Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Van kategorija, društvo kao takvo

    Јанош Винету

    Posts : 5420
    Join date : 2016-01-26

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Јанош Винету Sat Jun 22, 2024 8:06 pm

    One Eyed Bob wrote:Pa to je ta klackalica, nije to ništa novo, već godinama se odmerava za i protiv. Ako se smanji broj kreveta za turiste, time se olakšava rad komunalne infrastrukture, grad se vraća lokalcima, padaju cene u prodavnicama, ugostiteljskim objektima, ali se i gubi deo prihoda. Barselona je odmerila za i protiv i udarila u rentijerski biznis koji je (imam to iskustvo na vrlo ličnom nivou) izuzetno loš za sredinu u kojoj se zapate stan-na-dan šeme.

    Sada ću da kažem nešto što mi ne ide u korist, ali mislim da je za lokalne zajednice deo rešenja u promociji elitnog turizma gde jedan situiran čovek troši kao dvadeset paket aranžmanaca i onih koji iznajmljuju stan na dan. Prosto, možda su masovna turistička putovanja isuviše toksična.

    Ponoviću i da ljudi zaista moraju da žive negde. Možeš da ih čuškaš od grada do grada dok na kraju ne budu mogli da plate ni viktorijanski ćumez a onda će da gore gradovi.

    Решење за то је изградња инфраструктуре у Новом Саду, Нишу, Лесковцу, Крушевцу, Краљеву, Крагујевцу итд.
    Не могу сви живети у Београду, ова изградња је сулуда, физички нема места. 

    Мањи градови и варошице су потпуно празне. Потребно је улагања у централну Србију, ревитализација вароши - не села, од села дижем руке. 
    Цене некретнина су исте у Новом Саду као и у Београду, а популација је три пута мања, а град је мањи и мирнији и лепши за живот.

    Nektivni Ugnelj wrote:
    One Eyed Bob wrote:Pa to je ta klackalica, nije to ništa novo, već godinama se odmerava za i protiv. Ako se smanji broj kreveta za turiste, time se olakšava rad komunalne infrastrukture, grad se vraća lokalcima, padaju cene u prodavnicama, ugostiteljskim objektima, ali se i gubi deo prihoda. Barselona je odmerila za i protiv i udarila u rentijerski biznis koji je (imam to iskustvo na vrlo ličnom nivou) izuzetno loš za sredinu u kojoj se zapate stan-na-dan šeme.

    Sada ću da kažem nešto što mi ne ide u korist, ali mislim da je za lokalne zajednice deo rešenja u promociji elitnog turizma gde jedan situiran čovek troši kao dvadeset paket aranžmanaca i onih koji iznajmljuju stan na dan. Prosto, možda su masovna turistička putovanja isuviše toksična.

    Ponoviću i da ljudi zaista moraju da žive negde. Možeš da ih čuškaš od grada do grada dok na kraju ne budu mogli da plate ni viktorijanski ćumez a onda će da gore gradovi.

    Imaju i Grci isto to, pa ne rastu cene nekrernina nista posebno

    Зато што грчки градови нису низашта, а камо ли за туризам. Ко нормалан још иде у Атину да проведе 20 дана одмора? Летовање у Пирају са лучким радницима или афричким кримосима на тргу Омонија. Пола града руинирано и напуштено. наравно да су некретнине јефтине.

