Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Dara iz Jasenovca

    Anonymous
    Guest

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Guest Sun Feb 21, 2021 10:23 pm

    Na pitanje zašto niko za ovih 75 godina nije snimio film o stradanju Srba u Jasenovcu niti je za to izvojio novac, zašto to nije bila tema za prethodne vlasti, predsednike i premijere Antonijević je odgovorio:

    - Neki nisu smeli, drugi nisu mogli, a Aleksandar Vučić je smeo i mogao - rekao je Antonijević.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50247
    Join date : 2017-11-16

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Feb 21, 2021 10:24 pm

    Danas je najveca hrabrost u Srbiji biti za Vucica
    Janko Suvar

    Posts : 7710
    Join date : 2019-06-06

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Janko Suvar Sun Feb 21, 2021 10:33 pm

    Srbljanovic wrote:"Nataša Mataušić, istoričarka, popisala je da je do 2000. godine o koncentracionim logorima Jasenovac i Stara Gradiška
    objavljeno 1188 knjiga,
    1544 memoarskih zapisa i studijskih članaka,
    te 108 zbirki dokumenata.
    O jasenovačkom logoru snimljeni su dokumentarni filmovi

    “Jasenovac” G. Gavrina i K. Hlavatyja (1945.),
    “Poruke” Stjepana Zaninovića (1960.),
    “Jasenovac” B. Žižića (1966.),
    “Evandjelje zla” G. Kastratovića(1973.),
    “Krv i pepeo Jasenovca” L. Zafranovića (1983.),
    “Jasenovac” Milana Bulajića (1995.),
    “Jasenovac u TV-kalendaru” (2000.),
    “Jasenovac – suština užasa” M. Stevanovća (2008.),
    “Jasenovački memento” B. Žižiža (2015.),
    “Zaveštanje” I. Jovića (2016.),
    “Jasenovac – istina” J. Sedlara (2016.).
    Takodjer o logoru u Staroj Gradiški snimljen je film
    “Kula smrti” V. Tadeja (1987.),
    o kozaračkoj djeci od kojih neka završavaju u Jasenovcu snimio je S. Mrkonjić
    “Djecu iz pakla” (1967.),
    a F. Štiglic na temu Jasenovca snima igrani film
    “Deveti krug” (1960.)."
    Izvor: dr. sc. Ana Kršinić – Lozica
    Hrvatski muzej arhitekture HAZU, Zagreb
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by kondo Sun Feb 21, 2021 10:42 pm

    znao sam da će biti neke koristi od filma


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Guest Mon Feb 22, 2021 1:09 am

    РТС је синоћ била најгледанија од свих телевизија у земљи током емитовања филма "Дара из Јасеновца".

    Са 2.650.000 гледалаца коју су пратили светску телевизијску премијеру остварен је удео гледаности од 50,3 одсто.
    Janko Suvar

    Posts : 7710
    Join date : 2019-06-06

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Janko Suvar Mon Feb 22, 2021 1:17 am

    Rumbeando vec dao poredjenje sa Ivkovom slavom i debatom Nikolic Tadic, a ti dolazis sa ovakvim mlakim podacima  Dara iz Jasenovca - Page 5 2304934895
    Thomas Sankara

    Posts : 224
    Join date : 2016-07-06
    Location : Belgrade

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Thomas Sankara Mon Feb 22, 2021 1:17 am

    Meni je u celoj ovoj svinjariji oko ovog rezimskog izbljuvka koji je nista drugo no uvreda zrtava ustaskog genocida fascinantno koliko su svi poludeli, od Silvane do Nirvane. Sve vise i vise ljudi iz mog okruzenja prave krug od pro-Eu do "volimo te otadzbino nasa". Postaje neverovatno mucno i neizdrzivo ziveti u ovakvoj klimi. Popucacemo kao licne
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50247
    Join date : 2017-11-16

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 22, 2021 2:08 am

    Vucic prosto ima problem sa Hrvatskom. I to sad cela zemlja i mentalno zdravlje svih u njoj moraju da trpe. Ta izgradnja identiteta na bazi radikalne diferencijacije od Hrvata. To je ludilo u siroj slici stvari but there you go. Ali onda umre Balasevic i onda svece se pale tamo vamo i to oñda mu pokvari u izvesnoj meri "paradu pijanstva i kica". Kladio bih se da je bukvalno besan sto je eto naso da umre bas sad.
    Janko Suvar

    Posts : 7710
    Join date : 2019-06-06

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Janko Suvar Mon Feb 22, 2021 2:30 am

    boze gospode
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50247
    Join date : 2017-11-16

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 22, 2021 2:43 am

    Izvini sto ti ga diram tokom perioda neizdavanja Kosova.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Erős Pista Mon Feb 22, 2021 2:47 am

    E, za to ne znam, ali ima jedna stvar u kojoj je Jeomans u pravu - nisam stekao utisak da je film u nekom jakom smislu antihrvatski. Sto ti napisa - ustase kao da su alieni.

