Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Ointagru Unartan Wed Jul 27, 2016 12:31 pm

    William Murderface wrote:Pa to i kažem, dobar je, ali kad su filmovi poput njega i Final Girls najbolji na listi, onda vidiš koliko je produkcija žanrovski pravovernijih horora bila loša. Mislim ja bih rekao da on i jeste horor u širem smislu (ako su to i Fearless Vampire Killers i Shaun of the Dead, onda što ne bi bio i ovaj), samo je opet problem kad ti samo takvi horori valjaju u celoj godini.

    Poltergeista sam gledao i to u bioskopu, aaaargh! Užasno loše, potpuno nepotreban, izgleda jeftino, neubedljivo, ma strašno. Ne znam da li si gledao original? To je bio jedan od prvih horora koje sam u životu gledao, na videu, kod nekih porodičnih prijatelja (u to vreme je video bio retkost i mi ga još nismo imali) i posle nisam mogao da spavam cele noći. Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 1143415371 Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 606781197

    Uporedi samo čuveni clown scene u originalu i u rimejku, i provali koliko je prva genijalnija od druge i na koje sve načine.





    Napisao si, u prethodnom postu, rimejk Poltergejsta, ja procitao rimejk Ghostbusters-a. Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 3274312807

    Gledao sam original (Poltergejsta) kao klinac, to mi je uz Stravu u Ulici Brestova, Maglu i Stvar, Alijena i To bio jedan on najstrasnijih i najomiljenijih filmova. A ova scena iz rimejka deluje vise komicno nego strasno.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Wed Jul 27, 2016 12:34 pm

    Deluje kao jump scare iz bilo kog b-horora kakvi se danas prave na kilo.

    Meni je The Thing isto jedan od prvih i i danas najdrazih horora koje sam gledao.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Fri Jul 29, 2016 1:04 am

    Gledao The Creep, isto jedan od hvaljenih horora iz 2015-e. Uglavnom ga svi stavili u top 10.

    Antipreporuka. Glup, neuverljiv, eksploatatorski.

    Pogledao i The Falling - razvučen, besmislen, neoriginalan.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Sun Jul 31, 2016 11:12 pm

    Odgledao The Wailing iz trećeg pokušaja (prvoh sat vremena filma je prilično razvučeno, ali se kasnije ubrzava; traje 3 sata inače). Nije loše, ali me sve u svemu, prilično smorio. Da sam znao šta me čeka, odustao bih na početku. Međutim, mislim da će se svideti uskoku (zbog raznih simbola, da ne kažem arhetipa), a možda i Vasi (ima raznih zanimljivih religijskih i magijskih praksi). Vidim da su svi odlepili za filmom, tako da je moguće i da sam ja prosto glup pa ne vidim šta je u njemu dobro.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36995
    Join date : 2014-10-27

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by boomer crook Mon Aug 01, 2016 12:08 am

    ima neki dobar vampirac ili vukodlavac na ponudi?

    vidim da se svi sprdaju s azzarelom i rissom sto rade onaj novi stip o vukodlacima u doba prohibicije pod nazivom :facepalm: moonshine ali meni to nekako simpa retro.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Aug 01, 2016 12:17 am

    Haha, moonshine, I see what they did there...

    Preporčivao je uskok neko vukodlačenje, Howl




    A na nekoj listi najboljih horora 2015-e sam naiao i na ovaj

    'When Animals Dream'

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Rs-221758-WhenAnimalsDream_5
    Overlooked upon its release, Danish filmmaker Jonas Alexander Arnby's entry in the teenage-girls-coming-of-age-via-werewolf-transformation subgenre (see Ginger Snaps) contrasts the folkloric atmosphere of a seaside town with the frustrating reality of an outcast girl in a small population. Often lovely and lyrical, this symbolically loaded horror movie treats its lead's lycanthropic condition not as beast within, but an empowering development and a message to ostracized teen girls everywhere: "You do you." SZ


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Somlói Galuska Mon Aug 01, 2016 2:07 am

    Ja ne mogu da se setim ničeg dobrog, ali ima jedan film za koji su mi rekli da je ok.

    edit - ovaj. Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 1143415371
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Sun Aug 21, 2016 12:09 am

