Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Slave to the Grind

    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Erős Pista Sat Dec 24, 2016 11:15 pm

    Indy wrote:Uh, to što Viljem kritikuje iznad, baš me podseća na netkoga od tamoa. Slave to the Grind - Page 9 1233199462 Isto ko živi u kuli od slonovače, a mašta o tome da gazi blato do kolena i nosi (self-made, naravno) motiku preko ramena.

    Slave to the Grind - Page 9 2304934895


    Stvarno ne razumem.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by No Country Sat Dec 24, 2016 11:17 pm

    Вас двојица да отворите једну специјалну тему за неразумевање, па тамо до миле воље!


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Indy Sat Dec 24, 2016 11:19 pm

    Slave to the Grind - Page 9 3579118792

    Istina.
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Erős Pista Sat Dec 24, 2016 11:20 pm

    Kinder Lad wrote:
    William Murderface wrote:Naglasio sam da ne mislim na meritokratiju kao praksu (ona u punom smislu ne postoji nigde, ili samo u uskim stratumima, kao što kažeš, i opet, ne samo u Srbiji) - nego kao na dominantnu ideologiju - način na koji uspešni, ali i oni manje uspešni, vide sebe - prvi kao zaslužene pobednike koji su sve zaradili sa svojih deset prstiju, drugi kao gubitnike koji se nisu dovoljno trudili. Ovo je gledište koje se sve više širi i u Srbiji i neizbežni je pratilac tržišne ekonomije (čak i one vrlo nesavršeno tržišne kakva je Srbija) i marketizacije talenata i sposobnosti. Rastuća popularnost DJB je jasan idnikator toga.

    ja stvarno mislim da ti koji u srbiji misle da su za meritokratiju (okvirno, okvirno, DJB sledbenici) da oni u stvari ne znaju za sta su. Kad bi ih neko oporezivao kako dolikuje za ono sto zaradjuju drugu bi pesmu pevali.

    da ne skrecem previse sa teme, ogromna vecina napisanog u tekstu stoji, jedino kazem da smo mi mnooooogo daleko od toga.


    Ja se slaže, ali nismo o tome pričali, nego o meritokratiji kao ideologiji. Od toga uopšte nismo daleko, štaviše, već smo uveliko u njoj. Recimo jedan od detalja iz teksta koji smatram jako bitnim je činjenica da ljudi koji izgube posao, ili ne mogu da ga nađu (uprkos trudu koji u to ulažu) osećaju pre svega sramotu, a ne bes, ili ljutnju, ili prosto nezadovljstvo. To već dobrano postoji i u Srbiji, bez obzira što u Srbiji borba na "tržištu" podrazumeva i nalaženje veza, stranačke kombinacije, itd. Neuspeh je totalan - on se ne vidi kao nepravda, pa čak ni loša sreća, nego kao dokaz lične bezvrednosti.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by No Country Sat Dec 24, 2016 11:25 pm

    Kinder Lad wrote:
    William Murderface wrote:Naglasio sam da ne mislim na meritokratiju kao praksu (ona u punom smislu ne postoji nigde, ili samo u uskim stratumima, kao što kažeš, i opet, ne samo u Srbiji) - nego kao na dominantnu ideologiju - način na koji uspešni, ali i oni manje uspešni, vide sebe - prvi kao zaslužene pobednike koji su sve zaradili sa svojih deset prstiju, drugi kao gubitnike koji se nisu dovoljno trudili. Ovo je gledište koje se sve više širi i u Srbiji i neizbežni je pratilac tržišne ekonomije (čak i one vrlo nesavršeno tržišne kakva je Srbija) i marketizacije talenata i sposobnosti. Rastuća popularnost DJB je jasan idnikator toga.

    ja stvarno mislim da ti koji u srbiji misle da su za meritokratiju (okvirno, okvirno, DJB sledbenici) da oni u stvari ne znaju za sta su. Kad bi ih neko oporezivao kako dolikuje za ono sto zaradjuju drugu bi pesmu pevali.

    da ne skrecem previse sa teme, ogromna vecina napisanog u tekstu stoji, jedino kazem da smo mi mnooooogo daleko od toga.
    Не знам баш за Србију, т.ј. готово да бих се сложио гледе оне некадашње Србије коју памтим, али Београд ти је одувек био већи "свет" од, well, света. А поготову сада, од како су ови код којих је лова сасвим изгубили и памет и памћење.
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Erős Pista Sat Dec 24, 2016 11:29 pm

    Ma sretnem ja svojevremeno jednu poznanicu iz srednje, koja se u međuvremenu, pravo s fakulteta, zaposlila u ministarstvu rudarstva i energetike, ni manje ni više. Tad je baš bila mlada (malo je mlađa od mene, ali i ja sam tad bio mlad Slave to the Grind - Page 9 1143415371) kako ona veruje kako svako može da postigne ono što želi i ako to stvarno želi i ako radi na sebi, i tako neke priče, znate već. E, da, azboravih da napomenem da je tata profesor na fakultetu koji je završila i funkcioner stranke koja je tada bila na vlasti.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by No Country Sat Dec 24, 2016 11:31 pm

    Ма да, то је прича о томе како је Вук Јеремић са 32 постао министар, јер је био "најбољи".