    E, sad, u jednom smislu to je naravno dobro, jer ne huska direktno na sukob, niti na osvetu. Ali moj utisak je da pravi razlog za to nije moralne prirode, vec pre svega zato sto je cilj da se trauma odvoji od svog istorijskog konteksta. U izvesnom smislu, nisu vise bitni ni Hrvati (koji iz vise razloga vise i ne figuriraju kao "glavni" neprijatelji Srbije), necemo da im se svetimo, necemo da ratujemo sa njima, necemo da vracamo najveci srpski grad pod zemljom, nema vise gde su srpski grobovi tu su srpske zemlje, ta prica je gotova. Sad smo bitni samo "mi" i nas resantiman, koji treba prepakovati i uciniti ga upotrebljivim za aktuelne politicke potrebe rezima, koje god one bile.

    Kao paralela se opet namece uloga politika secanja na Holokaust u Izraelu, koje se politicki instrumentalizuju ne protiv nacije pocinilaca, sa kojom odavno nema sukoba, vec u odnosu na nekog drugog i neke druge. Poredjenje sepa iz vise ociglednih razloga, ali nadam se da je jasno sta hocu da kazem.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50247
    Join date : 2017-11-16

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 22, 2021 2:52 am

    Jasno je i donekle stoji. Medjutim, u Srbiji nema potrebe naglasavati ko su ustase. A i zastave su u filmu svuda unaokolo. Kao i znacke i hiljadu drugih podsecanja. Ti mozes da snimis zastavu nacisticke Nemacke i da je odvojis od Nemaca (samo kukasti krst), ali to je na simbolickom nivou nemoguce sa NDH
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Erős Pista Mon Feb 22, 2021 2:55 am

    Da, da, naravno, slazem se, zato sam malo i ublazio sud.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50247
    Join date : 2017-11-16

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 22, 2021 2:55 am

    A inace u ispitivanju javnog mnjenja od pre par godina Hrvati se i dalje prepoznaju kao glavni neprijatelj, ne Albanci, oni su drugi.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Erős Pista Mon Feb 22, 2021 3:02 am

    Mozda, ali potrebe rezima su drugacije. Antihrvatstvo povremeno dobrododje da se skrene paznja s ustupaka oko Kosova, ali u sustini nema "buducnost", nema politike koja na tome moze da se zasniva (kao sto he bilo devedesetih). Taj animus pravednickog gneva i resantimana je potrebno sacuvati za nesto drugo, ako ni za sta onda za pricu o naciji kao zrtvi.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Janko Suvar

    Posts : 7710
    Join date : 2019-06-06

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Janko Suvar Mon Feb 22, 2021 3:14 am

    Mór Thököly wrote:Izvini sto ti ga diram tokom perioda neizdavanja Kosova.
    Ja samo mislim da je pogresno, da se ovako dugorocna i kompleksna pitanja kao sto su srpsko hrvatski odnosi i secanje na genocid, svode ne samo na rezim, nego se cak svode na to s cim Vucic licno ima problem. Rezim eskploatise ta pitanja i kao i uvek u svemu, truje i cini zivot gorim svima, ali mislim ako je Vucic sebe nacinio centrom javnog zivota, ne moramo i mi to da radimo.


    To je sve.
    Janko Suvar

    Posts : 7710
    Join date : 2019-06-06

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Janko Suvar Mon Feb 22, 2021 3:23 am

    Dara iz Jasenovca - Page 5 EuxLkQ-WQAA7UzO?format=jpg&name=large
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50247
    Join date : 2017-11-16

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 22, 2021 7:46 am

    Erős Pista wrote:Mozda, ali potrebe rezima su drugacije. Antihrvatstvo  povremeno dobrododje da se skrene paznja s ustupaka oko Kosova, ali u sustini nema "buducnost", nema politike koja na tome moze da se zasniva (kao sto he bilo devedesetih). Taj animus pravednickog gneva i resantimana je potrebno sacuvati za nesto drugo, ako ni za sta onda za pricu o naciji kao zrtvi.

