Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Google

    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by lalinea Wed Mar 09, 2016 5:13 am

    https://youtu.be/vFr3K2DORc8

    Nas nesto mnogo misli


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by lalinea Wed Mar 09, 2016 8:49 am

    pobedi AI! Google - Page 4 1251298951 (prva partija u mecu od pet)
    ne znam da li je ljudima jasno koliko je ovo big, big, big news. Go nije sah, nemoguce je uraditi brute force kalulaciju svih mogucih poteza (ima ih previse) i totalno je neophodno oslanjati se na intuiciju "sta moze bit bolja strategija od mnogo mogucih". mislim da su samo ovi iz googla cvrsto verovali da ce se ovo desiti. Ovaj covek je 'rodzer federer Goa', dan 9, a AI je pre pet meseci tek pobedila evropskog prvaka koji je dan 2 (ili tako nesto) pa je u medjuvremenu trenirala igrajuci sama sa sobom. ovo je huge. ovaj je izjavljivao kako ce pobediti sa 5-0 i kako "stoji na odbrani covecanstva" (ili nesto slicno).


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Indy Wed Mar 09, 2016 8:55 am

    Tako to pocinje.... rise of the machines.
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by lalinea Wed Mar 09, 2016 9:11 am



    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by lalinea Thu Mar 10, 2016 6:03 am

    Drugi set: human se zabagovao, razmislja vec dvadeset minuta.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Indy Thu Mar 10, 2016 9:11 am

    Forum se takodje zabagovao, ne zna kako da izadje iz, wait...what petlje. Google - Page 4 2849097393
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by lalinea Thu Mar 10, 2016 9:30 am

    2:0 za AlphaGo.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Anonymous
    Guest

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Guest Thu Mar 10, 2016 4:09 pm

    da li da odgledam terminator 2 ponovo za svaki slucaj?  Google - Page 4 1251298951
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by lalinea Thu Mar 10, 2016 9:24 pm

    ako imas vremena bolje odgledaj meceve. ipak je ovo history in the making, a i ja koja nemam pojma o Gou nalazim da je bas zanimljivo. Npr, situacija je ovakva: u prvom mecu je Lee Sedol pokusao da 'zbuni' Alphu igrajuci nestandardne poteze odmah na pocetku. I ovi Go komentatori su to primetili i komentarisali kako Lee pokusava da je zbuni izvlaceci je van njene "database". I nastavili su o toj "databazi", samo sto je problem (koji im je objasnjen pred drugi mec, da se vise ne blamiraju) taj sto AplhaGo nema "databazu". Zato ove pobede i jesu "moon landing" u AI polju, kako je uporedio sef DeepMind-a, jer je nemoguce pobediti ljudskog Go mastera igrajuci iz database. Mora de se koristi intuicija. Plus, ona nije programirana da igra Go (kao sto je DeepBlue bila programirana da igra sah), vec se radi o general purpose learning algorithmu.
    Tako da zbunjivanje databaze u prvom mecu nije uspelo big time. Ima jedan trenutak, potez R10 o kome je juce brujao ceo Go community, kad je Lee Sedol krenuo da se smeje. Kasnije je rekao da je mislio da je taj potez nemoguce odigrati (valjda je hteo reci da je nemoguce za masinu da tako razmislja).
    U drugom mecu je uradio ono sto je preporucivala cela online Go zajednica: zaboravi da igras protiv softvera i be yourself, igraj kao kad igras protiv drugog igraca svog ranga. I onda je Alpha povukla potez na koji je Lee uzeo 20min da razmislja.
    Jedva cekam ostatak meca.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Anonymous
    Guest

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Guest Thu Mar 10, 2016 9:37 pm

    ja se toga plasim, ali bas zato cu se potruditi da razumem. pogledacu.

    koliko smo daleko od koriscenja ovog za nesto prakticno u stvarnom zivotu?
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by lalinea Thu Mar 10, 2016 9:53 pm

    pa to je cilj, ovo igranje Goa je proof of the concept da ova AI moze da se koristi za real life situacije gde je nemoguce predvideti sve moguce ishode, vec se mora imati neka vrsta intuitivnog pristupa.
    koliko smo daleko zavisi od toga na sta bi se primenjivala, mislim da Demis (pogledaj njegove prezentacije na youtbe, kao ovaj video gore) pominje health care kao jedno od prvih polja primene. ovim tempom, koristeci svoju ljudsku intuiciju lol, rekla bih vrlo blizu.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Kinder Lad Thu Mar 10, 2016 10:00 pm

    Indy wrote:Tako to pocinje....  rise of the machines.