    Иде се на нека села по острвима.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51875
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 8:10 pm

    Nista ne sprecava drzavu da u centrima gradova ili malo izvan gradi stambene zgrade koje se arhitektonski bar delimično uklapaju u okoliš i tu prodaje stanove onima kojima najviše treba po povoljnim cenama ili čak da im izdaje isključivo na duži rok, pod posebnim uslovima (povoljno, ali zabranjen subletting) ili sa povoljnim državnim kreditom, itd. Treba razmišljati ekspanzivno, kako rešiti problem ljudima, a ne kako se usrati u život nekim drugim ljudima (a onda ćemo prepustiti nevidljivoj ruci tržišta da obori cene - što ko zna da li će)
    One Eyed Bob

    Posts : 2060
    Join date : 2015-08-13

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by One Eyed Bob Sat Jun 22, 2024 8:14 pm

    OK, pa podrazumeva se da je rešenje masovna i subvencionisana stambena izgradnja, nekako smatram da svi ovde razumemo da je to alfa i omega. Samo mi se čini da ovaj hiperkapitalizam nije uopšte sposoban da zamisli tako nešto pa to odbacujem kao početnu pretpostavku u Evropi.


    _____
    Gdje punac drži pive?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51875
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 8:15 pm

    Јанош Винету wrote:
    One Eyed Bob wrote:Pa to je ta klackalica, nije to ništa novo, već godinama se odmerava za i protiv. Ako se smanji broj kreveta za turiste, time se olakšava rad komunalne infrastrukture, grad se vraća lokalcima, padaju cene u prodavnicama, ugostiteljskim objektima, ali se i gubi deo prihoda. Barselona je odmerila za i protiv i udarila u rentijerski biznis koji je (imam to iskustvo na vrlo ličnom nivou) izuzetno loš za sredinu u kojoj se zapate stan-na-dan šeme.

    Sada ću da kažem nešto što mi ne ide u korist, ali mislim da je za lokalne zajednice deo rešenja u promociji elitnog turizma gde jedan situiran čovek troši kao dvadeset paket aranžmanaca i onih koji iznajmljuju stan na dan. Prosto, možda su masovna turistička putovanja isuviše toksična.

    Ponoviću i da ljudi zaista moraju da žive negde. Možeš da ih čuškaš od grada do grada dok na kraju ne budu mogli da plate ni viktorijanski ćumez a onda će da gore gradovi.

    Решење за то је изградња инфраструктуре у Новом Саду, Нишу, Лесковцу, Крушевцу, Краљеву, Крагујевцу итд.
    Не могу сви живети у Београду, ова изградња је сулуда, физички нема места. 

    Мањи градови и варошице су потпуно празне. Потребно је улагања у централну Србију, ревитализација вароши - не села, од села дижем руке. 
    Цене некретнина су исте у Новом Саду као и у Београду, а популација је три пута мања, а град је мањи и мирнији и лепши за живот.

    Nektivni Ugnelj wrote:

    Imaju i Grci isto to, pa ne rastu cene nekrernina nista posebno

    Зато што грчки градови нису низашта, а камо ли за туризам. Ко нормалан још иде у Атину да проведе 20 дана одмора? Летовање у Пирају са лучким радницима или афричким кримосима на тргу Омонија. Пола града руинирано и напуштено. наравно да су некретнине јефтине.

    Иде се на нека села по острвима.

    Idu u Kavalu, idu u Volos, idu i u neposrednu okolinu Soluna... A Atina je ogromna i ima onaj deo na istoku Atike gde se letuje. Ima toga, ali nije to presudno
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51875
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 8:18 pm

    One Eyed Bob wrote:OK, pa podrazumeva se da je rešenje masovna i subvencionisana stambena izgradnja, nekako smatram da svi ovde razumemo da je to alfa i omega. Samo mi se čini da ovaj hiperkapitalizam nije uopšte sposoban da zamisli tako nešto pa to odbacujem kao početnu pretpostavku u Evropi.

    Ne treba to odbacivati kao pocetnu pretpostavku jer to se moze braniti ne na bazi socijalne pravde,nego na bazi 1 nacionalnog interesa (koji i dalje ima glas u ovom Balkapitalizmu.
    Јанош Винету

    Posts : 5420
    Join date : 2016-01-26

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Јанош Винету Sun Jun 23, 2024 1:33 am

    Већ имам визију такве изградње - Ултракоп добија тендер да гради зграде, развлаче се рокови, краде се на дневницама и материјалу, а онда се Вучић после слика сваке седмице са свим скрушеним нижерангираним СНСовцима којима дели кључеве пред камерама.



