Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Beograd

    bela maca

    Posts : 11048
    Join date : 2014-10-28

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by bela maca Sun Jan 24, 2021 7:26 pm

    e šta sve neću pročitati


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Notxor Sun Jan 24, 2021 7:33 pm

    Beton brut je zakon, pogotovu kad se u enterijer prenese tekstura drveta kojim je šalovano ili kada se zbijanjem betonskih zidova dobiju horizontalne linije na  zidovima.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Sun Jan 24, 2021 7:37 pm

    ja sam pristalica spomenika svuda, čak i ovih bezveze

    spomenici su retka prilika da se čovek koji ne ide u muzeje i koji se ne sreće sa umetnošću makar zapita koji je ovo kurac

    kada vidi spomenik NaŠem NEmaNji odgovor je jezivo banalan, dok u Šumaricama ima par trenutaka i da se zamisli
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by kondo Sun Jan 24, 2021 7:44 pm

    Kirko Skaddeng wrote:
    Јанош Винету wrote: Увек постоји опасност код тих бруталистичких споменика, ако су превише апстрактни делују да су пали са Марса.

    svaki spomenik deluje kao da je pao sa Marsa bez prateće kulture sećanja i bez stalnog podsećanja na njegov kontekst.

    ...

    da, ima tu neki čovek, neka figuralnost. Koji čovek? Uter Pendragon? Saruman? pa svaki spomenik NOB-u je utemeljeniji od ovoga.

    ...


    na tom istom trgu je bio spomenik NOB-u no deluje da smo to zaboravili


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    ficfiric

    Posts : 34303
    Join date : 2012-02-10

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by ficfiric Sun Jan 24, 2021 7:52 pm

    nob?


    Beograd - Page 21 1024px-%C5%BDrtve_rata_maj_2012


    Btw, ne lici na zrtve rata i branioce otadzbine


    Last edited by ficfiric on Sun Jan 24, 2021 7:54 pm; edited 1 time in total


    _____


    Uprava napolje!

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by kondo Sun Jan 24, 2021 7:53 pm

    u pravu si, sramim se

    povelo me to što nije bio nacoški a čim nije nacoški ima biti uklonjen onda je u duhu nob


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Јанош Винету

    Posts : 5232
    Join date : 2016-01-26

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Јанош Винету Sun Jan 24, 2021 7:55 pm

    Некоме Саруман некоме Стефан Немања.

    Споменик може да буде и она Стрела у Ђинђићево дупе, Боже мој, само што ће тај историјски идеограм да чита само Биљана Србљановић а не неки сељак из Прокупља. 

    Beograd - Page 21 Spomenik_Djindjicu_01_08_2007_Spomenik_3
    Нашао сам Стрелу у буљу, изгледа још горе него што сам мислио. Споменик аласима, удица нека.

    Beograd - Page 21 Spomenik_zoranu_djindjicu_prva_nagrada_2


    Last edited by Јанош Винету on Sun Jan 24, 2021 7:59 pm; edited 1 time in total


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    bela maca

    Posts : 11048
    Join date : 2014-10-28

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by bela maca Sun Jan 24, 2021 7:57 pm

    Najbolje da je postojao seljak iz Prokuplja koji nije znao šta koji spomenik predstavlja


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Janko Suvar

    Posts : 7709
    Join date : 2019-06-06

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Janko Suvar Sun Jan 24, 2021 7:57 pm

    moram da kazem da me ova rasprava nervira, posto su u njoj samo komunisti u pravu, a vi sto niste lupate gluposti uglavnom, uozbiljite se ne moze ovako Beograd - Page 21 1949538119
    bela maca

    Posts : 11048
    Join date : 2014-10-28

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by bela maca Sun Jan 24, 2021 7:58 pm

    Nećemo tako vratiti Kosovo


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Sun Jan 24, 2021 7:59 pm

    Beograd - Page 21 3579118792
    Јанош Винету

    Posts : 5232
    Join date : 2016-01-26

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Јанош Винету Sun Jan 24, 2021 8:00 pm

    Janko Suvar wrote:moram da kazem da me ova rasprava nervira, posto su u njoj samo komunisti u pravu, a vi sto niste lupate gluposti uglavnom, uozbiljite se ne moze ovako Beograd - Page 21 1949538119
    Да треба стварати елитистичке, апстрактне споменике  уско везане за идеологију, који ван те идеологије не значе никоме ништа?


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Erős Pista Sun Jan 24, 2021 8:01 pm

    Sad i ti bas lupas. Bas, bas.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    fikret selimbašić

    Posts : 9608
    Join date : 2020-06-19

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by fikret selimbašić Sun Jan 24, 2021 8:04 pm

    Beton je u vrijeme projektovanja i gradnje ovih spomenika bio simbol napretka, ne samo dostupan materijal za izgradnju. Realizam u izradi je bio bitniji stotinak ili pedeset godina ranije, da bi tadašnji radnik i seljak lakše skaprali kome i zbog čega je spomenik dignut.

