Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Srpska pravoslavna crkva

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50028
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Sep 16, 2022 8:37 am



    Preko Caneta


    (Nije moja fora)
    fikret selimbašić

    Posts : 9533
    Join date : 2020-06-19

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by fikret selimbašić Fri Sep 16, 2022 5:38 pm

    U međuvremenu je patrijarh Porfirije, uz izdašno medijsko servisiranje, tu i tamo govorio o ljubavi, o pomirenju, o oprostu, o razumijevanju, o toleranciji, o upućenosti naših naroda jednih na druge i, općenito, o "hrišćanskom sistemu vrednosti"... Te prazne fraze osiguravaju adekvatno dekoriranu pozadinu, skiciraju idilični pejzaž pravoslavnog praskozorja, a na rumenome horizontu, okupani ranim suncem, gle čuda, hulja do hulje – Šešelj do Orbana, Orban do Putina, Putin do Lukašenka, Lukašenko do Vučića, Vučić do Vučelića, Vučelić do Dodika... svaki s Ordenom Svetog Save na grudnom košu, osim Šešelja, čija tri odlikovanja valjda vrijede koliko i jedan Sveti Sava.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50028
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Sep 17, 2022 8:01 am


    Porfirije je istakao da su granice promjenljiva kategorija. “Svi znamo da su se kroz povijest granice država i mjesta obitavanja našeg naroda mijenjale, a nismo sigurni se da u povijesti u kojoj je sve relativno neće mijenjati i ubuduće

    Porfirije prekjuce

    Izvor N1 BiH
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Notxor Mon Sep 19, 2022 1:21 pm

    Da li sam propustio nešto?
    Roditelji odlučuju da li će deca na veronauku (kao što npr. odlučuju da li će da krste decu) ili je sad obavezna?

    Protiv veronauke: SPC ne može i ne sme da vaspitava našu decu

    Helsinški odbor za ljudska prava uputio je apel da se ukine veronauka kako bi se obezbedile pretpostavke za pravnu državu i njeno članstvo u EU. Odbor zahteva od države da poštuje Ustav i principe sekularnosti, i navodi dokaze da crkva ima ogroman uticaj na državu. Patrijarh Porfirije je ovog juna kritikovao direktore škola smatrajući da brane učenicima da se opredeljuju za veronauku

    https://www.vreme.com/vesti/protiv-veronauke-spc-ne-moze-i-ne-sme-da-vaspitava-nasu-decu/


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50028
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Sep 19, 2022 2:03 pm

    E tu sam nasao link na ovo

    Tirnanić, 2001

    Šta smo naučili na veronauci? Nismo naučili ništa što bi bilo vredno da se zapamti. Jedino duševna bol zaborava nema. Svaki lokalni pop, po definiciji, slabo stoji sa religijom. Ovaj naš nam je, doduše, crtao onu štalu u Vitlejemu, teško mu išlo, učio nas da budemo pilići na Badnje veče, ali je više vremena trošio preteći da će nam se osušiti kičma. Veronauka je u njegovoj verziji, bila najefikasniji kurs za buduće ateiste ili bar za one koji će, tvrdeći da su vernici iz poštovanja tradicije, u širokom luku zaobilaziti crkvu. Jer je – shvatio sam kasnije – religija suviše ozbiljna stvar da bi se prepustila samo popovima. Nema pop vremena kao Maks Veber da se u to udubljuje. Treba paziti na stado, đavo nikad ne spava, biće skoro propast sveta, drž’ pedera!
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Notxor Mon Sep 19, 2022 3:12 pm

    Da se razumemo, ja bih veronauku potpuno izbacio iz školskog programa, a ako roditelji vide potrebu za njom nek iznajme prostor od škole pa neka im veroučitelji Srpska pravoslavna crkva - Page 26 1143415371 pre ili posle časova uče decu.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    fikret selimbašić

    Posts : 9533
    Join date : 2020-06-19

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by fikret selimbašić Mon Sep 19, 2022 3:21 pm

    Notxor wrote:Da se razumemo, ja bih veronauku potpuno izbacio iz školskog programa, a ako roditelji vide potrebu za njom nek iznajme prostor od škole pa neka im veroučitelji Srpska pravoslavna crkva - Page 26 1143415371 pre ili posle časova uče decu.


    Ja se sjećam države u kojoj je vjeronauka bila na sličan način uređena. Nema vjeronauke u školi, ko hoće da je pohađa, ima vikend i prostor u sklopu vjerskog objekta u kom svešteno lice radi svoj poso. Em se ne miješa sa školom i državom, em čeliči vjeru mladog bića koje u dane vikenda ustaje ranije nego inače ne bi li pohađalo časove vjerske pouke.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Solus_Rex

    Posts : 3502
    Join date : 2018-07-03

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Solus_Rex Tue Sep 20, 2022 1:56 pm

    Konačno da i Žarko kaže kako nas Điki zahebo:


