Kosovo*
- Posts : 52510
Join date : 2017-11-16
- Post n°702
Re: Kosovo*
Ma ne sprema se ni potpisivanje ni ultimatum. Nema "momentuma" za tako nesto. Nista do cetvrtkajeseni dušo. Ovo je nesto, ko zna sta...verovatno pregovori ulze u neku "fazu" pa je ovo kako oni zamisljaju da se "utvrdjuje pozicija"
- Posts : 82732
Join date : 2012-06-10
- Post n°703
Re: Kosovo*
Bla, verovatno ste u pravu.
_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."
Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
- Guest
- Post n°704
Re: Kosovo*
Мислим да ту већ јако дуго постоји један фактички ултиматум. Оно најпростије, this is what's on the table, take it or leave it.
- Posts : 52510
Join date : 2017-11-16
- Post n°705
Re: Kosovo*
Mislim, to ne znaci da neki slican momenat nece stici uskoro, gde ce, kao i uvek, dve strane pregovarati, doci donekle, a onda ce neko "preseći" i reći - ovo je to.
- Posts : 19181
Join date : 2014-12-12
- Post n°706
Re: Kosovo*
Kelner došao da naplati. Može i barirani ček.
- Posts : 52510
Join date : 2017-11-16
- Post n°707
Re: Kosovo*
A i sačekali su da "gosti" nemaju kud osim direkt u propast ako odbiju. Ne da je to nama baš uvek bio problem though...
- Posts : 19181
Join date : 2014-12-12
- Post n°710
Re: Kosovo*
Ako prime Kosovo u Europol jel će onaj Radojičić morati u Prištinu na detektor laži?
- Posts : 52510
Join date : 2017-11-16
- Post n°711
Re: Kosovo*
Ima slucajeva u kojima je potrebniji detektor istine
- Posts : 52510
Join date : 2017-11-16
- Post n°712
Re: Kosovo*
Politika
BRISEL - Portparol visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Peter Stano izjavio je danas da su netačne medijske spekulacije o tome da će na sastanku predstavnika Beograda i Prištine u Briselu biti predstavljen nacrt sporazuma prema kojem se očekuje da Srbija prizna nezavisnost Kosova.
On je za Glas Amerike rekao da EU ima pravilo da ne komentariše medijske spekulacije, ali da bi on u ovom slučaju želeo da „eksplicitno odbaci” spekulacije u vezi sa sutrašnjim sastankom eksperata i temama tog sastanka.
BRISEL - Portparol visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Peter Stano izjavio je danas da su netačne medijske spekulacije o tome da će na sastanku predstavnika Beograda i Prištine u Briselu biti predstavljen nacrt sporazuma prema kojem se očekuje da Srbija prizna nezavisnost Kosova.
On je za Glas Amerike rekao da EU ima pravilo da ne komentariše medijske spekulacije, ali da bi on u ovom slučaju želeo da „eksplicitno odbaci” spekulacije u vezi sa sutrašnjim sastankom eksperata i temama tog sastanka.
- Posts : 19181
Join date : 2014-12-12
- Post n°714
Re: Kosovo*
Došao četvrtak. Pacovi iz Novosti se prave mrtvi.
- Guest
- Post n°715
Re: Kosovo*
Podela za Srbiju bila opcija i zbog nepoverenja u drugu stranu; Danas se traži način da se završi proces bez nacionalnog poniženja
31. jula 2020. 10:30
Piše: Marko Savković
Postoji mali broj novih ideja o tome kako se može preći preko zastoja u kojem se trenutno nalazimo. A i ako one postoje, zastupaju se bez nekog velikog entuzijazma. Jedan od aspekta ove kolektivne letargije je to što je tokom godina mnogo toga predlagano da bi zatim bilo odbačeno; drugi aspekt je to što je ovo složeno pitanje koje zahteva „konačno sveobuhvatno“ rešenje kojem bi se rešilo najmanje pet ili šest glavnih pitanja koja su i dalje otvorena; i treće, svojevrsna samocenzura: ako ja predložim, ko će me u tako naprednoj fazi podržati (pošto smo uvek „jedan korak“ od istorijskog uspeha, zar ne).
S pravom ili ne, za obe strane je ovo pitanje postalo pitanje od najvećeg nacionalnog interesa; one su „internacionalizovale“ problem tako što su pozvale strane državljane da se uključe u njegovo rešavanje. Odatle je i potekla glasina o „rebrendiranju“ Zajednice/Asocijacije srpskih opština; da li će predloge dati Lajčak ili sami pregovarači? Ako je to u pitanju, koliko ambiciozni oni mogu biti i kakvu će ulogu imati Nemačka i Francuska – osim što će pružiti podršku?
