Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Virus

    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Apr 07, 2020 9:23 pm

    @plackica: Nema fore. Pokazali su kako izgleda oblacenje te opreme i kako izgleda kada u fulu opremljeni rade sa pacijentima.
    plachkica

    Posts : 16193
    Join date : 2014-11-06

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by plachkica Tue Apr 07, 2020 9:24 pm

    to vidim, samo mi nisu jasne dve stvari, zašto je to rojters radio i druga,
    zašto je to nemoguće naći na rojtersovim servisima?
    Anonymous
    Guest

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Guest Tue Apr 07, 2020 9:26 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:@plackica: Nema fore. Pokazali su kako izgleda oblacenje te opreme i kako izgleda kada u fulu opremljeni rade sa pacijentima.

    Nejasno je čiji je ovo prilog i ko je objavio.
    Anonymous
    Guest

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Guest Tue Apr 07, 2020 9:27 pm

    plachkica wrote:to vidim, samo mi nisu jasne dve stvari, zašto je to rojters radio i druga,
    zašto je to nemoguće naći na rojtersovim servisima?

    Rekao bih da je ovo nemontirani deo nekog većeg priloga.
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by lalinea Tue Apr 07, 2020 9:32 pm

    Halászlé wrote:
    lalinea wrote:
    Ne menja poentu.
    'Strucnjak' koji ne zna da cita naucne radove. Ja sam najvece ubedjotine u najvece gluposti videla medju srpskim lekarima. Izgleda da ih tom nacinu razmisljanja uce na faksu.



    imam utisak da dobar deo tog sveta posle fakulteta malo šta zapravo čita. rade zanatski ono što rade i skupljaju lovorike, ukopavaju se u svojim stavovima i smatranjima, i negde posle pedesete im procveta lažna erudicija, zaključe da znaju sve. opšti utisak mi je da je mnoge stručnjake ovaj virus - nemam drugu reč - uvredio. pojavilo se nešto novo što ne mogu da objasne postojećim znanjem, i to je divovski udarac na sujetu tih ljudi koji se bliže penziji.

    a novinari pitaju, i pitaju, i pitaju, pošto se urednici lepe na titule, lovorike i nadrkan edgy stav "WHO nema pojma, ja ću sad sve da vam objasnim, znate ja sam među mirovnjacima na Sinaju 1958. proučavao endemsko širenje simulitisa, to su, znaaaate, poznati obrasci, neće virus, ponavljam, neeeeće virus na čoveka u uslovima tačke rose iznad, pardon ispod, pardon iznad 14 stepeni...gospođice mnogo ste mi nešto došli slatki, mogu li da vam namestim bolje tu mikrofon bubicu"...
    Moguce da je ovo za strucnjake tacno.
    Ali ja licno, kao neko ko je studirao biologiju, a dete je lekara (oba roditelja su/bili tipa prim mr dr....) i imam uvid u generacije lekara, od jos i starijih od mojih roditelja, do mladih ljudi u familiji koji su zavrsili taj isti fax pre par godina, imam utisak da njih tamo uce necemu sto je u suprotnosti sa naucnim metodom i kritickim razmisljanjem + kompleks boga. Ne primi se to na sve, ali definitivno postoji takav mindset, pa kome se nakalemi, usled karaktera i cega vec jos, nakalemi se.

    Lista stvari o kojoj lekari u Srb malo znaju a trebalo bi vise da znaju: genetika, biohemija, evolucija. Lista stvari za koje ja ne mogu da verujem koliko sam lekara srela da ima nakaradni stav o tome: antivakserstvo, poricanje organske evolucije, stigma prema mentalnoj bolesti, stigma prema oralnoj kotracepciji.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Apr 07, 2020 9:39 pm

    Talason wrote:то је тачно за већину људи и морам да кажем да је и нормално

    постоје људи који су вансеријски стручњаци, али углавном су истиснути, зато што вређају сујету ових претходних, самим својим постојањем

    тако је у свакој струци, па и у њиховој

    Hm, nije. Ima jedan sustinski problem sa profilom ljudi koji upisu medicinu. Profil ljudi koji upise tu skolu mora da ima izrazenu empatiju i sposobnost da u relativno kratkom vremenskom roku upamti mnogo podataka, i da te podatke drzi u mozgu, i da ih se u trenutku seti kada razgovara sa pacijentom. Analiticko i logicko rasudjivanje kod tih ljudi nije izrazeno; onaj ko voli da resava logicki slozene probleme ne voli da buba. Vezano za ovo, nastaju sledeci problemi:

    1. Dijagnostika: Prosecni lekar moze da upamti konacan broj (if... then...) situacija. Kada nastane nova situacija koju on nema memorisanu, nastaje panika u mozgu. Prva reakcija je panika zato sto oni NIKADA NISU NAUCILI DA LOGICKI RESAVAJU PROBLEME VEC SAMO DA UPAMTE KAKO JE NEKO NEKADA RESIO NEKI PROBLEM.

