bi ti da seres.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sotir Thu May 16, 2019 12:09 pm

    fikret selimbašić wrote:Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 A49e5c975e1311a8d3d0b90576f37427
    Sreća pa se iz humanih razloga to trpalo u masovke,do danas nisam znao. Hvala Mladiću, Beari i ekipi  na obzirnosti jer ko zna kakve bi nas zaraze mogle da spopadnu da se to nije humano uklanjalo.





    – Leševi se sahranjuju bez sanduka, redaju se po slojevima jedan do drugog, svaki sloj se zasipa dezinfekcionim sredstvom i zemljom visine 0,5 – 0,75 metara, a iznad nivoa humka visine jedan metar. Humke se vidno obilježavaju kao masovne grobnice – navodi se u tekstu.

    Sve po propisima.


    – Cilj asanacije bojišta je dostojanstvena sahrana poginulih, zaštita životne sredine i sprječavanje širenja zaraznih bolesti na ljude i životinje – navodi se u tekstu.

    Kakvo crno prikirivanje zločina, uostalom, zločina nije ni bilo.


    vrijedi izdvojiti tezu prema kojoj je “Vatikan pokrenuo i usmjeravao optužbe protiv Srba za genocid u Srebrenici”, ali i svjedočenja ratnih zločinaca koji su, kako kažu, “osuđeni bez dokaza”.

    Vatikan, znao sam.



    Autori tog “naučnog rada” su Miroslav Baljak i Dragan Đokić te Istraživačko-edukacijski centar Zvornik, a proces skrivanja zločina pravljenjem masovnih grobnica, nerijetko sekundarnih i tercijarnih, oni nazivaju “asanacijom bojišta”.




    Kako ćemo se mi sledeći put kvalitetno da pokoljemo, rat iz devedesetih će biti lijepa uspomena na ljudskost. Amor Mašović i njegov srpski kolega će biti tehnološki višak u sledećem ratu.
    Полако, има ли линк за цео рад?
    Хтео бих да видим шта све пише.

    Тако су деведесетих колале приче да су убијенима вађени органи, кад је била рађена аутопсија.
    Овде има пасус из рада где се наводи како се сахрањују и обележавају хумке, сигурно имају и записници, а даље у коментарима им се учитава скривање злочина.
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Thu May 16, 2019 12:10 pm

    Ja ovo i na ličnom nivou gledam, ne svom nego autora ovog uratka(TM).

    Staromodan sam i kad vidim Doc. dr. ispred imena očekujem makar mrvu savjesti i ljudskosti, bar zbog poziva kojim se bave. Nije to flaša viskija, sto euroa ili šta se već daje doktoru,  to je nešto što ne volim ali odomaćilo i naviklo na to, ne opravdavam ali razumijem.

    U ovom slučaju je i lično i profesionalno bačeno u govna i blato. Jebem li ga, teško da im je više od deset hiljada eura dato i ljudi pristaju da za te pare ovo napišu i pečatiraju svojim imenom i uzvanjem. Povraća mi se, ozbiljno.


    Samo da pomenem da je potraga za masovnim grobnicama prilično zajebana stvar. Dosta njih još nije ni nađeno, bilo je premiještanja pa su npr. ostaci jednog čovjeka nađeni na tri različite lokacije. Dakle, najmanje dvije selidbe ostataka su urađene iz primarnih masovnih grobnica koje u uglavmnom bile u blizini mjesta egzekucije. Neke su nađene tako što su se javljali vozači i bageristi koji su radili na tome pa tražili (i dobijali) novce za informacije o lokacijama.

    @Sotir

    Nemam link na cijeli rad, gledam samo ovo što se tiče Srbrenice. Samo ono što je van svake razumne sumnje utvrđeno na suđenjima za zločin u Srebrenici u Hagu i regionu.


    Last edited by fikret selimbašić on Thu May 16, 2019 12:13 pm; edited 1 time in total
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Thu May 16, 2019 12:10 pm

    Asanacija bojišta...

    Ček da smislim još neke termine za naslove budućih udžbenika. Recimo one hladnjače su bile 


    DISLOKACIJA POSTOPERATIVNOG MATERIJALA ORGANSKOG POREKLA  
    PRIMENOM METODE HLAĐENJA
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Thu May 16, 2019 12:13 pm

    fikret selimbašić wrote:Ja ovo i na ličnom nivou gledam, ne svom nego autora ovog uratka(TM).

    Staromodan sam i kad vidim Doc. dr. ispred imena očekujem makar mrvu savjesti i ljudskosti, bar zbog poziva kojim se bave. Nije to flaša viskija, sto euroa ili šta se već daje doktoru,  to je nešto što ne volim ali odomaćilo i naviklo na to, ne opravdavam ali razumijem.

