Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Van kategorija, društvo kao takvo

    konjski nil

    Posts : 3013
    Join date : 2020-06-19
    Location : bizarr nők hazája

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by konjski nil Sat Jun 22, 2024 12:23 pm

    stari okupaš blitva u 1 deliriju Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 2304934895
    Kolboni je precizirao je da će do 2028. godine Barselona da ukine dozvole za kratkoročni zakup za 10.101 apartman, koliko ih trenutno ima tu mogućnost, preneo je El Diario.

    "Suzbijamo najveći problem Barselone, a tih 10.000 apartmana koristiće građani ili će završiti na tržištu za zakup ili prodaju", rekao je Kolboni.

    On je istakao da je ova mera odgovar na sve veće poteškoće kada je reč sticanju stambenog objekta u Barseloni, gde je ponuda oskudna, a cene zakupa u proseku premašuju 1.100 evra mesečno.

    Gradonačelnik iz redova socijalista, koji ovih dana navršava godinu dana na funkciji, insistira na tome da 2029. godine pojam turističkog apartmana više ne postoji u katalonskoj prestonici.


    _____
    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 2692   Hong Kong dollar, Indian cents, English pounds and Eskimo pence   Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 2692
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 1:56 pm

    Pobeda krupnog kapitala
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 1:59 pm

    Bila je (i dalje je) rasprava glede toga i u CRO. Ne shvatam poentu. Ove pare sto uzmu rentijeri skoro sve ostane u Hrvatskoj. Profit koji uzmu hoteli - ode tamo di je vlasnik lanca, a to je retko u Hrvatskoj. Ja uvek sledim logiku if it ain't broken - don't fix it.
    konjski nil

    Posts : 3013
    Join date : 2020-06-19
    Location : bizarr nők hazája

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by konjski nil Sat Jun 22, 2024 2:01 pm

    Nektivni Ugnelj wrote:Pobeda krupnog kapitala
    +1
    tupsoni ne kontaju da će im grad i dalje biti skup jer će pare izgubljene na apartmanima morati da se nadoknade iz njihovih džepova let alone što hoteli izvlače ške u delaver Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 2304934895

    ed
    ogroman si mozak ugnelje Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 903208043


    _____
    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 2692   Hong Kong dollar, Indian cents, English pounds and Eskimo pence   Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 2692
    паће

    Posts : 41154
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by паће Sat Jun 22, 2024 2:13 pm

    Ма неће да убију туризам, хоће да прочисте мало, да остану само имућнији туристи. Сви они једу пишају и кењају мање више једнако, али од ових је већа вајда а мањи еколошки трошак. Бар се томе надају.


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       чланак садржи негативну количину информације, прочиташ па знаш мање него пре.
    bela maca

    Posts : 11221
    Join date : 2014-10-28

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by bela maca Sat Jun 22, 2024 2:13 pm

    Nektivni Ugnelj wrote:Bila je (i dalje je) rasprava glede toga i u CRO. Ne shvatam poentu. Ove pare sto uzmu rentijeri skoro sve ostane u Hrvatskoj. Profit koji uzmu hoteli - ode tamo di je vlasnik lanca, a to je retko u Hrvatskoj. Ja uvek sledim logiku if it ain't broken - don't fix it.

    ali jeste broken - ljudi nemaju gde niti mogu da priušte da žive u sopstvenom gradu


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    паће

    Posts : 41154
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by паће Sat Jun 22, 2024 2:14 pm

    Туристички град нема становнике него особље.


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       чланак садржи негативну количину информације, прочиташ па знаш мање него пре.
    One Eyed Bob

    Posts : 2073
    Join date : 2015-08-13

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by One Eyed Bob Sat Jun 22, 2024 2:23 pm

    Nektivni Ugnelj wrote:Bila je (i dalje je) rasprava glede toga i u CRO. Ne shvatam poentu. Ove pare sto uzmu rentijeri skoro sve ostane u Hrvatskoj. Profit koji uzmu hoteli - ode tamo di je vlasnik lanca, a to je retko u Hrvatskoj. Ja uvek sledim logiku if it ain't broken - don't fix it.

    Ostane u Hrvatskoj ali unište se gradovi, ljudi se sele tamo gde su niže kirije, da ne govorimo o dostupnosti osnovne životne infrastrukture, od šišanja do odlaska na pijacu. Nije sve u makroekonomiji.

    Bolje i da "pobedi krupni kapital" a da gradovi ostanu živi, jebeš gradove-spomenike, to ne želim ni da gledam a kamoli da živim u tako nečem.

