Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Beograd

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50117
    Join date : 2017-11-15

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jul 26, 2020 4:30 pm

    Ali da se vratim na omiljeniju temu. Setio sam se da u Beogradu postoji npr Lješka ulica. Pa postoji Carigradska. Pa postoji Sredačka. Zašto je, u tom svetlu, problem da postoji i Mostarska ili Sarajevska meni je misterija.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Janko Suvar Sun Jul 26, 2020 4:39 pm

    Mór Thököly wrote:Ali da se vratim na omiljeniju temu. Setio sam se da u Beogradu postoji npr Lješka ulica. Pa postoji Carigradska. Pa postoji Sredačka. Zašto je, u tom svetlu, problem da postoji i Mostarska ili Sarajevska meni je misterija.
    malo prostora za diskusiju, bas niko ne misli da treba menjati imena tih ulica.


    takodjer, licna karta ne mora da se menja, ali saobracajna mislim da mora, kad ti se to desi  Beograd - Page 17 2304934895
    No Country

    Posts : 11115
    Join date : 2015-05-15

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by No Country Sun Jul 26, 2020 4:43 pm

    Erős Pista wrote:Nemam pojma sta si hteo da kazes, ali dobro.
    Ништа, подсетићу те када се будеш пробудио упишан.
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Sun Jul 26, 2020 11:23 pm

    Erős Pista wrote:
    buffalo bill wrote:Pregruba je ta podela na politiku i osvetu (koja ispada nepolitička), uopšte mi ne leži taj argument.

    Naravno da osveta nije nepoliticka, ali nije sredstvo politicke borbe (kojoj se, ako je retroaktivno procenimo kao pravednu, svasta moze oprostiti). Ima puno primera slavljenja politickih atentatora i atentata, ali - osvete? Samo osvete? Name one.

    Mislim, ima neceg potpuno bizarnog u ovoj ideji.

    Sogomon Tehlirian je u Berlinu 1921. ubio Talat pašu, bivšeg osmanskog velikog vezira i u suštini kreatora osmanskog genocida nad Jevrejima. Nije ni po čemu drugom poznat osim kao atentator - osvetnik (ako je to bitno).

    2017. je u Marseju jedan manji trg dobio njegovo ime. I to u stranoj zemlji, kao "osvetnik-ubica" mimo nekakve "državne agende", ubio bivšeg političara koji u trenutku smrti nije bio na poziciji moći nego de facto izbeglica. Inače je deo života proveo u Srbiji, ima ovde par crtica o njemu.

    Beograd - Page 17 18033439_706585666133219_1771796234963065356_n-480x360-480x360
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Sun Jul 26, 2020 11:28 pm

    Da ponovim da sam ja "nazivski originalista" tj da imena ulica treba da ostanu onakva kakva im je u početku nadenula ona ekipa koja ih je pravila, uz razumljivu toleranciju za prigodnu fleksibilnost datu budućim generacijama.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50117
    Join date : 2017-11-15

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jul 26, 2020 11:39 pm

    Ne, u sustini, iskristalisao sam stav - 90% stvari koje ova ekipa radi je trolovanje, pa tako i ovo. Tako da "jednog dana" treba i ove promene imena ulica imati u vidu.
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by паће Sun Jul 26, 2020 11:56 pm

    Једну ствар, на ту тему, бих похвалио код Досовске власти овде. Прекрстили су месне заједнице онако како их народ зове. Тј бар пола. Јесте, мз Жарко Зрењанин је од претходне мешње, али је око истоимене улице, која се раније звала Швапска. Никола Тесла је око истоимене школе (која више није ту) и улице (јесте), и то је легло и сви знају где је. Вељко Влаховић, по булевару... хм, то би требало да се зове Багљаш. Доситеј Обрадовић, око истоименог трга, нико не зове тако - сам трг се зове Леснина (по згради, на којој је био огроман логотип, жути круг) а јужна половина те мз је Шећерана (која више не ради, купила је Викторија па се и она распала). Сава Ковачевић исто, то сви зову Мужљанска колонија.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    avatar

    Posts : 18424
    Join date : 2014-12-12

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by beatakeshi Sun Jul 26, 2020 11:59 pm

    Ma naravno. Ovima su samo pare bitne i tu ih treba bosti. Njihov najveći uspeh je propagandni - još uvek su lopovi "žuti".

