Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Mon Nov 07, 2022 10:33 pm

    Anegdotalno i izvesno nebitno, ali Valjarević koga sam upoznao nema vajb pozera i nabeđenog ocvalog kurajbera. On je ono što piše, bez šminke i ružne sujete.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3734
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Bleeding Blitva Tue Nov 08, 2022 12:36 am

    ćaća wrote:E izvini, ne želim da zvučim svadljivo. Niti sam neki stručnjak za književnost. Nego su bukvalno 3 zadnje domaće knjige koje sam uzeo u ruke (Mihajlo Pantić, Bekim Sejranović i Valjarević) imale istog muškog protagonistu.
    Ma e, recimo Zoran Ferić u zadnjem romanu piše o ljubavnoj priči pedesettrogodišnjeg pisca i dvadesetdvogoidšnje studentice kiparstva Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 513177329


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Notxor Sun Nov 13, 2022 9:22 pm

    Nikako da mi novi Ferić stigne na red, a ko bi da čita dobar (koliko ja to uopšte mogu da procenim) ženski lik pisan muškom rukom nek čita "Ciganin sam, al najlepši".
    Valjarević je naravno skroz ok i šteta je što ne piše od 2006. i naravno da treba poći od Zimskog dnevnika i Druge zime.
    Što se tiče tzv splavskog skandala, ne svojom krivicom saznao sam sva imena, ali ovde, tj. nigde neću o tome, samo ću da ponovim ono što sam napisao u komentaru teksta iz Peščanika, tj. da je Ilić verovatno o svemu saznao iz druge ili treće ruke - iz treće je.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Sun Nov 20, 2022 3:22 pm

    Premda načelno pripovest o zlostavljanju dečaka, koji se obreo u kandžama jednog moćnog zlostavljača – ovo je, reklo bi se, priča o „masovnom zlostavljanju“ svih nas, koje sprovode neprebrojne horde moćnika?

    Da, priča o zlostavljanju dečaka je metafora, simbol globalnog zlostavljanja koje trpimo, sa kojim živimo. Kreatori sistema globalnog zlostavljanja ovog puta su odlučili da je homoseksualno zlostavljanje tabu (sam Kej više puta ističe da „pedere niko ne sme da optuži za silovanje – osim ako su popovi“). To je trenutna moda, naravno, nećemo dugo čekati ni trenutak kada će globalni zlostavljači odlučiti da se ostrve upravo na homoseksualce – na šta već ukazuju pojedini holivudski slučajevi. Tada će neka druga vrsta zlostavljanja postati tabu. Suština globalnog zlostavljanja se pritom, naravno, neće promeniti, a menjanje tih trendova i privremenih mantri i dalje će predstavljati demonstraciju moći kreatora globalnog javnog mnjenja. Po principu – tema je ono što mi hoćemo da u datom trenutku bude jer nam se može. A korisni idioti će recitovati nove pesmice koje im budu zadate.



    Gde smo u toj globalnoj priči mi kojima je, kao i svima malima, unapred dodeljena uloga žrtve?

    Mi smo u svemu tome ugroženi dvostruko, možda čak i trostruko. Ugroženi smo, najpre, kao i svi ostali stanovnici sveta koji nemaju moć, zatim kao deo neprivilegovanog sveta i, na kraju, kao narod kom je predodređena uloga neprijatelja onih kojima neprijatelj nije lako biti...

    Pomenuli ste Gogolja, koji (premda je sam Ukrajinac) uz Čehova i Dostojevskog spada u Vaše omiljene ruske pisce – što je trenutno takođe tabu, nešto što se ne izgovara. Kako, kao pisac, doživljavate situaciju u Ukrajini i prateći trend rusofobije?