    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51875
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jun 23, 2024 7:02 am

    Ako bi U.Kop poceo da gradi te zgrade o kojima ovde konkretno pricamo sumnjam da bi stigli i tablu da postave Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 2304934895
    tanjajedaska

    Posts : 324
    Join date : 2018-11-26

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by tanjajedaska Tue Jun 25, 2024 4:50 pm

    One Eyed Bob wrote:Pa to je ta klackalica, nije to ništa novo, već godinama se odmerava za i protiv. Ako se smanji broj kreveta za turiste, time se olakšava rad komunalne infrastrukture, grad se vraća lokalcima, padaju cene u prodavnicama, ugostiteljskim objektima, ali se i gubi deo prihoda. Barselona je odmerila za i protiv i udarila u rentijerski biznis koji je (imam to iskustvo na vrlo ličnom nivou) izuzetno loš za sredinu u kojoj se zapate stan-na-dan šeme.

    Sada ću da kažem nešto što mi ne ide u korist, ali mislim da je za lokalne zajednice deo rešenja u promociji elitnog turizma gde jedan situiran čovek troši kao dvadeset paket aranžmanaca i onih koji iznajmljuju stan na dan. Prosto, možda su masovna turistička putovanja isuviše toksična.

    Ponoviću i da ljudi zaista moraju da žive negde. Možeš da ih čuškaš od grada do grada dok na kraju ne budu mogli da plate ni viktorijanski ćumez a onda će da gore gradovi.
    Ovo je zaslužena brončana medalja koja sjaji zlatnim sjajem u natjecanju najiritantnij upis. Zlato rasejani o lingvistici, srerbna kolajna konjski nil o Virusu.
    Povremeno se na forumu digne hajka na određene slojeve, grupacije, stratume, drvlje i kamenje i kuke, a po onoj karikaturi kada kralj sa Polonijem gleda svoje besne e podanike, jedni s kukama drugi s motikama, a Polonije če: "Ne brinite, druže Kralje, samo ćemo da pustimo buvu onima s kukama da motikaši oće da im uzmu kuke, a motikašima da kukaši hoće da im uzmu motike". Frilanseri, malinari, informatičari, bumeri, proverbijalni mileti - sada je sedma ofanziva na stanodavce dan-da-dan i nas sirotilju turiste.

    Prosto mislim da si ti besan jer ne letuješ više sam, nego samo porodično, pa hajde ove lezileleboviče bez kučeta i mačeta da oporezujemo, pta se oni zezaju kad mi imamo odgvoornsot.
    U stvari, od samog početka me ovaj tvoj upis nervirao, a onda mi na TikToku juče iskoči rešenje: Rasel je rekao: 
    "Marks nije toliko želeo da usreći proletarijat, on je želeo da unesreči buržuje!" Otud manifest kipti od zlovolje, otud nije uspeo." 

    Eto, to je, mislim, odgovor na ovaj tvoj atak na slobode i prava. AKo neko ima legitimne 3 nekretnine, ko treba da mu brani da izdaje 2 ili sve tri, i na rok koji on hoće?
    gradovi jesu propali, ali u privcesu džentrifikacije, sprovedene u sprezi korumpiranih gradskih vlasti i građevinske mafije.
    Ne zbog dan-na-dan i turista koji ne mogu da priušte skupe hotele.

