Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Gejmerstina

    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Erős Pista Thu Oct 15, 2015 1:03 pm

    Pa to s govorili i za čitanje stripova, gledanje filmova, itd. A ovde ne govorimo samo o konzumaciji, nego i o stvaranju, kritici, itd.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36938
    Join date : 2014-10-27

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by boomer crook Thu Oct 15, 2015 1:03 pm

    Gejmerstina - Page 11 Coffee-Pot


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 1:11 pm

    William Murderface wrote:Pa to s govorili i za čitanje stripova, gledanje filmova, itd. A ovde ne govorimo samo o konzumaciji, nego i o stvaranju,kritici, itd.

    Dobar šlagvort. Postoji li kritika igara (hajde da se ograničim na video igre, jer RPG sistemi često imaju i prateću publicistiku koja pokušava da izađe iz okvira fandoma) koja nije ograničena na lični utisak i tehničke i taktičke ocene? Drugim rečima, postoji li artikulisana recepcija video igara kao umetničkih iskaza? Znam šta je MoMA uradio, uvrstivši "pekmena" u kolekciju, ali kustoskinja Antoneli je sama rekla da su igre za nju interaktivni dizajn i da im je dala omaž u tom smislu, a ne umetnost, tako da se to ne računa...baš.


    Last edited by Jordan Rivers on Thu Oct 15, 2015 1:16 pm; edited 1 time in total
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 1:15 pm

    William Murderface wrote:Pa to s govorili i za čitanje stripova, gledanje filmova, itd. A ovde ne govorimo samo o konzumaciji, nego i o stvaranju, kritici, itd.

    Pa gledanje filmova jeste nekakvo kulturno uzdizanje, mada naravno i to zavisi od onog ko gleda i šta gleda. Ne znam kakvo je kulturno uzdizanje igranje igrica, širi li to ikako vidike, ne poznajem dovoljno materiju.

    A stvaranje igrica, hm. Nedavno sam imao ponudu da radim nešto za jednu firmu koja se bavi proizvodnjom igrica, pa sam uzeo da igram nekoliko njihovih igrica (inače uopšte ne igram). Sve se radi po istoj šemi, to je proizvodnja ko proizvodnja. Ovako, laički, mi se čini da oni imaju nekakav programerski kostur i onda malo modifikuju programiranje, a nove igrice prave tako što oko tog programa smišljaju nove priče i miljee, uglavnom tako što jašu filmske žanrovske klišee, koji u njihovom slučaju nemaju nikakvu pozadinu.

    Za kritiku pitam isto ovo što i Vasa.
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Erős Pista Thu Oct 15, 2015 1:16 pm

    Ne znam, ali počeli smo ne od umetnosti, nego od kulture. Naravno da gejming jeste deo kulture.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 1:17 pm

    Rekoh, isto ko i jutarnja kafa.
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 1:18 pm

    William Murderface wrote:Ne znam, ali počeli smo ne od umetnosti, nego od kulture. Naravno da gejming jeste deo kulture.

    A, kulture, hehe pa kultura (nega, odgoj) je i kad brišeš dupe. Sve što nije čista biologija pripada kulturi, ama se ta reč u običnoj građanskoj interpretaciji pretvara u nešto sasvim drugo, to jest u sinonim za visoku kulturu.
    E pa što se mene tiče igre mogu da spadaju u savremenu visoku kulturu. Ona divna igra "This War of Mine" bavi se jako ozbiljnom temom na jako ozbiljan način.
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Erős Pista Thu Oct 15, 2015 1:24 pm

    Pa ni ja ne znam šta zabravo smeta Anđelu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 1:25 pm

    Nagađam, ali pre mi se čini da je došlo do toga da industrija vidi marketinšku vrednost u tome da gejming proglasi za kulturu, pa se otud i reč "kultura" pojavila u opticaju. Kultura espresa, makijata i kapućina.
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 1:37 pm

    Anđe'o wrote:Nagađam, ali pre mi se čini da je došlo do toga da industrija vidi marketinšku vrednost u tome da gejming proglasi za kulturu, pa se otud i reč "kultura" pojavila u opticaju. Kultura espresa, makijata i kapućina.

    errm ne. ne moraš nešto da proglašavaš za kulturu, ona je zbir svih ispoljavanja života u ljudskoj zajednici.


    Last edited by Jordan Rivers on Thu Oct 15, 2015 1:44 pm; edited 1 time in total
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 1:40 pm

    Prevedi mi to, molim te, ništa ne razumem.
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 1:43 pm

    Kad poželim šaljenje(tm), ići ću loma na drugi forum, ovde se ne odajem tome, sori.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 1:45 pm

    Uopšte se ne zezam, ne razumem šta znači "zbir svih ispoljavanja života u zajednici".
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 1:49 pm

    Anđe'o wrote:Uopšte se ne zezam, ne razumem šta znači "zbir svih ispoljavanja života u zajednici".
    A, ok.

