Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Stižu dolari

    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by Notxor Tue Mar 21, 2023 2:53 pm

    Na kom se popisu za vreme Tita anketirala verska pripadnost?


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7453
    Join date : 2020-03-05

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Mar 21, 2023 3:08 pm

    Nema procenta <=>  nema na popisu.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    avatar

    Posts : 19017
    Join date : 2014-12-12

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by beatakeshi Tue Mar 21, 2023 3:14 pm

    Odeš na groblje i gledaš spomenike.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by Notxor Tue Mar 21, 2023 3:23 pm

    Jel' to Crystal Method?


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    паће

    Posts : 41204
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by паће Tue Mar 21, 2023 3:47 pm

    Notxor wrote:Jel' to Crystal Meth?


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       зрењанинска клима је идеална - кад има блата, нема прашине, кад има прашине, нема снега, а кад има снега нема блата.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by Filipenko Tue Mar 21, 2023 5:00 pm

    beatakeshi wrote:Odeš na groblje i gledaš spomenike.


    U Arandjelovcu, u srcu Sumadije, su se tada sahranjivali pod piramidama, odokativno u preko 50% sa petokrakama. Tek nakon pokrstavanja pocetkom devedesetih se krstovi vracaju u modu, tako da sumnjam da je to pouzdan pokazatelj bilo cega.
    fikret selimbašić

    Posts : 10196
    Join date : 2020-06-19

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by fikret selimbašić Tue Mar 21, 2023 5:09 pm

    Groblja, smrtovnice i čitulje u novinama. Ne sjećam se kad sam zadnju sa petokrakom vidio, ima najmanje pet godina. Ostali su krstovi, križevi, vijenci i nebeska tijela.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Zli stolar.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7453
    Join date : 2020-03-05

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Mar 21, 2023 5:11 pm

    U Levču se sahranjivali pod krstom, niks petokrake. Četnički kraj.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    disident

    Posts : 15387
    Join date : 2016-03-28

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by disident Tue Mar 21, 2023 5:27 pm

    Koje je poreklo tj zasto piramide?


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by Filipenko Tue Mar 21, 2023 6:46 pm

    Mozda sam se ja lose izrazio, nije rec o klasicnim piramidama, vec o onim spomenicima sa nepravilnim geometrijskim oblikom, koje ja zovem piramide. Danas samo na njih urezuju krstove, ili pak stave neki veliki krst, a nekada su urezivali petokrake ili prosto nisu urezivali nista.

    Recimo, gro spomenika starijih od WW2 u Arandjelovcu izgleda ovako, nema nikakvog izrazitog powerslavlja, vrlo je svedeno i pristojno. Tu i tamo poneki urezani krst, oprostajni tekst, pola familije mi je sahranjeno pod takvim grobovima, a oni sto su poumirali nakon raspada Juge pod grobovima kao sto je ovaj u pozadini. A ovo danas sto umire se sahranjuje pod bozemesacuvajisakloni krstacama, strava da te uhvati.


    Stižu dolari - Page 17 Dusan-Drndarevic-Tragom-proslosti-1-773x1160
    fikret selimbašić

    Posts : 10196
    Join date : 2020-06-19

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by fikret selimbašić Tue Mar 21, 2023 6:59 pm

    Slični spomenici se vide na početku Marša na Drinu. Na mnogima su naslikani prizori iz života pokojnika,


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Zli stolar.
    plachkica

    Posts : 16416
    Join date : 2014-11-06

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by plachkica Tue Mar 21, 2023 7:00 pm

    kod mene u kraju nema krsta na spomenicima, slika, godina rođenja - godina smrti i to je to.
    паће

    Posts : 41204
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by паће Tue Mar 21, 2023 7:02 pm

    Па мало је сувишно да се на надгробни спомени ставља још и знак смрти...


