Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Srpska pravoslavna crkva

    Erős Pista

    Posts : 81416
    Join date : 2012-06-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Erős Pista Thu Jan 06, 2022 12:22 pm

    A tek od Korleone Kodreanua... pogledali samo jedan film.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Jan 06, 2022 12:22 pm

    Erős Pista wrote:A od Korleone Kodreanua... pogledali samo jedan film.

    Jao da jbt Srpska pravoslavna crkva - Page 10 3579118792
    Anonymous
    Guest

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Guest Thu Jan 06, 2022 12:26 pm

    Erős Pista wrote:Da, da, sve vreme mi je na pameti to što si napisao. Slažem se potpuno.

    Mada mi se Porfirije ipak čini mekšim i progresivnijim od Ćulibrka - Ćulibrk je suštinski fašista, čak i kad govori neke okej stvari, to ne treba gubiti iz vida. Porfirije nije, mislim da on čak i koketira sa nekim progresivnim idejama, ali manevarski prostor mu je mali, a saveznici... pa, Ćulibrk.
    Čuj već sam devedesetih uhvatio o čemu je reč, kada sam radio intervju sa o. Nenadom Ilićem. Zazvonilo mi je to što insistira na "povratku liturgijskom pravoslavlju", na čišćenju od paganskih, folklornih naslaga. Tada su ga slavili kao liberalni glas crkve, zato što nosi plave i bordo odežde, jer, kako kaže, nigde u kanonu ne piše da to ne sme, eto kako je on quirky i buntovan! A sadržaj njegovih nastupa jeste bio buntovan, ali u odnosu na sekularizovano, kompromisersko shvatanje vere, ono koje meni sasvim odgovara. Nemam poverenja u media savvy popove, tu se krije žestoko talibanstvo likova koji su se uzdigli iznad duvanja kod Dadova i dekadentnih krugodvojkaških zabava.


    Last edited by Cousin Billy on Thu Jan 06, 2022 12:30 pm; edited 1 time in total
    Erős Pista

    Posts : 81416
    Join date : 2012-06-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Erős Pista Thu Jan 06, 2022 12:29 pm

    Ali šalu na stranu, nije to baš tako. Ti o kojima pričaš, što čitaju Hamsuna i dodiruju se, itekako postoje, samo nisu u prvom planu. Puni su ih instituti i razni državni ideološki aparati, uključujući i crkvu. To su pravi nacisti, odgajeni na steady diet Šmita, Evole i francuske nove desnice. Povremeno se institutska vrata malo otvore i vidiš ih u pozadivi - nacionalne avangarde itsl.

    To su deca odrasla na Ćulibrkovim, Pajkićevim, i nadasve Kalajićevim (ali i Đurkovićevim, Samardžićevim, Lomparovim, itsl) naporima izgradnje ideološke hegemonije.

    Nekada su takvi bili izuzetak, danas su pravilo.

    Et Mor


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81416
    Join date : 2012-06-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Erős Pista Thu Jan 06, 2022 12:29 pm

    Cousin Billy wrote:
    Erős Pista wrote:Da, da, sve vreme mi je na pameti to što si napisao. Slažem se potpuno.

    Mada mi se Porfirije ipak čini mekšim i progresivnijim od Ćulibrka - Ćulibrk je suštinski fašista, čak i kad govori neke okej stvari, to ne treba gubiti iz vida. Porfirije nije, mislim da on čak i koketira sa nekim progresivnim idejama, ali manevarski prostor mu je mali, a saveznici... pa, Ćulibrk.
    Čuj već sam devedesetih uhvatio o čemu je reč, kada sam radio intervju sa o. Nenadom Ilićem. Zazvonilo mi je to što insistira na "povratak liturgijskom pravoslavlju", na čišćenju od paganskih, folklornih naslaga. Tada su ga slavili kao liberalni glas crkve, zato što nosi plave i bordo odežde, jer, kako kaže, nigde u kanonu ne piše da to ne sme, eto kako je on quirky i buntovan! A sadržaj njegovih nastupa jeste bio buntovan, ali u odnosu na sekularizovano, kompromisersko shvatanje vere, ono koje meni sasvim odgovara. Nemam poverenja u media savvy popove, tu se krije žestoko talibanstvo likova koji su se uzdigli iznad duvanja kod Dadova i dekadentnih krugodvojkaških zabava.