A kao drugo, srpski i kosovski stavovi su dijametralno suprotni – i to toliko da deluju nepomirljivo. Dok jedna strana ističe da „priznanje ne dolazi u obzir“, druga tvrdi: „Ahtisari i to je to, nema više ustupaka“.
Ispitivanja javnog mnjenja dovode do zaključka da je u Srbiji priznanje jednako izdaji, te da nije vredno uzimati ga u obzir čak ni „u zamenu“ za članstvo u EU (takva ponuda nije na stolu); dok je na Kosovu stvoren odijum prema „Zajednici/Asocijaciji“. Postoji strah da bi ona mogla da bude samo oruđe u rukama Beograda; da će učiniti Kosovo nefunkcionalnim u godinama koje slede, itd. itd.
Treće, u njihovim tekstovima za „Balkan Insight“, kolege Džambazi (Xhambazi) i Hartvel (Hartwell) navode da u poređenju sa prištinskim „razjedinjenim pregovaračima“ stav Beograda deluje „monolitno“. Ovo je zanimljiva teza – da, izgleda da je Vučić izgradio političku mašinu koja će prihvatiti ono što partijsko rukovodstvo naredi. Međutim, građani koji nisu članovi stranke takođe glasaju za njega (prema podacima iz decembra 2019. godine, Napredna stranka ima 646.000 članova). Ako bi došlo do izričitog priznanja, „njegovo“ biračko telo bi bilo podeljeno na pola (CDDRI, oktobar 2019.).
Koju opciju želi Beograd?
Priznanje je postalo „preambiciozno“, kako mu se hipotetički sve više približavamo, tako građani osećaju sve veći pritisak i udaljavaju se od te ideje. Ali problem je višeslojan – uočljivo je da se proces približava kraju (uprkos svim naporima koje je Srbija širom sveta uložila u povlačenje priznanja, znamo – ili još bolje, osećamo – da bi to bilo to), moralna snaga kosovskog „zaveta“ i utisak da se nešto tako važno radi tajno.
Ako se zanemare maštarije o vraćanju Kosova pod suverenitet Srbije, već deceniju imamo dva paralelna procesa – proces opuštanja i normalizacije koji se odvija kroz tehničke sporazume i drugi proces, veliko političko „finale“, koje bi, sa stanovišta Beograda, idealno kulminiralo međunarodnom konferencijom i rezolucijom/potvrdom Saveta bezbednosti u Generalnoj skupštini.
Iz mnogih razgovora sa različitim sagovornicima u Beogradu, sa velikom sigurnošću mogu da tvrdim da je izričito priznanje Kosova od strane Srbije moguće samo u slučaju teritorijalnih ustupaka. Pod određenim uslovima ova pozicija se može promeniti, ali to trenutno deluje malo verovatnim. Podela (ne nužno razmena teritorija) u zamenu za izričito priznanje je dugi period bila jedna od opcija za Beograd. A tu se vidi jasan kontinuitet, od Zorana Đinđića preko Borisa Tadića do Aleksandra Vučića, sa izuzetkom Vojislava Koštunice koji je bio premijer tokom pregovora održanih u Beču.
Razloge za to ne treba tražiti samo u srpskom nacionalizmu (nacionalista kaže „sledeće godine u Prizrenu“, a ne u „Mitrovici“), već i u problemu manjka poverenja u drugu stranu; definisanju nacionalnog interesa (šta branimo na Kosovu?); zahtevima procesa evropskih integracija i naznakama predstojećeg demografskog pada. To je poređenje koje je samo nekolicina otvoreno napravila, ali pogledajte sada – 25 godina nakon završetka rata, Srbe u Hrvatskoj, koji danas nemaju „potencijala i snage da ubrizgavaju svežu krv u hrvatsko društvo“ (Vlado Vukušić za Jutarnji list).
