Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Gejmerstina

    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 3:52 pm

    William Murderface wrote:Gejmerstina - Page 14 3579118792

    E, aj ćao.


    Hvala. Sjasi vise s kurca u picku materinu. Ne moze nista da se napise a da ti ne poletis da objasnis zasto si ti pametan a mi naivni i zli.
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 3:53 pm

    Radagast wrote:
    Anđe'o wrote:
    Ali ja i ne sudim na osnovu primera, već na osnovu toga od čega polazi film, a od čega igrica. Umetnički film ne polazi od tehnologije, igrica uvek polazi. Uvek igrica ide od programa, od programera. Čak i kada bi, recimo, umetnik došao sa nekakvom pričom kod programera, svejedno se onda to raščlanjuje na programiranje, dakle matematiku. Zato ne može biti umetnost.

    Pa i za pretakanje filmskog scenarija u film su potrebna tehnologija i strucnjaci. Umetnost uvek ima neku fizicku podlogu koja je istovremeno i ogranicenje. Skulpura je limitirana materijalom, strip dvodimenzionalnoscu, igra programom.
    Naravno.

    Inace CGI je samo tehnoloski produzetak filmske iluzije.

    Prvi CGI stvoren je u paleolitu, kada je nekome palo na pamet da prica strasne price iznad vatre, kako bi mu senka na zidu pecine bila dramaticno veca od tela.
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Erős Pista Thu Oct 15, 2015 3:53 pm

    et Verter

    Napravio sam i ovaj topik samo da bih te namamio!

    Oh, wait...


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 3:54 pm

    Radagast wrote:
    Anđe'o wrote:
    Ali ja i ne sudim na osnovu primera, već na osnovu toga od čega polazi film, a od čega igrica. Umetnički film ne polazi od tehnologije, igrica uvek polazi. Uvek igrica ide od programa, od programera. Čak i kada bi, recimo, umetnik došao sa nekakvom pričom kod programera, svejedno se onda to raščlanjuje na programiranje, dakle matematiku. Zato ne može biti umetnost.

    Pa i za pretakanje filmskog scenarija u film su potrebna tehnologija i strucnjaci. Umetnost uvek ima neku fizicku podlogu koja je istovremeno i ogranicenje. Skulpura je limitirana materijalom, strip dvodimenzionalnoscu, igra programom.

    Ali su za stvaranje filma potrebni i umetnici (scenaristi, reditelji, scenografi, glumci) i to ne samo da su potrebni, nego je njihova uloga krucijalna, dok za stvaranje igrice nisu, a čak i kada neko donese nekakvu priču, opet su krucijalni programeri.
    Ma mislim, sve je to vrlo jednostavno, kao što ne možeš da programiraš čoveka, ne možeš ni umetnost.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 3:56 pm

    Jordan Rivers wrote:
    Radagast wrote:

    Pa i za pretakanje filmskog scenarija u film su potrebna tehnologija i strucnjaci. Umetnost uvek ima neku fizicku podlogu koja je istovremeno i ogranicenje. Skulpura je limitirana materijalom, strip dvodimenzionalnoscu, igra programom.
    Naravno.

    Inace CGI je samo tehnoloski produzetak filmske iluzije.

    Prvi CGI stvoren je u paleolitu, kada je nekome palo na pamet da prica strasne price iznad vatre, kako bi mu senka na zidu pecine bila dramaticno veca od tela.

    Koješta, tu senku niko nije programirao.
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 3:57 pm

    Uopšte nije tako jednostavno kao što predstavljaš. 

    Kako je krucijalan programer kada je grafička reprezentacija u srcu igre?
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 3:58 pm

    Jordan Rivers wrote:Uopšte nije tako jednostavno kao što predstavljaš. 

    Kako je krucijalan programer kada je grafička reprezentacija u srcu igre?

    Nije tačno, program je u srcu igre.
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 4:00 pm

    Anđe'o wrote:
    Jordan Rivers wrote:
    Naravno.

    Inace CGI je samo tehnoloski produzetak filmske iluzije.

    Prvi CGI stvoren je u paleolitu, kada je nekome palo na pamet da prica strasne price iznad vatre, kako bi mu senka na zidu pecine bila dramaticno veca od tela.

    Koješta, tu senku niko nije programirao.
    Pa dobro mora li tako bukvalistički?