    Odgledao sam, na jedvite jade, The Witch, naveliko hvaljeni horor hit prošle godine. Pretnciozno, isprazno, dosadno. Lepo snimljeno, ali to je sve. Likovi u filmu govore nekim arhaičnim engleskim što često proizvodi nehotično komične efekte, posebno kad počnu da vode dijaloge koji po sadržaju nikako ne mogu da se uklope u period, nego izgledaju kao porodične svađe iz nekog sitkoma. Vizuelno film je na tragu Tarkovskog, ranog Bergmana i fon Trira iz Antihrista, ali zapletom ne opravdava pretencioznost ovakvog stila i rezultat je opet nenamerno komičan i neuverljiv. Tema je hiljadu puta viđena i bolje obrađena na drugim mestima (puritanci u sukobu sa prirodom i buđenjem ženske seksualnosti), a svoj jedini potencijalni adut - dvosmislenost po pitanju natprirodnog (da li gledamo puritance razjedane sopstvenom paranojom ili pravi sukob sa natprirodnim silama) film prokocka već u prvih deset minuta kad nam prikaže sasvim "stvarnu" vešticu kako ubije bebu i od njene krvi i mesa napravi nekakav ointment za letenje. Posle toga misterije nema, a nema ni peripetije, sve je potpuno prava linija sve do kraja.

    Ovo mi zvuči kao najprecizniji opis filma, iz jedne od retkih negativnih kritika:

    The Witch is bargain basement Terence Malick crossed with a Roman Polanski wannabe and dollops of half-baked Bergman, but worse yet, is not unlike lower-drawer M. Night Shyamalan


    Na Rottenu tera 91% fresh. Jebo takve kritičare.

    Audience score je već mnogo realnijih 51%, mada je i to previše.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    akaio

    Posts : 231
    Join date : 2014-12-28

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by akaio Sun Aug 21, 2016 12:20 am

    William Murderface wrote:A na nekoj listi najboljih horora 2015-e sam naiao i na ovaj

    'When Animals Dream'





    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Rs-221758-WhenAnimalsDream_5  
    Overlooked upon its release, Danish filmmaker Jonas Alexander Arnby's entry in the teenage-girls-coming-of-age-via-werewolf-transformation subgenre (see Ginger Snaps) contrasts the folkloric atmosphere of a seaside town with the frustrating reality of an outcast girl in a small population. Often lovely and lyrical, this symbolically loaded horror movie treats its lead's lycanthropic condition not as beast within, but an empowering development and a message to ostracized teen girls everywhere: "You do you." SZ

    dobra fotografija, i pitam se koji je ovo film, i vidim sada da je evropski Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 1143415371 nisam zainteresovan da pogledam zbog zanra, ali mi ova fotografija ostavila utisak.
    Anonymous
    Guest

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Guest Sun Aug 21, 2016 1:14 am

    William Murderface wrote:Odgledao sam, na jedvite jade, The Witch, naveliko hvaljeni horor hit prošle godine. Pretnciozno, isprazno, dosadno. Lepo snimljeno, ali to je sve. Likovi u filmu govore nekim arhaičnim engleskim što često proizvodi nehotično komične efekte, posebno kad počnu da vode dijaloge koji po sadržaju nikako ne mogu da se uklope u period, nego izgledaju kao porodične svađe iz nekog sitkoma. Vizuelno film je na tragu Tarkovskog, ranog Bergmana i fon Trira iz Antihrista, ali zapletom ne opravdava pretencioznost ovakvog stila i rezultat je opet nenamerno komičan i neuverljiv. Tema je hiljadu puta viđena i bolje obrađena na drugim mestima (puritanci u sukobu sa prirodom i buđenjem ženske seksualnosti), a svoj jedini potencijalni adut - dvosmislenost po pitanju natprirodnog (da li gledamo puritance razjedane sopstvenom paranojom ili pravi sukob sa natprirodnim silama) film prokocka već u prvih deset minuta kad nam prikaže sasvim "stvarnu" vešticu kako ubije bebu i od njene krvi i mesa napravi nekakav ointment za letenje. Posle toga misterije nema, a nema ni peripetije, sve je potpuno prava linija sve do kraja.

    Ovo mi zvuči kao najprecizniji opis filma, iz jedne od retkih negativnih kritika:

    The Witch is bargain basement Terence Malick crossed with a Roman Polanski wannabe and dollops of half-baked Bergman, but worse yet, is not unlike lower-drawer M. Night Shyamalan


    Na Rottenu tera 91% fresh. Jebo takve kritičare.

