Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Kulinarski upomoć

    Anonymous
    Guest

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by Guest Fri Nov 27, 2020 7:46 am

    dimitrije iz čakova wrote:Celog života jedem narandžasto - smeđi kutnkez, nikad nisam ni video crveni. Zašto je boja vredna tolikog  cimanja? Valjda su ukus i konzistencija bitni
    Ali vidi kakva je boja  Kulinarski upomoć - Page 13 3579118792 Čovek želi da napravi vizuelni spektakl. Želim mu svu sreću. Nadam se skorom nastavku ove arturijanske avanture.
    паће

    Posts : 40158
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by паће Fri Nov 27, 2020 8:21 am

    Daï Djakman Faré wrote:
    plavaivy wrote:@Fare 

    pa to je super..sad ih iseci na kockice zeljene velicine i ostavi negde na hladnom da se suse pa ih uvaljaj u parah secer i poklon kao grom
    mmm parah secer Kulinarski upomoć - Page 13 1233199462

    Па опара ли га? Колико клупчади изађе из киле?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    plavaivy

    Posts : 3134
    Join date : 2014-11-21

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by plavaivy Fri Nov 27, 2020 9:49 am

    @Fare

    ako hoces..imas kod kineza silikonske kalupice za praline u raznim oblicima..da sipas kitnikez
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by dimitrije iz čakova Fri Nov 27, 2020 10:17 am

    Kirko Skaddeng wrote:
    dimitrije iz čakova wrote:Celog života jedem narandžasto - smeđi kutnkez, nikad nisam ni video crveni. Zašto je boja vredna tolikog  cimanja? Valjda su ukus i konzistencija bitni
    Ali vidi kakva je boja  Kulinarski upomoć - Page 13 3579118792 Čovek želi da napravi vizuelni spektakl. Želim mu svu sreću. Nadam se skorom nastavku ove arturijanske avanture.

    realno, ovo je najlepša boja kitnkeza koju sam ikada video. a cenim da sam ga od svih formuaša najviše pojeo do sada  

    što se mene tiče, položio je sa desetkom, ali da, i mene zanima šta će dalje biti Kulinarski upomoć - Page 13 1727922752


    _____
    zvona i praporci
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by kondo Fri Nov 27, 2020 10:32 am

    dimitrije iz čakova wrote:
    Marius Lăcătuș wrote:uzmi cenovnik za jorgane sledeci put

    Evo ga https://m.facebook.com/Jorgan-jastuk-od-paperja-i-perja-106512987849428/?device_id=68242a9d-6a56-428f-b9ab-4d21c7a7ba44

    Imaš cene u postovima, a tu je i telefon, tip se zove Čaba Guljaš


    fala sad ćemo da vidimo šta ima za crni petak

    speaking of quittenkäse, samo da znaš da se u zapadnim krajevima to sprema u rerni - podžavam otkako sam tako skuvao najbolji džem odšljiva ikada, tiha vatra, dugo krckanje, nema mesanja, nema zagorevanja.... pa vidi:

    https://www.kuechengoetter.de/rezepte/oesterreichischer-quittenkaese-2109


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    plavaivy

    Posts : 3134
    Join date : 2014-11-21

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by plavaivy Fri Nov 27, 2020 10:54 am

    pa ja to propagiram vec godinama..ko jednom napravi dzem u rerni promeni mu se ceo zivot...


    jedino sto nije bas dobro za osetljivo voce tipa jagode i ako hoces bas,bas narandzasti i svezi dzem od kajsije onaj sto se kratko kuva i brzinski da ne oksidira ili karamelise...moze  kajsija ali onda moraju biti manje ture da bi bilo krace pecenje tako  samo malo potamni ali meni to ne smeta..

    ali za visnje/sljive/smokve/dunje rerna je zakon..

    ja sam jednom pravila neku slucajnu ali genijalnu kombinaciju bele sljive i divlje kupine jos uvek mislim o tome,moram to ponoviti..
    паће

    Posts : 40158
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by паће Fri Nov 27, 2020 11:06 am

    Не схватам чему џем, кад постоји пекмез.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Јанош Винету

    Posts : 5223
    Join date : 2016-01-26

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by Јанош Винету Fri Nov 27, 2020 11:09 am

    Џем и пекмез нису иста ствар.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by kondo Fri Nov 27, 2020 11:11 am

    jao, nemojte molim vas. otvorite temu za to da ne citam.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40158
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by паће Fri Nov 27, 2020 11:15 am

    Јанош Винету wrote:Џем и пекмез нису иста ствар.

