Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Wed May 11, 2016 7:01 pm

    Pročitajmo odlomak!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Wed May 11, 2016 7:31 pm

    direktno krivim Martina za celu ovu stvar
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Wed May 11, 2016 8:03 pm

    losa meta. trazi krivce u autorima popularne istorijske fikcije, kao sto je Stiven Presfild.
    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Wed May 11, 2016 9:49 pm

    Bingo.


    Da li bi vas uvredila konstatacija da je u vašem kreativnom pristupu vidljiv trag Stivena Presfilda, autora „Ognjene kapije“ i drugih popularnih istorijskih romana?
    – Naravno da mi nije uvredljivo. Presfild je izuzetan istorijski pisac, koji u svojim romanima uspeva da osvetli neku epohu do najsitnijih detalja, i vrsni poznavalac vojne taktike. I ja sam, skupljajući vojnu građu za pisanje romana, proučavao vojnu doktrinu i taktiku. Taktike srpske vojske bile su pod direktnim uticajem starog Rima i Vizantije. Presfild je na mene izvršio direktan uticaj, kao i, do izvesne mere, i Dž. R. R. Martin, autor „Igre prestola“.
     

    http://www.dugenociicrnezastave.rs/v1_putovanje_u_doba_vitezova.html


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Filipenko Thu May 12, 2016 1:12 am

    A šta je fora, svaka rečenica je sopstveni pasus? Objavili su rat Vuku Karadžiću u ime srednjevekovnog slavoslovlja?
    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Thu May 12, 2016 8:58 am

    Pa ne to je poznati Kecmanov enter stil

    http://www.elektrobeton.net/vreme-smrti-i-razonode/jadi-mladoga-entera/

    Takodje dovro dodje da od ideje za pricu napravis roman npr.

    Imas onu dobru foru kod Beckovica, pre nego sto je odlepio. Kad pisac napise stih "Pascu srusen sladostrascem srece" i dodje u stambeno da na osnovu toga trazi stan. Zena na salteru pogleda i kaze - moze, ali jednosobni, jer imate samo jedan stih. On razmisli, uzme onaj papir i vrati se za 5 min i stihovima:

    Pascu.
    Srusen.
    Sladostracem.
    Srece.

    I dobije cetvorosobni stan.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Filipenko Thu May 12, 2016 9:10 am

    Matija je malo sklon izmišljotinama, koje onda uvije u "kritiku sistema" koji mu nije po volji, odnosno idealizovanje onog koji mu jeste po volji. Tako je nedavno odvalio da je razdeljak Rajka Mitića za navijače inače policijsko-udbaškog kluba Crvene zvezde bio simbol sećanja na kralja Petra koji je nosio isti takav. Mislim da znam odakle su zapravo dolazili ti četvorosobni stanovi.

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Milovan_Djilas_Matija_Beckovic_G_946462574
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Filipenko Thu May 12, 2016 9:22 am

    Inače, šta tu mene opako iritira...

    Sve, sve, sve, ali kada krenu da izigravaju maltene žrtve i kukaju kako majka Srbija nikoga ne ceni, da su oni pravili roman X i Y pod ogromnim pritiskom, sve da zadovolje glad ljudi za znanjima zabranjenim u nekim bivšim vremenima...

    Mene živo zanima kako bi ljudi reagovali kada bi recimo postala masovno popularna činjenica da je postojao neki Stevan Jakovljević, koji je napisao Srpsku Trilogiju, u kojoj je faktički opisao WW1 i ono što se tada dešavalo, i da su ga oh da li je moguće komunisti posle rata postavili za profesora, odnosno rektora. Mislim da bi se toliko zbunili da bi negirali da je takav neko ikad postojao, a posebno mi deluje da bi Kecman organizovao hajku u svim tim medijima u kojima ima pristup na čoveka. Tim pre što mu nisu ni do kolena kao pisci.
    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by паће Thu May 12, 2016 9:54 am

    Ма добро, де, Јаковљевић је покушавао да извади породично име, не би ли се мало заборавио списатељски рад сестре му.