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Erős Pista Sat Dec 24, 2016 11:32 pm

    To.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Sat Dec 24, 2016 11:34 pm

    William Murderface wrote:
    Kinder Lad wrote:

    ja stvarno mislim da ti koji u srbiji misle da su za meritokratiju (okvirno, okvirno, DJB sledbenici) da oni u stvari ne znaju za sta su. Kad bi ih neko oporezivao kako dolikuje za ono sto zaradjuju drugu bi pesmu pevali.

    da ne skrecem previse sa teme, ogromna vecina napisanog u tekstu stoji, jedino kazem da smo mi mnooooogo daleko od toga.


    Ja se slaže, ali nismo o tome pričali, nego o meritokratiji kao ideologiji. Od toga uopšte nismo daleko, štaviše, već smo uveliko u njoj. Recimo jedan od detalja iz teksta koji smatram jako bitnim je činjenica da ljudi koji izgube posao, ili ne mogu da ga nađu (uprkos trudu koji u to ulažu) osećaju pre svega sramotu, a ne bes, ili ljutnju, ili prosto nezadovljstvo. To već dobrano postoji i u Srbiji, bez obzira što u Srbiji borba na "tržištu" podrazumeva i nalaženje veza, stranačke kombinacije, itd. Neuspeh je totalan - on se ne vidi kao nepravda, pa čak ni loša sreća, nego kao dokaz lične bezvrednosti.

    po mom nekom vidjenju, tacno je, ne dozivljava se kao losa sreca ili nepravda (mada toga ima donekle), ali ne dozivljava se ni kao "bezvrednost" na onaj nacin na koji se dozivljava na zapadu ili, ajd, da kazem, u razvijenom svetu. Dozivljava se kao zapravo nesto jos gore. Upravo zbog toga sto se posao u ogromnoj vecini slucajeva nalazi direktno preko veze (ne preporuke) tj rodbinsko/komsijsko/kumovskih/stranackih veza, tim je osuda jos veca, u smislu ne kao "ma on sigurno ne vredi na trzistu/u struci kad ga niko ne zaposljava", nego kao "kakav je on to covek kad ama bas niko nece da mu pomogne".Tako da smo mi u situaciji zapravo puno goroj nego sto je tamo gde, fakat, jeste lose. Ili, ukratko, lose je "vredis koliko znas", ali, naravno, jos gore je "vredis koga znas". A tu smo mi (i ne samo mi, naravno).


    _____
    alt-lib
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Sat Dec 24, 2016 11:34 pm

    No Country wrote:Ма да, то је прича о томе како је Вук Јеремић са 32 постао министар, јер је био "најбољи".

    Da, ali bukvalno svi znaju da nije to, nego znaju sta je.


    _____
    alt-lib
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Sat Dec 24, 2016 11:37 pm

    William Murderface wrote:Ma sretnem ja svojevremeno jednu poznanicu iz srednje, koja se u međuvremenu, pravo s fakulteta, zaposlila u ministarstvu rudarstva i energetike, ni manje ni više. Tad je baš bila mlada (malo je mlađa od mene, ali i ja sam tad bio mlad Slave to the Grind - Page 9 1143415371) kako ona veruje kako svako može da postigne ono što želi i ako to stvarno želi i ako radi na sebi, i tako neke priče, znate već. E, da, azboravih da napomenem da je tata profesor na fakultetu koji je završila i funkcioner stranke koja je tada bila na vlasti.

    Jeste, no sopstveno vidjenje sebe "uspesnih" je vrlo malo bitno u drustvu opcenito neuspesnih. I to se upravo pokazalo i sa Trumpom i, u malo manjoj meri, sa Brexitom. Ta prica fercera dok je vise od 50% uspesno, posle toga - Trump (ili nesto jos gore)


    _____
    alt-lib
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Erős Pista Sat Dec 24, 2016 11:38 pm

    U mom iskustvu, ta dva narativa se mešaju u jednoj frazi - nije uspeo da se snađe. Naravno da u Srbiji "uspeh" mnogo više zavisi od stvari koje pominješ, nego od znanja ili kvalifikacija, ali presudna stvar je u tome da se krivica prebacuje na tebe - nisi znao, nisi umeo. Naravno da to izgleda još komičnije kada su elite tako očigledno nepotističke, ali to ne znači da priča ne radi. Ideologija prosto gazi činjenice.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Sat Dec 24, 2016 11:42 pm