    Зато и кажем.

    Marius Lăcătuș wrote:jao, nemojte molim vas. otvorite temu za to da ne citam.

    Аха, кулинарски упомоћ треба само за џем, за пекмез јок.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by kondo Fri Nov 27, 2020 11:21 am

    tako je


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by kondo Fri Nov 27, 2020 11:33 am

    ovo pisem jer je pekmez nesto skroz drugo i nije ono sto srpske domacice prave i tako nazivaju, retko ko je spreman na tako dugo kuvanje i generalno akanje oko toga


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    plavaivy

    Posts : 3134
    Join date : 2014-11-21

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by plavaivy Fri Nov 27, 2020 12:25 pm

    a marmelada?
    fikret selimbašić

    Posts : 9580
    Join date : 2020-06-19

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by fikret selimbašić Fri Nov 27, 2020 12:34 pm

    Marius Lăcătuș wrote:ovo pisem jer je pekmez nesto skroz drugo i nije ono sto srpske domacice prave i tako nazivaju, retko ko je spreman na tako dugo kuvanje i generalno akanje oko toga

    Ja sam par tri puta pravio pekmez od jabuka. Teška zajebancija, naročito zbog toga što sam sve radio primitivnim alatima, a to je tek pola posla. Prava stvar kreće sa pečenjem, šira (sok)od tucanih jabuka se satima mora peći uz sve češće miješanje kako se kraj pečenja bliži. Vatra mora da bude jaka tako da količina od stotinak litara šire ključa ali ne smije biti prejaka jer malo očas zagori i zagorči svu količinu šire. Nije gorko do nejsetivosti sli sjebe mu ukus prilično. Od tri ture jedna ispadnedobra za u kolače, druga je vrlo blizu indonežanskom kečapu, a treća je savršena. Gustina, slatkoća, miris, ukus... sve. Vrijedi zajebancije ako se ima vremena i prilike.

    Ovako to otprilike izgleda, nije moja slika.

    Kulinarski upomoć - Page 13 FmVfxn0lwV6WlqMafMxD8IE51fpmd-qACulWrK5zy0ONNRGYlauuwWNqZx1oaVuuo8YYzYFA5ZGdqXKbU7KUnuA8UYRCLjvZmGwECvG75xlw


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    паће

    Posts : 40158
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by паће Fri Nov 27, 2020 1:41 pm

    Са данашњим челичним посудама и прецизним термостатом у рингли, два покушаја два попушаја и онда зачно знаш шта за следећи пут. Тј зна госпоја, ја фоткам...

    Е остало две кашичице оног од јагода из 2016, ај ћао.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by dimitrije iz čakova Fri Nov 27, 2020 2:02 pm

    Marius Lăcătuș wrote:ovo pisem jer je pekmez nesto skroz drugo i nije ono sto srpske domacice prave i tako nazivaju, retko ko je spreman na tako dugo kuvanje i generalno akanje oko toga

    nije, ok, kapiram i znam šta je pekmez.

    ali moja keva ne zna, nije znala ni baba, ni majka (kratkouzlazno a, odnosi se na prababu) a to što su pravile, zvale su samo pekmez.
    u mom kraju, reč džem nije postojala.

    Banat je bio dugo turski, rečnik je pun turcizama (kod nas nije šor, nego uvek sokak, avlija, duvar i ostalo, što se u dobrom delu Bačke nikad nije koristilo, npr) pa je tako, kontam, i taj naš džem postao i ostao pekmez.

    jbg, pekmez od kajsija, ne mogu da ga zovem džem da ga jebeš, iako, da, znam da nije pekmez u orginalu. opet, ni burek nije svuda isto jelo, i samosa i samsa imaju isti etimološki koren, a ni oko pindžura nikako da se dogovorimo već na 100km razdaljine.

    hoću da kažem, nije neznanje onih koji kažu pekmez, već tradicionalna varijacija na temu.

    mada, i ja pizdim kad vidim da svinjski paprikaš zovu gulaš...