    И, узгред буди речено, та трилогија је изашла у неком проширеном издању лектире за средње школе.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Filipenko Thu May 12, 2016 10:22 am

    паће wrote:И, узгред буди речено, та трилогија је изашла у неком проширеном издању лектире за средње школе.


    Pa šta misliš da će se dešavati sa decom od npr. 2025. pa nadalje? Ovo što danas pišu Sto(j)iljković i Kecmanović će postati nova lektira i nova istina.
    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by паће Thu May 12, 2016 10:25 am

    Хоће, ногекако, ако буде неког занимало. Може да стекне статус било где између књиге староставнеРЖ и опскурне пропагандне брошуре из друге деценије.

    Све ће зависити од тога коју ће причу да гурају тадашње власти.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Fri May 13, 2016 3:12 pm

    Пришавши Немањи, Гаврило, помало разочаран што се двобој није завршио онако како је он хтео, крену да врати штит и мач, на шта је Немања само одмахнуо руком:
    „То оружје си заслужио у борби. Оно сада припада само теби.“
    „Баш као и грб који их краси?“
    „Тај грб је мој колико и твој – ако га желиш на својим прсима, штиту и застави. Тај грб је знамење свих нас.“
    „А ко смо ми, господару Немања? Срби? Ромеји? Угри? Господари или слуге? Све помало? Ништа од свега?“
    „Ми смо народ који тек треба да постане. Држава која тек треба да се роди. Рат који тек треба да се добије. И све ћемо то постићи под знаком који си данас носио на штиту.“
    (Немањићи 1: У име оца - У ПРОДАЈИ ОД 13. МАЈА)


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36914
    Join date : 2014-10-27

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by boomer crook Fri May 13, 2016 3:39 pm

    princ valijant za ljude sa posebnim potrebama.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Fri May 13, 2016 3:42 pm

    Meni je najbolja ova entogeneza direktno iz Nemanjine glave - "Ko smo mi?".


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Filipenko Fri May 13, 2016 3:45 pm

    Orel je čvrsto stezao svoj gospodarski skiptar, a na glavi se presijavao zlatni venac. Usred venca, na njegovom čelu je sijao simbol njegove porodice, dobro poznat na Markengelu. Dvoglavi orao, simbol naroda iz koga je potekao; četiri slova B okrenuta jedno drugom, simbol pobede i povratka carskog grada pod okrilje njegovog pretka Petra; crvena zvezda je spajala glave orlova, simbol poretka tadašnjih vladara sveta. Pod istim ovim simbolima su se Orelovi preci vinuli u Kosmos da bi zavladali njime; i kada su otišli dovoljno daleko i odneli sve sa sobom na Orion, uključujući i Petrov grob, Tera je ostala prepuštena divljoj reakciji onih koje je Petar potčinio u davnim, nikada zaboravljenim vremenima.



    Kada će se meni Laguna javiti  Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 4135669698



    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 2348298330


    Last edited by Filipenko on Fri May 13, 2016 3:46 pm; edited 1 time in total
    plachkica

    Posts : 16189
    Join date : 2014-11-06

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by plachkica Fri May 13, 2016 3:46 pm

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 4135669698 Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 4135669698
    boomer crook

    Posts : 36914
    Join date : 2014-10-27

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by boomer crook Fri May 13, 2016 3:49 pm

    atina iz zevsove glave, afrodita iz morske pene a mi srbi iz deksinog pera.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36914
    Join date : 2014-10-27

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by boomer crook Fri May 13, 2016 3:59 pm

    Filipenko wrote:
    Orel je čvrsto stezao svoj gospodarski skiptar, a na glavi se presijavao zlatni venac. Usred venca, na njegovom čelu je sijao simbol njegove porodice, dobro poznat na Markengelu. Dvoglavi orao, simbol naroda iz koga je potekao; četiri slova B okrenuta jedno drugom, simbol pobede i povratka carskog grada pod okrilje njegovog pretka Petra; crvena zvezda je spajala glave orlova, simbol poretka tadašnjih vladara sveta. Pod istim ovim simbolima su se Orelovi preci vinuli u Kosmos da bi zavladali njime; i kada su otišli dovoljno daleko i odneli sve sa sobom na Orion, uključujući i Petrov grob, Tera je ostala prepuštena divljoj reakciji onih koje je Petar potčinio u davnim, nikada zaboravljenim vremenima.