    Audience score je već mnogo realnijih 51%, mada je i to previše.


    povuci riječ!
    mene film vozi kao neka jeziva balada Nika Kejva. volim i linearnost narativa. film ne problematizuje lov na veštice nego prikazuje veštice onakvim kakvim ih pamti predanje. doslovce. baš ta nevinost filma je njegov veliki iskorak, njegova neobičnost.

    burn them all! suffer not such abominations!
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Sun Aug 21, 2016 1:43 am

    Ma kakvo povlačenje reči. Bzvz film, besislen potpuno. Ti si čovek fotograf pa si pao na vizuelni aspekt koji jeste dobar.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Somlói Galuska Sun Aug 21, 2016 6:50 am

    Benny Lava wrote: prikazuje veštice onakvim kakvim ih pamti predanje. 

    a) ne može predanje da "pamti" - to je fikcija
    b) kad bi i moglo, to je jedna ravan, film i predstavljanje ljudi "onakvim kakvim su bili u srednjem veku" je besmislica, pošto ne postoje direktni uzori, ostalo je literatura, dakle fikcija. To je u suštini površna ideja, ne bazira se na posmatranju sveta. Takve stvari mogu poslužiti samo za nekakvu zajebanciju, na primer, kad u Goolden Age of Ballooning Monthy Pytona ide nadmetanje između likova na dvoru Luja nekog - ko  se nije duže kupao. Mimo toga, mi opet vidimo tu savremenog čoveka, jedinog koga, u stvari i poznajemo. Čak i u Kjubrikovim majmunima mi vidimo savremene ljude.
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by uskok i ajduk Sun Aug 21, 2016 8:12 am

    Предање солидно памти. У х случајева археологија је потврдила неко предање. 
    Нпр. верујем да сте сви гледали на Хисторију о коренима модерног вампиризма из књижевности и филма. И објашњено је тамо, доста логично и рационално, да су мртваци заиста деловали вампирски из извесних разлога, стварао се привид да им у гробу расту нокти, да су свежи и напојени, итд.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Somlói Galuska Sun Aug 21, 2016 11:27 am

    I onda je neko taj privid stavio na papir i na taj način fikcionalizovao i mi to danas možemo da pročitamo, pa se onda prave i horori na osnovu toga. Ok. Drugo je pitanje kako se to transponuje na film gde se pojavljuju živi ljudi i koliko njihovi problemi imaju veze sa bilo čime što se nama događa. Horor bi morao, kad se sklone horor elementi da funkcioniše na nivou nekih savremenih opšteljudskih problema, ali to ovde ne postoji. Prisustvo veštice nekako razbija dom i porodicu farmera, ali kako i zašto, šta je smisao svega toga je teško reći.
    Ja negde razumem zašto se mnogima ovaj film dopao - u njemu nema toliko dosadnih mrtvih klišea kao u 99 posto današnje horor produkcije, drndanja muzikom, lepo je snimljen itd. Međutim nema ni suštine, ne komunicira nikako sa savremenošću.
    kapetanm

    Posts : 5805
    Join date : 2012-02-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by kapetanm Sun Aug 21, 2016 11:37 am

    Ja volim samo SF sa radnjom u svemiru, epsku i vukodlačku jok
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Sun Aug 21, 2016 8:25 pm

    Odličan.


    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Invitation_LKS


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Somlói Galuska Mon Aug 22, 2016 12:08 pm

    Nemoj da me zajebavaš.

    edit - misliš na soundtrack? To možda, ne sećam se više.
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Aug 22, 2016 1:31 pm

    Ne, na film. Ma mislim, mereno zanrovskim arsinima, ne u poredjenju sa Andjelom unistenja. Ima film svojih problema.

    Zasto se tebi nije svideo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Somlói Galuska Mon Aug 22, 2016 6:27 pm

    Ma kakav Anđeo uništenja, ovo mi je verovatno najgori film koji sam gledao u poslednjih x godina, zato sam ga i zapamtio. Sam početak sa onom nezgodom na putu još malo i obećava, ali kad se dođe na večeru počinju tone besmislenog dosadnog dijaloga (ovo ti je baš po žanrovskim aršinima) koji kao odlažu "kulminaciju" koja je isto tako mogla da se dogodi i na samom početku. Nešarmantni dosadni likovi, nekakva nejasna srednja-viša klasa. Pa onda sekta, uh... Pucanje na kraju je smešno, a ono sa popaljenim svetlima kod svih je takav treš da sam ostao zbunjen. Cinično sam aplaudirao na kraju filma pred srećom praznjikavim Sava Centrom (bio je fest). Ne znam, stvarno sam bio mnogo iznenađen da su neki poput Ghoula posle hvalili film, to sam mogao jedino da shvatim tako da su u nekoj šemi sa ekipom koja je film radila, ono - dođem ti, dođeš mi. Veštica mi je filmčina za ovo.
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Aug 22, 2016 6:30 pm

    Meni ovo bilo puno bolje od Vestice (mada je nezahvalno poredjenje jer su drugaciji filmovi). Ne znam, meni fercerao.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 430
    Join date : 2014-10-31

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by hatama Thu Aug 25, 2016 6:20 am

    taman nesto za pogledati
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by uskok i ajduk Mon Sep 05, 2016 1:28 pm

    William Murderface wrote: a svoj jedini potencijalni adut - dvosmislenost po pitanju natprirodnog (da li gledamo puritance razjedane sopstvenom paranojom ili pravi sukob sa natprirodnim silama) film prokocka već u prvih deset minuta 
     
    Погледао "Вештицу", а кад би оцењивали од 1 до 5, дао бих му јаку четворку.