    Sada ispada da su za propadanje "starih jezgara" i starih lepih gradova krivi turisti koji jedu paradajz i kloparaju svojim odvratnim točkićima po kaldrmi starostavnoj.
    Nima Splita do Splita, na Stradunu ljudi moji, palme njišu grane i sve to će da se vrati samo ako se ogadi život sirotinji koja krka paradajz na plaži a ne plaća suncobran.
    Mislim, ja sam baba nerotkinja i meni je je to sve u životu - da hranim leteće pacove u Veneciji, i jedem paradajz na grčkim otocima. Kako ja ugrožavam stambeno pitanje građana Napulja, Splita, Dubrovnika, Sardinije, Hvaa i Ohrida?

    Kako neko može da ograniči vlasniku stana na koliko dana će da izda stan turistima? Ako ne plaća porez, tu je poreska policija. Ima i gradska taksa. To je kao otimanj srebrnih lisica u postrevolucionarnoj Moskvi. Neki su zabranili kloparanje točkićima na koferima 14.00-17.00 kao kućni red s našim staljinistima koji su dobili lepo školsko pitanje. Ne smeš da gledaš u Ajfelovu kulu. Od hleba odvajam da bacim golubovima. Selfi ispred Koloseuma mi je važniji od 3-dnevnih obroka. 

    Ali nisu paradajz turisti lišili ljude stanova, već korumpirane gladske vlasti u sprezi sa građevinskom mafijom.
    Pravda za nas budžetske turiste.

    Ovo je kao da se mlaćenjem nerotkinja motkama povećava natalitet. Veze nema s vezom. Kao No Country kada je izvalio pre mesecdana: "Da l ije pravljenje palačinaka od studenata na Tijamenu podstaklo tenkove na ulicama Beorgada 1990. i uopšte posle Osme sednice?!" Pa to ni čukalj na levom palcu Branka Milanovića ne bi smislio za Peščanik.
    паће

    Posts : 41144
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by паће Tue Jun 25, 2024 6:23 pm

    Захваљујем на медаљи... постепено преузимаш вођство, више није Бела маца мој најомиљенији противник овде, засад двојка за труд, са погледом на тројку.


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       чланак садржи негативну количину информације, прочиташ па знаш мање него пре.
    tanjajedaska

    Posts : 324
    Join date : 2018-11-26

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by tanjajedaska Tue Jun 25, 2024 6:44 pm

    Sad si me podsetio: pa da, ona je GOAT. (Oduzimam vam medalje zbog dopinga.)
    One Eyed Bob

    Posts : 2060
    Join date : 2015-08-13

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by One Eyed Bob Tue Jun 25, 2024 6:59 pm

    Ima ovde pogrešnih premisa, a jako je rizično ići u lično ako ne poznaješ sagovornika (mi i porodično tražimo budžake po planinama koje hillbilly oriđinali izdaju na dan), o ponečemu ću da porazmislim, a ponešto nisam dovršio u svom iritantnom upisu (odavno stan na dan šeme nisu baš sirotinjske, kompanije drže desetine, stotine stanova, često je to veće od luksuznog hotela), ali svakako sjajan post, vintage forumska jetkost  Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 3137070404


    _____
    Gdje punac drži pive?
    rujofil

    Posts : 613
    Join date : 2016-04-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by rujofil Tue Jun 25, 2024 7:02 pm

    Dosta mi je tesko da se odlucim za koga sam ovde jer jednako mrzim rentijere, turiste ali i ove pseudolevicare a la one eyed bobe koji bi da ocuvaju urbana jezgra kao mesta za zivot (u koja eventualno dodju visoko platezni turisti). Ali ovako ljudski mislim da su pomahnitali turisti najnormalnija grupa ljudi od ove tri
    rujofil

    Posts : 613
    Join date : 2016-04-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by rujofil Tue Jun 25, 2024 7:05 pm

    Inace upoznao sam par tih a la one eyed bob( cak i ne moraju biti levicari) ljudi imaju patoloski strah od zivljenja u kumodrazu ili Mionici  i celu ideologiju urbanog planiranja onda baziraju o tome.
    Јанош Винету

    Posts : 5420
    Join date : 2016-01-26

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Јанош Винету Tue Jun 25, 2024 7:11 pm

