Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Virus

    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by lalinea Sun Dec 06, 2020 10:18 am

    Zasto sam ja otvorila ove komentare... Ovo je stvarno da se roknes, majkemi.
    Navijam da sve zemlje Evrope uvedu one imuno-pasose: nemas imunitet, sedi di si.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    avatar

    Posts : 7494
    Join date : 2017-03-14

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by MNE Sun Dec 06, 2020 10:33 am

    ima ona slika kad u redu za prijatnu laž čeka dosta njih a za neprijatnu istinu niko
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by kondo Sun Dec 06, 2020 11:19 am

    lalinea wrote:Zasto sam ja otvorila ove komentare... Ovo je stvarno da se roknes, majkemi.
    Navijam da sve zemlje Evrope uvedu one imuno-pasose: nemas imunitet, sedi di si.


    kipar je prva zemlja koja od pocetka marta otvara granice za sve, uslov je vakcina


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by kondo Sun Dec 06, 2020 11:53 am

    marko djurica na putu za pakao. rojtersu se moze sve.

    Virus - Page 3 129482526_10157756909142643_7477656469264980864_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=RC1Je0J9Fc0AX_0uu6N&_nc_ht=scontent.fbeg1-1Virus - Page 3 129931862_10157756909132643_8267104614451318221_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=FeQi2GWOuYEAX_icyUn&_nc_ht=scontent.fbeg1-1

    Virus - Page 3 129898405_10157756909092643_8506618979093393380_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=ci7SedrlwUQAX8_ap-7&_nc_ht=scontent.fbeg1-1


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40130
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by паће Sun Dec 06, 2020 12:01 pm

    Ботови имају и специјализације?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    rumbeando

    Posts : 13729
    Join date : 2016-02-01

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by rumbeando Sun Dec 06, 2020 12:48 pm

    Virus - Page 3 WK55Ob9

    http://rs.n1info.com/Koronavirus
    rumbeando

    Posts : 13729
    Join date : 2016-02-01

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by rumbeando Sun Dec 06, 2020 12:54 pm

    U FOKUSU

    Bogati su razgrabili vakcine

    Ceo svet je u istom loncu, kada je u pitanju pandemija. Ali kada se radi o nabavci vakcina, bogate zapadne zemlje kupuju što više mogu. Podrška siromašnijima je nedovoljna, a rešenje bi bilo jednostavno – ukinuti patent.


    Već do kraja godine bi na tržištu mogle da se nađu stotine miliona doza odobrenih vakcina. Ali, prema studiji američkog univerziteta Djuk, već sada su polovinu proizvodnje za sebe obezbedile najbogatije zemlje čije stanovništvo čini tek mali deo svetske populacije.

    Činjenice govore suprotno od lepih reči koje su se čule o pokretanju globalne platforme Kovaks (Covax) gde je, pod vođstvom Svetske zdravstvene organizacije (SZO), okupljeno 186 država koje bi trebalo da učestvuju u pravednoj raspodeli vakcina.

    „Zajedno obezbeđujemo milione doza za siromašne zemlje“, rekla je šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Evropska unija je za sistem Kovaks donirala 800 miliona evra. Pa ipak, do kraja godine će ovaj sistem obezbediti doze vakcine dovoljne za imunizaciju svega 200 miliona ljudi širom sveta.

    Humanitarna organizacija Lekari bez granica kritikuje što Kovaks ne raspolaže dovoljnim sredstvima i zavisi od donacija. Osim toga, kažu u ovoj organizaciji, bogate zemlje su razgrabile sve vakcine kojih su mogle da se dočepaju.

    Recimo, Evropska unija je već do kraja iduće godine obezbedila dve milijarde doza, što je dovoljno za imunizaciju milijardu ljudi – a EU će, bez Velike Britanije, imati oko 450 miliona stanovnika.

    Preskupe vakcine

    „Svakako je dostignuta dimenzija da Evropa može nešto i da prepusti drugima“, kaže evropski poslanik i lekar Peter Lize. Taj nemački demohrišćanin naglašava da je važno što ugovori Brisela i proizvođača vakcina izričito dopuštaju da EU „besplatno ili za male pare“ ustupi vakcine trećim zemljama.