    _____
    "Sisaj kurac, Boomere. Spletkario si i nameštao ban pa se sad izvlačiš. Radiša je format a ti si mali iskompleksirani miš. Katastrofa za Burundi čoveče.
    A i deluje da te napustio drugar u odsudnom trenutku pa te spašavaju ova tovarka što vrv ni ne dismr na ribu, to joj se gadi, i ovaj južnjak koji o niškim kafanama čita na forumu. Prejaka šarža."  - Monsier K.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50028
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Oct 13, 2022 7:22 pm

    Čim nije ovde odmah kružokaši

    Cowboy

    Posts : 1040
    Join date : 2012-02-11

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Cowboy Thu Oct 13, 2022 8:11 pm

    fikret selimbašić wrote:
    Notxor wrote:Da se razumemo, ja bih veronauku potpuno izbacio iz školskog programa, a ako roditelji vide potrebu za njom nek iznajme prostor od škole pa neka im veroučitelji Srpska pravoslavna crkva - Page 26 1143415371 pre ili posle časova uče decu.


    Ja se sjećam države u kojoj je vjeronauka bila na sličan način uređena. Nema vjeronauke u školi, ko hoće da je pohađa, ima vikend i prostor u sklopu vjerskog objekta u kom svešteno lice radi svoj poso. Em se ne miješa sa školom i državom, em čeliči vjeru mladog bića koje u dane vikenda ustaje ranije nego inače ne bi li pohađalo časove vjerske pouke.


    O jea

    Ja naivno mislio da se na veronauci uci istorija teologije, tipa razvoj kroz milenijume i slicno. Onda slucajno zalutao na onlajn nastavu jbt, kad tamo talibani
    kapetanm

    Posts : 5797
    Join date : 2012-02-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by kapetanm Thu Oct 13, 2022 9:24 pm

    I ja smatram da veroauka po skolama treba da bude nauka o religiji, reaono ljudi slabo sta znaju o tome.
    Anonymous
    Guest

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Guest Thu Oct 13, 2022 9:27 pm

    Ne, to je deo istorije, ako iko misli da je istorija nešto što je potrebno da se izučava.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Vilmos Tehenészfiú Thu Oct 13, 2022 10:17 pm

    Religija ima više veze sa filozofijom nego sa istorijom.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by boomer crook Thu Oct 13, 2022 10:32 pm

    religija jeste u nekoj meri deo nastavnog programa tih nauka. medjutim veronauka daje pogled iznutra ka spolja


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Notxor Thu Oct 13, 2022 11:25 pm

    Hajde ljudi malo ozbiljnosti.
    Religija je opijum za narod, a danas ih je ta droga poterala preko visećeg mosta.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by boomer crook Thu Oct 13, 2022 11:26 pm

    za prvi deo se slazem za drugi vec moram da okrivim tzv. drzavu


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81415
    Join date : 2012-06-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Erős Pista Thu Oct 13, 2022 11:29 pm

    Nemoj mi ta dva razdvajat.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81415
    Join date : 2012-06-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Erős Pista Thu Oct 13, 2022 11:32 pm

    U prilog ovome što je napisao Notxor. U prilogu na RTS-u, jedna od žena koje su prošle bez povreda, ali je bila deo ekipe, kaže - prota im je lepo rekao da ne prelaze, ali ljudi su sami hteli... pa valjda je to božija volja!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Notxor Thu Oct 13, 2022 11:41 pm

    Baš to sam hteo da napišem, ali нет времени.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by boomer crook Thu Oct 13, 2022 11:46 pm

    djizus...


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by паће Fri Oct 14, 2022 7:58 am

    boomer crook wrote:djizus...

    ...а за осталим саучесницима се још трага.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    plachkica

    Posts : 16169
    Join date : 2014-11-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by plachkica Fri Oct 14, 2022 9:25 pm

    zanimljiva ekipa na ustoličenju patrijarha 

    Erős Pista

    Posts : 81415
    Join date : 2012-06-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Erős Pista Fri Oct 14, 2022 9:31 pm

    Suzana Grubješić i Milan Antonijević odgovaraju za Danas hoće li biti u novoj Vladi

    S. Č.

    danas 19:13

    Do ovog časa, niko me nije zvao niti pitao, tako da…, ovako je Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku prokomentarisala za Danas navode iz medija da će biti ministarka za evropske integracije u novoj vladi Srbije.

    Još jedan od kandidata kojeg su mediji kao takvog ispostavili, pravnik Milan Antonijević, rekao je za Danas da „nije ni vreme ni mesto“ da na takvo pitanje odgovara, s obzirom na to da se nalazi na ustoličenju partijarha Srpske pravoslavne crkve u Pećkoj patrijaršiji.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50028
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Oct 14, 2022 9:36 pm

    - Nemojte ta pitanja dok ustoličujemo patrijarha

    Milan Antonijević
    Erős Pista

    Posts : 81415
    Join date : 2012-06-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Erős Pista Fri Oct 14, 2022 9:38 pm

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 3579118792

    Ne, ali grebe i zubima i noktima da uđe u vladu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Srpska pravoslavna crkva - Page 26 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 2:20 pm