    Matematicar nikada ne panici kad vidi da ne moze odmah, iz glave, da resi problem. Ne panici jer je naucio da razmislja i zna kako da resi ono sto ne zna odmah da resi.

    2. Sujeta je posledica gore navedenog. Oni su, duboko u svojoj svesti, nesigurni u sebe. Znaju da ne umeju da analiticki rese kompleksni problem i plase se da ce iza coska naici neko ko to zaista ume da radi i razrusiti tu kulu od karata koju su sagradili. Zato dizu galamu svaki put kada neko krece da ih propituje.

    Matematicar propitivanje ne dozivljava kao atak na licnost, nego kao sansu da (1) utvrdi gradivo (2) sagleda da mozda nije negde pogresio u razmisljanju jer svako gresi i (3) sansu da obrazuje sagovornika.

    Case studu: moj stric (koji je vec davno u penziji) je u srednjoj skoli bio talentovan za matematiku i hteo da je da upise cistu matematiku. Moj deda je bio protiv, hteo je da ima lekara u familiji. Stric je to upisao i bez problema zavrsio, ali predmet koji je najvise voleo je bila... dijagnostika. Kada je ucio taj predmet uocio je odredjene matematicke zakonitosti koje se javljaju prilikom dijagnostike bolesti i to je primenjivao. Njegove kolege su se mucile sa tim ispitom, a to je njemu bio najlaksi i najzanimljiviji ispit. Do kraja radnog veka on je uvek umeo da da tacnu dijagnozu svake boljke na koju se zalila rodbina, prijatelji, poznanici i slicni. Covek nikada nije pogresio. E takvi su veoma, veoma retki, jer malo matematicara ode da studira medicinu.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Guest Tue Apr 07, 2020 9:42 pm

    немој да ми противречиш!
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by kondo Tue Apr 07, 2020 9:45 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:

    Case studu: moj stric (koji je vec davno u penziji) je u srednjoj skoli bio talentovan za matematiku i hteo da je da upise cistu matematiku. Moj deda je bio protiv, hteo je da ima lekara u familiji. Stric je to upisao i bez problema zavrsio, ali predmet koji je najvise voleo je bila... dijagnostika. Kada je ucio taj predmet uocio je odredjene matematicke zakonitosti koje se javljaju prilikom dijagnostike bolesti i to je primenjivao. Njegove kolege su se mucile sa tim ispitom, a to je njemu bio najlaksi i najzanimljiviji ispit. Do kraja radnog veka on je uvek umeo da da tacnu dijagnozu svake boljke na koju se zalila rodbina, prijatelji, poznanici i slicni. Covek nikada nije pogresio. E takvi su veoma, veoma retki, jer malo matematicara ode da studira medicinu.


    Ovo je preslikana Rada Milosevic, zena koja je matematicar, m od medicine nikad videla nije, kultni fitoterapeut. Razgovori sa njom su vazan deo zivotnog iskustva za koje sam srecan sto ga imam.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50116
    Join date : 2017-11-16

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Apr 07, 2020 9:57 pm

    Virus - Page 3 92430492_1488681757985170_3581813802137550848_o.png?_nc_cat=100&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=O9klj3ccW0EAX-Nt4iG&_nc_ht=scontent-sof1-1
    avatar

    Posts : 18422
    Join date : 2014-12-12

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by beatakeshi Tue Apr 07, 2020 10:04 pm

    Štedi se, domaćinski.
    Rozita

    Posts : 308
    Join date : 2018-01-06

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Rozita Tue Apr 07, 2020 10:08 pm

    Slovenija - Traži, traži, pa ćeš naći...
    Srbija - I ćorava koka...