    Iza svake umetnosti leži nekakva tehnika, ne možeš da bez obrazlaganja izbaciš savremeni CGI i programiranje iz te priče i da kažeš "to je jednostavno". Nije jednostavno uopšte jer si u opasnosti da Žorža Melijesa proglasiš za neumetnika jer je radio isto što i savremeni CGI, tj. kreirao je filmsku iluziju sredstvima koja je u svoje vreme imao na raspolaganju.
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 4:01 pm

    Anđe'o wrote:
    Jordan Rivers wrote:Uopšte nije tako jednostavno kao što predstavljaš. 

    Kako je krucijalan programer kada je grafička reprezentacija u srcu igre?

    Nije tačno, program je u srcu igre.

    OK vidim da imaš vrlo oštre stavove o ovome ali si štedljiv na objašnjavanju, pa da ne gubimo vreme dalje, ja kucam i trudim se a ti odgovaraš onelinerima.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 4:09 pm

    Jordan Rivers wrote:
    Anđe'o wrote:

    Koješta, tu senku niko nije programirao.
    Pa dobro mora li tako bukvalistički?

    Iza svake umetnosti leži nekakva tehnika, ne možeš da bez obrazlaganja izbaciš savremeni CGI i programiranje iz te priče i da kažeš "to je jednostavno". Nije jednostavno uopšte jer si u opasnosti da Žorža Melijesa proglasiš za neumetnika jer je radio isto što i savremeni CGI, tj. kreirao je filmsku iluziju sredstvima koja je u svoje vreme imao na raspolaganju.

    Pa dobro, imaš neku tehnologiju, pa sad zavisi kako se sa njom igraš. Kod igrice imaš tehnologiju kojom praviš igricu da bi se njom igrali drugi. Za to koristiš programiranje u kome nema igre, to je matematika, funkcije.
    Na filmu na primer imaš robote, evo R2D2. Zašto se pojavljuje umetnički efekat - zato što je prethodno programirani R2D2 scenaristički i rediteljski umetnički tretiran, igralo se sa njim i tako je, tom "čarolijom" on dobio neke osobine čoveka na filmu, mada je u realnosti samo mašina. Čarli Čaplin se igra viljuškama i zemičkom, umetnik je on, a ne onaj koji je ispekao zemičku.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 4:10 pm

    Jordan Rivers wrote:
    Anđe'o wrote:

    Nije tačno, program je u srcu igre.

    OK vidim da imaš vrlo oštre stavove o ovome ali si štedljiv na objašnjavanju, pa da ne gubimo vreme dalje, ja kucam i trudim se a ti odgovaraš onelinerima.

    Odgovorio sam onelinerom na oneliner.
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 4:13 pm

    Anđe'o wrote:


    Pa dobro, imaš neku tehnologiju, pa sad zavisi kako se sa njom igraš. Kod igrice imaš tehnologiju kojom praviš igricu da bi se njom igrali drugi. Za to koristiš programiranje u kome nema igre, to je matematika, funkcije.
    Na filmu na primer imaš robote, evo R2D2. Zašto se pojavljuje umetnički efekat - zato što je prethodno programirani R2D2 scenaristički i rediteljski umetnički tretiran, igralo se sa njim i tako je, tom "čarolijom" on dobio neke osobine čoveka na filmu, mada je u realnosti samo mašina. Čarli Čaplin se igra viljuškama i zemičkom, umetnik je on, a ne onaj koji je ispekao zemičku.

    Gejmerstina - Page 14 Claptrap

    I uzgred receno mnogo veca faca nego izvikani R2D2.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 4:16 pm

    Ko je to, nemam pojma? Gejmerstina - Page 14 1143415371
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Ointagru Unartan Thu Oct 15, 2015 4:19 pm

    Anđe'o wrote:
    Ali su za stvaranje filma potrebni i umetnici (scenaristi, reditelji, scenografi, glumci) i to ne samo da su potrebni, nego je njihova uloga krucijalna, dok za stvaranje igrice nisu, a čak i kada neko donese nekakvu priču, opet su krucijalni programeri.
    Ma mislim, sve je to vrlo jednostavno, kao što ne možeš da programiraš čoveka, ne možeš ni umetnost.