    Ne, pazi, savrseno to razumem, ali mene ovde brine nesto drugo - postoji primer Izraela, ali postoji i primer Turske i njenog odnosa prema Grckoj. Hocu da kazem, ne razmisljam samo o posledicama tokom trajanja ove vlasti, kako god ona mislila da operacionalizuje taj (re)sentiment.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50247
    Join date : 2017-11-16

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 22, 2021 8:53 am

    S druge strane postoji i taj "teritorijalni" element. Da ne pricam o tome sto postoji BiH koja u sadasnjem vladajucem diskursu (koga je taj sentiment deo - Ekmečić: "R.Srpska nije samo drzava Srba u Bosni, nego drzavni ostatak kompletnog srpskog postojanja zapadno od Drine") itekako ima veze sa NDH, a politika prema RS je potpuno integralni deo rezimske identitetske politike. 

    Na kraju gde ovo sve vodi? Ratovi 90tih- Jasenovac. SFRJ - Jasenovac. KJ - Jasenovac. Vuk Grgurevic i Barbara Frankopan - Jasenovac.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3755
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Bleeding Blitva Mon Feb 22, 2021 9:20 am

    Mór Thököly wrote:A inace u ispitivanju javnog mnjenja od pre par godina Hrvati se i dalje prepoznaju kao glavni neprijatelj, ne Albanci, oni su drugi.
    Dara iz Jasenovca - Page 5 1090578128

    Jutarnji wrote:Slatkorječivi redatelj Predrag Antonijević uvjerio ih je da film ima šanse za Oscara i Zlatni globus, valjda je to potkrijepio svojim dobrim vezama u Hollywoodu (nekad je to zbilja bilo tako, budući da mu je Oliver Stone producirao "Spasitelja" iz 1998.), istina, našao je "Dari iz Jasenovca" američkog distributera, 101 Studios (serija "Yellowstone" s Kevinom Costnerom), što nikad nije baš jednostavno, ali to je bilo sve što je i napravio.
    Možda je to taj talent?

    Inače, legendetina Tom Gotovac je imao par riječi za ove režimske koji se nakače na proračun i zbog kojih drugi autori nemaju priliku snimati, napao je kod Malnara Vrdoljaka apropo Duge mračne noći, samo što sad ne mogu naći nego tek komadić Dara iz Jasenovca - Page 5 1233199462
    fikret selimbašić

    Posts : 9614
    Join date : 2020-06-19

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by fikret selimbašić Mon Feb 22, 2021 9:24 am

    Odgledah Daru, ima na YT. Ne samo da je Vajsberg bio u pravu već su se i pretpostavke Pavičića pokazale tačnim. Ovo jeste srpski Četverored. Neće ovo moći ni serija da popravi, nema šanse. Svega par scena dostojnih teme, npr. ubistvo Darine majke i brata i većina onog sa Natašom Ninković. Ustaše su preslikani partizani iz Četveroreda. Sve ostalo može da posluži samo kao reenacted scenes (baš tako izgleda) za dokumentarac u kom bi tim scenama pokrivali svjeodčenja preživjelih ali za to  najčešće koriste amatere i puno jeftinije košta.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50247
    Join date : 2017-11-16

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 22, 2021 9:32 am

    Bleeding Blitva wrote:
    Mór Thököly wrote:A inace u ispitivanju javnog mnjenja od pre par godina Hrvati se i dalje prepoznaju kao glavni neprijatelj, ne Albanci, oni su drugi.
    Dara iz Jasenovca - Page 5 1090578128
     O da. Grcko-turski scenario: nema vise otvorenih direktnih teritorijalnih pitanja - tim gore
    ficfiric

    Posts : 34313
    Join date : 2012-02-10

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by ficfiric Mon Feb 22, 2021 9:34 am

    Na tw-u se kaci Zafranovicev razgovor sa Markovinom iz 2019. pominju Daru na 12:20



    _____


    Uprava napolje!

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50247
    Join date : 2017-11-16

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 22, 2021 9:43 am

    ficfiric wrote:Na tw-u se kaci Zafranovicev razgovor sa Markovinom iz 2019. pominju Daru na 12:20


    Ma ne, pa naravno, pa ne treba njima film koji bi snimio Zafranovic. 

    Plus lapanje, to na stranu.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Erős Pista Mon Feb 22, 2021 9:49 am

    Maroderi.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Dara iz Jasenovca - Page 5 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Sun May 19, 2024 11:54 am