    _____
    Rosencrantz and Guildenstern could not be told apart
    People muddled up their names right from the very start
    Gertrude called one Guildenstern the other Rosecrantz
    Claudius saw differently just from a cursive glance.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50116
    Join date : 2017-11-16

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Apr 07, 2020 10:11 pm

    Da, zato SLO danas ima 28 novih, a mi 250. Osim Rumunije, nase cifre izgledaju jezivo kad se uporede sa bilo kim okolo od Grcke do Slovenije.
    Rozita

    Posts : 308
    Join date : 2018-01-06

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Rozita Tue Apr 07, 2020 10:13 pm

    Možeš misliti koliko bi tek bilo sa više testova...


    _____
    Rosencrantz and Guildenstern could not be told apart
    People muddled up their names right from the very start
    Gertrude called one Guildenstern the other Rosecrantz
    Claudius saw differently just from a cursive glance.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50116
    Join date : 2017-11-16

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Apr 07, 2020 10:16 pm

    odmah bi bilo vise, ali bi se lakse ukrotilo. tj da je bilo vise do sada bi se verovatno ukrotilo. 

    nego, bokte, danas u FRA umrelo 1500 ljudi od ovoga Virus - Page 3 1949538119
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Erős Pista Tue Apr 07, 2020 10:21 pm

    Mór Thököly wrote:Virus - Page 3 92430492_1488681757985170_3581813802137550848_o.png?_nc_cat=100&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=O9klj3ccW0EAX-Nt4iG&_nc_ht=scontent-sof1-1


    Najprecizniji smo!

    Slovenac testira, testira, testira... a Srbin viljuškom, boc!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18422
    Join date : 2014-12-12

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by beatakeshi Tue Apr 07, 2020 10:23 pm

    Virus - Page 3 1931448533
    Ferenc Puskás

    Posts : 11572
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Ferenc Puskás Tue Apr 07, 2020 10:23 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:
    Talason wrote:то



    Case studu: moj stric (koji je vec davno u penziji) je u srednjoj skoli bio talentovan za matematiku i hteo da je da upise cistu matematiku. Moj deda je bio protiv, hteo je da ima lekara u familiji. Stric je to upisao i bez problema zavrsio, ali predmet koji je najvise voleo je bila... dijagnostika. Kada je ucio taj predmet uocio je odredjene matematicke zakonitosti koje se javljaju prilikom dijagnostike bolesti i to je primenjivao. Njegove kolege su se mucile sa tim ispitom, a to je njemu bio najlaksi i najzanimljiviji ispit. Do kraja radnog veka on je uvek umeo da da tacnu dijagnozu svake boljke na koju se zalila rodbina, prijatelji, poznanici i slicni. Covek nikada nije pogresio. E takvi su veoma, veoma retki, jer malo matematicara ode da studira medicinu.
    Sjajno stric. Erudiran ljekar s kritičkim mišljenjem je ogroman kapacitet. 

    Obćenito gleđe doktora, pa sjećamo se koliko ih je bilo kod nas u ratovima među poglavarima. Transfer autoriteta je za njih razumljiv jer fakat odlučuju o životnim stvarima i inače. A corona je dovela da dobivaju i realan politički autoritet. Pratite u narednih 12 m koliko će ih se politički aktivirati. To će biti ratni heroji. Mnogi od aktivnih političara ljekara sad idu na rad u zdravstvo, vratit će se ovjenčani u politiku.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11572
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Ferenc Puskás Tue Apr 07, 2020 10:25 pm

    Najprecizniji bili Sierra Leone neki dan, 2 poz. 2 testa.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Nino Quincampoix Tue Apr 07, 2020 10:35 pm

    U Fra su počeli da broje i umrle u staračkim domovima, do pre par dana su samo davali cifre za umrle u bolnicama.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50116
    Join date : 2017-11-16

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Apr 07, 2020 10:42 pm

    An analysis by researchers at Harvard university has found that air pollution is linked to significantly higher rates of death in people with Covid-19, writes Damian Carrington, the Guardian’s environment editor.

    The work shows that even a tiny, single-unit increase in particle pollution levels in the years before the pandemic is associated with a 15% increase in the death rate.


    Tako da i to sigurno ima veze sa tim zasto Srbiji ide ovako kako ide.
    паће

    Posts : 40139
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by паће Tue Apr 07, 2020 10:43 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:2. Sujeta je posledica gore navedenog. Oni su, duboko u svojoj svesti, nesigurni u sebe. Znaju da ne umeju da analiticki rese kompleksni problem i plase se da ce iza coska naici neko ko to zaista ume da radi i razrusiti tu kulu od karata koju su sagradili. Zato dizu galamu svaki put kada neko krece da ih propituje.