    Kada će se meni Laguna javiti  Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 4135669698



    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 2348298330

    filip zodorovski
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Filipenko Fri May 13, 2016 5:07 pm

    ostap bender wrote:atina iz zevsove glave, afrodita iz morske pene a mi srbi iz deksinog pera.


    Šta je beše nastalo kada je Hefest hteo da siluje Atinu, ali mu se ona oduprla pa je on prosuo seme na njenu butinu, koju je ona sa gađenjem pokupila i bacila na zemlju, pa je tako Hefest nehotice oplodio (svoju babu) Gaju/Geju? 

    Ne mogu da nađem Grčke mitove od Grevsa, a sada sam se zaintrigirao, tvoja sintagma me podsetila na to...
    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by паће Fri May 13, 2016 5:27 pm

    Filipenko wrote:
    Orel je čvrsto stezao svoj gospodarski skiptar, a na glavi se presijavao zlatni venac. Usred venca, na njegovom čelu je sijao simbol njegove porodice, dobro poznat na Markengelu. Dvoglavi orao, simbol naroda iz koga je potekao; četiri slova B okrenuta jedno drugom, simbol pobede i povratka carskog grada pod okrilje njegovog pretka Petra; crvena zvezda je spajala glave orlova, simbol poretka tadašnjih vladara sveta. Pod istim ovim simbolima su se Orelovi preci vinuli u Kosmos da bi zavladali njime; i kada su otišli dovoljno daleko i odneli sve sa sobom na Orion, uključujući i Petrov grob, Tera je ostala prepuštena divljoj reakciji onih koje je Petar potčinio u davnim, nikada zaboravljenim vremenima.



    Kada će se meni Laguna javiti  Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 4135669698



    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 2348298330

    Е бешмисве, читајући онај одломак горе, хтео сам да напишем "Филипенко покраден!". Ал' такав генеративни говор има смисла у СФу, где су ликови свесни претходних миленијума историје и како се она прави, а никако не лежи једном Немањи, који није могао да познаје историју од фараона до свог доба као што је ми познајемо.

    Историјски роман је СФ онолико колико је историја наука.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Fri May 13, 2016 6:27 pm

    ostap bender wrote:princ valijant za ljude sa posebnim potrebama.


    fanovi politikinog strip izdanja knindze vitezovi sprske krajine ce konacno moci da saznaju kako je sve pocelo
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Ointagru Unartan Fri May 13, 2016 6:52 pm

    Filipenko wrote:
    Šta je beše nastalo kada je Hefest hteo da siluje Atinu, ali mu se ona oduprla pa je on prosuo seme na njenu butinu, koju je ona sa gađenjem pokupila i bacila na zemlju, pa je tako Hefest nehotice oplodio (svoju babu) Gaju/Geju? 

    Ne mogu da nađem Grčke mitove od Grevsa, a sada sam se zaintrigirao, tvoja sintagma me podsetila na to...

    Nastao je Erihtonije, dete sa zmijinim repom umesto nogu.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Ointagru Unartan Fri May 13, 2016 6:54 pm

    ostap bender wrote:atina iz zevsove glave, afrodita iz morske pene a mi srbi iz deksinog pera.

    To objasnjava mnoge stvari.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Fri May 13, 2016 6:55 pm

    jel to samo knjiga? da nece bob zivkovic da je ilustruje?

    puf, vido sam da nije on
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8076
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Daï Djakman Faré Fri May 13, 2016 7:41 pm

    ostap bender wrote:princ valijant za ljude sa posebnim potrebama.
    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 3579118792 Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 3579118792 Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 3579118792


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 17 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Tue May 07, 2024 4:28 am