    U ovom slučaju je i lično i profesionalno bačeno u govna i blato. Jebem li ga, teško da im je više od deset hiljada eura dato i ljudi pristaju da za te pare ovo napišu i pečatiraju svojim imenom i uzvanjem. Povraća mi se, ozbiljno.


    Samo da pomenem da je potraga za masovnim grobnicama prilično zajebana stvar. Dosta njih još nije ni nađeno, bilo je premiještanja pa su npr. ostaci jednog čovjeka nađeni na tri različite lokacije. Dakle, najmanje dvije selidbe ostataka su urađene iz primarnih masovnih grobnica koje u uglavmnom bile u blizini mjesta egzekucije. Neke su nađene tako što su se javljali vozači i bageristi koji su radili na tome pa tražili (i dobijali) novce za informacije o lokacijama.

    Ne znam za lično i personalno, meni "nacionalno" dođe da propadnem u zemlju. Red toga, red toga da bih zaplakao. Pa onda bes.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sotir Thu May 16, 2019 12:20 pm

    fikret selimbašić wrote:@Sotir

    Nemam link na cijeli rad, gledam samo ovo što se tiče Srbrenice. Samo ono što je van svake razumne sumnje utvrđeno na suđenjima za zločin u Srebrenici u Hagu i regionu.

    Добро, тај део није споран, и премештање гробница и прикривање злочина.
    Мени се из увода чини да овде говоре о валидним медицинским процедурама (које нису поштоване ни у Сребреници ни у случају Хладњача).
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Thu May 16, 2019 12:31 pm

    Ovo je dio naučnog rada od 800 strana promovisanog na onoj međunarodnoj naučnoj konferenciji o Srebrenici prije mjesec i kusur u BL. Sama ta konferencija je napravljena da otkrije pravu istinu o Srebrenici i ovo se savršenu uklapa u to. Jedva sam i ovo uspio da pročitam, zaista ne bih podnio osamsto strana. Nije ovo bacanje srpske djece lavovima i slična propagandna sranja, ovo je nacionalni projekat.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Zuper Thu May 16, 2019 12:38 pm

    Jedno je sakrivanje zlocina, prekopavanjem i pravljenjem novih grobnica.
    Drugo je vidno obelezavanje grobnica ubijenih ljudi po Zenevskoj konvenciji.
    To mora svaka vojska da zna upravo da ih se ne bi optuzivalo za sakrivanje zlocina.
    Erős Pista

    Posts : 81534
    Join date : 2012-06-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Erős Pista Thu May 16, 2019 12:39 pm

    Ma cim se rad zove blablabla a ne cin skrivanja zlocina, savrseno je jasno o cemu je rec.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18450
    Join date : 2014-12-12

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by beatakeshi Thu May 16, 2019 12:42 pm

    plachkica wrote:postoji li neko racionalno objašnjenje zašto ovo rade?
    razumem i 'šta su oni nama radili', razumem i 'sve je laž', razumem i potpuno
    odricanje od odgovornosti, ovo je iskorak od te uobičajene mantre. šta je cilj?
    Obustavljanje svih suđenja za ratne zločine, kako onih koja su u toku tako i budućih.
    avatar

    Posts : 18450
    Join date : 2014-12-12

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by beatakeshi Thu May 16, 2019 2:09 pm

    RADOJE Petković (63), potpredsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Kastva i građevinski poduzetnik, brutalno je pretučen 24. travnja ispred jednog kafića u Viškovu i još je uvijek u životnoj opasnosti. Riječka policija kao napadača je identificirala Iliju Glavića (48) kojeg Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci sumnjiči za kazneno djelo nanošenja osobito teških tjelesnih ozljeda. Sutkinja istrage na Županijskom sudu u Rijeci Ksenija Zorc Glaviću je odredila istražni zatvor zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela i utjecaja na svjedoke, pišu Novosti.
    Petković je nakon kratke prepirke s Glavićem u lokalu krenuo prema svom automobilu. Glavić ga je sustigao na parkingu i brutalno napao. Na snimkama nadzorne kamere vidi se da Glavić nije odustajao od udaraca čak ni kada je Petković izgubio svijest i pao na tlo.
    "Moguće da je napad etnički motiviran, što policija nije potvrdila. Koliko znamo, napadač i žrtva se nisu poznavali. Sumnjivo nam je što su svjedoci ‘nestali’. Da nije bilo snimaka nadzornih kamera, vjerojatno napadač ne bi bio ni identificiran", kaže Milan Eraković, pravni savjetnik SNV-a u Rijeci.