    Tako se cementira zavisnost zemalja u razvoju od EU, kritikuje Ane Jung iz organizacije za ljudska prava Mediko internešnal. „To ne može da reši načelno pitanje pravedne raspodele vakcina.“

    Uz to postoji i problem sa transportom, prevashodno Bajontekove vakcine koju proizvodi američki Fajzer – ta vakcina mora da bude u posebnim zamrzivačima na minus 70 stepeni. Kako je nedavno za DW rekao nemački naučnik Mihael Piontek, održavanje tako hladnog lanca nije moguće u tri četvrtine sveta.

    Piontek je ukazao da su cene vakcina preterane. Recimo, poznato je da SAD plaćaju Bajontekovu vakcinu 17 dolara po dozi, dakle 34 dolara po osobi. Piontek, koji takođe radi na razvoju vakcine na bazi kvasca i već je prodao licence dvema velikim azijskim firmama, tvrdi da će njegova vakcina moći da košta manje od jednog evra po dozi.

    Masovna proizvodnja umesto zaštite patenata


    Neki kritičari podsećaju da je EU iz budžeta – dakle novcem svih građana – izdašno podržala istraživanja te da zato na neki način polaže prava i na vakcinu kao krajnji proizvod.

    „Pravo na zdravlje kod nasušno neophodnih vakcina ima takvu težinu, da bi vakcine mogle da se proglase globalnim javnim dobrom“, smatra Karina Tojrer iz Evropskog centra za ustavna i ljudska prava. Ona podseća da sporazum o intelektualnoj svojini (TRIPS) omogućava državama da ograniče prava firmi na patent u slučaju zdravstvene krize.

    U prevodu, države bi mogle da obavežu proizvođače vakcina da podele licence za proizvodnju. No za tim mehanizmom se retko poseže jer se države plaše tužbi firmi za odštete koje mogu da koštaju milijarde.

    Dovoljno bi bilo da se zaštita patenta na vakcinu ukine do suzbijanja pandemije, kao što traže Indija i Južnoafrička Republika, dve zemlje teško pogođene koronom. Tako bi se vakcina mogla proizvoditi svuda.

    Iako tu ideju podržava SZO, industrijske zemlje je blokiraju, uključujući i Evropsku uniju. Na to ukazuje poslanica Zelenih u Evropskom parlamentu Juta Paulus: „Niko nije zaštićen dok svi nismo zaštićeni. Voleli bismo da Evropska unija ovde pokaže malo više solidarnosti.“

    EU ima priliku da promeni pristup još pre praznika. Sredinom decembra Svetska trgovinska organizacija treba da raspravi pitanje patenata – između ostalog, i onih medicinskih.
    https://www.dw.com/sr/bogati-su-razgrabili-vakcine/a-55836549?maca=ser-rss-ser-all-1494-rdf


    Last edited by rumbeando on Sun Dec 06, 2020 1:15 pm; edited 1 time in total
    Erős Pista

    Posts : 81464
    Join date : 2012-06-10

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Erős Pista Sun Dec 06, 2020 1:02 pm

    Ova dva posta su bukvalno dve strane istog novčića, odnosno drugi objašnjava prvi.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    rumbeando

    Posts : 13729
    Join date : 2016-02-01

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by rumbeando Sun Dec 06, 2020 1:18 pm

    DNEVNIK

    Kako su me vakcinisali „Sputnjikom V“

    Sredinom decembra u Rusiji bi trebalo da počne masovna imunizacija vakcinom Sputnjik V koju je razvio moskovski Institut Gamaleja. Dopisnik DW Sergej Satanovski već je primio vakcinu i zapisao svoja iskustva.

    „Budite dobrovoljac u ispitivanju vakcine protiv COVID-19“ – tako su na internetu tražili učesnike testiranja. U septembru se o vakcini znalo malo, a broj zaraženih u Rusiji nije bio alarmantan. U novembru se to promenilo, broj zaraženih je naglo rastao.

    Odlučio sam da rizikujem i primim vakcinu. Ubedila me je patnja prijatelja koji su teško oboleli i bili stavljeni u karantin u stanove.

    Morao sam da ispunim formular na stranici moskovske gradske uprave. Između ostalog, u upitniku su postavljana pitanja da li sam već bio zaražen korona-virusom, imam li neke hronične bolesti. Prema zavodu za zdravstvo, ljudi koji su već bili zaraženi, ne bi trebalo da se vakcinišu ove godine. Posle jedne nedelje zazvonio je telefon i ponudili su mi da izaberem kliniku u kojoj ću biti testiran.

