Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    feminizam i priključenija

    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by lalinea Tue Jun 07, 2022 1:01 pm

    boomer crook wrote:
    boomer crook wrote:

    ja ne mislim da je to isto ali posle

    elem ja nemam nikakve probleme da se deca oblace i slobodno ponasaju. mislim da se pitanje roda prvenstveno resava u simbolickom polju. ovde je problem ne invazivnosti vec straight out stetnosti uz moralnu paniku vezanu za pitanje tinejdzerskog suicida.

    i da pojasnim fluidan odnos prema rodu je normalan kod dece. nije potrebno hormonima zakivati nesto i traziti od deteta da se odluci. mislim ne treba to traziti od bilo koga.
    Blokatori puberteta, ako se do njih dodje, ne zakivaju nista, vec bas suprotno odlazu bilo kakvu odluku.

    i jos nesto: zapravo su religiozni konzervativci nalicije ovog esencijalistickog pristupa rodu. i jedni i drugi veruju da postoje muskarci i zene i da je ta linija cvrsta i da se mora proci kroz hirursku intervenciju da se ona prelazi.
    Ti skaces od blokatora puberteta na operaciju pa mi je tesko da znam sa cime diskutujem, ali ako te dobro razumem, ti mislis da ne postoji nikakva bioloska osnova roda/transnosti? To je zanimlljivo jer znamo da se mozak razlicito organizuje u zavisnosti od toga kojim polnim hormonima je izlozen. To je, naravno, tek potencijalno osnova osnove roda, kljucna je socioloska nadogradnja, ali zasto mislis da je nemoguce da se kod malog broja ljudi ne poklapaju hormoni polnih zlezda i struktura mozga? Ili mislis da je ovo irelevantno?
    Ja se nacelno slazem da treba menjati svet a ne necije telo, ali koliko god godina trans osoba provela na analizi, i dalje ne zivi u vakumu. Ovde nije pitanje sta je najbolje sa ideoloskog aspekta vec sta je najbolje za dobrobit date osobe.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    boomer crook

    Posts : 36971
    Join date : 2014-10-27

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by boomer crook Wed Jun 08, 2022 5:18 pm

    lalinea wrote:
    boomer crook wrote:

    elem ja nemam nikakve probleme da se deca oblace i slobodno ponasaju. mislim da se pitanje roda prvenstveno resava u simbolickom polju. ovde je problem ne invazivnosti vec straight out stetnosti uz moralnu paniku vezanu za pitanje tinejdzerskog suicida.

    i da pojasnim fluidan odnos prema rodu je normalan kod dece. nije potrebno hormonima zakivati nesto i traziti od deteta da se odluci. mislim ne treba to traziti od bilo koga.
    Blokatori puberteta, ako se do njih dodje, ne zakivaju nista, vec bas suprotno  odlazu bilo kakvu odluku.

    i jos nesto: zapravo su religiozni konzervativci nalicije ovog esencijalistickog pristupa rodu. i jedni i drugi veruju da postoje muskarci i zene i da je ta linija cvrsta i da se mora proci kroz hirursku intervenciju da se ona prelazi.
    Ti skaces od blokatora puberteta na operaciju pa mi je tesko da znam sa cime diskutujem, ali ako te dobro razumem, ti mislis da ne postoji nikakva bioloska osnova roda/transnosti? To je zanimlljivo jer znamo da se mozak razlicito organizuje u zavisnosti od toga kojim polnim hormonima je izlozen. To je, naravno, tek potencijalno osnova osnove roda, kljucna je socioloska nadogradnja, ali zasto mislis da je nemoguce da se kod malog broja ljudi ne poklapaju hormoni polnih zlezda i struktura mozga? Ili mislis da je ovo irelevantno?
    Ja se nacelno slazem da treba menjati svet a ne necije telo, ali koliko god godina trans osoba provela na analizi, i dalje ne zivi u vakumu. Ovde nije pitanje sta je najbolje sa ideoloskog aspekta vec sta je najbolje za dobrobit date osobe.

    mislim da zakivaju u odnosu prema situaciji i mislim da ne postoji bioloska osnova roda u smislu koji je relevantan za ovu diskusiju. npr. postoji pravi hermafroditizam ali ne pricamo o tome.

    zasto ti verujes da osoba zna sta je dobro za nju?


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36971
    Join date : 2014-10-27

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by boomer crook Wed Jun 08, 2022 5:31 pm

    mislim mi se uglavnom slazemo osim sto ja verujem da je u pitanju simptomatsko pitanje a ne identitetsko.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Vilmos Tehenészfiú Wed Jun 08, 2022 5:41 pm

    U cemu se slazete?