    Ја заиста не бих да нам Мионица и Кумодраж постану естетски, урбанистички и културни узори. Да ваљају, сви би тамо хтели да живе.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    One Eyed Bob

    Posts : 2060
    Join date : 2015-08-13

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by One Eyed Bob Tue Jun 25, 2024 7:21 pm

    Vrlo mi je teško da diskutujem ako neko izgradi čitavu tezu na apsolutno pogrešnim privatnim pretpostavkama, i na frazama koje nisam izgovorio niti se išta što sam napisao odnosilo  na njih ("gradska jezgra"). Jel ovo sad neki novi manir, da se polemika potpuno personalizuje i to onako kako ti je ćeif, nema veze da li ima i zrnce istine ili ne  Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 3579118792

    Dozvoliću onda sebi pretpostavku da izdajete stan na dan i da zato ovo pišete, upoznao sam takve, govore o načelima a u osnovi čuvaju svoj neoporezovani dukatić. Eto sad smo raspravu potpuno zaklali.


    _____
    Gdje punac drži pive?
    паће

    Posts : 41144
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by паће Tue Jun 25, 2024 7:24 pm

    Има нечег сабласног у деловима градова где нико не живи. Губи се тзв. душа, фале комшије, фали нешто макар веша на тераси, фале дечији бициклови на травњаку, фале кучићи, фали пиво испред самоуслуге и чича што поред киоска продаје јаја, сто ситница које чине живот у улици.

    Е сад ако је убивање града = капитализам 101, па, то сте тражили.

    п.с. први пасус је превод 1 књиге из тамоа, по сећању.


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       чланак садржи негативну количину информације, прочиташ па знаш мање него пре.
    rujofil

    Posts : 613
    Join date : 2016-04-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by rujofil Wed Jun 26, 2024 6:22 pm

    One Eyed Bob wrote:Vrlo mi je teško da diskutujem ako neko izgradi čitavu tezu na apsolutno pogrešnim privatnim pretpostavkama, i na frazama koje nisam izgovorio niti se išta što sam napisao odnosilo  na njih ("gradska jezgra"). Jel ovo sad neki novi manir, da se polemika potpuno personalizuje i to onako kako ti je ćeif, nema veze da li ima i zrnce istine ili ne  Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 3579118792

    Dozvoliću onda sebi pretpostavku da izdajete stan na dan i da zato ovo pišete, upoznao sam takve, govore o načelima a u osnovi čuvaju svoj neoporezovani dukatić. Eto sad smo raspravu potpuno zaklali.
    nemam nazalost nikakvu nekretninu  Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 3363120308 pisem onako cisto iz hejta mozda je to neki novi manir odista, proveo sam skoro pola zivota u snssrbiji mozda i to ima uticaja
    plachkica

    Posts : 16397
    Join date : 2014-11-06

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by plachkica Thu Jul 04, 2024 11:42 pm

    konjski nil

    Posts : 3013
    Join date : 2020-06-19
    Location : bizarr nők hazája

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by konjski nil Thu Jul 04, 2024 11:46 pm

    heroin dobar i svakakav Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 2304934895


    _____
    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 2692   Hong Kong dollar, Indian cents, English pounds and Eskimo pence   Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 2692
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7402
    Join date : 2020-03-05

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Vilmos Tehenészfiú Fri Jul 05, 2024 1:01 am

    Jesam vam pričao kako se ulazi u katastar u Mionici?
    Ima telefon katastra na koji se niko ne javlja.
    U zgradi opštine ne postoje vrata na kojima piše “katastar”.
    Do službenika u katastru dolaziš tako što pokucaš na prozor, prizemlje, drugi prozor sa leve strane zgrade, gledano iz kafića preko puta.
    Btw, taj kafić je u 8 ujutru pun, nema igla gde da padne. U 8:30 svi ustaju i idu u opštinu preko puta.
    (Mnogo me nervirate kad pričate o Mionici a nikad tamo bili niste)