    E da, ne vidim kakva je šteta u suzbijanju "stan na dan" turizma, ako je destinacija vredna posete, ljudi će ionako dolaziti ali će postojati bar neka najnužnija segregacija lokalaca i turista. Hajde da stanovi budu stanovi, a stambene zgrade - stambene zgrade, a ne spekulativna roba koja se rentira na kratko, drži praznom i tako dalje, jer ćemo inače upasti svi zajedno u do sada nezabeleženu nevolju čiji se obrisi već naziru, pošto ljudi, naime, apsolutno moraju negde da žive i nije opcija da im se to oduzima.


    _____
    Gdje punac drži pive?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 5:05 pm

    konjski nil wrote:
    Nektivni Ugnelj wrote:Pobeda krupnog kapitala
    +1
    tupsoni ne kontaju da će im grad i dalje biti skup jer će pare izgubljene na apartmanima morati da se nadoknade iz njihovih džepova let alone što hoteli izvlače ške u delaver Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 2304934895

    ed
    ogroman si mozak ugnelje Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 903208043

    Fala fala
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 5:43 pm

    One Eyed Bob wrote:
    Nektivni Ugnelj wrote:Bila je (i dalje je) rasprava glede toga i u CRO. Ne shvatam poentu. Ove pare sto uzmu rentijeri skoro sve ostane u Hrvatskoj. Profit koji uzmu hoteli - ode tamo di je vlasnik lanca, a to je retko u Hrvatskoj. Ja uvek sledim logiku if it ain't broken - don't fix it.

    Ostane u Hrvatskoj ali unište se gradovi, ljudi se sele tamo gde su niže kirije, da ne govorimo o dostupnosti osnovne životne infrastrukture, od šišanja do odlaska na pijacu. Nije sve u makroekonomiji.

    Bolje i da "pobedi krupni kapital" a da gradovi ostanu živi, jebeš gradove-spomenike, to ne želim ni da gledam a kamoli da živim u tako nečem.

    E da, ne vidim kakva je šteta u suzbijanju "stan na dan" turizma, ako je destinacija vredna posete, ljudi će ionako dolaziti ali će postojati bar neka najnužnija segregacija lokalaca i turista. Hajde da stanovi budu stanovi, a stambene zgrade - stambene zgrade, a ne spekulativna roba koja se rentira na kratko, drži praznom i tako dalje, jer ćemo inače upasti svi zajedno u do sada nezabeleženu nevolju čiji se obrisi već naziru, pošto ljudi, naime, apsolutno moraju negde da žive i nije opcija da im se to oduzima.

    Ali gde će dolaziti?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 5:45 pm

    Mislim posle ću potanko
    One Eyed Bob

    Posts : 2073
    Join date : 2015-08-13

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by One Eyed Bob Sat Jun 22, 2024 5:57 pm

    Pa to je ta klackalica, nije to ništa novo, već godinama se odmerava za i protiv. Ako se smanji broj kreveta za turiste, time se olakšava rad komunalne infrastrukture, grad se vraća lokalcima, padaju cene u prodavnicama, ugostiteljskim objektima, ali se i gubi deo prihoda. Barselona je odmerila za i protiv i udarila u rentijerski biznis koji je (imam to iskustvo na vrlo ličnom nivou) izuzetno loš za sredinu u kojoj se zapate stan-na-dan šeme.

    Sada ću da kažem nešto što mi ne ide u korist, ali mislim da je za lokalne zajednice deo rešenja u promociji elitnog turizma gde jedan situiran čovek troši kao dvadeset paket aranžmanaca i onih koji iznajmljuju stan na dan. Prosto, možda su masovna turistička putovanja isuviše toksična.

    Ponoviću i da ljudi zaista moraju da žive negde. Možeš da ih čuškaš od grada do grada dok na kraju ne budu mogli da plate ni viktorijanski ćumez a onda će da gore gradovi.


    _____
    Gdje punac drži pive?
    One Eyed Bob

    Posts : 2073
    Join date : 2015-08-13

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by One Eyed Bob Sat Jun 22, 2024 5:59 pm

    E sad veoma me zanima tvoj stav o ovome, pliz nemoj da to "kasnije" bude ono klasično burundaško, napišemo "kasnije" pa zaboravimo.


    _____
    Gdje punac drži pive?
    fikret selimbašić

    Posts : 10147
    Join date : 2020-06-19

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by fikret selimbašić Sat Jun 22, 2024 6:04 pm

    One Eyed Bob wrote:E sad veoma me zanima tvoj stav o ovome, pliz nemoj da to "kasnije" bude ono klasično burundaško, napišemo "kasnije" pa zaboravimo.

