Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Beograd

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Aug 19, 2020 12:10 pm

    boomer crook wrote:Pa ja se slazem sa talasonom. Jedan od onih modernista kada.su ga optuzili za preteranu apstraktnost nekog od spomeniks i da doticni lici na decije igraliste a ne na nesto sto ima komemorativnu funkciju je odgovorio da je njemu cilj da u buducnosti svi spomenici budu decija igralista.

    To ce biti i kod nas, samo sto ce kod nas obrnuto - decija igralista ce biti spomenici
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Aug 19, 2020 12:11 pm

    Ali kao formalna figuracija ovo je takodje lose, ne uklapa se u okruzenje, zapravo je preveliko i skaredno a simbolika je dubiozna.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Aug 19, 2020 12:11 pm

    Mór Thököly wrote:
    boomer crook wrote:Pa ja se slazem sa talasonom. Jedan od onih modernista kada.su ga optuzili za preteranu apstraktnost nekog od spomeniks i da doticni lici na decije igraliste a ne na nesto sto ima komemorativnu funkciju je odgovorio da je njemu cilj da u buducnosti svi spomenici budu decija igralista.

    To ce biti i kod nas, samo sto ce kod nas obrnuto - decija igralista ce biti spomenici

    Lepo receno
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Aug 19, 2020 12:13 pm

    boomer crook wrote:Ali kao formalna figuracija ovo je takodje lose, ne uklapa se u okruzenje, zapravo je preveliko i skaredno a simbolika je dubiozna.

    Simbolika (prava) je vrlo prosta i meni sasvim jasna, a ono sto autor prodaje kao simboliku naravno da je dubiozno jer veze s vezom nema, pa lici na horoskop
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by Janko Suvar Wed Aug 19, 2020 12:15 pm

    Nema nista za divljenje sto se pravi spomenik koji je Aleksandar Vucic u svojstvu gradjanina predlozio da se pravi. A nema ni nista posebno impresivno sto se propagira teza da je Zoran Djindjic nesto drugacije od nase estetske (politicke, kutlturne ) klime.

    Tu glupost propagiraju od kako je umro pa poceo da preskace po dva stepenika i da govori u poslovicama. A u osnovi je srpski lopov ko svaki drugi i bolje bi mu prilicio spomenik kao onaj Jevremu Obrenovicu.





    Oko same stvari, ovo je ruglo, al ja ne mogu da zamisilm, da kad bi do neke promene vlasti doslo, da bi ona bila tako temeljita, da se ti spomenici ruse. Tako da, ostace nam to zauvek i to je to.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Aug 19, 2020 12:19 pm

    Janko Suvar wrote:Nema nista za divljenje sto se pravi spomenik koji je Aleksandar Vucic u svojstvu gradjanina predlozio da se pravi. A nema ni nista posebno impresivno sto se propagira teza da je Zoran Djindjic nesto drugacije od nase estetske (politicke, kutlturne ) klime.

    Tu glupost propagiraju od kako je umro pa poceo da preskace po dva stepenika i da govori u poslovicama. A u osnovi je srpski lopov ko svaki drugi i bolje bi mu prilicio spomenik kao onaj Jevremu Obrenovicu.





    Oko same stvari, ovo je ruglo, al ja ne mogu da zamisilm, da kad bi do neke promene vlasti doslo, da bi ona bila tako temeljita, da se ti spomenici ruse. Tako da, ostace nam to zauvek i to je to.

    Pa jel ti mislis da je njemu bliza ova monstruoznost ili strela-u-dupe? mislim caskam. Meni se cini.da je modernizam (pa i.post) potpuno proteran iz.javnog prostora u spomenickoj plastici i zamenjen vulgarnom figuracijom. To nije slucajno vec ocigledno jeste namera.
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Wed Aug 19, 2020 12:21 pm

    boomer crook wrote:Ali kao formalna figuracija ovo je takodje lose, ne uklapa se u okruzenje, zapravo je preveliko i skaredno a simbolika je dubiozna.
    Ne znam da sam igde video da se veliki spomenik stavlja u rupu umesto na ravno ili na uzvišenje. Mislim da će fotografije biti vrlo zanimljive, zapravo jedva čekam jer sam raskrstio sa bilo kakvim estetskim i urbanističkim očekivanjima od Beograda pa sve ovo gledam kao usporeni train wreck i prateći big kaboom.
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Wed Aug 19, 2020 12:21 pm