    Boravio sam, pre desetak godina, dva puta u Ukrajini, upravo u tom „antiruskom“ delu i, suludo ali istinito – oni su već tada naturali i isticali kao najvećeg svog pisca Ševčenka umesto Gogolja, iako je Ševčenko spram Gogolja otprilike kao Mihajlo Pantić spram Ive Andrića. Dakle, situacija je već tada bila groteskna i tragikomična, iako se nije naslućivao baš ovako tragičan sled događaja. Ali kada je u tolikoj državi desetak posto ljudi opredeljeno antiruski, tridesetak odsto se izjašnjava kao Rusi, dok je identitet preostalih građana pitanje dnevne politike – danas su jedno a sutra drugo – sve to – uz podršku onih koji bi da unište Rusiju i poharaju Evropu vodeći rat do poslednjeg Ukrajinca – previše lako može da se preokrene u tragediju, što se upravo događa...
    https://www.laguna.rs/laguna-bukmarker-vladimir-kecmanovic-o-svom-novom-romanu-unos-22140.html

    Urednik kulturnog programa RTS.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    plachkica

    Posts : 16155
    Join date : 2014-11-06

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by plachkica Fri Jan 06, 2023 6:24 pm

    prilično velika frka se digla oko zbirke ženskih priča iz srbije i crne gore u izdanju istros books, navodno je gomila autorki odbila da bude objavljena, neke navodno nisu znale kakav će biti naslov i naslovna, a neke autorke brane izdavača. 


    avatar

    Posts : 18309
    Join date : 2014-12-12

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by beatakeshi Fri Jan 06, 2023 6:41 pm

    Seksualizovana bomba?
    plachkica

    Posts : 16155
    Join date : 2014-11-06

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by plachkica Fri Jan 06, 2023 6:42 pm

    seksualizovana

    bradilko

    Posts : 1106
    Join date : 2012-02-12

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by bradilko Fri Jan 06, 2023 6:49 pm

    ova rut stefanovic je dps govno i uhljeb.
    igra na jevrejsku stranu valda joj je maman jevrejka a otac negdasnji drugorazredni diplomata sfrjot.
    olos dpsovski
    plachkica

    Posts : 16155
    Join date : 2014-11-06

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by plachkica Sat Jan 14, 2023 11:32 pm

    KECMANOVIĆ POVUKAO ROMAN IZ TRKE ZA BEOGRADSKOG POBEDNIKA: Pisac ostaje bez 10.000 evra, a evo zašto se odlučio na ovaj POTEZ
    Književnik Vladimir Kecmanović doneo je odluku da povuče svoj roman "Kad đavoli polete" iz trke za priznanje Beogradski pobednik.
    Žiri - u sastavu dr Predrag Petrović (predsednik), dr Vesna Trijić, dr Petar Pijanović, dr Slađana Ilić i dr Nataša Anđelković, odabrao je za veliko finale šest autora, a ime dobitnika ili dobitnice 10.000 evra će saopštiti na konferenciji za novinare u utorak, 17. januara, u 12 časova u Biblioteci grada Beograda.
    - Pre koju godinu pristupio sam bojkotu Ninovu nagrade jer je to priznanje, zbog do imbecilnosti očiglednog ideološkog silovanja književnosti, izgubilo svaki smisao i postalo uvreda za literaturu i ljude koji je stvaraju. Kao posledica bojkota, veseljaci iz tog žirija kozmetički su promenili "ukus" i direktan ždanovizam zamenili starim dobrim principom kalkulacije. Kad je, kao reakcija na sramotu u koju se pretvorila Ninova nagrada, konstituisana nagrada Beogradski pobednik, poklonici upokojenog Nina su nas, bojkotaše, proglasili njenim kumovima. Tada sam im odgovorio da nismo nikakvi kumovi tog priznanja, da ne preuzimamo odgovornost za rad žirija koji ga dodeljuje, ali da teško može da bude gori od žirija nekada najznačajnije nagrade na ovim prostorima - kaže Kecmanović za Kurir.

    On se na ovaj potez odlučio bez obzira na to kakva će odluka biti doneta.
    - Nažalost, već prošle godine se pokazalo da princip odlučivanja žirija Beogradskog pobednika, ako i nije gori od ninovskog - što bi, kao što sam naglasio, teško bilo moguće - nije ni mnogo bolji, i da je i tu reč o principu kalkulisanja starijem od principa suštinskog vrednovanja književnih kvaliteta, te kako, ako izuzmemo ideološki predznak, suštinska razlika ne postoji. Sada, kada se moje delo našlo u najužem izboru za ovu nagradu, nalazim da je kucnuo poslednji čas da se u odnosu na tu činjenicu ličnim primerom odredim. Besmisleno bi bilo da čekam da je dobijem, nakon čega bi moj protest delovao egzibicionistički, ili da je ne dobijem, nakon čega bi delovao bedno. Zbog toga molim one koji odlučuju o nagradi Beogradski pobednik da roman "Kad đavoli polete" izuzmu iz daljeg žiriranja i apelujem na njih da ovaj gest shvate kao dobronamernu pouku - zaključuje književnik i autor hit romana "Top je bio vreo", "Osama" i "Sibir".