    Osumnjičeni za napad Ilija Glavić, rodom iz sela kraj Bosanskog Broda, poznat je tužilaštvima Republike Srpske i Bosne i Hercegovine.
    "Na temelju izjava svjedoka Ilija Glavić je na listi osumnjičenih u predmetima koje je Haški tribunal još 2006. predao Tužilaštvu BiH. Sumnjiči ga se za premlaćivanja, teške povrede i silovanja po brodskim logorima u proteklom ratu", potvrđuje Marko Grabovac, predsjedavajući Savjetodavnog odbora Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine i predsjednik Udruženja za traženje zarobljenih boraca i nestalih civila iz Broda
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Zuper Thu May 16, 2019 2:46 pm

    To bi trebalo na nekih od severnih podforuma.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nino Quincampoix Tue May 21, 2019 12:31 am

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 JWqTPVM
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nino Quincampoix Tue May 21, 2019 12:34 am

    I tako tržeći nešto na starom eksternom hard disku na svašta naletim...

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 4faTsF7

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 T8lEQYr
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Wed May 22, 2019 7:22 pm

    Bivši šripadnik jedinice "Škorpioni" Pero Petrašević jedini je priznao zločin u ime Škorpiona, a pred sudom je rekao da se “najdublje kaje” i tražio pravednu presudu.
    Pero Petrišević, bivši pripadnik jedinice “Škorpioni” koja je strijeljala šest mladića iz Srebrenice 1995. godine u Trnovu govorio je o zločinima koje je počinio tokom agresije na BiH.
    On je priznao da je ubio čak 272 Bošnjaka. Petrešević je nakon priznanja zločina 2006. godine osuđen na 13 godina zatvora i ovih se dana našao na slobodi, a za beogradske medije je kazao da je sudjelovao u strijeljanju zarobljenika 16. ili 17. jula 1995. godine u mjestu Godinjske Bare kod Trnova u BiH.
    Ovaj rođeni Sarajlija čiji je otac radio u sarajevskoj Hidrogradnji, a majka u školi, odrastao je u naselju Hrasno, pohađao je OŠ "Ivan Goran Kovačić",  kasnije Građevinsku školu, kazao je kako se" Služba oprala od njih i držva Srbija pustila ih niz vodu". 
    Između ostalog je rekao: “Nekada čak i požalim što nisam poginuo. Bio sam spreman dati život za svoju zemlju, ali me ona prodala. Meci i udarci nisu bol, prodala me država, to je bol”, rekao je Petrašević.

    "Proglasili su nas paravojnom formacijom, optužili nas da smo išli u pljačkaški rat i tim novcem kupovali auta i nekretnine, a mi smo bili legalno jedinica u sklopu Službe državne bezbjednosti Specijalne policije. Škorpione je osnovao lično šef DB-a Rade Marković koji se sada nalazi u zatvoru"
    On je u toku intervjua u jednom trenutku rekao kako ja prije rata išao na Bajram kod Bošnjaka, a kasnije i priznao da je ubio 272 muslimana.
    "Snimak koji je javnost vidjela o zločinima Škorpiona traje oko pet minuta, ali na kaseti ima snimljeno 160 minuta materijala, i to je prava istina. Krijući nas je snimao jedan naš iz jedinice, Boca Medić mu je rekao da je uništi ali on je uništio drugu. Kada se vratio u Srbiju odao se kocki, ostao je dužan 96 hiljada DM, ti ljudi su ga našli i ucijenili. On je rekao vodite me kod Boce Medića u Šid i on će mi taj novac dati. Komandant Medić mu je dao 50 hiljada, ali on je nastavio da se kocka. Ponovo mu je tražio ali Medić ga je odbio. Sutradan je ispred Medićevih vrata osvanula kaseta. On nas je hitno sazvao na njegovom ranči i rekao mi: "hitno je, život ili smrt". Znali smo šta nas čeka".
    "Na kaseti koja traje 160 minuta Tužilaštvo je izbrojalo da sam ubio 272 muslimana i ja sam to priznao. Ubijao sam za državu. Oni jesu bili civili, ali imali su vojničke čizme na nogama...", kazao je ovaj zločinac.


    Video je na fb, ne znam kako da postavim, a nije vala ni vrijedno gledanja.
    avatar

    Posts : 18450
    Join date : 2014-12-12

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by beatakeshi Wed May 22, 2019 7:27 pm

    3 nedelje zatvora po ubistvu.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Zuper Thu May 30, 2019 8:43 pm

    Skoro ceo materijal je hrvatskog porekla...

    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Thu May 30, 2019 8:52 pm

    Zuper wrote:Skoro ceo materijal je hrvatskog porekla...




    Prilično jednostrano Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 2304934895


    Zajebavam se, nisam još odgledao video, pogledaću večeras. Meni je "Poslednji rez" OK. film o Vukovaru.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Zuper Thu May 30, 2019 9:00 pm

    Pa jeste jednostrano ali su korisceni hrvatski izvori i VHS snimci iz 1990 i 1991 koje je malo ljudi videlo(npr. malo poznati govor Mercepa od 10.3 1991. iz okoline Vukovar dobrovoljcima...) Takodje su vazna svedocenja sa hrvatske strane sta se desavalo. A to je veci deo materijala.

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 33 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 19, 2024 11:03 pm