    William Murderface wrote:U mom iskustvu, ta dva narativa se mešaju u jednoj frazi - nije uspeo da se snađe. Naravno da u Srbiji "uspeh" mnogo više zavisi od stvari koje pominješ, nego od znanja ili kvalifikacija, ali presudna stvar je u tome da se krivica prebacuje na tebe - nisi znao, nisi umeo. Naravno da to izgleda još komičnije kada su elite tako očigledno nepotističke, ali to ne znači da priča ne radi. Ideologija prosto gazi činjenice.

    Pa ok, ali to jos samo dodaje na razlici. "Snaci se" sa sobom vuce oslobadjanje od skoro svih moralnih normi ukljucujuci i postovanje zakona. Razlicito je. I zato sto je razlicito - upravo zato teze dolazi do buntova.


    _____
    alt-lib
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Erős Pista Sat Dec 24, 2016 11:43 pm

    Kinder Lad wrote:
    William Murderface wrote:Ma sretnem ja svojevremeno jednu poznanicu iz srednje, koja se u međuvremenu, pravo s fakulteta, zaposlila u ministarstvu rudarstva i energetike, ni manje ni više. Tad je baš bila mlada (malo je mlađa od mene, ali i ja sam tad bio mlad Slave to the Grind - Page 9 1143415371) kako ona veruje kako svako može da postigne ono što želi i ako to stvarno želi i ako radi na sebi, i tako neke priče, znate već. E, da, azboravih da napomenem da je tata profesor na fakultetu koji je završila i funkcioner stranke koja je tada bila na vlasti.

    Jeste, no sopstveno vidjenje sebe "uspesnih" je vrlo malo bitno u drustvu opcenito neuspesnih. I to se upravo pokazalo i sa Trumpom i, u malo manjoj meri, sa Brexitom. Ta prica fercera dok je vise od 50% uspesno, posle toga - Trump (ili nesto jos gore)


    Ali šta se zapravo pokazalo, i tu je dobar ovaj tekst iz Atlantika - da resantiman postoji, ali da se kao neprijatelji ne vide finansijske elite, self-made men poput Trampa, koji su sve sai zaradili (od 200 milona dolara koje im je tata ostavio), nego imigranti, druge rase, birokrate iz Vašingtona, čak i sindikati. Narativ je još uvek prepoznatljivo individualistički i meritokratski, samo nam afirmativna akcija kvari meritokratiju i ubacuje ljude manjine preko reda.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Erős Pista Sat Dec 24, 2016 11:45 pm

    Kinder Lad wrote:
    William Murderface wrote:U mom iskustvu, ta dva narativa se mešaju u jednoj frazi - nije uspeo da se snađe. Naravno da u Srbiji "uspeh" mnogo više zavisi od stvari koje pominješ, nego od znanja ili kvalifikacija, ali presudna stvar je u tome da se krivica prebacuje na tebe - nisi znao, nisi umeo. Naravno da to izgleda još komičnije kada su elite tako očigledno nepotističke, ali to ne znači da priča ne radi. Ideologija prosto gazi činjenice.

    Pa ok, ali to jos samo dodaje na razlici. "Snaci se" sa sobom vuce oslobadjanje od skoro svih moralnih normi ukljucujuci i postovanje zakona. Razlicito je. I zato sto je razlicito - upravo zato teze dolazi do buntova.

    Poštuju se one norme koje de facto upravljaju društvom. Ko u okviru nji ne uspe da se snađe, taj je luzer.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by No Country Sat Dec 24, 2016 11:50 pm

    Ма ради непотизам и овде, шта вам је. Не баш страначко запошљавање, тога углавном нема, али везе-познанства-тзв. networking... колк'о волеш. И ово нешто горе, позиционирање-селф-брендирање, не знам ни како да назовем ту фолиражу, али дефинитивно спада под индустрију привида. Ајде, у којој би то правој меритократији на врх испливао један Трамп?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Sat Dec 24, 2016 11:52 pm

    William Murderface wrote:
    Kinder Lad wrote:

    Jeste, no sopstveno vidjenje sebe "uspesnih" je vrlo malo bitno u drustvu opcenito neuspesnih. I to se upravo pokazalo i sa Trumpom i, u malo manjoj meri, sa Brexitom. Ta prica fercera dok je vise od 50% uspesno, posle toga - Trump (ili nesto jos gore)


    Ali šta se zapravo pokazalo, i tu je dobar ovaj tekst iz Atlantika - da resantiman postoji, ali da se kao neprijatelji ne vide finansijske elite, self-made men poput Trampa, koji su sve sai zaradili (od 200 milona dolara koje im je tata ostavio), nego imigranti, druge rase, birokrate iz Vašingtona, čak i sindikati. Narativ je još uvek prepoznatljivo individualistički i meritokratski, samo nam afirmativna akcija kvari meritokratiju i ubacuje ljude manjine preko reda.

    ok, to je pitanje formiranja narativa, pitanje medija (ne samo politickih) itd. i, slazem se, tesko je odvojiti individualizam i meritokratiju. To ce bas tesko ici.