    Kultura etimološki znači "nega, odgoj". Svako naučeno ponašanje spada u kulturu. Kultura konzumacije je način na koji uzimamo hranu i piće. Verska kultura je način na koji upražnjavamo religiju. Kultura odevanja. Gusari imaju svoje specifične kulturne obrasce, kao i, na primer, robijaši ili pak obični stanovnici gradova. I tako dalje.

    Stalni spor oko igara je da li mogu da probiju barijeru između popularne kulture i visoke kulture, i koji su definišući parametri toga.
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 1:52 pm

    Sto se mene tice, Bioshock ce uvek biti umetnost.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 1:55 pm

    et JR

    Ma da, slažem se, samo i jesam od početka shvatio to kultura u smislu "visoka kultura".

    Ali, mi pravimo tu razliku, dok oni koji brane dotične gejmere-seksiste ne prave. Zato se kod njih pojavljuje argumentacija zaštite kulture od ideologije, koja je argumentacija koja se, u stvari, primenjuje kada je reč o visokoj kulturi. To mi je smetalo, da je reč o umetničkom filmu, mogao bih da se složim s tom argumentacijom, ovako ne.
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 1:56 pm

    Anđe'o wrote:
    Ali, mi pravimo tu razliku, dok oni koji brane dotične gejmere-seksiste ne prave. Zato se kod njih pojavljuje argumentacija zaštite kulture od ideologije, koja je argumentacija koja se, u stvari, primenjuje kada je reč o visokoj kulturi. To mi je smetalo, da je reč o umetničkom filmu, mogao bih da se složim s tom argumentacijom, ovako ne.

    He he. kako si se ovde zajebo.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 1:57 pm

    Verterdegete wrote:Sto se mene tice, Bioshock ce uvek biti umetnost.

    A ko je umetnik? Onaj ko je napravio, ili onaj koji igra?
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 1:58 pm

    Verterdegete wrote:
    Anđe'o wrote:
    Ali, mi pravimo tu razliku, dok oni koji brane dotične gejmere-seksiste ne prave. Zato se kod njih pojavljuje argumentacija zaštite kulture od ideologije, koja je argumentacija koja se, u stvari, primenjuje kada je reč o visokoj kulturi. To mi je smetalo, da je reč o umetničkom filmu, mogao bih da se složim s tom argumentacijom, ovako ne.

    He he. kako si se ovde zajebo.

    Pa ako ti je ovo argument, teško da sam se zajebao.
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Erős Pista Thu Oct 15, 2015 1:59 pm

    Pa taj argument ne stoji ni kada je u pitanju visoka kultura, nema kulture "očišćene" od ideologije. Problem u argumentu nije što gejming nije kultura, nego što je, kao i svaka kultura, prožet ideološkim sporovima i sukobima, i od toga se ne može pobeći u "apolitičnu" kulturu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 2:00 pm

    Anđe'o wrote:
    Verterdegete wrote:

    He he. kako si se ovde zajebo.

    Pa ako ti je ovo argument, teško da sam se zajebao.

    hm ne postoji nijedan umetnički čin koji je oslobođen ideologije niti je tako nešto moguće. ne postoji umetnost u društvenom vakuumu, bila niska ili visoka.
    (osvrćem se nervozno, ako naiđe Caligula najebo sam zbog ovoga)
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Erős Pista Thu Oct 15, 2015 2:02 pm

    Gejmerstina - Page 11 3579118792

    Katedrale, seljanke, stomačne reakcije, itd.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 2:02 pm

    Anđe'o wrote:


    Pa ako ti je ovo argument, teško da sam se zajebao.

    Ali objektivno jesi. Hteo si da prebacis loptu na GG teren, a da nemas pojma ko tamo igra kakvu igru.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 2:07 pm

    William Murderface wrote:Pa taj argument ne stoji ni kada je u pitanju visoka kultura, nema kulture "očišćene" od ideologije. Problem u argumentu nije što gejming nije kultura, nego što je, kao i svaka kultura, prožet ideološkim sporovima i sukobima, i od toga se ne može pobeći u "apolitičnu" kulturu.

    Nije isto, rekao bih. Recimo, ako napraviš igricu gde si ti Hitler koji okolo ide i koka Jevreje, takvoj igrici se svakako mogu staviti ideološke zamerke. Kakve se ideološke zamerke mogu staviti filmu Downfall? Taj film zalazi u jednu uber ideologizovanu tematiku, sa junacima koji su ideološki iza granice dobra i zla i dolazi do rezultata koji gotovo nikome nije bio ideološki sporan.
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 2:12 pm

    U Nemačkoj je ovaj film predmet oštrih ideoloških polemika, koje se vrte oko pojma "Normalisierung". Čitaj šta je Venders pisao o ovom filmu. Dao je izuzetno ozbiljne zamerke, od kojih je glavna ta da je istorijska akribija filma stavljena u službu trivijalnog ("Verharmlosung").


    Last edited by Jordan Rivers on Thu Oct 15, 2015 2:14 pm; edited 1 time in total

    Gejmerstina - Page 11 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 12, 2024 1:21 am