    Prvi filmovi su fascinirali tehnologijom, tipa  snimak voza koji dolazi na stanicu. Tek kad je tehnologija banalizovana otvorena je mogucnost da filmovi postanu umetnost. Isto je i sa igrama. Programiranje je banalizovano i gomila umetnika pravi sopstvene indie igre. Sa druge strane, "vece" igre okupljaju timove scenarista, crtaca, muzicara koji saradjuju sa programerima (muzika u nekim igrama inace po kvalitetu ne zaostaje za filmskom muzikom). U svakom slucaju, ne mislim da je estetski i emotivni dozivljaj igara sputan time sto je podloga program.

    Spoiler:


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Anonymous
    Guest

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Guest Thu Oct 15, 2015 4:23 pm

    Anđe'o wrote:Ko je to, nemam pojma? Gejmerstina - Page 14 1143415371





    Gejmerstina - Page 14 1233199462
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 4:33 pm

    Radagast wrote:
    Anđe'o wrote:
    Ali su za stvaranje filma potrebni i umetnici (scenaristi, reditelji, scenografi, glumci) i to ne samo da su potrebni, nego je njihova uloga krucijalna, dok za stvaranje igrice nisu, a čak i kada neko donese nekakvu priču, opet su krucijalni programeri.
    Ma mislim, sve je to vrlo jednostavno, kao što ne možeš da programiraš čoveka, ne možeš ni umetnost.

    Prvi filmovi su fascinirali tehnologijom, tipa  snimak voza koji dolazi na stanicu. Tek kad je tehnologija banalizovana otvorena je mogucnost da filmovi postanu umetnost. Isto je i sa igrama. Programiranje je banalizovano i gomila umetnika pravi sopstvene indie igre. Sa druge strane, "vece" igre okupljaju timove scenarista, crtaca, muzicara koji saradjuju sa programerima (muzika u nekim igrama inace po kvalitetu ne zaostaje za filmskom muzikom). U svakom slucaju, ne mislim da je estetski i emotivni dozivljaj igara sputan time sto je podloga program.

    Spoiler:

    E, pa dobro, za te indie umetnike koji prave umetničke igrice ne znam, zaista. Sa kojim ciljem se prave te igrice, to je pravo pitanje.

    Ne znam čemu ovi komentari, malo li je šta kome smešno ili tužno. Mislim to, što se tebi kao igraču nudi da ubijaš stare i nevine ljude, pa kao imaš neku moralnu dilemu oko toga, stvarno ne znam koliko je to ozbiljno. Ja inače i imam problem u pozorištu, kada se na sceni rade takve stvari, obično s pozivanjem na Brehta, jer nalazim da je to umetnički prilično primitivno, svoditi sve tako na izbore i na moral.
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Erős Pista Thu Oct 15, 2015 4:46 pm

    Radagast wrote: "vece" igre

    Nadam se da predviđaš Paćetovu reakciju Gejmerstina - Page 14 1143415371


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Ointagru Unartan Thu Oct 15, 2015 4:46 pm

    Gejmerstina - Page 14 3579118792


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    boomer crook

    Posts : 36938
    Join date : 2014-10-27

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by boomer crook Thu Oct 15, 2015 4:51 pm

    pa nije breht o ubijanju starih i nemocnih ili neki teatar okrutnosti. mislim gde toga ima u galileju?

    ja sam davno citao juliana stallabrassa o gejmingu. on je inace istoricar umetnosti koji pise o net artu, new british artu i takvim stvarima.

    http://newleftreview.org/I/198/julian-stallabrass-just-gaming-allegory-and-economy-in-computer-games

    probacu da nadjem taj NLR u papiru pa da vam skeniram. ukratko teza: video igre su na neki nacin komplementarne star kulturi koja 'tera' potrosace/gledaoce da imitiraju zvezde (nose suknju ko merlin, frizuru ko elvis). za razliku od star kulture ovde se to postize repetativnoscu. takodje video igre su medij vise nego samo forma. kao i svaki proizvod masovne popularne kulture one zamenjuju sakralnost politicnoscu koja se u video igrama nalazi u 'hromiranom' finisu a ne u samom kodu. odnos 'hroma' i 'koda' je slican odnosu baze i nadgradnje. 'kod' je zapravo uvek isti ili bazican ili makar uglavnom slican ali ono sto cini distinkciju je 'hrom'. mozemo se baviti kodom ali do njega kao igraci nikada i ne stizemo. ono sto je nama za kritiku i promisljanje novog medija bitno je nacin na koji se 'kod' skriva u 'farbi'.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36938
    Join date : 2014-10-27