    @ivy - marmelada se pravi od industrijske voćne kaše, i tehnološki i nutritivno, a i organoleptički, je inferiorna u odnosu na džem. tradicionalno, marmelada je valjda samo od pomorandže i izgleda više kao žele.


    _____
    zvona i praporci
    Anonymous
    Guest

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by Guest Fri Nov 27, 2020 2:09 pm

    postoje definicije za sve to u udžbeniku sa prehrambene tehnologije biljnih proizvoda, tako da koga zanima može da nauči, ja se nikad nisam potrudio da zapamtim
    паће

    Posts : 40158
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by паће Fri Nov 27, 2020 2:18 pm

    Кад су се народни рецепти држали уџбеника, ма иди бегај. То тамо је само 1 покушај да се то некако стандардизује.

    Ево једна из Ђурђева рече "кад смо дизали бедем према комшији". А? Какав бедем, имате утврђење? Испаде да се тако код њих зове зидана ограда. Забуни ме скроз. А на 40км одавде.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    plavaivy

    Posts : 3134
    Join date : 2014-11-21

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by plavaivy Fri Nov 27, 2020 2:21 pm

    i ja znam da je bedem zidana ograda,obicno od 2m visine ali nekad i malo manje
    Anonymous
    Guest

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by Guest Fri Nov 27, 2020 3:25 pm

    паће wrote:Кад су се народни рецепти држали уџбеника, ма иди бегај. То тамо је само 1 покушај да се то некако стандардизује.

    Ево једна из Ђурђева рече "кад смо дизали бедем према комшији". А? Какав бедем, имате утврђење? Испаде да се тако код њих зове зидана ограда. Забуни ме скроз. А на 40км одавде.

    Nije pokušaj i nije nekako, nego tačno definisano na osnovu parametara koji su merljivi i čije je merenje ponovljivo.
    Anonymous
    Guest

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by Guest Fri Nov 27, 2020 3:29 pm

    Talason wrote:postoje definicije za sve to u udžbeniku sa prehrambene tehnologije biljnih proizvoda, tako da koga zanima može da nauči, ja se nikad nisam potrudio da zapamtim

    Da ali ali naša definicija, na primer, kajmaka nije ista kao i turska. Isto ime, različit proizvod.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by dimitrije iz čakova Fri Nov 27, 2020 3:57 pm

    pa eto, možemo tako da tumačimo i ovo sa pekmezom


    _____
    zvona i praporci
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8084
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by Daï Djakman Faré Fri Nov 27, 2020 4:00 pm

    sad sam otiso na viki, pa ovo je hit podatak: Turkish: pekmez, Azerbaijani: bəkməz

    znaci dugogodisnji sportski komentator RTV Lazo Bakmaz je zapravo Lazo Pekmez na azerbejdzanskom Kulinarski upomoć - Page 13 3579118792


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    Јанош Винету

    Posts : 5223
    Join date : 2016-01-26

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by Јанош Винету Fri Nov 27, 2020 4:23 pm

    Цео дан покушавам да се сетим како се зове мера за те конфитуре.

    Нешто као фитекс, футекс, мозак ми је стао.

    Не знам ни за шта је то заправо мера, отприлике укуваности и количине шећера у укуваној маси. Што је већи тај фитекс, смеша је више укувана и слађа.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    паће

    Posts : 40158
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by паће Fri Nov 27, 2020 5:04 pm

    Talason wrote:
    паће wrote:Кад су се народни рецепти држали уџбеника, ма иди бегај. То тамо је само 1 покушај да се то некако стандардизује.

    Nije pokušaj i nije nekako, nego tačno definisano na osnovu parametara koji su merljivi i čije je merenje ponovljivo.

    Па рецепт јесте дефинисан, али и даље не може да обухвати све традиционалне варијанте. Изабрана је једна, ушла у књигу, остале нису. Готово.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Kulinarski upomoć - Page 13 Empty Re: Kulinarski upomoć

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Sun May 12, 2024 6:59 am