Nacionalni interes Srbije na Kosovu
Nacionalni interes Srbije na Kosovu verovatno je najbolje predstavljen u planu od „četiri tačke“ koji je 2012. godine napravila Tadićeva administracija: autonomija za Sever; pronalaženje optimalnog rešenja za manastire južno od Ibra; garancije za Srbe koji žive u enklavama; rešavanje imovinskih pitanja. Preostali tehnički sporazumi (tj. katastar, priznavanje diploma) ne bi realno trebalo da predstavljaju problem, osim onog sporazuma o energetici koji je jednostrano sprovelo Kosovo. Dodali bismo da je za Srbe koji žive na Kosovu od velikog značaja da zdravstvo i prosveta ostanu pod upravom Srbije ili da bar postoji takav model upravljanja pri čemu bi se Priština što je manje moguće mešala. Omogućavanje dvojnog državljanstva bio bi dobrodošao i humani dodatak.
Iako stav Beograda deluje „monolitno“, on takođe ima i svoje mane. Prvo, postoji prezir i neosnovano samoveličanje. Na Kosovo se dugo vremena gledalo sa visine. Ono je smatrano „protektoratom“ koji ne bi postojao bez svojih međunarodnih podržavalaca. Zbog toga su dve decenije izgradnje države uglavnom ignorisane.
Istovremeno, postoje pozitivne predrasude da su Albanci prilično ujedinjeni i dobro povezani ljudi. Kada je Kurti rekao da je „Srbija jaka država i slaba nacija … dok je Kosovo slaba država i jaka nacija“, zvučalo je kao da je razgovarao sa visokim zvaničnikom iz Beograda (iako sada, nakon našeg haotičnog odgovora na pandemiju koronavirusa, našu zemlju ne bi nazvali snažnom).
Drugi trajni nedostatak Beograda leži u tome što – i kao demokratija i autokratija – nije uspeo da stvori „nacionalni konsenzus“ o Kosovu. Razlozi za to su mnogobrojni: nedostatak dogovora između koalicionih partnera, položaj Srpske pravoslavne crkve, nešto drugo je izgledalo kao veći prioritet. Kada je u periodu od 2017. do 2018. godine Vučić probao da stvori konsenzus, nije bilo jasno da li je samo hteo da se žali pred različitom publikom, kupi vreme, ili da stvarno istražuje različite opcije.
Koja je prihvatljiva opcija?
Na kraju, šta Beograd danas želi? Jednom rečenicom – da završi proces nečim što ne bi ličilo na nacionalno – ili političko – poniženje. Da „dobije nešto zauzvrat“ kako bi „napravio kompromis“. Sada je to „nešto“ bilo pokretna meta.
Sudeći po raspoloženju vidljivom na mnogim društvenim medijima i, što je još važnije, anketama i fokus grupama, o Zajednici/Asocijaciji je za kratko vreme stečena pozitivna slika. Ako ne postoji pritisak za eksplicitno priznanje, može se zamisliti da će Kosovo dobiti stolicu u UN-u – a kako je jedan moj kolega rekao, bilo implicitno ili eksplicitno, mesto u UN-u označava kraj igre.
Logično je to što se sada Vučić okrenuo ka EU. U svetlu Tačijeve optužnice, američka inicijativa je zaustavljena. Trampove šanse da ponovo pobedi na predsedničkim izborima su minimalne. Iako sa kašnjenjem od godinu dana, Nemačka i Francuska su jasno stavile do znanja da je to pitanje o kojem će odlučivati Evropljani. Vučić će se na jesen suočiti sa „3k“ – koronavirus, (ekonomska) kriza i Kosovo. Otuda dolazi promena narativa: više ne govori o „razgraničenju“ („demarkaciji“), već se žali da je ta politika „odbačena“; i vraća se na „hajde da primenimo ono što je dogovoreno“.
Ubrzo nakon 5. oktobra, jedan od vodećih političara Demokratske stranke rekao je da je najbolje rešenje odmah prepoznati „njih“ (pritom misleći na Kosovo), regulisati odnose najbolje što umemo i otvoriti novo poglavlje u zajedničkoj istoriji. To je bio (deo!) raspoloženja u post-miloševićevskoj Srbiji.
U međuvremenu smo uspeli da ustanovimo da se naše interpretacije istorije razlikuju. Zamislite koje je to postignuće. Zato su nam potrebni autsajderi, kako bi ponekad dali smisao onome što radimo, a ponekad i da „prikriju“ naš nedostatak političke hrabrosti i iskrene volje. Možda su stavovi nepomirljivi. Ako je to slučaj, neka igra svaljivanja krivice počne.
https://kossev.info/podela-za-srbiju-bila-opcija-i-zbog-nepoverenja-u-drugu-stranu/
- Posts : 52510
Join date : 2017-11-16
- Post n°716
Re: Kosovo*
Savkovic je odlican, i informisan, ali kljucni problem Srbije je nepostojanje 1 sveopste nacionalne strategije u kojoj bi politika prema Kosovu imala svoje mesto i prema kojoj bi nekakav dogovor u vezi sa Kosovom bio vrednovan. Srbija nije velika sila koja moze da ima svoju kosovsku, svoju bosansku, svoju crnogorsku, svoju hrvatsku, svoju makedonsku politiku, a onda svoju npr ekonomsku politiku ili EU politiku, koja je labavo u vezi sa drugim politikama i strateskim ciljevima (kojih, u sveobuhvatnom smislu i nema). Takva drzavna ponasanja su prerogativ drzava minimum snage 1 Turske ili Italije.
