by Јанош Винету 09.08.21 19:50
Коју црну дефрагментацију?
То не постоји од када смо прешли са FAT16/32 на ext2/3/4 тј. NTFS.
”Форматирање” је процедура оформљивања логичке стурктуре складиштења података на уређај.
FAT (File allocation table) има једну централну таблицу која се налази на почетку и складишти све како му дође. То је доводило до ”фрагментације” тј. распарчавања датотеке на више делова. Један део датотеке се складишти на почетку, други у средини, трећи на крају, како има слободног простора, па глава која чита мора да скаче са једног на други део уређаја.
Уопште, било је разне муке са тим ФАТ-ом - побрка се табела, доведе се у неуређено тј. корумпирано стање, или се појаве ”лоши сектори” унутар табеле. Пошто је подразумевано да се табела налази на почетним секторима, ако се поквари свега неколико локација на почетку уређаја, све оде у пропаст. Такође је величина табеле ограничавала многе ствари, од броја датотека до дужине њиховог назива.
Дефрагментација је процес којим се делови датотеке смештају један поред другог, како би читање било брже и ефикасније.
Нови Линукс системи складиштења су логички другачије организовани, а и НТФС, више нема табеле, подразумева се да су датотеке подељене али се смештају физички једна близу друге. Такође је апстрахован сам уређај на који се складишти. Логичка организација је иста, а физичка организација зависи од уређаја. Много су отпорнији на грешке и отказе због децентрализованог начина смештања.