    Detaljne pripreme

    Odvezao sam se u moskovsku bolnicu Šadkevič. Tamo sam saznao da je direktor bolnice poznati lekar i moderator Aleksandar Mjasnikov. On je prijatelj voditelja na državnoj televiziji Vladimira Solovjeva kojeg smatraju delom ruske propagandne mašinerije. Na početku pandemije rekao je da je mogućnost da se Rusi zaraze korona-virusom „ravna nuli“.

    Odjednom mi nije bilo do vakcine, ali bilo je kasno da odustanem. Uoči pregleda, doktorka me je pitala da li sam uzimao neke lekove, imam li alergije ili da li sam imao operacije. Morao sam da nazovem roditelje i da ih pitam koje hirurške intervencije su mi urađene kada mi je bilo pet godina.

    Za vreme razgovora dobio sam 16 stranica materijala koji mi je i usmeno objašnjen. Tu piše da je cilj studije da ispita delotvornost, imunogenost i bezbednost vakcine Gam-COVID-Vac poznatije kao Sputnjik V. U prethodnoj fazi vakcina je ispitana na životinjama kod kojih je ustanovljena delotvornost i bezbednost, a na dosadašnjim dobrovoljcima samo bezbednost.

    U ispitivanju učestvuje 40.000 ljudi od kojih će 30.000 dobiti vakcinu, a 10.000 placebo. Tri sedmice posle vakcinisanja, učesnici moraju da dođu u bolnicu da prime drugu komponentu vakcine. U aplikaciji „Check Covid-19“ moraju da vode dnevnik o svom stanju. To su bile moje dužnosti.

    Doktorka mi je, međutim, predložila da učestvujem u dodatnom istraživanju. Prvo istraživanje nije obuhvatalo analizu krvi na antitela. Država za dodatno istraživanje plaća učesnicima 8.500 rubalja što je oko 93 evra. Uzima se 95 mililitara krvi. Pristao sam.

    Životno osiguran

    Doktorka mi je objasnila da mi je za vreme učešća u testiranju vakcine život osiguran, iako je učešće potpuno bezbedno. U polisi osiguranja piše da bi u slučaju moje smrti pravni naslednici – to su u mom slučaju roditelji – dobili dva miliona rubalja (oko 22.000 evra). U slučaju teškog oštećenja zdravlja ili invalidnosti bi bilo isplaćeno između 500.000 i milion i po rubalja.

    Potpisao sam i otišao na pregled. Testirali su me na sidu, sifilis, hepatitis C i B, na korona-virus i to na oba načina. Istražili su ostatke lekova u urinu. Ništa nisu našli i tako sam postao učesnik.

    Sve pretrage su važile sedam dana, pa sam tačno sedmog dana došao na vakcinaciju. Na vratima klinike je bila nalepnica sa obaveštenjem „Uđite na vakcinaciju protiv korona-virusa“. U i bolnici je postavljeno niz putokaza do nadležnog odeljenja. Na njemu su prijemni šalter i četiri prostorije – vakcinacija, lekar, pregled, odmor.

    U deset ujutro tu smo bili samo jedna žena od tridesetak godina i ja. Prijavio sam se i otišao da dam krv za test na antitela. Potom sam otišao u manju prostoriju u kojoj su bili samo sto, dve stolice i dva frižidera ruske marke Pozis. Svaki od njih košta oko 150.000 rubalja, dakle 1.600 evra. Tu se skladišti vakcina na minus 28 stepeni Celzijusa.

    Lekar mi je dao bezbolnu injekciju u levo rame. Posle toga sam proveo pola sata u prostoriji za mirovanje. Rekli su mi da kod nekih pacijenata posle vakcinisanja padne krvni pritisak, ali kod mene je sve bilo normalno.

    Dobio sam potvrdu o učešću i mogao sam da idem kući. Pre toga su mi rekli da može da se dogodi da dobijem povišenu telesnu temperaturu i da u tom slučaju uzmem paracetamol. Osim toga, zamolili su me da u naredna tri meseca ne planiram decu, pošto delovanje vakcine na spermu nije istraženo.