- Posts : 41608
Join date : 2012-02-12
Location : wife privilege
- Post n°717
Re: Kosovo*
Србија у том погледу више личи на онај сервер из неког огранка Серво Михаља, цирка 1994, који падне кад се у другој просторији искључи светло. Све утиче на све.
_____
cousin for roasting the rakija
И кажем себи у сну, еј бре коњу па ти ни немаш озвучење, имаш оне две кутијице око монитора, видећеш кад се пробудиш...
- Posts : 82732
Join date : 2012-06-10
- Post n°718
Re: Kosovo*
Bas dobar tekst.
_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."
Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
- Guest
- Post n°720
Re: Kosovo*
Mór Thököly wrote:Savkovic je odlican, i informisan, ali kljucni problem Srbije je nepostojanje 1 sveopste nacionalne strategije u kojoj bi politika prema Kosovu imala svoje mesto i prema kojoj bi nekakav dogovor u vezi sa Kosovom bio vrednovan. Srbija nije velika sila koja moze da ima svoju kosovsku, svoju bosansku, svoju crnogorsku, svoju hrvatsku, svoju makedonsku politiku, a onda svoju npr ekonomsku politiku ili EU politiku, koja je labavo u vezi sa drugim politikama i strateskim ciljevima (kojih, u sveobuhvatnom smislu i nema). Takva drzavna ponasanja su prerogativ drzava minimum snage 1 Turske ili Italije.
Ima to (ako išta dobacuje do sveopšte strategije na papiru), a mesto je - prvo. Kako se ređaju u praksi je naravno drugo i glavno pitanje.
https://www.pravno-informacioni-sistem.rs/SlGlasnikPortal/eli/rep/sgrs/skupstina/strategija/2019/94/2
...
Национални интереси Републике Србије јесу: очување суверености, независности и територијалне целовитости; очување унутрашње стабилности и безбедности; очување постојања и заштита српског народа где год он живи, као и националних мањина и њиховог културног, верског и историјског идентитета; очување мира и стабилности у региону и свету; европске интеграције и чланство у Европској унији; економски развој и укупни просперитет и очување животне средине и ресурса Републике Србије.
Очување суверености, независности и територијалне целовитости услов је опстанка Републике Србије као државе. Остваривање националног интереса темељи се на међународном праву, културно-историјском наслеђу и основним националним вредностима. Заштитом и остваривањем националног интереса обезбеђује се право независног вршења законодавне, извршне и судске власти на целокупној територији Републике Србије, те очување целовитости њене територије, безбедности становништва и непрекидност привредних активности, у складу са Уставом. Своје тежње у оквиру тог интереса Република Србија реализује у складу са међународним правом, преузетим и ратификованим међународним обавезама. У вези с тим, не признаје противправно одвајање било ког дела своје територије.
Очување унутрашње стабилности и безбедности услов је непрекидног развоја свих делова друштва, рационалне употребе расположивих ресурса и задовољења потреба грађана. Остваривањем тог интереса обезбеђује се заштита државе, друштва, грађана и имовине од угрожавања, што доводи до побољшања квалитета живота грађана и боље институционалне изграђености и ефикасности. Такође, то омогућава унапређење привреде, изградњу поверења и сарадње, те грађанске одговорности, што, у крајњем, резултира чињеницом да је Република Србија пожељно место за живот и рад.
Очување постојања и заштита српског народа где год он живи, као и националних мањина и њиховог културног, верског и историјског идентитета услов је опстанка Републике Србије, дијаспоре и Срба у иностранству, те Републике Српске као ентитета у саставу Босне и Херцеговине у складу са Дејтонским споразумом. Остварењем тог интереса унапређује се демографски потенцијал, јача се национално јединство, култура и родољубље, и развија свест о националном идентитету, уз уважавање права и културног наслеђа других народа. На тај начин стварају се услови за кохезију и развој друштва, унапређење положаја и заштиту права Срба где год они живе, српског културног, духовног и историјског наслеђа у другим државама, унапређење културне размене, разумевање и уважавање културолошких и других разлика, те унапређење положаја и права националних мањина у Републици Србији.