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by lalinea Wed Jun 08, 2022 6:09 pm

    boomer crook wrote:
    mislim da zakivaju u odnosu prema situaciji i mislim da ne postoji bioloska osnova roda u smislu koji je relevantan za ovu diskusiju. npr. postoji pravi hermafroditizam ali ne pricamo o tome.
    Aha, mislis da zakivaju u smislu da validiraju oznacavanje deteta kao trans ili slicno.
    Ako mislis da ne postoji nikakva bioloska osnova roda onda je jasno zasto mislis i ostatak misljenja feminizam i priključenija - Page 34 1143415371. Ali ja ne mogu to da mislim ako se vec zna da postoji uticaj polnih hormona na razvoj mozga. Sto pa ne znaci da je rod binaran - naprotiv, upravo taj kompleksni interplay hormona i struktura mozga pravi spektrum. I tu ne razumem zasto je tesko zamisliti da postoji jedna bas mala manjina koja je na ekstremnim polovima tog spektra, kad je u pitanju disonanca.

    zasto ti verujes da osoba zna sta je dobro za nju?
    Uf, uf, zato sto je negiranje toga, a kad je medicina u pitanju, jako, jako slippery slope... ja imam problem i sa onim sto si ranije pomenuo, prihvatanje limita, ali detaljnije cu malo kasnije.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    boomer crook

    Posts : 36971
    Join date : 2014-10-27

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by boomer crook Wed Jun 08, 2022 6:19 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:U cemu se slazete?

    u tome da postoji neki broj situacija u kojima je takva intervencija pozeljna i neophodna te da one moraju biti u rukama strucnjaka.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    zvezda je zivot

    Posts : 7063
    Join date : 2014-11-07

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by zvezda je zivot Sat Jun 11, 2022 10:20 pm



    normalno da nisu


    _____
    ova zemlja to je to
    boomer crook

    Posts : 36971
    Join date : 2014-10-27

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by boomer crook Tue Jun 14, 2022 2:18 am

    https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/mar/20/observer-view-cass-review-gender-identity-services-young-people


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Notxor Tue Jun 14, 2022 8:55 am

    Vidi, vidi... objavili mi tekst - nisam se nadao. /s


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    boomer crook

    Posts : 36971
    Join date : 2014-10-27

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by boomer crook Tue Jun 14, 2022 10:15 am

    dobro je da nisi pominjao vestice, grindr i RWA mozda ti ne bi objavili


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81525
    Join date : 2012-06-10

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Erős Pista Tue Jun 14, 2022 10:18 am

    feminizam i priključenija - Page 34 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Notxor Tue Jun 14, 2022 10:20 am

    Nešto su morali i da izbace - baš to što si nabrojao.
    Trans i sport nisam pominjao u tekstu jer je očigledno.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    boomer crook

    Posts : 36971
    Join date : 2014-10-27

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by boomer crook Tue Jun 14, 2022 10:24 am

    svaka cast urednicima na gardijan!


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Notxor Tue Jun 14, 2022 10:28 am

    Gardijan je desničarski list. Od njegovih urednika se to i očekuje.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    boomer crook

    Posts : 36971
    Join date : 2014-10-27

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by boomer crook Tue Jun 14, 2022 10:37 am

    Notxor wrote:Gardijan je desničarski list. Od njegovih urednika se to i očekuje.

    da objave tvoj tekst?

    feminizam i priključenija - Page 34 2348298330


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Notxor Tue Jun 14, 2022 10:40 am

    Da ga cenzurišu (tekst), naravno.
    Nema ni dela o fanatičnoj i dobro organizovanoj manjini koja preuzima vlast i primerima kroz istoriju.


    edit: sad bez ironije - hrabar tekst uredništva - krajnje je vreme da se ovoj aždaji stane za vrat.
    Posebno mi je drago što su pomenuli i neke teze (pravnu pre svih) koje na forumu relativizovane.
    Pazite na decu.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    bela maca

    Posts : 11048
    Join date : 2014-10-28

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by bela maca Tue Jun 14, 2022 10:55 am

    nigde se u tekstu ne kaže da apsolutno nikad ne treba davati blokatore puberteta, samo da treba biti pažljiv.