    +1

    Ima bar tri godine kako ja čekam skeniranu kolekciju Ćao Tifo Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 2304934895


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Zli stolar.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 6:05 pm

    One Eyed Bob wrote:Pa to je ta klackalica, nije to ništa novo, već godinama se odmerava za i protiv. Ako se smanji broj kreveta za turiste, time se olakšava rad komunalne infrastrukture, grad se vraća lokalcima, padaju cene u prodavnicama, ugostiteljskim objektima, ali se i gubi deo prihoda. Barselona je odmerila za i protiv i udarila u rentijerski biznis koji je (imam to iskustvo na vrlo ličnom nivou) izuzetno loš za sredinu u kojoj se zapate stan-na-dan šeme.

    Sada ću da kažem nešto što mi ne ide u korist, ali mislim da je za lokalne zajednice deo rešenja u promociji elitnog turizma gde jedan situiran čovek troši kao dvadeset paket aranžmanaca i onih koji iznajmljuju stan na dan. Prosto, možda su masovna turistička putovanja isuviše toksična.

    Ponoviću i da ljudi zaista moraju da žive negde. Možeš da ih čuškaš od grada do grada dok na kraju ne budu mogli da plate ni viktorijanski ćumez a onda će da gore gradovi.

    Imaju i Grci isto to, pa ne rastu cene nekrernina nista posebno
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 6:19 pm

    fikret selimbašić wrote:
    One Eyed Bob wrote:E sad veoma me zanima tvoj stav o ovome, pliz nemoj da to "kasnije" bude ono klasično burundaško, napišemo "kasnije" pa zaboravimo.

    +1

    Ima bar tri godine kako ja čekam skeniranu kolekciju Ćao Tifo Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 2304934895

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 1949538119
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 6:20 pm

    Mislim ok, ovo je ono gde se razilaze liberali i levicari jbg Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 1399639816
    Bleeding Blitva

    Posts : 3795
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Bleeding Blitva Sat Jun 22, 2024 6:53 pm

    Ima 1 zgodna katalonska serija o profi filozofije u srednjoj školi koji si više ne može priuštiti stan u Barceloni gdje živi i radi, Merli se zove. Anywho lokalci, pogotovo mlade obitelji + studentarija iz drugih gradova imaju popriličnih problema sa dugoročnim najmom, odnosno 'snađi se druže' u visokoj sezoni and then some, pa mic po mic depopulacija. Pa onda još i prazni stanovi
    Npr Split:
    Revolt mladih ljudi u gradu, koji zbog panične orijentacije industrije turizmu kao jedinoj grani prepušta i natruhe stambenih politika isključivo stihiji tržišta, vapaj je u ništa. Cijena najma za obični, dvosobni stan – i to, jelte, do 1.6. – ide do prosjeka od 800, pa do 1200-1500 eura, i to bez režija. Istovremeno u gradu postoji 10.600 (!) jedinica u kojima tijekom kalendarske godine nije potrošen niti jedan kilovat struje, već leže prazni. Njihovi vlasnici ne obitavaju tu; poznat je slučaj agonije jedne splitske zgrade koja nije mogla ući u trag vlasniku stana u kojem je došlo do puknuća vodovodne vertikale, jer je ‘vlasnik’ nekakva offshore kompanija na čiji se službeni broj nitko nije javljao. 


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    паће

    Posts : 41154
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by паће Sat Jun 22, 2024 7:00 pm

    Ту би било згодно да им се неко усели и нико не зна где да им јави.


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       чланак садржи негативну количину информације, прочиташ па знаш мање него пре.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 7:06 pm

    Znaci, prvo, moze se i bez naredjivanja ljudima sta smeju a sta ne sa sopstvenom imovinom. Moze se vise oporezovati ako se iznajmljuje, moze se ograniciti koliko ko sme da ima jedinica u nekom gradu, moze se i ograniciti da se sme izdavati na ne manje od 7 dana ili 10 ili 15 dana. Ima jos sta se sve moze.

    To je jedno. Drugo, ideja da ce se vratiti staaaari Split/Sibenik/Zadar/Stari Grad/etc je cista utopija. Takve stvari se prosto ne desavaju. Prvo, ljudi ce poceti da se povlace kad padne prihod. (Elitni turizam ima svasta nesto, ali nema gomilu stvari koje apartmanci kupuju). Mozda nisam dovoljno pratio, ali meni nije poznato mesto gde je prosperitet eksplodirao uz drastican pad cene stanova, usluga, ponude, potraznje, itd.

    Varijanta da ce i dalje ljudi hteti da dodju pa neka idu u novoizgradjene hotele za srednju klasu preti da napravi nove Budve. Sto je mnogo gore od ovoga sto imaju sad. Plus, kao sto rekoh, profit ce uglavnom napustati Hrvatsku, a i kad ga ne napusta ici ce u dzepove top 1%.