Очување мира и стабилности у региону и свету значајно је за безбедност и стабилност Републике Србије, као и за њен укупан развој. Доприносом очувању мира и стабилности у региону и свету унапређују се и њене укупне способности и капацитети система националне безбедности, као и међународни углед. Активним учешћем повећава се и могућност њеног утицаја на деловање субјеката међународних односа и ненасилно решавање важних међународних питања, значајних за Републику Србију и у складу са међународно преузетим обавезама. Непосредним деловањем у билатералним и мултилатералним механизмима сарадње Република Србија изграђује поверење и положај поузданог партнера у међународним односима, те регионалну стабилност и добросуседске односе.
Европске интеграције и чланство у Европској унији доводе до свеобухватног преобликовања друштва и привреде, постизања високих стандарда у свим сферама, јачања демократских институција и тржишне економије кроз истраживање и иновације, раста извоза и инвестиција, раста запослености, унапређења образовања које ће одговарати тржишним потребама, високог степена заштите људских и мањинских права, пораста општег нивоа безбедности и сигурности грађана. У изградњи друштва заснованог на европским идејама учествовали су и српски мислиоци у првој половини 20. века, а српски народ поднео је велике жртве за изградњу слободне и стабилне Европе. Чланством у Европској унији Република Србија постаје део организације која представља једног од најзначајнијих глобалних актера и стиче могућност да утиче на процес доношења одлука унутар те организације. На тај начин унапређује и сопствену способност за заштиту и остваривање других националних интереса и циљева.
Економски развој и укупни просперитет обезбеђује побољшање квалитета живота грађана и извесну перспективу будућим генерацијама. Тим националним интересом обезбеђује се унапређење животног стандарда, отпорности и прилагодљивости привреде, рационалан и одговоран однос према природним богатствима и животној средини, равномеран регионални развој, унапређење образовања, научног и технолошког развоја, те укупне безбедности државе и грађана. На тај начин умањиће се социјално раслојавање друштва и економске разлике у односу на развијене државе и унапредити економска и енергетска безбедност Републике Србије.
Очување животне средине и ресурса Републике Србије, које подразумева одговоран однос према животној средини у погледу квалитета земљишта, подземних и површинских водних ресурса и атмосфере, биодиверзитета, као и према коришћењу природних богатстава и управљању опасним отпадом, од изузетне је важности за безбедност Републике Србије. Активно праћење стања и предузимање мера заштите од неповратних промена животне средине изазваних климатским, геофизичким, као и технолошким утицајима, један је од услова одрживог развоја.
Угрожавање националних интереса сматра се угрожавањем безбедности Републике Србије и српског народа, ма где он живи, као и његовог верског, културног и историјског наслеђа. Циљеви, ставови, опредељења и мере за заштиту и остварење националних интереса садржани су у политици националне безбедности.
- Posts : 7892
Join date : 2019-06-06
- Post n°722
Re: Kosovo*
+1 ctrltefovo sam i nigde nema ni "izdaja" ni "obesiti" ni "pa gde je ZSO u usta te jebem" dakle slab tekst.beatakeshi wrote:Tekst zs naprednu Miss sveta.
Last edited by Janko Suvar on Fri Jul 31, 2020 2:33 pm; edited 1 time in total
_____
????
- Posts : 52510
Join date : 2017-11-16
- Post n°723
Re: Kosovo*
Ma ne, znam da ima, pa ti si mi bio dao onomad medjutim to je nesto sto je vise manje ovo sto kaze Beatakeshi. Drugo što je i kao takvo potpuno nejasno sta je. Na kraju krajeva - koje zemlje nije cilj ocuvanje nezavisnosti, integriteta i suverenosti. Sta ke tvoj cilj u zivotu? Moj cilj je da budem ziv, da ne budem rob i da se ne razbolim
- Guest
- Post n°724
Re: Kosovo*
Kosovski umetnik Petrit Halilaj odlučio je da se povuče sa 58. Oktobarskog salona u Beogradu, nezadovoljan načinom na koji je Kulturni centar Beograda (KCB), kao organizator, predstavio Kosovo.