    U konkurenciji za 10.000 evra ostali su: Bojan Vasić - "Vlastelinstva" (Treći Trg / Srebrno drvo), Emir Kusturica - "Vidiš li da ne vidim" (Srpska književna zadruga), Mirjana Novaković - "Mir i mir" (Laguna), Goran Petrović - "Papir s vodenim znakom" (Laguna), i Sanja Savić Milosavljević - "Teferič na Slaviji" (Bedem knjige).
    - Mi ne možemo da komentarišemo tu odluku jer Biblioteka grada Beograda nije dobila od autora ili izdavača informaciju da se povlači iz trke. Vrlo nam je žao ukoliko se tako nešto bude desilo, jer je reč o sjajnom autoru i romanu - rekao je za Kurir predsednik žirija dr Predrag Petrović.
    Prvi dobitnik nagrade je bio Drago Kekanović za roman "Privrženost" (SKD Prosvjeta).
    https://www.kurir.rs/zabava/kultura/4088292/kecmanovic-povukao-roman-iz-trke-za-beogradskog-pobednika
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Sun Jan 15, 2023 5:44 pm

    https://www.danas.rs/kultura/iako-je-uvrstena-u-najuzi-izbor-kecmanovic-povukao-kad-djavoli-polete-iz-nadmetanja-za-beogradski-pobednik/



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Fri Jan 20, 2023 2:31 pm

    Najgluplji strikes again.

    https://www.pecat.co.rs/2023/01/megalopolis-oni-koji-prave-probleme/


    Last edited by Erős Pista on Fri Jan 20, 2023 3:19 pm; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18309
    Join date : 2014-12-12

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by beatakeshi Fri Jan 20, 2023 3:06 pm

    Pročitao sam ali mi ništa nije jasno.
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Fri Jan 20, 2023 3:21 pm

    Šta ima da bude nejasno - njegovom pajtosu Kecmanu nisu dali nagradu, i to naravno ne može da bude zato što mu knjiga naprosto nije dovoljno dobra, nego jedino zato što se hrabro usudio da napiše politički neokrektnu istinu u novom svetskom poretku. (Roman mu je o gej paru koji usvaja srpskog dečaka da bi ga seksualno zlostavljao, pa ti vidi.)


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18309
    Join date : 2014-12-12

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by beatakeshi Fri Jan 20, 2023 3:30 pm

    Nisam znao da je izduvao za nagradu.
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Fri Jan 20, 2023 3:37 pm

    Pa kao povukao je knjigu iz konkurencije pre proglašenja pobednika, ali s obzirom da je to uradio tek nakon proglašenja najužeg izbora (u kojem se našao), slutim da je presudilo to što je dobio insajd info od pajtosa koji sede u žiriju da je izduvao.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Fri Jan 20, 2023 3:39 pm

    Mislim, ti ljudi su komedija. Po emocionalnoj zrelosti negde ispod prosečnog pubertetlije.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 2180
    Join date : 2020-06-19

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Zus Fri Jan 20, 2023 3:57 pm

    Erős Pista wrote:Šta ima da bude nejasno - njegovom pajtosu Kecmanu nisu dali nagradu, i to naravno ne može da bude zato što mu knjiga naprosto nije dovoljno dobra, nego jedino zato što se hrabro usudio da napiše politički neokrektnu istinu u novom svetskom poretku. (Roman mu je o gej paru koji usvaja srpskog dečaka da bi ga seksualno zlostavljao, pa ti vidi.)