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       зрењанинска клима је идеална - кад има блата, нема прашине, кад има прашине, нема снега, а кад има снега нема блата.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by kondo Tue Mar 21, 2023 9:46 pm

    plachkica wrote:kod mene u kraju nema krsta na spomenicima, slika, godina rođenja - godina smrti i to je to.

    a pop jel osveštava takav spomenik?

    ja majci nisam stavio ni krst ni petokraku na spomenik. rodbina zvala popa da osvešta (ja nisam, bacio bi ga u bunar), on odbio jer kaže nema šta da osvešta jer nema krsta. mrš.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by kondo Tue Mar 21, 2023 9:49 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:U Levču se sahranjivali pod krstom, niks petokrake. Četnički kraj.

    Pa takva je cela Srbija. Bukvalno. Istorija 2. sv.rata u Srbiji je potpuno falsifikovana od kraja '44 nadalje. Partizana bilo šaka jada i niko ih se ni ne seća. 

    To ne znači da su starosedeoci voleli četnike, tamo gde porodice nisu bile involvirane uglavnom su ih prezirali. Moja baba Olga im nikad nije oprostila što su je terali da im kuva i uzima od usta. I što su bili bahati neradnici.

    Da Srbiju nije prodao Staljinu Čerčil, mi bi sledili sudbinu Grčke.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    plachkica

    Posts : 16416
    Join date : 2014-11-06

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by plachkica Tue Mar 21, 2023 9:57 pm

    kondo wrote:
    plachkica wrote:kod mene u kraju nema krsta na spomenicima, slika, godina rođenja - godina smrti i to je to.

    a pop jel osveštava takav spomenik?

    ja majci nisam stavio ni krst ni petokraku na spomenik. rodbina zvala popa da osvešta (ja nisam, bacio bi ga u bunar), on odbio jer kaže nema šta da osvešta jer nema krsta. mrš.


    pričam o spomenicima ne o sahranama, sahranjuju se uz krst (drveni), čak i oni kojima je posle na spomeniku bila petokraka (neki moj deda), krstom se obeležava humka, na spomenuku koji se podiže posle 6 meseci ili godinu dana nema verskih obeležja
    disident

    Posts : 15387
    Join date : 2016-03-28

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by disident Tue Mar 21, 2023 9:57 pm

    Deo moje rodbine umrle pre 2sv ima samo kamen kao spomenik tj obelezije mesta groba.
    Zanimalo me je za piramidu, da li je doslo iz SSSR ili se pojavilo spontano ili je upitanju nesto trece. 
    Sad me zanima i kako su izgledali nadgorbni spomenici u SSSR izmedju 1920 i 1941.


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by Filipenko Tue Mar 21, 2023 9:57 pm

    kondo wrote:
    Vilmos Tehenészfiú wrote:U Levču se sahranjivali pod krstom, niks petokrake. Četnički kraj.

    Pa takva je cela Srbija. Bukvalno. Istorija 2. sv.rata u Srbiji je potpuno falsifikovana od kraja '44 nadalje. Partizana bilo šaka jada i niko ih se ni ne seća. 

    To ne znači da su starosedeoci voleli četnike, tamo gde porodice nisu bile involvirane uglavnom su ih prezirali. Moja baba Olga im nikad nije oprostila što su je terali da im kuva i uzima od usta. I što su bili bahati neradnici.

    Da Srbiju nije prodao Staljinu Čerčil, mi bi sledili sudbinu Grčke.


    Stižu dolari - Page 17 286371741
    Bleeding Blitva

    Posts : 3795
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by Bleeding Blitva Tue Mar 21, 2023 10:17 pm

    Ajme sad baš razmišljam kad sam zadnji put na groblju bila, vjerojatno Iž, tamo su bile uobičajene ploče, negdi križ, negdi ne, više ne nego da, ali ima partizanski spomenik ofkors Stižu dolari - Page 17 2304934895


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by kondo Tue Mar 21, 2023 10:41 pm

    Filipenko wrote:
    kondo wrote:

    Pa takva je cela Srbija. Bukvalno. Istorija 2. sv.rata u Srbiji je potpuno falsifikovana od kraja '44 nadalje. Partizana bilo šaka jada i niko ih se ni ne seća. 