    Et Mor.
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Erős Pista Mon Jul 27, 2020 1:08 am

    buffalo bill wrote:
    Erős Pista wrote:

    Naravno da osveta nije nepoliticka, ali nije sredstvo politicke borbe (kojoj se, ako je retroaktivno procenimo kao pravednu, svasta moze oprostiti). Ima puno primera slavljenja politickih atentatora i atentata, ali - osvete? Samo osvete? Name one.

    Mislim, ima neceg potpuno bizarnog u ovoj ideji.

    Sogomon Tehlirian je u Berlinu 1921. ubio Talat pašu, bivšeg osmanskog velikog vezira i u suštini kreatora osmanskog genocida nad Jevrejima. Nije ni po čemu drugom poznat osim kao atentator - osvetnik (ako je to bitno).

    2017. je u Marseju jedan manji trg dobio njegovo ime. I to u stranoj zemlji, kao "osvetnik-ubica" mimo nekakve "državne agende", ubio bivšeg političara koji u trenutku smrti nije bio na poziciji moći nego de facto izbeglica. Inače je deo života proveo u Srbiji, ima ovde par crtica o njemu.

    Beograd - Page 17 18033439_706585666133219_1771796234963065356_n-480x360-480x360


    Okej, da, ovo bi zaista bila paralela.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Erős Pista Mon Jul 27, 2020 1:09 am

    Mór Thököly wrote:Ne, u sustini, iskristalisao sam stav - 90% stvari koje ova ekipa radi je trolovanje, pa tako i ovo. Tako da "jednog dana" treba i ove promene imena ulica imati u vidu.


    Ma to se podrazumeva.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36926
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Mon Jul 27, 2020 2:00 am

    Janko Suvar wrote:meni je deda pricao   postoji verzija (ne znam koliko je tacna) da je taj deo esktremno desne emigracije, radio za ekstremno levu vlast u zemlji kad ubio Pavelica Beograd - Page 17 1143415371

    ja bih nakon bavljenja francuskom emigracijom bio spreman da poverujem u ovo. zapravo za to postoji isto toliko dokaza kao i za tvrdnju da je muceni blagoje upucao pavelica.

    na kraju krajeva beograd je imao imena ulica po ljudima koji su se obracunali sa ustastvom. ovo je impotentno cetnicko prenemaganje da su eto i oni nesto uradili nekada.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    No Country

    Posts : 11115
    Join date : 2015-05-15

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by No Country Mon Jul 27, 2020 7:31 am

    Ма типична четничка посла. Ни да га убије није умео како треба.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by паће Mon Jul 27, 2020 7:50 am

    No Country wrote:Ма типична четничка посла. Ни да га убије није умео како треба.

    Закачило и Амере касније. Ено Реган преживео, Ленон није.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    fikret selimbašić

    Posts : 9571
    Join date : 2020-06-19

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by fikret selimbašić Mon Jul 27, 2020 9:40 am


    Društvenim mrežama se vrlo brzo proširila fotografija koja prikazuje grafit na zidu stambene zgrade u Sarajevskoj ulici na kojem piše "Sarajevska bre!".

    Beograd - Page 17 1005x635


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    avatar

    Posts : 18424
    Join date : 2014-12-12

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by beatakeshi Mon Jul 27, 2020 9:58 am

    Da sam Vnogo dopisao bih iznad "istočno".
    fikret selimbašić

    Posts : 9571
    Join date : 2020-06-19

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by fikret selimbašić Mon Jul 27, 2020 10:02 am

    Beograd - Page 17 3579118792

    Ubrzo će to neko i da dopiše.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Vilmos Tehenészfiú Mon Jul 27, 2020 10:23 am

    buffalo bill wrote:

    2017. je u Marseju jedan manji trg dobio njegovo ime. I to u stranoj zemlji, kao "osvetnik-ubica" mimo nekakve "državne agende", ubio bivšeg političara koji u trenutku smrti nije bio na poziciji moći nego de facto izbeglica. Inače je deo života proveo u Srbiji, ima ovde par crtica o njemu.