    Google - Page 4 0e1245c1391d89a8a756078f8a13ff3a

    Google - Page 4 Home-Gardening-pruning-font-b-lopper-b-font-Snip-Tool-shears-Scissor-font-b-Branch-b

    Google - Page 4 2849097393
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by паће Thu Mar 10, 2016 10:28 pm

    lalinea wrote:ako imas vremena bolje odgledaj meceve. ipak je ovo history in the making, a i ja koja nemam pojma o Gou nalazim da je bas zanimljivo. Npr, situacija je ovakva: u prvom mecu je Lee Sedol pokusao da 'zbuni' Alphu igrajuci nestandardne poteze odmah na pocetku. I ovi Go komentatori su to primetili i komentarisali kako Lee pokusava da je zbuni izvlaceci je van njene "database". I nastavili su o toj "databazi", samo sto je problem (koji im je objasnjen pred drugi mec, da se vise ne blamiraju) taj sto AplhaGo nema "databazu". Zato ove pobede i jesu "moon landing" u AI polju, kako je uporedio sef DeepMind-a, jer je nemoguce pobediti ljudskog Go mastera igrajuci iz database. Mora de se koristi intuicija. Plus, ona nije programirana da igra Go (kao sto je DeepBlue bila programirana da igra sah), vec se radi o general purpose learning algorithmu.

    Али интуиција и јесте кад пустиш да ти мозак нађе скраћена решења из познатих и сличних ситуација, без детаљног размишљања. А те познате и сличне прилике су твоја база података.

    Мислим да је овде пре у питању хеуристичко одлучивање, тј играм потез који ми оставља највише степени слободе за наредни, и учим из резултата. А то где пишем шта сам научио, то је база података (али овог пута не збир свих познатих партија, него партија које сам одиграо). А можда су смислили и нешто боље од хеуристике (која ионако има брат брату пола века као теорија).


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Guest Thu Mar 10, 2016 10:38 pm

    Anonymous
    Guest

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Guest Thu Mar 10, 2016 10:45 pm

    ti si lalinea trebala ici na kasting za ex machina Google - Page 4 1399639816
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Indy Fri Mar 11, 2016 12:25 am

    Negde sam pročitao utešnu misao da ovaj Google DeepThinker samo pronalazi odgovore na originalan način, ali to nije "(samo)svesna inteligencija". A šta ako pronađe kreativan odgovor na to kako da se osvesti? Google - Page 4 1801032019
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by lalinea Fri Mar 11, 2016 11:59 am

    паће wrote:
    Али интуиција и јесте кад пустиш да ти мозак нађе скраћена решења из познатих и сличних ситуација, без детаљног размишљања. А те познате и сличне прилике су твоја база података.
    jedino u istom smislu u kome je i ljudski mozak baza podataka, ali ne u smislu u kome je DeepBlue imao 'database' poteza i partija (a na sta je komentator mislio).

    паће wrote:Мислим да је овде пре у питању хеуристичко одлучивање, тј играм потез који ми оставља највише степени слободе за наредни, и учим из резултата.
    kratak odgovor: nije. dugacak odgovor: can't talk about it Google - Page 4 1399639816. salu na stranu, i da mogu da pricam o ovome sto interno znam, malo bi pomoglo jer i meni pola nije jasno, ali mi je jasno dovoljno da znam da ne radi tako. ima po netu tu i tamo (article u Wired, pocetak drugog meca, na YT, kad su pozvali jednog iz tima da objasni i slicno) nesto malo o tome kako radi. mislim, nisu izmislili nikakav vanzemaljski algorithm, i dalje pricamo o pruning the search tree itd., ali je dizajn ovih neuronskih mreza takav da taj proces uopste nije to. (plus sto je priroda machine learning takva da Alpha ne moze nista da nauci iz jednog poteza/partije)

    паће wrote:А то где пишем шта сам научио, то је база података (али овог пута не збир свих познатих партија, него партија које сам одиграо). А можда су смислили и нешто боље од хеуристике (која ионако има брат брату пола века као теорија).
    treniranje neuralnih mreza nije isto sto i pravljenje baze podataka.

    ognica efimera wrote:ti si lalinea trebala ici na kasting za ex machina Google - Page 4 1399639816
    de nadje taj ultra-mizogeni film, iznervirala sam se onoliko kad sam ga gledala Google - Page 4 1399639816

    Indy wrote:Negde sam pročitao utešnu misao da ovaj Google DeepThinker samo pronalazi odgovore na originalan način, ali to nije "(samo)svesna inteligencija". A šta ako pronađe kreativan odgovor na to kako da se osvesti? Google - Page 4 1801032019
    "jos uvek nije dovoljno pametna da namerno izgubi i uljuljka covecanstvo u lazni osecaj sigurnosti" Google - Page 4 1143415371


    btw, fenomenalni su komentari iz Go zajednice na stil Alphine igre lol. neki od njih su u fazonu 'rodilo se bozanstvo', 'kao da smo nasli novog van goga'...


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by паће Fri Mar 11, 2016 1:33 pm

    lalinea wrote:
    паће wrote:А то где пишем шта сам научио, то је база података (али овог пута не збир свих познатих партија, него партија које сам одиграо). А можда су смислили и нешто боље од хеуристике (која ионако има брат брату пола века као теорија).
    treniranje neuralnih mreza nije isto sto i pravljenje baze podataka.