    To ne znači da su starosedeoci voleli četnike, tamo gde porodice nisu bile involvirane uglavnom su ih prezirali. Moja baba Olga im nikad nije oprostila što su je terali da im kuva i uzima od usta. I što su bili bahati neradnici.

    Da Srbiju nije prodao Staljinu Čerčil, mi bi sledili sudbinu Grčke.


    Stižu dolari - Page 17 286371741

    Drž se svoje Bosne, tu si svoj na svome.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by kondo Tue Mar 21, 2023 10:41 pm

    plachkica wrote:
    kondo wrote:

    a pop jel osveštava takav spomenik?

    ja majci nisam stavio ni krst ni petokraku na spomenik. rodbina zvala popa da osvešta (ja nisam, bacio bi ga u bunar), on odbio jer kaže nema šta da osvešta jer nema krsta. mrš.


    pričam o spomenicima ne o sahranama, sahranjuju se uz krst (drveni), čak i oni kojima je posle na spomeniku bila petokraka (neki moj deda), krstom se obeležava humka, na spomenuku koji se podiže posle 6 meseci ili godinu dana nema verskih obeležja

    pa i ja pišem o spomeniku.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by Filipenko Tue Mar 21, 2023 10:57 pm

    kondo wrote:
    Filipenko wrote:


    Stižu dolari - Page 17 286371741

    Drž se svoje Bosne, tu si svoj na svome.


    To te i jebe, sto ondasnja zemlja nije bila samo Srbija, i sto su zapadno od Drine bili neki ljudi koji nisu imali mogucnost da se relativno sklone u stranu. Naravno, za one koji razmisljaju u okvirima Nediceve Srbije, plus zanemare istorijske cinjenice, to nije nikakav problem. Nego se nakupilo crvenih, jebiga, i to prevashodno onih iz bosanske krajine, koji su dosli da pitaju sto su ih momci sa kokardama tamo ubijali za nemacki i ustaski racun.

    Te vase postpetooktobarske mastarije o nekakvoj predaji Staljinu, kako nista crveni ne bi mogli bez SSSR-a i slicno su zato i toliko jadne, jer predstavljaju simbole potpune nemoci. Sta kazes, partizana bilo saka jada, pa partizani bi razneli i razbili sve koji su im bili na putu da nije bilo nemacke vojske. Zbog nedostatka teskog naoruzanja i obuke su i imali toliki problem jer nisu mogli da zauzimaju gradove i utvrdjenja bez gigantskih zrtava, a da su se suocavali samo sa domacim izdajnicima, pregazili bi ih kao plitak potok i tu nema nikakvih dogovora, predaja, davanja, i to u "sporazumima" Vucicevskog tipa gde je navodno bilo 50-50. Uostalom, partizani su se posrali na 50-50 semu jer su sve razbili i zaveli svoj poredak 100-0. Tukli su se godinama simultano sa Nemcima, Italijanima, ustasama, domobranima, cetnicima, kojekakvim nedicevim vojskama, hrvatskim muslimanskim cvijecem, dobrim podunavskim Svabama i slicnima. Cetnici su citava sela ubijali po Sumadiji jer nisu mogli da se izbore sa partizanima i to onim sto preostane jer su uvek cim ih se nakupi neki veci broj slali ljude u Bosnu na raspolaganje glavnom stabu, pa su im udarali na porodice, sto daje dodatnu podmuklu vracarsku notu frazi "niko ih se ne seca". Da ne govorim o toplickom kraju, gde je bio glavni stab za Srbiju.