    Cetvrto (mislim...) i alternativno gornjim scenarijima, je kad se negde ogranici masovni turizam, e tek tad ce taj grad postati 1 hit. Pa ce tek onda ekslodirati cene. No good outcome.

    Ima jos... Ali najvaznije je da ne postoji alternativa (levoj) politici masovne izgradnje priustljivih stambenih jedinica za lokalno stanovnistvo i prioritiziranje kupaca koji nemaju nijedan svoj stan, uz velike popuste.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 7:08 pm


    jer je ‘vlasnik’ nekakva offshore kompanija

    E to se vec moze ograniciti
    One Eyed Bob

    Posts : 2073
    Join date : 2015-08-13

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by One Eyed Bob Sat Jun 22, 2024 7:20 pm

    Samo da se osvrnem na ovo oko raspolaganja imovinom - nije stvar u raspolaganju (ono je slobodno, možeš da prodaš stan, daš na poklon, tvoj je) već u delatnosti koja se u njemu obavlja, a to uopšte nije slobodno ni u jednom racionalnom društvenom uređenju, jer ako postoje propisi koji onemogućavaju da u stanu napraviš klanicu ili fabriku boja i lakova, onda nema govora ni o kakvoj neograničenoj slobodi uživanja stambenog prostora. Kao što ne možeš da svojim autom obavljaš taksi delatnost bez licence za taj posao, tako ne možeš ni da vršiš u svom stanu delatnost koja nije komunalno odobrena. Možeš da na svoj automobil staviš oznaku taksija, ali to te ne čini licenciranim pružaocem taksi usluge.

    Iznajmljivanje stana na dan je HoReCa delatnost, podložna je (ili bi morala da bude) sanitarnim proverama, atestiranju PP opreme, nekakvoj prijavi boravka, i pre svega - da se sa njom slaže većina stanara zgrade jer ona podrazumeva korišćenje zajedničkog prostora zgrade, a koji je u vlasništvu svih stanara, od strane gostiju apartmana, a svakako je na široj zajednici da odluči koja vrsta delatnosti sme da se obavlja u privatnim stanovima osim stanovanja.


    _____
    Gdje punac drži pive?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 7:26 pm


    sanitarnim proverama, atestiranju PP opreme, nekakvoj prijavi boravka,

    Ovo konkretno mi je ok
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 22, 2024 7:39 pm

    Ali mi nije ok ovo o stanarima - 1) ni njih niko ne pita da li obavljaju neku komercijalnu aktivnost "unutar svoja 4 zida" 2) za red i mir postoje predmetni propisi
    Ferenc Puskás

    Posts : 11728
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Ferenc Puskás Sat Jun 22, 2024 7:52 pm

    One Eyed Bob wrote:
    Nektivni Ugnelj wrote:Bila je (i dalje je) rasprava glede toga i u CRO. Ne shvatam poentu. Ove pare sto uzmu rentijeri skoro sve ostane u Hrvatskoj. Profit koji uzmu hoteli - ode tamo di je vlasnik lanca, a to je retko u Hrvatskoj. Ja uvek sledim logiku if it ain't broken - don't fix it.

    Ostane u Hrvatskoj ali unište se gradovi, ljudi se sele tamo gde su niže kirije, da ne govorimo o dostupnosti osnovne životne infrastrukture, od šišanja do odlaska na pijacu. Nije sve u makroekonomiji.

    Bolje i da "pobedi krupni kapital" a da gradovi ostanu živi, jebeš gradove-spomenike, to ne želim ni da gledam a kamoli da živim u tako nečem.

    E da, ne vidim kakva je šteta u suzbijanju "stan na dan" turizma, ako je destinacija vredna posete, ljudi će ionako dolaziti ali će postojati bar neka najnužnija segregacija lokalaca i turista. Hajde da stanovi budu stanovi, a stambene zgrade - stambene zgrade, a ne spekulativna roba koja se rentira na kratko, drži praznom i tako dalje, jer ćemo inače upasti svi zajedno u do sada nezabeleženu nevolju čiji se obrisi već naziru, pošto ljudi, naime, apsolutno moraju negde da žive i nije opcija da im se to oduzima.
    Ne isključujem da je to neizbježna sudbin starih evropskih gradova. Jezgra turistička destinacija, prsten okolo za život lokalnog stanovništva. U toj distopiji živim već par decenija i da se to. Ima mnogo gorih situacija.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 18 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Sep 19, 2024 3:32 am