    Temperatura i groznica

    Tek posle vakcinacije pročitao sam kako su drugi učesnici reagovali na vakcinu. Među njima novinari i članovi grupe „Rezultati vakcine“ na društvenoj mreži Telegram kojih je 1.800. Neki učesnici su se žalili na povišenu temperaturu i groznicu koju su dobili isto veče posle vakcinisanja ili sutradan.

    Kada sam u sedam naveče izašao sa posla, već sam imao glavobolju, laku groznicu i vrtoglavicu. Nisam isključio mogućnost da se radi o autosugestiji, jer sam pročitao da su simptome imali i ljudi koji su umesto vakcine dobili placebo.

    Ali u toku večeri više nije bilo sumnje da se radi o telesnoj reakciji na vakcinu, jer mi je temperatura iznosila 38,6 stepeni. Bolovi u mišićima su se pojačali nakon poslednje vežbe joge.

    Sve je to bilo neugodno, ali sam se obradovao što sam verovatno primio pravu vakcinu, a ne placebo. Uzeo sam paracetamol, zapisao simptome u digitalni dnevnik i otišao na spavanje. Sutradan je temperatura pala na 37 stepeni, a dan posle su sva neželjena dejstava iščezla.

    Za tri nedelje dobiću još jednu injekciju sa dodatnom komponentom vakcine i otprilike 42 dana posle prve vakcine moj organizam bi trebalo da proizvede antitela.

    Da li će ona biti uspešna u odbrana od virusa – ostaje da se vidi.
    https://www.dw.com/sr/kako-su-me-vakcinisali-sputnjikom-v/a-55831719
    plachkica

    Posts : 16187
    Join date : 2014-11-06

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by plachkica Sun Dec 06, 2020 2:10 pm

    Ending the nightmare A ‘Meduza’ special correspondent joins Russia’s coronavirus vaccine clinical trials and catalogs the experience before and after her shot
    On August 11, Russia announced the registration of the world’s first coronavirus vaccine, named “Sputnik V” by its developers at Gamaleya National Research Institute of Epidemiology. According to the terms of the drug’s registration, the vaccine’s developers must conduct large-scale “phase III” clinical trials on tens of thousands of volunteers. Meduza special correspondent Svetlana Reiter agreed to be one of these test subjects. We asked her to catalog the vaccine’s effects on her body and describe what it’s like to participate in such a momentous clinical study. Here is her diary.

    https://meduza.io/en/feature/2020/09/29/ending-the-nightmare



    ‘How do you feel?’ A ‘Meduza’ special correspondent continues cataloging her experience as a volunteer in Russia’s coronavirus vaccine trials

    https://meduza.io/en/feature/2020/10/19/how-do-you-feel
    rumbeando

    Posts : 13729
    Join date : 2016-02-01

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by rumbeando Sun Dec 06, 2020 3:32 pm

    5809 pozitivnih (40% testiranih)
    58 preminulih
    278 na respiratoru
    8106 hospitalizovanih

    Stanje ove, prošle i pretprošle nedelje i nedeljna promena u zagradi:

    Preminulo ukupno
    6.12. 1949 (+400)
    29.11. 1549 (+350)
    22.11. 1199

    Na respiratoru
    6.12. 278 (+26)
    29.11. 252 (+40)
    22.11. 212

    Hospitalizovano
    6.12. 8106 (+850)
    29.11. 7256 (+1042)
    22.11. 6214
    rumbeando

    Posts : 13729
    Join date : 2016-02-01

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by rumbeando Sun Dec 06, 2020 4:17 pm

    Steins tamo:
    To da će biti problema sa osobljem [za novu bolnicu u Batajnici] se znalo - pokupili su prvo ono što su mogli od vojske i od non-covid ustanova, ali to nije ni izbliza dovoljno da se popuni ljudstvo.

    Dodatni problem je što niko ne da ljude jer su sve ustanove pregažene, pa svi direktori kriju ljude bukvalno, i šalju uglavnom one kojih žele da se iz bilo kog razloga, ratosiljaju.

    Najnovija ideja je da se šalju studenti završnih godina, što je unapred osudjeno na propast pošto mi imamo očajan sistem školovanja u medicini pa studenti zavšrnih godina znaju nešto manje od prosečne baba sere iz domova zdravlja.