    Ова дилема коју си поставио, или, или, не стоји. Сусрет са дивљином је много сложенији. Ја бих повукао паралелу са нашом "Лелејском гором", а зашто, зато јер је ту још очигледније да не мора бити ни сујеверје, ни натприродна сила, да би неко у дивљину ушао као један човек, а из ње изашао као неки сасвим други, они више нису пуританци, као што ни прогнани партизан из Лелејске горе више није ортодоксни комуниста. Све се мења. Глава породице жели натраг у заједницу, а супруга иде корак даље, она би у Енглеску, обоје (у ствари сво троје одраслијих) имају страховиту кризу вере у сусрету са природом. 

    Обе димензије (или више њих) теку паралелно, и вештичарење и промена вредности, промена која би текла и да се вештице нису појавиле.  

    Ово је више филм о усамљености човека и о суровости природе. Него о вештицама. Бар ја то тако доживљавам.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Sep 05, 2016 2:58 pm

    Pa sta ce mu onda vestice?

    A niai razumeo moje primedbu - mislim da bi film bio mnogo bolji da je ostavio pitanje natprirodnog ambivalentnim, tako da sve do kraja, a mozda i poslw njega ne znamo da li gledamo pricu o puritancima koje u susretu sa nepoznatim jede religijska paranoja ili se nesto natprirodno zaista na njih namerilo.

    A naravno da su puritanci do samog kraja, ta cinjenica oblikuje njihovu percepciju svega sto im se desava (seti se klinceve smrti i onoga sto mu otac prethodno prica u lovu).


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Somlói Galuska Mon Sep 05, 2016 3:03 pm

    uskok i ajduk wrote:
    William Murderface wrote: a svoj jedini potencijalni adut - dvosmislenost po pitanju natprirodnog (da li gledamo puritance razjedane sopstvenom paranojom ili pravi sukob sa natprirodnim silama) film prokocka već u prvih deset minuta 
     
    Погледао "Вештицу", а кад би оцењивали од 1 до 5, дао бих му јаку четворку.

    Ова дилема коју си поставио, или, или, не стоји. Сусрет са дивљином је много сложенији. Ја бих повукао паралелу са нашом "Лелејском гором", а зашто, зато јер је ту још очигледније да не мора бити ни сујеверје, ни натприродна сила, да би неко у дивљину ушао као један човек, а из ње изашао као неки сасвим други, они више нису пуританци, као што ни прогнани партизан из Лелејске горе више није ортодоксни комуниста. Све се мења. Глава породице жели натраг у заједницу, а супруга иде корак даље, она би у Енглеску, обоје (у ствари сво троје одраслијих) имају страховиту кризу вере у сусрету са природом. 

    Обе димензије (или више њих) теку паралелно, и вештичарење и промена вредности, промена која би текла и да се вештице нису појавиле.  

    Ово је више филм о усамљености човека и о суровости природе. Него о вештицама. Бар ја то тако доживљавам.

    Pa ta promena vrednosti se negde desi na pola filma, a šta ćemo s onim posle?

    Lelejska gora. Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 3137070404  Bejah slavan dečkić kad sam je čitao.
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by uskok i ajduk Mon Sep 05, 2016 6:18 pm

    Она девојка очигледно више није пуританка, на крају остаје једина, и добровољно одлази са Црним Филипом, нико је не приморава. (за мој доживљај филма потпуно је небитно да ли то она сања, машта, халуцинира, или се стварно догађа) Од пуританке постаје вештица, то је потпуни духовни преображај. Слично у Лелејској гори, студент у почетку размишља шта би рекла Партија на ово, шта би рекла Партија на оно, има привиђења, бори се сам са собом, а у моменту преображаја више не размишља о партији него о себи, узима, тј, краде, најбољу одећу, проналази љубавницу, од једног посвећеног револуционара коме је партија све и свја, током боравка у изолованим условима у тешкој дивљини, постаје нека врста контра-револуционара.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 9 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 19, 2024 3:43 pm