Prema navodima Halilaja u otvorenom pismu, objavljenom u Artnetu, organizatori 58. Oktobarskog salona najpre u maju nisu pomenuli Kosovo uz njegovo ime u zvaničnom saopštenju, dok su pored imena drugih učesnika bile navedene i njihove zemlje. Kada je zatražio ispravku, dodata je zvezdica (fusnota), ali Halilaj time nije bio zadovoljan, jer smatra da se time “ponavlja odbijanje Srbije da prizna Kosovo kao nezavisnu državu”.
KCB je, kako je dodao, kasnije uklonio navode o zemljama porekla pored imena svih učesnika, ali je on, i pored toga, odlučio da se povuče sa izložbe “Sanjari” koju su osmislili kustosi Ilirija Marota i Andrea Baćin, piše portal "Seecult".
Prema navodima Halilaja, koji je priložio i skrinšotove ispravki objava o učesnicima 58. OS na sajtu organizatora u proteklih nekoliko meseci, odlučio je da se povuče sa izložbe iz straha da bi njegov video rad “Zrak svetla” (Shkrepetima / Flash of Light), koji se bavi problemima multietničkog Kosova, “mogao da bude pogrešno protumačen ili čak politički instrumentalizovan”.
U majskom saopštenju KCB-a povodom odlaganja 58. OS i redukovanja formata te međunarodne izložbe zbog posledica epidemije korona virusa, uz imena umetnika bila je objavljena godina njihovog rođenja, mesto rođenja i trenutnog života i rada. Uz Halilajevo ime pisalo je da je rođen 1986. u Kostrcu, a živi i radi na relaciji Berlin, Bocolo i Runik.
U KCB-u su najavili tokom dana saopštenje povodom odluke Halilaja da se povuče sa 58. Oktobarskog salona, koji bi trebalo da bude otvoren 16. oktobra, a prema ranijoj najavi, predstavio bi radove više od 50 umetnika iz dvadesetak zemalja.
Kako je za Artnet rečeno u KCB-u, to je javna ustanova kulture koja ima obavezu da sledi zvaničnu državnu politiku prema Kosovu, koja ga ne priznanje kao nezavisnu državu.
Prema navodima Halilaja u otvorenom pismu, objavljenom u Artnetu, organizatori 58. Oktobarskog salona najpre u maju nisu pomenuli Kosovo uz njegovo ime u zvaničnom saopštenju, dok su pored imena drugih učesnika bile navedene i njihove zemlje. Kada je zatražio ispravku, dodata je zvezdica (fusnota), ali Halilaj time nije bio zadovoljan, jer smatra da se time “ponavlja odbijanje Srbije da prizna Kosovo kao nezavisnu državu”.
KCB je, kako je dodao, kasnije uklonio navode o zemljama porekla pored imena svih učesnika, ali je on, i pored toga, odlučio da se povuče sa izložbe “Sanjari” koju su osmislili kustosi Ilirija Marota i Andrea Baćin, piše portal "Seecult".
Prema navodima Halilaja, koji je priložio i skrinšotove ispravki objava o učesnicima 58. OS na sajtu organizatora u proteklih nekoliko meseci, odlučio je da se povuče sa izložbe iz straha da bi njegov video rad “Zrak svetla” (Shkrepetima / Flash of Light), koji se bavi problemima multietničkog Kosova, “mogao da bude pogrešno protumačen ili čak politički instrumentalizovan”.
U majskom saopštenju KCB-a povodom odlaganja 58. OS i redukovanja formata te međunarodne izložbe zbog posledica epidemije korona virusa, uz imena umetnika bila je objavljena godina njihovog rođenja, mesto rođenja i trenutnog života i rada. Uz Halilajevo ime pisalo je da je rođen 1986. u Kostrcu, a živi i radi na relaciji Berlin, Bocolo i Runik.
U KCB-u su najavili tokom dana saopštenje povodom odluke Halilaja da se povuče sa 58. Oktobarskog salona, koji bi trebalo da bude otvoren 16. oktobra, a prema ranijoj najavi, predstavio bi radove više od 50 umetnika iz dvadesetak zemalja.
Kako je za Artnet rečeno u KCB-u, to je javna ustanova kulture koja ima obavezu da sledi zvaničnu državnu politiku prema Kosovu, koja ga ne priznanje kao nezavisnu državu.
- Posts : 7892
Join date : 2019-06-06
- Post n°725
Re: Kosovo*
tako bi se i srpski umetnici povukli sa dogadjaja gde se Kosovo tretira kao nezavisna zemlja, al ih sprecava sto su govna glupa.
_____
????