    Plus, kao sto rekoh gore, pola familije mi je iz Arandjelovca, moji su spaljivali Kraljevo po naredbi dobrog gospodara Djordjija jos dok se to mesto gnusnih podanika zvalo Karanovac, nismo cekali WW2 ni bosanski deo familije. Tako da mozes odjebati u troskocima. Drzi se grckih ostrva, trebace ti tamo partizanske aktivnosti uskoro kada vas Erdogan poseti.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by kondo Tue Mar 21, 2023 11:04 pm

    loših si se knjiga načitao, bolje da si pričao sa svojim aranđelovačkim precima. em su znali mnogo više od onoga što ti je partizanska istorija servirala, em su bili bolji ljudi, nisu imali taj dominantni gen koji je kod tebe pobedio.

    adio junačino.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by Filipenko Tue Mar 21, 2023 11:08 pm

    Bleeding Blitva wrote:Ajme sad baš razmišljam kad sam zadnji put na groblju bila, vjerojatno Iž, tamo su bile uobičajene ploče, negdi križ, negdi ne, više ne nego da, ali ima partizanski spomenik ofkors Stižu dolari - Page 17 2304934895


    Uopste nije stvar u partizanskim spomenicima, to je ovde postala tema jer postoje osobe opterecene WW2 i mitomanijom. Petokraku/piramidu na spomenicima uopste nisu imali samo partizani. Tako mali Perica zamislja ono vreme. Recimo, na Risovaci, arandjelovackom groblju, postoji staaaaari deo gde se sahranjuju pristojne porodice koje su od davnina zivele u Arandjelovcu, i tacno vidis da oni koji su umirali od npr. sedamdesetih do negde sredine devedesetih imaju u odredjenom procentu specifican stil spomenika koji odudara od ustaljenog. 

    Uopste se ne radi samo o ucesnicima u ratu, postoje osobe koje su bile deca u ratu ili su cak rodjeni nakon rata, ali su sahranjeni pod piramidicom ili im je na grobu petokraka, a da nikada nisu bili ucesnici bilo kog rata. Jednostavno se radi o ljudima koji su tada birali spomenike neoptereceni jevrejskim sektasenjem. Neki su verovatno bili komunisticki zaludjenici, drugi su prosto smatrali da tako treba ili zeleli tako. Zapravo, i jeste najverovatnije da su porodice smatrale da tako treba nakon sto pokojnik premine. Ne kazem da su bili apsolutna vecina, ali ih sigurno ima 20-40% od onih koji su umirali u tim godinama, dovoljno da ti spomenici budu vrlo uocljivi. 

    Ima i obrnutih primera. Recimo moj deda, ucesnik u ratu i posleratni komandant grada, nije stavljao nikakvu piramidu ni petokraku na grob, niti je hteo krst, ali je baba htela mali krst na vrhu spomen-ploce, pa je tako zavrsio bez petokrake iako je verovatno najvise prava polagao na istu. To nisu nikakvi planovi niti veliki zajebani ideolozi, prosto porodice smatraju da je u nekom vremenu nesto primereno i tako naprave.

    Danas nazalost vecina porodica misli da je kic sa krstovima primeren, jos ih dodatno loze masno placeni popovi i to je to.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7453
    Join date : 2020-03-05

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Mar 21, 2023 11:16 pm

    Te vase postpetooktobarske mastarije o nekakvoj predaji Staljinu, kako nista crveni ne bi mogli bez SSSR-a

    Pa i ne bi. Bez Crvene Armije ne bi oslobodili Srbiju u jesen 1944. Oslobodili bi Beograd kada se Nemci potpuno povuku iz Grčke i Srbije, jedno mesec dana pre Zagreba. 

    Koliko je JNA bila van svog elementa u frontalnom sukobu sa Nemcima a bez Crvene Armije najbolje se videlo na sremskom frontu. Veliki gubitci, nikakav učinak, 6 meseci im trebalo da probiju front, a i to se dogodilo zato što je neprijatelju ponestalo municije.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”

    Stižu dolari - Page 17 Empty Re: Stižu dolari

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon Sep 30, 2024 1:33 am