    Sigurno postoji jedan podebeo sloj "opšte klime" u kojoj je takav SN moguć i ok, ali je verovatno bitnije zagrebati ispod površine i gledati ko je bio politički "nadležan" za njega - tu je bio N. Selaković, koji jeste kič-nacionalista sa Pravnog, da ne kažem da je spomenik po njegovoj meri a da je onda dobio klimoglav i nadređenog mu.
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Wed Aug 19, 2020 12:23 pm

    ja mislim da on zaista gleda na ovo dijalektički. da mu je bliži srcu Nemanja Jajostojni, ali da više želi Strelu-u-dupe jer ona bolje definiše njegovo progresivno nasleđe.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Aug 19, 2020 12:24 pm

    buffalo bill wrote:Sigurno postoji jedan podebeo sloj "opšte klime" u kojoj je takav SN moguć i ok, ali je verovatno bitnije zagrebati ispod površine i gledati ko je bio politički "nadležan" za njega - tu je bio N. Selaković, koji jeste kič-nacionalista sa Pravnog, da ne kažem da je spomenik po njegovoj meri a da je onda dobio klimoglav i nadređenog mu.

    Potpuno se slazem. Spomenici su slila politicke elite koja stoji iza njih odnosno drzavne ideologije koju ona kreira. Tu su seljakovic i vucic dva brata rodjena.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Aug 19, 2020 12:26 pm

    Vasa wrote:
    boomer crook wrote:Ali kao formalna figuracija ovo je takodje lose, ne uklapa se u okruzenje, zapravo je preveliko i skaredno a simbolika je dubiozna.
    Ne znam da sam igde video da se veliki spomenik stavlja u rupu umesto na ravno ili na uzvišenje. Mislim da će fotografije biti vrlo zanimljive, zapravo jedva čekam jer sam raskrstio sa bilo kakvim estetskim i urbanističkim očekivanjima od Beograda pa sve ovo gledam kao usporeni train wreck i prateći big kaboom.

    Beograd-Skopje
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Aug 19, 2020 12:32 pm

    Skoplje je bolje od ovoga sto se radja na obali Save (sve skupa). Da smo izgradili pored Save ono sto su Smakedonci pored Vardara to bi bila premija ovo
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by kondo Wed Aug 19, 2020 12:35 pm

    Janko Suvar wrote:
    boomer crook wrote:Ma govorim o onom spomeniku principu za koji pola stranaca misli da je djindjic. a sto se mrkijeve strele tice covek mora da se divi njegovom politickom uspehu da istera takve projekte u ovoj estetskoj klimi


    ne mora.

    pa dobro tebi su oko strele okupljeni neprijatelji a ovo drugo sto je estetska esencija ovog sistema je isti kurac palac kao i u doba tvoje politicke arhi ljubavi. ovo kritikujes jer to prave oni a ne koštunjavi, inači bi bio u multiorgazmičkom delirijumu. država, sabornost, istorija, stari narod.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by Janko Suvar Wed Aug 19, 2020 12:56 pm

    to naravno nije tacno, i meni je mucno da vidim da je spomenik 60 godina star moderniji nego savremeni spomenik.

    Kostun je imao priliku da obelezi 200 godina od Revolucije, odnosno ustanka, bas u njegovo vreme. Mnogo onako snazan pregnantan momenat, prva slobodarska uprava da ima priliku da pravi takav jubilej. I nije uradio bas nista, ima neki ruzan spomenik Karadjordju (isto figura nista posebno), neka glupa predstava i tako nista. Moze s cak reci da je komunisticka vlast , tek izvucena od staljinistickog perioda, bolje obelezila 150 godina. Ima taj neki esej Krlezin tim povodom, valjda za Borbu naravno, gde on ocigledno razume kakva mu je prilika data i lepo podvuce da je to dogadjaj koji je prethodnica komunisticke revolucije, NOB itd.



    Elem, ne znam naravno sta je Vucicu lepse, ko to moze znati. Jasno je da oce da bude Djindjic za sirotinju i da je uradjeno tako da se vidi da je to njegova inicijativa i nesto u sta je on investiran.
    паће

    Posts : 40077
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by паће Wed Aug 19, 2020 1:15 pm

    Vasa wrote:
    boomer crook wrote:Ali kao formalna figuracija ovo je takodje lose, ne uklapa se u okruzenje, zapravo je preveliko i skaredno a simbolika je dubiozna.
    Ne znam da sam igde video da se veliki spomenik stavlja u rupu umesto na ravno ili na uzvišenje. Mislim da će fotografije biti vrlo zanimljive, zapravo jedva čekam jer sam raskrstio sa bilo kakvim estetskim i urbanističkim očekivanjima od Beograda pa sve ovo gledam kao usporeni train wreck i prateći big kaboom.