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by boomer crook Thu Oct 15, 2015 4:54 pm



    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36938
    Join date : 2014-10-27

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by boomer crook Thu Oct 15, 2015 4:56 pm

    ili



    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 5:38 pm

    ostap bender wrote:pa nije breht o ubijanju starih i nemocnih ili neki teatar okrutnosti. mislim gde toga ima u galileju?

     

    Ne, ne, pogrešno si me shvatio. Reč je o tome da kod Brehta imaš tu očišćenost od detalja i eksplicitnost u cilju jasne politčke ideje. Pa onda imaš komade kao "Onaj koji govori da i onaj koji govori ne", gde na primer, imaš dva puta odigran komad u jednom komadu, koji se razlikuju u tome kakvu odluku donosi glavni junak. Onda se to banalizuje kod domaćih zagovornika postdrame time što se pozorišna predstava svodi na materijal za diskusiju i ništa više. Naravno, bila je sad interesantna situacija sa Frljićem i njegovom predstavom o Ljuši Ristiću - nimalo drugačijom od svega što je Frljić radio, a opet ispraćenom veoma negativnim reakcijama onih koji su ga pre toga hvalili.
    boomer crook

    Posts : 36938
    Join date : 2014-10-27

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by boomer crook Thu Oct 15, 2015 5:40 pm

    Anđe'o wrote:
    ostap bender wrote:pa nije breht o ubijanju starih i nemocnih ili neki teatar okrutnosti. mislim gde toga ima u galileju?

     

    Ne, ne, pogrešno si me shvatio. Reč je o tome da kod Brehta imaš tu očišćenost od detalja i eksplicitnost u cilju jasne politčke ideje. Pa onda imaš komade kao "Onaj koji govori da i onaj koji govori ne", gde na primer, imaš dva puta odigran komad u jednom komadu, koji se razlikuju u tome kakvu odluku donosi glavni junak. Onda se to banalizuje kod domaćih zagovornika postdrame time što se pozorišna predstava svodi na materijal za diskusiju i ništa više. Naravno, bila je sad interesantna situacija sa Frljićem i njegovom predstavom o Ljuši Ristiću - nimalo drugačijom od svega što je Frljić radio, a opet ispraćenom veoma negativnim reakcijama onih koji su ga pre toga hvalili.

    mislim da frljic nema bas puno veze sa brehtom zapravo. da li si gledao tog ljubisu ristica?
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Somlói Galuska Thu Oct 15, 2015 5:43 pm

    ostap bender wrote:
    Anđe'o wrote:

    Ne, ne, pogrešno si me shvatio. Reč je o tome da kod Brehta imaš tu očišćenost od detalja i eksplicitnost u cilju jasne politčke ideje. Pa onda imaš komade kao "Onaj koji govori da i onaj koji govori ne", gde na primer, imaš dva puta odigran komad u jednom komadu, koji se razlikuju u tome kakvu odluku donosi glavni junak. Onda se to banalizuje kod domaćih zagovornika postdrame time što se pozorišna predstava svodi na materijal za diskusiju i ništa više. Naravno, bila je sad interesantna situacija sa Frljićem i njegovom predstavom o Ljuši Ristiću - nimalo drugačijom od svega što je Frljić radio, a opet ispraćenom veoma negativnim reakcijama onih koji su ga pre toga hvalili.

    mislim da frljic nema bas puno veze sa brehtom zapravo. da li si gledao tog ljubisu ristica?

    Ima u smislu da ga zanima politička debata pre svega.

    Predstavu nisam gledao, ali znam šta je rađeno, ispričali su mi ljudi, ništa drugačije od drugih njegovih stvari.
    boomer crook

    Posts : 36938
    Join date : 2014-10-27

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by boomer crook Thu Oct 15, 2015 5:49 pm

    mislim da brehta interesuje istina. no da ne trolujemo.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started

    Gejmerstina - Page 14 Empty Re: Gejmerstina

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 12, 2024 4:30 am