    _____
    alt-lib
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Sat Dec 24, 2016 11:54 pm

    William Murderface wrote:
    Kinder Lad wrote:

    Pa ok, ali to jos samo dodaje na razlici. "Snaci se" sa sobom vuce oslobadjanje od skoro svih moralnih normi ukljucujuci i postovanje zakona. Razlicito je. I zato sto je razlicito - upravo zato teze dolazi do buntova.

    Poštuju se one norme koje de facto upravljaju društvom. Ko u okviru nji ne uspe da se snađe, taj je luzer.

    tacno. ja samo kazem da se te norme malo razlikuju, i te razlike na specifican nacin uticu na unutardrustvenu dinamiku (pa i unutar jedne licnosti, psiholosku), od normi u drustvima o kojima se u tekstu govori.


    _____
    alt-lib
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Sat Dec 24, 2016 11:55 pm

    No Country wrote:Ма ради непотизам и овде, шта вам је. Не баш страначко запошљавање, тога углавном нема, али везе-познанства-тзв. networking... колк'о волеш. И ово нешто горе, позиционирање-селф-брендирање, не знам ни како да назовем ту фолиражу, али дефинитивно спада под индустрију привида. Ајде, у којој би то правој меритократији на врх испливао један Трамп?

    Znamo NC, no Srbija ( i slicni) su u daleko goroj poziciji.


    _____
    alt-lib
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by lalinea Sat Dec 24, 2016 11:55 pm

    ontheotherhand wrote:
    паће wrote:На целу ту хај тек, финансијску и осталу булументу у вишим ешалонима корпорација, хај тек фирми пред изласком на берзу или под притиском улагача, на добар део Менхетна и Силицијумске долине и слично. Тамо тај сентимент можда још увек и опстаје у неком облику. Остатак света има сасвим друге проблеме.
    Pa ne znam baš, to možda važi za one na vrhu koji žive od obrta kapitala a da prstom ne moraju da mrdnu, ovi ispod su samo wage slaves, ma koliko dobro zarađivali. Radno vreme u npr. investicionom bankarstvu je suludo, tipa 80-90 sati nedeljno. Evo primer kako to može loše da se završi. 

    Neki rentijer sa nekoliko stanova ili vlasnik malog biznisa je u mnogo boljoj boziciji nego zaposleni na Wall Streetu i u SD, jer ima veću slobodu da organizuje svoj život kako želi.
    Ono sto sam ja imala prilike da vidim od vlasnika malih biznisa, oni su u definitivno goroj situaciji od nekog ko je u 9-5 prici.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Indy Sun Dec 25, 2016 12:00 am

    No Country wrote:Вас двојица да отворите једну специјалну тему за неразумевање, па тамо до миле воље!

    Ovaj put nije kriv Viljem, nego samo ja... Stvarno, zašto prvo otvorim forum, a tek onda oči?!

    Nešto sam pogrešno razumeo, zanemarite.

    A zanimljiva tema, samo moram još bar jednu kafu.
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Erős Pista Sun Dec 25, 2016 12:05 am

    Dok jednom ne smrkne, drugom ne osvane!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40080
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by паће Sun Dec 25, 2016 12:43 am

    Биљем пронашао часовне зоне (биле су се откотрљале испод фрижидера).

    Него, мени се све чини да ми овде меритократију схватамо буквално, као "владају заслужни, они који су то стекли". Мислим да је ствар обрнута, што и провејава кроз неколико прича овде, да они који су стекли и владају то оправдавају некаквим својим заслугама, којих углавном нема. Тј ако су још нерођени утицали да им преци буду богати и моћни, ето су и награђени за тај труд.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by ontheotherhand Sun Dec 25, 2016 12:23 pm

    Drugim rečima, nejednakost počinje rođenjem. Slave to the Grind - Page 9 1143415371
    паће

    Posts : 40080
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by паће Sun Dec 25, 2016 1:25 pm

    Добрим делом, а онда се труде да то прикажу као поштено стечено.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Slave to the Grind - Page 9 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun Apr 28, 2024 6:20 pm