    Па и тај велики бум трас ће бити развучен и успорен и наћи ћемо начина да се добро уклопи у фотке. Онако неоштар у позадини, наћи ће се већ нешто (младо и доброг облика) за напред.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by kondo Wed Aug 19, 2020 1:19 pm

    Pa ima spomenika u rupi, i to više nego modernih i uspešnih. Sećam se da sam video nešto što je radio Tadao Ando u nekoj vukojebini u Japanu, što se uopšte ne vidi dok mu se priđe, upravo da beton ne bi narušio prirodu.

    Mislim nije relevantno, besmisleno je pominjanje imena kao što je Ando spram Srbije i tematike ali prosto pitanje vertikalnog pozicioniranja ne određuje presudno jedan spomenik.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by kondo Wed Aug 19, 2020 1:22 pm

    možda serem preterano

    a možda i ne, bukvalno gledano u rupi je

    na ovo sam mislio

    Beograd - Page 32 Screen_Shot_2017-08-08_at_1.10.32_PM

    Beograd - Page 32 0038

    Beograd - Page 32 35658882333_abca0fcbeb_b

    jebem ti što se nismo povezali sa japancima a ne sa skrnavim rusima koje ni 1 šuvar ne voli


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Wed Aug 19, 2020 1:36 pm

    Marius Lăcătuș wrote:Pa ima spomenika u rupi, i to više nego modernih i uspešnih. Sećam se da sam video nešto što je radio Tadao Ando u nekoj vukojebini u Japanu, što se uopšte ne vidi dok mu se priđe, upravo da beton ne bi narušio prirodu.

    Mislim nije relevantno, besmisleno je pominjanje imena kao što je Ando spram Srbije i tematike ali prosto pitanje vertikalnog pozicioniranja ne određuje presudno jedan spomenik.

    Ne, naravno da ne određuje ali ovde mu daje jednu veoma neobičnu komponentu. Ovakav spomenik kao što je SN, dakle u klasičnom figuralnom stilu (da sada apstrahujem to koliko je kretenski i kičast) treba valjda da dominira prostorom, a kada ga ćušneš na dno jedne prostorne celine dobijaš vrlo neobičan efekat da on proviruje iz te rupe, nagoveštava masivnost ali je ne odaje do kraja sve dok mu ne priđeš i do tada deluje kao nešto preveliko, nezgrapno i slučajno ostavljeno na mestu koje mu ne pripada. Podrazumeva se da je samo izvođenje spomenika ono što ga suštinski određuje, samo eto verujem da će delovati vrlo vrlo neobično i neprikladno i da bi tako bilo i kada bi spomenik bio mnogo bolji, pa i manji.

    Ovaj Buda je fascinantan.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Aug 19, 2020 2:03 pm

    @janko: ilustrovana revija jugoslavija gde je krleza bio urednik


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    avatar

    Posts : 18349
    Join date : 2014-12-12

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by beatakeshi Wed Aug 19, 2020 2:19 pm

    Koštunici minkul bio Kojadin?
    avatar

    Posts : 18349
    Join date : 2014-12-12

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by beatakeshi Wed Aug 19, 2020 2:20 pm

    Gledam ovaj Japan i gledam ovo što će da bude ispred bioskopa Partizan
     I osećam se kao majmun u Odiseji.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by kondo Wed Aug 19, 2020 2:52 pm

    a ja kao one koske koje majmun udara


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Aug 19, 2020 3:09 pm

    beatakeshi wrote:Koštunici minkul bio Kojadin?
    kojadin. pazi kako kataklizme.sa minkulima idu on je bio pristojan u nemesanju u resor kulture (osim izuzetaka poput slucaja andjeli 3)
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Aug 19, 2020 3:11 pm

    beatakeshi wrote:Gledam ovaj Japan i gledam ovo što će da bude ispred bioskopa Partizan
     I osećam se kao majmun u Odiseji.

    Yoyogi vrati se!
    Solus_Rex

    Posts : 3502
    Join date : 2018-07-03

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by Solus_Rex Wed Aug 19, 2020 3:11 pm

    Joooooj kolko ste građe nagnojili na ovoj temi, trebaće mi 4 dana za bistrenje...
    Beograd - Page 32 3274312807

    @boomer 

    Za vikend sam nešto povezivao priručni računar koji mi je bio u funkciji tokom studija i na njemu našao zajedničku fotku kako ličiš Pol Dezmonda (No homo).
    Beograd - Page 32 3579118792

    Beograd - Page 32 Empty Re: Beograd

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 3:40 pm