    Betonci se dižu vrijeme kad je radniku i seljaku postalo dosta lakše da se obrazuje i informiše. Da za male pare otputuje i posjeti spomenike i mjesta u kojima se nalaze, da vidi svijeta. Onda pojede hot dog sa crvenog kioska, ukapa se razvodnjenim senfom ali se odmah i obraduje kad se sjeti koliko je crveni pasoš jak, odspava malo na klupi obiđe spomenik, stručna lica mu na licu mjesta održe predavanje o događaju i o spomeniku, objasne simboliku. Ako se radnik i seljak pojčano zainteresuju, može na licu mjesta da kupi knjige, brošure i mongrafije o događaju i spomeniku. Mijenja se publika, mijenjaju se i spomenici.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Летећи Полип

    Posts : 11132
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Летећи Полип Sun Jan 24, 2021 8:08 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:
    Sotir wrote:Добро, ови са претходне стране јесу апстрактни, али овај је стварно тешко омашити.
    Не и немогуће, као што је демонстрирао Вилмош.
    Pusti Vilmoša. Dovedeš radnika umazanog kolomajzom i pitaš ga “šta vidis”, i slušaj ga šta će da ti kaže. Ono je bila država po meri radničke klase, a spomenik je na stratištu gde su ginuli ti radnici i poštena inteligencija. Dignuti apstraktni spomenik koji radnik ne razume je znak da je klasa na vlasti digla ruke od baze. Zato je spomenik kralju Peri pun pogodak (seljak može da ga lepo razume), a ovo je promašio gol lopta izletela sa stadiona.


    Beograd - Page 21 110224420


    Beograd - Page 21 1844795956


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Јанош Винету

    Posts : 5232
    Join date : 2016-01-26

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Јанош Винету Sun Jan 24, 2021 8:08 pm

    Споменик мора да траје неко време, али да буде толико компликован да ти треба кустос да га разумеш, то је ипак претерано.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Janko Suvar

    Posts : 7709
    Join date : 2019-06-06

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Janko Suvar Sun Jan 24, 2021 8:09 pm

    samo da kazem, da je to zapravo elitisticki stav, a ne izgradnja apstraktnih spomenika.
    ficfiric

    Posts : 34303
    Join date : 2012-02-10

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by ficfiric Sun Jan 24, 2021 8:09 pm

    Јанош Винету wrote:Споменик може да буде и она Стрела у Ђинђићево дупе, Боже мој, само што ће тај историјски идеограм да чита само Биљана Србљановић а не неки сељак из Прокупља. 

    Drugovi, ne trebamo smatrati seljaka iz Prokuplja maloumnom budalom pa mu crtati pesnice sto realisticnije da bi ih on razumeo, vec seljaka iz Prokuplja treba obrazovati da razumeo i kad na spomeniku nije sve nacrtano i ispisano u oblacicima. Beograd - Page 21 1844795956

    Btw, to nije spomenik Djindjicu vec Vucicu i u tome i zato i nije docekan sa simpatijama Beograd - Page 21 1844795956


    _____


    Uprava napolje!

    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Erős Pista Sun Jan 24, 2021 8:09 pm

    Bila je neophona bas ozbiljna kulturna regresija pa da se modernizam vidi kao NeRaZUmljIvA ApsTraKciJa.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11132
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Летећи Полип Sun Jan 24, 2021 8:11 pm

    Pa kad jeste.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Erős Pista Sun Jan 24, 2021 8:11 pm

    Ali Vilmos koji sopstveno nerazumevanje mora da pripise radniku umazanom kolmajzim, pa lol. Nije on, Vilmos, ispao glup, nego je radnik glup, pa ne moze da razume.


    Last edited by Erős Pista on Sun Jan 24, 2021 8:17 pm; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Janko Suvar

    Posts : 7709
    Join date : 2019-06-06

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Janko Suvar Sun Jan 24, 2021 8:15 pm

    Erzsébet Biszak wrote:Nećemo tako vratiti Kosovo
    lol
    Летећи Полип

    Posts : 11132
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Летећи Полип Sun Jan 24, 2021 8:18 pm

    Ja sam za povratak korenima. Da nam spomenici svi budu golišavi Apoloni i Afrodite. I Dositej, i Đinđić, i Milena Pavlović Barili - svi. I da se maze. Zbog bele kuge.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    ficfiric

    Posts : 34303
    Join date : 2012-02-10

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by ficfiric Sun Jan 24, 2021 8:20 pm

    Летећи Полип wrote:Ja sam za povratak korenima. Da nam spomenici svi budu golišavi Apoloni i Afrodite. I Dositej, i Đinđić, i Milena Pavlović Barili - svi. I da se maze. Zbog bele kuge.

    Ako cemo da se vracamo, daj ono sa ribljim ustima pa da zaredjamo sa patrijarhom Pavlom, Pasicem, Nemanjom, itd


    _____


    Uprava napolje!

    Јанош Винету

    Posts : 5232
    Join date : 2016-01-26

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Јанош Винету Sun Jan 24, 2021 8:22 pm

    ficfiric wrote:
    Јанош Винету wrote:Споменик може да буде и она Стрела у Ђинђићево дупе, Боже мој, само што ће тај историјски идеограм да чита само Биљана Србљановић а не неки сељак из Прокупља. 

    Drugovi, ne trebamo smatrati seljaka iz Prokuplja maloumnom budalom pa mu crtati pesnice sto realisticnije da bi ih on razumeo, vec seljaka iz Prokuplja treba obrazovati da razumeo i kad na spomeniku nije sve nacrtano i ispisano u oblacicima. Beograd - Page 21 1844795956

    Btw, to nije spomenik Djindjicu vec Vucicu i u tome i zato i nije docekan sa simpatijama Beograd - Page 21 1844795956

    Сељак из Прокупља има свог Ђинђића, а господин из Београда никако не жели тако нешто, већ иште Стрелу у дупе. 

    Не може сваки сељак да има факултетско и уметничко образовање, то логистички није било могуће ни у комунизму, и тада је факултетско образовање било на цени. Немају сви ни интелигенцију ни афинитет ни новац да заврше факултет. Не могу сви да разумеју овако нешто, апстракција је превелика, сведеност доведена до непрепознатљивости. Није баш "Црни Квадрат" Кандинског, али тако нешто.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.

    Beograd - Page 21 Empty Re: Beograd

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri May 17, 2024 9:54 am