    Моја госпоја, као бивши лекар, ми је већ натоварила гомилу таквих прича о лекарима... а као вишњу на шлагу на торти ми је испричала и онај виц кад су питали разне студенте да науче напамет телефонски именик. Математичар је одбио кад је чуо да ту нема аксиома ни логике; драматург кад је чуо да ту има само гомила имена адреса и бројева а међу њима нема сукоба; машинац кад је схватио да ниједан број нема децимале; електроничар кад је чуо да ту нема телефона, нема жица, само текст; правник кад је схватио да спис нема правно дејство... а медицинари су питали за кад треба.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    паће

    Posts : 40139
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by паће Tue Apr 07, 2020 10:48 pm

    п.с. ал' каже да не постоји дијагностика као предмет. Ту се учи неколико предмета који ти требају за постављање дијагнозе.

    Мада, ко зна кад је то било кад је тај студирао, можда је онда било нешто заједно с нечим па се звало дијагностика.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Apr 07, 2020 11:29 pm

    To i ja mislim, davno je to bilo.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    rumbeando

    Posts : 13740
    Join date : 2016-02-01

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by rumbeando Wed Apr 08, 2020 12:01 am

    Mark D. Levine @MarkLevineNYC, Chair of New York City Council health committee:
    NYC’s healthcare system is being pushed to the limit.

    And sadly, now so is the city’s system for managing our dead. And it, too, needs more resources.

    This has big implications for grieving families. And for all of us. 1/
    NYC’s “city morgue” is the Office of the Chief Medical Examiner (OCME), which luckily is the best in the world.

    But they are now dealing w/ the equivalent of an ongoing 9/11. And so are hospital morgues, funeral homes & cemeteries.

    Every part of this system is now backed up. 2/
    A typical hospital morgue might hold 15 bodies. Those are now all full. So OCME has sent out 80 refrigerated trailers to hospitals around the city. Each trailer can hold 100 bodies. These are now mostly full too. Some hospitals have had to add a 2nd or even a 3rd trailer. 3/
    Grieving families report calling as many as half a dozen funeral homes and finding none that can handle their deceased loved ones.

    Cemeteries are not able to handle the number of burial requests and are turning most down. 4/
    It’s not just deaths in hospitals which are up. On an average day before this crisis there were 20-25 deaths at home in NYC. Now in the midst of this pandemic the number is 200-215. *Every day*. 5/
    Early on in this crisis we were able to swab people who died at home, and thus got a coronavirus reading. But those days are long gone. We simply don't have the testing capacity for the large numbers dying at home. 6/
    Now only those few who had a test confirmation *before* dying are marked as victims of coronavirus on their death certificate. This almost certainly means we are undercounting the total number of victims of this pandemic. 7/
    And still the number of bodies continues to increase. The freezers at OCME facilities in Manhattan and Brooklyn will soon be full. And then what? 8/
    Soon we'll start “temporary interment”. This likely will be done by using a NYC park for burials (yes you read that right). Trenches will be dug for 10 caskets in a line.

    It will be done in a dignified, orderly--and temporary--manner. But it will be tough for NYers to take. 9/
    The goal is to avoid scenes like those in Italy, where the military was forced to collect bodies from churches and even off the streets.

    OCME is going to need much more staff to achieve that goal. 10/
    Thankfully the Dept. of Defense and the NY National Guard have already sent teams, and volunteer medical examiners have come from around the country. But we are going to need much more help if we're going to avoid disaster. 11/
    As New York City continues to appeal to the nation for help, we need to ask not just for doctors and nurses and respiratory therapists. We also need mortuary affairs staff. This is tough to talk about and maybe tough to ask for. But we have no choice. The stakes are too high. 12/
    To recap: Nothing matters more in this crisis than saving the living. But we need to face the gruesome reality that we need more resources to manage our dead as well. Or the pain of this crisis will be compounded almost beyond comprehension. 13/13
    https://threadreaderapp.com/thread/1247155043171741696.html


    Last edited by rumbeando on Wed Apr 08, 2020 12:12 am; edited 1 time in total
    kapetanm

    Posts : 5800
    Join date : 2012-02-10

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by kapetanm Wed Apr 08, 2020 12:06 am

    Mislim da nece proci dugo i ministar ce pasti. Puno se toga nakupilo.
    Ali mi se javlja da ce biti neko tipa Bojić, pa, svejedno.

    Virus - Page 3 Empty Re: Virus

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -
      » Virus
      » Virus
      » Virus
      » Virus
      » Virus

      Current date/time is Thu May 09, 2024 2:35 am