    Da, pa to je mnogo više Pajkić i Kalajić nego bilo šta drugo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    ficfiric

    Posts : 34110
    Join date : 2012-02-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by ficfiric Thu Jan 06, 2022 12:38 pm

    Cousin Billy wrote:zato što nosi plave i bordo odežde

    Trideesetih godina su stariji popovi zvali mog dedu "Vodenicarev mali" zato sto je nosio sivu mantiju Srpska pravoslavna crkva - Page 10 1233199462


    _____


    Uprava napolje!

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Jan 06, 2022 1:02 pm

    Erős Pista wrote:Ali šalu na stranu, nije to baš tako. Ti o kojima pričaš, što čitaju Hamsuna i dodiruju se, itekako postoje, samo nisu u prvom planu. Puni su ih instituti i razni državni ideološki aparati, uključujući i crkvu. To su pravi nacisti, odgajeni na steady diet Šmita, Evole i francuske nove desnice. Povremeno se institutska vrata malo otvore i vidiš ih u pozadivi - nacionalne avangarde itsl.

    To su deca odrasla na Ćulibrkovim, Pajkićevim, i nadasve Kalajićevim (ali i Đurkovićevim, Samardžićevim, Lomparovim, itsl) naporima izgradnje ideološke hegemonije.

    Nekada su takvi bili izuzetak, danas su pravilo.

    Et Mor

    Da, problem je u tome sto ti mali nacisti nisu dirali mene, nisu meni govorili sta sam ja. U tom smislu bilo mi je kao liberalu mnogo lakse da ih tolerisem
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Jan 06, 2022 1:32 pm

    Ljudima je prosto tesko da shvate da tim zilotim Srbija i Srbi nisu uopste ni na kakvom prvom mestu. "Srbi" su za njih samo nesto sto "nosi informaciju". Istorijski je dokazano da je prepustanje uticaja u prqkticnoj politici takvim ljudima siguran put u propast.
    Anonymous
    Guest

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Guest Fri Jan 07, 2022 9:33 am

    Ovaj apolitični patrijarh samo što ne priča o Đilasu i Šolaku  Srpska pravoslavna crkva - Page 10 3579118792 Ovo još nismo imali.

    https://rs.n1info.com/vesti/porfirije-da-zivimo-u-radosti-a-ne-da-se-mlatimo-motkama-po-ulici/
    avatar

    Posts : 18347
    Join date : 2014-12-12

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by beatakeshi Fri Jan 07, 2022 11:34 am

    Kakav govnar!
    Летећи Полип

    Posts : 11103
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Летећи Полип Fri Jan 07, 2022 11:41 am

    Konformista tipican. Samo da se svima svidi.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Jan 07, 2022 12:23 pm

    Ali ubedljivo najvise vlastima
    Janko Suvar

    Posts : 7703
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar Sun Jan 23, 2022 6:06 pm

    Episkop šabački Lavrentije upokojio se u 87. godini, potvrđeno je RTS-u iz Eparhije šabačke.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by kondo Sun Jan 23, 2022 7:29 pm

    Primi iskreno saučešće Janko


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Uncle Baby Billy

    Posts : 3141
    Join date : 2021-09-13

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Uncle Baby Billy Thu Jan 27, 2022 7:01 pm

    Jaonikije ZAGRMEO

    Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije na Svetosavskoj akademiji u Kotoru kazao je da naši ljudi nikako ne mogu da se oslobode dogme koja potiče iz komunističkih vremena, iz jedne nakazne ideologije koja je napravila mnogo štete.