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    boomer crook

    Posts : 36971
    Join date : 2014-10-27

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by boomer crook Tue Jun 14, 2022 11:34 am

    zapravo se kaze, ako se pazljivo procita izvestaj, da nema konkuzivnih podataka o koristi od davanja hormona. komisija nije zabranila davanje hormona uz jedno "jos uvek" dok se ne zavrsi studija.

    mislim pre neki dan sam na FB natrapao na post jednog pisca starije genracije koga izuzetno volim i cenim. djed je gledao mijazakija, namely totora, i dopalo mu se ali:

    1. zakljucio je da je majka u bolnici zbog prehlade (zena ima TB i u sanatorijumu je)
    2. cini mu se da je queer element to sto sacuki nosi kratku kosu i njemu je izgledala kao decak.
    3. zbog toga je iz decije imaginacije eliminisana seksualnost (implicira se neka inherentna queerness)

    e sada ja nemam nista protiv neke inherentne queer strukture decije seksualnosti ali ja sam gledao totora bezbroj puta sa svoje dve devojcice i one niti jednom nisu pomislile da je sacuki decak niti da je cudno sto vozi biciklo i ima kratku kosu. 

    zasto ovo kazem: odrasli vide stvari kod dece koje sama deca ne drze cudnima. check lista za rodnu disforiju ukljucuje i igranje sa priopadnicima suprotnog pola, da nosis pantalone i da se igras s auticima ako si devojcica. ako si potrcala za loptom, gurnula drugara ili skakala preko ograde vec si sumnjiva i lekar treba da te pita (sa tri ili cetri godine) da li se gadis svoje pishe. ja nisam feminista ali zaista ne mogu da pocnem da nabrajam nacine na koje je ovo lose za devojcice.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by lalinea Tue Jun 14, 2022 12:20 pm

    Notxor wrote:Vidi, vidi... objavili mi tekst - nisam se nadao. /s
    Nisu ovi tvoji - ovi sto su pisali report koriste (i pozivaju na) neke naucne studije i prikupljanje podataka da vide sta je najbolje za dobrobit dece, a ne tvrde da odredjenu praksu nikad ne bi podrzali, cak i da studije pokazuju da je dobra po neku decu.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by kondo Tue Jun 14, 2022 12:20 pm

    sTuDIje!


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by lalinea Tue Jun 14, 2022 12:38 pm

    boomer crook wrote:zapravo se kaze, ako se pazljivo procita izvestaj, da nema konkuzivnih podataka o koristi od davanja hormona. komisija nije zabranila davanje hormona uz jedno "jos uvek" dok se ne zavrsi studija.
    Gde si nasao to "jos uvek, dok se ne zavrsi studija"?
    U zakljuccima se poziva na bolju definiciju razloga za davanje blokatora (tj sta je konkretno cilj), na to da ta odluka treba da bude doneta od strane tima care providera, ne samo endokrinologa, i da se mora bolje pratiti jednom kad krene terapija, a ne da opada frekvencija pregleda i check ins. Zapravo, ceo report kritikuje kako se gender disforija managuje pod NHSom - manjak psihoterapije pre odluke, odluka na jednom lekaru, manjak pracenja itd.
    Report takodje kaze da postoje studije o short term efektima na psihu, ali i manjak studija o nekim drugim aspektima (long term efekat na wellbeing i npr vrlo bitan concern pod 3.32)

    zasto ovo kazem: odrasli vide stvari kod dece koje sama deca ne drze cudnima. check lista za rodnu disforiju ukljucuje i igranje sa priopadnicima suprotnog pola, da nosis pantalone i da se igras s auticima ako si devojcica. ako si potrcala za loptom, gurnula drugara ili skakala preko ograde vec si sumnjiva i lekar treba da te pita (sa tri ili cetri godine) da li se gadis svoje pishe. ja nisam feminista ali zaista ne mogu da pocnem da nabrajam nacine na koje je ovo lose za devojcice.
    Ovo je vec histerija u suprotnu stranu, nazalost. Takvi primeri ne treba da dovode do zabrane prakse koja nekima zaista moze da pomogne.


    Last edited by lalinea on Tue Jun 14, 2022 12:39 pm; edited 1 time in total


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by lalinea Tue Jun 14, 2022 12:39 pm

    kondo wrote:sTuDIje!
    Nadji bolji model pa se javi...


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Notxor Tue Jun 14, 2022 12:49 pm

    Legal age model postoji za sve i svašta pa ne vidim zašto ne bi postojao i za ovo.
    (samo bez budalaština o sportu, molim)


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by lalinea Tue Jun 14, 2022 12:57 pm

    Promasio si model... kondu smeta potenciranje studija kad je u pitanju medicina - ok, nek predlozi nesto sto radi bolje od toga.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Notxor Tue Jun 14, 2022 1:19 pm

    ovakve studije?

    https://www.nytimes.com/2016/09/13/well/eat/how-the-sugar-industry-shifted-blame-to-fat.html


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  

    feminizam i priključenija - Page 34 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 17, 2024 1:05 pm