    Današnje cifre su (opet) loše - kad ovo ekstrapoliramo na 22000 testiranih, to je skoro 9000 obolelih.

    Broj mrtvih nije realan u smislu da postoje instrukcije da se COVID kao uzrok smrti izbegava po svaku cenu - to ide do te mere da u pojedinim ustanovama postoje posebno zadužene osobe za unošenje podatka jer većina lekara odbija da potpiše naštelovane umrlice.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50093
    Join date : 2017-11-16

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Dec 06, 2020 4:21 pm

    Nema trika da poverujem u ove brojeve umrlih. Ni izbliza.
    Anonymous
    Guest

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Guest Sun Dec 06, 2020 4:36 pm

    i mne misli da su naduvani
    Erős Pista

    Posts : 81464
    Join date : 2012-06-10

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Erős Pista Sun Dec 06, 2020 4:41 pm

    To je najidiotskija prevara ikada, vlasti smanjuju brojeve zarazenih i umrlih, a konspirolozi (finansirani zna se odakle) lazu ljude (neke i uspesno) da se brojevi POVECAVAJU.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Guest Sun Dec 06, 2020 4:45 pm

    to je normalno

    srbi su pičke i nemaju uverenja
    Erős Pista

    Posts : 81464
    Join date : 2012-06-10

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Erős Pista Sun Dec 06, 2020 4:47 pm

    MNE je Crnogorac  Virus - Page 3 2304934895


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Sotir Sun Dec 06, 2020 4:50 pm

    Број преминулих је требало више да скаче, по два основа - раст броја заражених претходних недњажља а посебно због преоптерећености болница. Изгледа да опет имамо на делу креативно рачуноводство.
    Додатни показатељ је број сахрана, далеко већи од броја преминулих

    Број позитивних на тестове је можда и тачан - јер не тестирају довољно.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50093
    Join date : 2017-11-16

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Dec 06, 2020 5:01 pm

    Mozemo mi da imamo kakve god hocemo metode i kakve god "gene", potpuno je jasno iz cifara zemalja slicnog broja zarazenih i slicnog broja stanovnika (a i slicnih metoda lecenja i slicnih "gena") u cemu je stvar.
    Erős Pista

    Posts : 81464
    Join date : 2012-06-10

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Erős Pista Sun Dec 06, 2020 5:03 pm

    +1000

    To naprosto nije moguce.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Guest Sun Dec 06, 2020 5:03 pm

    Erős Pista wrote:MNE je Crnogorac  Virus - Page 3 2304934895

    jedna od retkih situacija kada mogu da kažem - to je još gore
    Anonymous
    Guest

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Guest Sun Dec 06, 2020 5:04 pm

    Mór Thököly wrote:Mozemo mi da imamo kakve god hocemo metode i kakve god "gene", potpuno je jasno iz cifara zemalja slicnog broja zarazenih i slicnog broja stanovnika (a i slicnih metoda lecenja i slicnih "gena") u cemu je stvar.

    to sa genima je sviranje kurcu, ko god počne da tupi na tu temu na nivou nacija, teraj ga u pičku materinu
    Erős Pista

    Posts : 81464
    Join date : 2012-06-10

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Erős Pista Sun Dec 06, 2020 5:10 pm

    Naravno, ali mozda ima nelih faktora koji u relevatnom smislu prave razliku izmedju Svedske i Srbije, a koji sada nismo svesni ili o njima ne znamo dovoljno. Ali izmedju Srbije i BiH, ili Srbije i Hrvatske, ili Srbije i CG, no way.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Guest Sun Dec 06, 2020 5:20 pm

    ok, svi su tu ionako srbi, ja sam mislio šire
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by kondo Sun Dec 06, 2020 5:40 pm

    Ovaj talas mera od petka je direktna katastrofa, sistemski superspreader

    Ne postoji javno mesto za rekreaciju, najbenigniju, koje nije krcato do vrha - pobegao danas na Kosmaj i zajebo se, milion ljudi, morao da nosim masku u šumi dok nisam popizdeo i vratio se u Bgd.

    Tamo pišu da su u LIDL danas jedni drugima na glavi, da nema ograničenja za broj ljudi u marketu.

    Well done.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -
      » Virus
      » Virus
      » Virus
      » Virus
      » Virus

      Current date/time is Mon May 06, 2024 1:17 pm