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    konjski nil

    Posts : 3013
    Join date : 2020-06-19
    Location : bizarr nők hazája

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by konjski nil Fri Jul 05, 2024 9:00 am

    koji ćemo u fkn mionici ili bilo gde kad je svuda žega inflacija i avaxi smradni Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 2304934895
    Spoiler:


    _____
    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 2692   Hong Kong dollar, Indian cents, English pounds and Eskimo pence   Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 2692
    Јанош Винету

    Posts : 5420
    Join date : 2016-01-26

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Јанош Винету Fri Jul 05, 2024 11:04 am

    Топла људска прича о катастру у Мионици ме гура у смеру нељудског аутоматизма бездушних капиталистичких рачунарских система.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    паће

    Posts : 41144
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by паће Fri Jul 05, 2024 11:31 am

    Јанош Винету wrote:Топла људска прича о катастру у Мионици ме гура у смеру нељудског аутоматизма бездушних капиталистичких рачунарских система.

    Кад год ми неко каже да сва та електроника, комуникације итд отуђују људе, сетим се како је било лепо чекати сатима на ред у загушљивим чекаоницама, пред шалтерима, како су тамо присни људски односи, како су тамо сви добро расположени, да не спомињем колико њих се тако смувало.


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       чланак садржи негативну количину информације, прочиташ па знаш мање него пре.
    ficfiric

    Posts : 35279
    Join date : 2012-02-10

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by ficfiric Fri Jul 05, 2024 5:44 pm

    plachkica wrote:


    Za to vreme na pravnom




    _____


    Uprava napolje!

    disident

    Posts : 15367
    Join date : 2016-03-28

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by disident Sat Jul 06, 2024 12:39 am