    Dobar je onaj thread na tviteru, osim onog dela gde neki padobranac pise kako su Tehliriani u Valjevu morali da menjaju prezime jer Turci. Tehliriana jos uvek ima u Valjevu pod oridjinale prezimenom.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    No Country

    Posts : 11115
    Join date : 2015-05-15

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by No Country Mon Jul 27, 2020 10:31 am

    Марсељ има огромну јерменску имигрантску заједницу. То је као да Срби у Чикагу направе споменик Дражи.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Sotir Mon Jul 27, 2020 10:40 am

    buffalo bill wrote:Da ponovim da sam ja "nazivski originalista" tj da imena ulica treba da ostanu onakva kakva im je u početku nadenula ona ekipa koja ih je pravila, uz razumljivu toleranciju za prigodnu fleksibilnost datu budućim generacijama.
    Мало је незгодно закуцати се у једном времену. Да су тако остали оригинални називи већина би данас била бесмислена.

    Ја бих пошао од другог смера.
    Поделио бих називе у више категорија, нпр стални назив, наредних 100, наредних 50 година. (са тим да могу и да продуже мандат).
    Реално неки ликови су били великани у своје време али свако време носи доста таквих заслужних.

    Онда се лакше може планирати и мењати називе.
    ficfiric

    Posts : 34215
    Join date : 2012-02-10

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by ficfiric Mon Jul 27, 2020 10:52 am

    Sotir wrote:Да су тако остали оригинални називи већина би данас била бесмислена.

    Sta fali? Svrha naziva ulice je u tome da znamo na koju ulicu mislimo kad je pomenemo.


    _____


    Uprava napolje!

    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by паће Mon Jul 27, 2020 10:54 am

    Sotir wrote:Мало је незгодно закуцати се у једном времену. Да су тако остали оригинални називи већина би данас била бесмислена.

    Не постоје оригинални називи улица, или бар не треба да постоје. Све се улице зову по нечем што се већ зове.

    Иначе, то што кажеш има неког смисла, негде има тај обичај да се улица преименује кад се више нико не сећа по чему се то зове. Тако нека комисија у Лос Ангелису сваких десетак година састави списак таквих имена, и у првих пет се увек нађе Непоулиан стрит, ака Наполеонова.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Erős Pista Mon Jul 27, 2020 11:35 am

    No Country wrote:Марсељ има огромну јерменску имигрантску заједницу. То је као да Срби у Чикагу направе споменик Дражи.


    Istina.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Sotir Mon Jul 27, 2020 12:29 pm

    ficfiric wrote:
    Sotir wrote:Да су тако остали оригинални називи већина би данас била бесмислена.

    Sta fali? Svrha naziva ulice je u tome da znamo na koju ulicu mislimo kad je pomenemo.
    Да ли сва имена која нама данас битна треба да буду вечно закуцана?
    Примера ради, да ли можемо да ставимо у исту раван Стефана Немању, краља Милутина, цара Душана, деспота Стефана, Милоша Обреновића, краља Милана, Карађорђа, Петра првог, Александра, Тита, Ђинђића?

    Не, свако има свој значај.
    Dambo

    Posts : 372
    Join date : 2019-05-05

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Dambo Mon Jul 27, 2020 12:44 pm

    Za imenovanje ulica treba razviti neki numericko simbolski sistem. Zamisljam neke Romulijance kako dolaze na Zemlju i citaju rasprave dal funkcionalni komad javnog prostora treba da bude oznacen po ubici ustase ili toponimu u Zagorju.
    avatar

    Posts : 18424
    Join date : 2014-12-12

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by beatakeshi Mon Jul 27, 2020 12:50 pm

    Nađemo se na uglu Maršala Tolbuhina i General Ždanove? Koliko Beograđana zna gde je to?

    Beograd - Page 17 Empty Re: Beograd

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Thu May 09, 2024 3:04 am