    “Čuli ste ovih dana kako ni po koju cijenu veronauka ne bi smjela da se vrati u škole „pošto je vjeronauka dogma i nema kritičkog mišljenja“. Isto tako sveštena lica, bez obzira na to što imaju određene reference, naučna zvanja, ne smiju biti nigdje, ni u kakvim obrazovnim institucijama, „jer oni propovjedaju dogmu“, a tobož nauka mora po svaku cijenu da se bavi kritičkim mišljenjem. I oni su ti, koji tako govore, zastupnici, Bože dragi, kritičkog mišljenja. Ali, da pogledamo da li neko ko ne poznaje hrišćanstvo, ko ne poznaje našu vjeru, ko ne poznaje i ne uvažava ogromni kulturni doprinos koji je dala naša vjera našem narodu u svim sferama života, od umjetnosti do običaja, do etike i zapravo do svih oblasti života, kako taj može razumijeti našu književnost, tradiciju, naše kulturno naslijeđe, bez poznavanja vjere? To je prosto nemoguće”, naveo je on.
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by паће Thu Jan 27, 2022 7:05 pm

    Бум... пућ.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    ficfiric

    Posts : 34110
    Join date : 2012-02-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by ficfiric Wed Feb 02, 2022 10:02 pm

    POŽAR U MANASTIRU SVETE TROJICE KOD LJUBOVIJE

    Večeras je izbio požar u manastiru Svete Trojice u zaseoku Bjele Vode. Požar je zahvatio sprat i potkrovlje konakaka koji se nalazi u ovom kompleksu. Konak je u potpunosti izgoreo, a kako se radi o drvenim konstrukcijama, vatra se brzo širila.
    U gašenju požara učestvuje Vatrogasno spasilačka jedinicea iz Ljubovije, a kako saznajemo stigle su i vatrogasne jedinice iz, Malog Zvornika i Bajine Bašte. Ekipa Vatrogasno-spasilačke jedinice Bratunac je stigla u Ljuboviju i stavlja se na dalje raspolaganje. U gašenju požara učestvuju i meštani.
    Crkva u ovom manastirskom kompleksu je bezbedna.Manastir se nalazi izdvojen od naselja, pa ne postoji mogućnost da se požar proširi na privatne kuće.
    Prilazni put do manastira je izuzetno teško prohodan usled jake poledice i vatrogasci su u nadčovečanske napore uspeli da sa vatrogasnim vozilima dođu do mesta požara i velikim požrtvovanjem sprečili su veću tragediju. Još su jednom pokazali da su veliki profesionalci i da imaju veliku hrabrost i požrtvovanost.

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Konak-2

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Konak-3


    _____


    Uprava napolje!

    Janko Suvar

    Posts : 7703
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar Mon Mar 21, 2022 5:04 pm

    bojnovak's profile picture
    bojnovak
    Verified
    Napisali smo pismo SPC. Molim vas da odvojite tri minuta i da pročitate. Molimo Crkvu da stane uz narod i meštane Gornjih Nedeljica koji ne žele da prodaju svoja imanja niti da zagadjuju našu predivnu zemlju.

    Along with the amazing team of @mars_sa_drine I sent this open letter to Serbian Orthodox Church and His Holiness Porfirije, Patriarch of Serbia. We are asking His Holiness and The Church to stand with the people of Gornje Nedeljice in their fight against Rio Titno. Here are some excerpts:


    posle idu neke protestantske budalastine.
    ficfiric

    Posts : 34110
    Join date : 2012-02-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by ficfiric Wed Mar 30, 2022 4:54 pm

    Policija iznela inđijskog sveštenika iz Lidla zbog neprimerenog ponašanja

    https://inmedija.rs/policija-iznela-indjijskog-svestenika-iz-lidla-zbog-neprimerenog-ponasanja/

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Iznose-svestenika.jpg

    Policija koja iznosi inđijskog sveštenika iz Lidla zbog nedoličnog ponašanja, je scena kojoj su svedočili brojni inđinčani u 28. marta oko 19 sati. Incident se dogodio, prema tvrdnjama očevidaca, nakon što je sveštenik radnike ovog marketa ubeđivao da mu robu koju je uzeo u marketu ne naplate i pri tom odnesu u autmomobil. Nakon dužeg odbijanja osoblja da mu pomognu u nameri da otuđi robu, sveštenik je seo i protestvovao. Kako bi ga urazumili, akciji ubeđivanja da odustane od namere priključili su se i kupci koji su se zatekli tu, na sveštenikovo odbijanje da plati, radnicima marketa nije preostalo ništa drugo nego da pozovu policiju.