    Krug dvojke
    VLADIMIR ILIĆ04/07/2024


    Smeta naprednjacima, i Dodiku. Smeta i stranački neprofilisanim šovinistima. Smeta i meni, kada se na „Peščaniku“ buni protiv vanrednog stanja i „logorisanja“ zaraženih kovidom na Sajmu. Star je: Slobodan Jovanović nazivao ga je drugačije, ali ga je, onovremenog, detaljno opisao, prikazujući njegovo gunđanje protiv policijske vlade kneza Mihaila ili austrofilstva kralja Milana. Sam Jovanović spadao je u njegovu nacionalnu, konzervativnu struju: bio je, uostalom, predsednik SANU, a i Memorandum je potekao iz kruga dvojke. Jovanović je bio i predsednik vlade, kao i Đinđić, koji je u krugu dvojke formiran i koji je u njemu radio, stanovao i bio ubijen.
    U krugu dvojke su oba dvora, kao i gradski komitet Buce Pavlovića, pa i univerzitetski komitet Mirjane Marković. Bio je i Centralni komitet, dok nije preseljen preko Save. U njemu su i Vlada Srbije i njeno zakonodavno telo. U njemu se sastajalo društvo iz Simine 9a, u njemu je bila uprava OZN-e gde je Milan Nedić izvršio samoubistvo. U njemu se srbovalo u Francuskoj 7, po fakultetskim kabinetima, kao i u zgradi preko puta Saborne crkve. Nije krug dvojke posebno anacionalan, niti je u bilo kom pogledu nevin. A omrznut, to jeste, i još koliko.
    Zaista: jedno su bili Srpska književna zadruga, Udruženje književnika, SANU i Patrijaršija. Ali je Helsinški odbor bio na Obilićevom vencu, Fond za humanitarno pravo na Terazijama, Beogradski krug u Narodnog fronta, a Soroševa fondacija na početku ulice Maršala Tita. Ima(lo) se šta mrzeti.
    Krugu dvojke zameralo se na elitizmu i na odsustvu patriotizma (kojeg će kasnije g. Ćirjaković nazvati autošovinizmom).
    Što se tiče prvog, prostor omeđen tramvajskim šinama bio je u sociološkom smislu elitan i sada je to ponovo. U njemu su i Stara čaršija i banke i sedišta izvršne i zakonodavne vlasti. I stari Filozofski fakultet, koji se kasnije razgranao na osam drugih fakulteta, a bio je u njemu i Pravni fakultet. Ono što je imalo, moglo i znalo bilo je smešteno unutar kruga dvojke. U njemu su se donosile odluke o inostranim zajmovima i o raspodeli društvenog proizvoda. U njemu su ubijeni kralj i kraljica, i Stjepan Radić, i Zoran Đinđić. U njegovom centru stajala su, na Terazijama, vešala. U njemu je major Šljivančanin pokušao da uhapsi generala Kadijevića, buneći se što je (i) Garda poslana da osvaja za Jugoslaviju jugoslovenski Vukovar.
    Krug dvojke nije uvek bio u sociološkom smislu elitan. U vreme društvene demokratije, 1986. godine, organizovao sam prikupljanje i obradu podataka u ispitivanju najviših državnih, partijskih i privrednih rukovodilaca Srbije.1 Više od polovine njih imalo je za očeve seljake; još 30 posto očeva tadašnje elite imalo je za očeve radnike. Tek svaki šesti pripadnik tadašnje elite poticao je iz srednje klase.
    To se promenilo. Danas krug dvojke jeste zauzet ljudima koji su potomci više i srednje klase. To važi i za njegove privremene „stanovnike“, studente: doktorska disertacija Dragane Gundogan pokazuje da su ne samo držaoci centralnih pozicija u Srbiji, nego i njihovi budući naslednici, nedvosmisleno proistekli sa gornje polovine društvene lestvice.
    Elitizam, kojim se u javnosti određuje društveni prostor označen naslovom teksta, stoji; jedino je pod komunistima krug dvojke bio socijalno otvoren. Pre socijalizma krug dvojke bio je zabran bogatih i moćnih, u koji je u radno vreme pripuštana njihova fizička i ideološka posluga. Danas je, posle tri decenije demodernizacije, takav ponovo. Vlasnici i moćnici stoluju, a kućne pomoćnice iz Padine i novinari, istraživači i asistenti iz predgrađa i Novog Sada dolaze ujutru, i odlaze posle podne.
    Što se tiče drugog prigovora, onog vezanog za autošovinizam, bilo bi prikladnije kada bi on bio upućen vlastima, nego onima koji su redovno prozivani kao ne-patrioti. Gore su nabrojani vlasti, crkva, vojska, intelektualci, vlasnici i moćnici. Zemlju (i obradivu i drugu) prodali su oni, a ne autošovinisti. Kritika autošovinizma drugo je ime za dodvoravanje vlasti.
    Napisah da krug dvojke smeta naprednjacima, drugim šovinistima, ponekad i meni. Mea culpa agitur: odbio sam da potpišem peticije protiv zabrane „Vunenih vremena“ i „Golubnjače“. Nisam hteo ni da se založim za olakšanje muka zeničkog sužnja Vojislava Šešelja. Opet bih postupio tako.
    U svojoj lošijoj varijanti krug dvojke podseća me na pomenutog Slobodana Jovanovića: treba pročitati kakve je palanačke kritike taj marljivi čovek stavljao na račun Marsela Prusta. U svojoj boljoj varijanti, krug dvojke bio je nosilac borbe protiv nacionalizma koji je razbio Jugoslaviju. On je mogao to da uradi, jer je bio ispunjen ljudima formiranim u socijalističkoj federativnoj Jugoslaviji. U palanačkoj Srbiji krug dvojke može da bude samo izraz malovaroškog egoističnog duha.
    Peščanik.net, 04.07.2024.


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 19 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon Sep 16, 2024 9:37 pm