    Сад бих се истовремено и сложио са тобом и не бих. Као програмер, наравно да није релациона база података (са редовима/ступцима односно слоговима/пољима, индексима и кључевима). Као математичар, мора да је база података али уопштена, тј негде то мора да се чува за убудуће. Дакле за ово мора да су смислили неки нов облик чувања података, који бих ја и даље звао базом, али њена конструкција не би била она класична, вероватно ни налик.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Ointagru Unartan Fri Mar 11, 2016 2:43 pm

    паће wrote:
    lalinea wrote:

    treniranje neuralnih mreza nije isto sto i pravljenje baze podataka.

    Сад бих се истовремено и сложио са тобом и не бих. Као програмер, наравно да није релациона база података (са редовима/ступцима односно слоговима/пољима, индексима и кључевима). Као математичар, мора да је база података али уопштена, тј негде то мора да се чува за убудуће. Дакле за ово мора да су смислили неки нов облик чувања података, који бих ја и даље звао базом, али њена конструкција не би била она класична, вероватно ни налик.

    Negde na pocetku druge partije ovi iz guglovog tima daju detaljnije objasnjenje kako Alphago "razmislja". Nisam sve zapamtio ni razumeo, ali radi se  o rezultatu tri odvojena procesa: prvi bira "najbolji" potez u tom trenutku (ne znam kako), drugi predvidja sta je najverovatniji odgovor ljudskog igraca (ali ne bas na isti nacin kao sto bira najbolji potez, vec na osnovu "pamcenja" partija izmedju ljudi), treci razmatra sve te mogucnosti i procenjuje koji sled poteza ima najvece sanse da pobedi. Ima tu ako se secam i povratnih sprega, od treceg procesa ka prvom, tako da se u svakom slucaju radi o mehanizmu kompleksnijem od racunanja na osnovu jedne baze podataka.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Anonymous
    Guest

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Guest Fri Mar 11, 2016 4:31 pm

    lalinea wrote:


    ognica efimera wrote:ti si lalinea trebala ici na kasting za ex machina Google - Page 4 1399639816
    de nadje taj ultra-mizogeni film, iznervirala sam se onoliko kad sam ga gledala Google - Page 4 1399639816



    a mislim na ai koja je u filmu, trebalo bi da slicno funkcionise kao ovo
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by lalinea Fri Mar 11, 2016 10:05 pm

    da, cela poenta je da se ne radi o 'databazi' vec dizajnu tog procesa odlucivanja (razmisljanja?).
    znaci, Alpha se ne moze 'zbuniti potezima van databaze' jer njeni potezi i ideja o partijama ne dolazi iz databaze, oni su emergent phenomenon, kako je neko objasnio. pamcenje partija (ne samo ljudskih nego i ovo, ustvari narocito ovo, sto je igrala sama sa sobom 6 meseci) se koriste za evaluaciju potencijalnih board konfuguracija.
    kako kaze komentator u drugom setu: "pitam se da li je AlphaGo svesno odigrala ovaj potez" Google - Page 4 1399639816 Google - Page 4 1399639816

    inace, mislim da su komentarisali jednu ociglednu prednost Alphe u drugom mecu - sve vreme uzima u obzir celu tablu (to je mislim i deo prvog procesa biranja poteza - evaluacija vrednosti, na osnovu pravila brojanja, razlicitih delova table), sto naravno i ljudski top igraci pokusavajau da rade, ali mi humans imamo problem sa 'tunel vision' kad je u pitanju koncentracija. Go je igra sekvenci, kad krene fight u jednom delu table igrac se potpuno usresredi na to i tera do kraja. Medjutim Alpha ne mari mnogo za zavrsavanje tradicionalnih sekvenci, pa ako nadje deo table koji je potencijalno vrednije igrati, prekida taj fight i vuce, za ljudskog igraca, potpuno random potez, sto je vrlo dekocentrisuce.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Kinder Lad Fri Mar 11, 2016 11:25 pm

    Pocecu da se plasim tek onda kad budu napravili nesto sto ce vuci poteze na svoju stetu 

    Ozbiljan sam.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Indy Fri Mar 11, 2016 11:30 pm

    Sto bi se plasio? Nisam siguran da je rise of the machines uopste losa stvar. Vidi npr Trumpa. Homo fckin sapiens.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Kinder Lad Fri Mar 11, 2016 11:33 pm

    Indy wrote:Sto bi se plasio? Nisam siguran da je rise of the machines uopste losa stvar. Vidi npr Trumpa. Homo fckin sapiens.

    Pa...losa je stvar, ako ni zbog cega drugog, zato sto bi doslo do sukoba koji bi devastirao planetu
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Indy Fri Mar 11, 2016 11:45 pm

    Pa, da ne trollujem ovaj topik, moze to i bez pametnih masina, a sa nepametnim politicarima, i te kako da se desi.

    Google - Page 4 Empty Re: Google

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 7:13 am