    Uh. Kakva tema.
    A zamisli nije prošao

    Tema je baš teška i toga ima verovatno ali se takav sinhronicitet kod 'umetnika' poput njega podrazumeva. pederi, zlostavljanje, Srbija. Zagonetna ličnost iz poslednje klupe. Skrivena poruka ej

    Nisam čitao i ne nameravam ali očekujem seriju na PTC
    fikret selimbašić

    Posts : 9496
    Join date : 2020-06-19

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by fikret selimbašić Fri Jan 20, 2023 4:02 pm

    Zus wrote:
    Erős Pista wrote:Šta ima da bude nejasno - njegovom pajtosu Kecmanu nisu dali nagradu, i to naravno ne može da bude zato što mu knjiga naprosto nije dovoljno dobra, nego jedino zato što se hrabro usudio da napiše politički neokrektnu istinu u novom svetskom poretku. (Roman mu je o gej paru koji usvaja srpskog dečaka da bi ga seksualno zlostavljao, pa ti vidi.)

    Uh. Kakva tema.
    A zamisli nije prošao

    Tema je baš teška i toga ima verovatno ali se takav sinhronicitet m kod 'umetnika' poput njega podrazumeva. pederi, zlostavljanje, Srbija. Zagonetna ličnost iz poslednje klupe. Skrivena poruka ej

    Nisam čitao i ne nameravam ali očekujem seriju na PTC


    Je li Stojiljković u nekom romanu imao lik gej/bosanski musliman/nacista ili je i taj Kecmanov?


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Fri Jan 20, 2023 4:05 pm

    fikret selimbašić wrote:
    Zus wrote:

    Uh. Kakva tema.
    A zamisli nije prošao

    Tema je baš teška i toga ima verovatno ali se takav sinhronicitet m kod 'umetnika' poput njega podrazumeva. pederi, zlostavljanje, Srbija. Zagonetna ličnost iz poslednje klupe. Skrivena poruka ej

    Nisam čitao i ne nameravam ali očekujem seriju na PTC


    Je li Stojiljković u nekom romanu imao lik gej/bosanski musliman/nacista ili je i taj Kecmanov?

    Roman je zajednički, ali sam 100 posto siguran da je taj lik Kecmanova izmišljotina. Kod nesrećnog Dekse Bošnjaci i ne postoje.

    https://vasudeva.forumburundi.com/t294p25-ninova-nagrada#14016


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 2180
    Join date : 2020-06-19

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Zus Fri Jan 20, 2023 4:06 pm

    Nemam pojma. Svejedno, to je jedno telo sa dve mitomanske glave. Njih dvojica su pisali zajedno nesto valjda
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Filipenko Fri Jan 20, 2023 4:16 pm

    Dakle, ako dobro shvatam, Kecmanovic bi nagradu za homoseksualce koji zlostavljaju srpskog decaka...  Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 3204619380
    fikret selimbašić

    Posts : 9496
    Join date : 2020-06-19

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by fikret selimbašić Fri Jan 20, 2023 4:17 pm

    Erős Pista wrote:
    fikret selimbašić wrote:


    Je li Stojiljković u nekom romanu imao lik gej/bosanski musliman/nacista ili je i taj Kecmanov?

    Roman je zajednički, ali sam 100 posto siguran da je taj lik Kecmanova izmišljotina. Kod nesrećnog Dekse Bošnjaci i ne postoje.

    https://vasudeva.forumburundi.com/t294p25-ninova-nagrada#14016


    O tome sam i čitao ovde, knjigu nisam.

    Osam godina je prošlo, stari se i na Burundiju.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    avatar

    Posts : 18309
    Join date : 2014-12-12

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by beatakeshi Fri Jan 20, 2023 4:30 pm

    Nadam se da će Kusta da dobije tu nagradz za neke svoje škrabotine, pa da gledamo kako će Urednik da se ponaša.
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Fri Jan 20, 2023 4:35 pm

    Dodeljen je nagrada, nije dobio Kusta, nego Goran Petrovic.

    Ali eto koliko je relevantna kad ti je promaklo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18309
    Join date : 2014-12-12

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by beatakeshi Fri Jan 20, 2023 4:38 pm

    Jel bilo na RTS-u? Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 1233199462

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 35 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 11:17 am