    -Nisu mi ukazali dostojanstvo – negodovao je sveštenik.

    Svedoci tvrde da su kupci pokušavali da podignu sveštenika i urazume ga, dok je on odbijao i nastavljao da drži „besedu“.

    – Ovo je tragično, sveštenik u mantiji sa krstom oko vrata u vreme posta, vidno pripit sedi u marketu i traži da mu se pokloni roba koju je uzeo i ne želi da plati. – kaže starija gospođa koja je svedočila incidentu.

    – Nisu svi sveštenici ovako bahati, ja sam vernik i znam mnoge sveštenike koji su umereni, dobronamerni i pošteni ljudi pre svega. Šta se desilo i dalje ne mogu da poverujem.- reči su jednog od kupaca koji se zatekao u vreme incidenta.

    Nakon dužeg ubeđivanja sveštenika da odustane od namere uzimanja robe bez plaćanja i protesta, policiji nije preostalo ništa drugo nego da iznesu sveštenika iz marketa.

    Vaskšnji post za vernike pravoslavne veroispovesti počeo je 7. marta i traje do 24. aprila. Vaskršnji post je najstrožiji i najduži post u toku cele godine, i većinom se posti na vodi. Post nije samo odricanje od hrane, nego je uzdržavanje od loših misli i dela, kao i jačanje duhovnosti i pobeda nad telesnom strašću. U toku je četvrta nedelja posta koja se zove i „Sredoposna nedelja“ u kojoj ne treba izgovarati ružne reči, čak ni u šali, a treba mnogo raditi. Veruje se da će Bog nagraditi one koji se posebno istaknu marljivošću u školi i na poslu.

    Eparhija sremska i Srpska pravoslavna crkva do sada se nisu oglasili povodom ovog incidenta.


    _____


    Uprava napolje!

    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Notxor Wed Mar 30, 2022 4:55 pm

    vidno pripit

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 1552546758 Srpska pravoslavna crkva - Page 10 1552546758 Srpska pravoslavna crkva - Page 10 3579118792


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by паће Wed Mar 30, 2022 4:58 pm

    Већ сам мислио да је неки кришна, кад оно кршина... нисам одмах видео ј у дј.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Notxor Mon May 09, 2022 8:03 pm

    Na Svetom Sinodu sazvanom danas, pod predsedavanjem njegove svetosti patrijarha vaseljenskog Vartolomeja I, detaljno se raspravljalo o crkvenom pitanju Skoplja, te je patrijarh priznao naziv Makedonske pravoslavne crkve kao "Ohridska arhiepiskopija", i naglasio da se nada daljem napretku ovog crkvenog entiteta.


    Nova.rs po dobrom običaju greši Veljanovski, a ne Valjevski

    https://nova.rs/svet/vaseljenska-patrijarsija-priznala-nezavisnost-makedonske-pravoslavne-crkve/


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Filipenko Mon May 09, 2022 8:42 pm

    Baciti anatemu na tzv. vaseljensku kao i sto su oni na nas.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj Mon May 09, 2022 8:44 pm

    Ja ne vidim kako je "Ohridska arhiepiskopina(tm)" ustupak MPC-u
    Del Cap

    Posts : 6137
    Join date : 2019-11-04

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Del Cap Tue May 10, 2022 12:38 am

    http://www.nspm.rs/hronika/ruska-pravoslavna-crkva-priznajemo-iskljuciva-kanonska-prava-srpske-pravoslavne-crkve-u-severnoj-makedoniji.html

    Srpska pravoslavna crkva - Page 10 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 4:49 pm