Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    umetnost i aktivizam i politika

    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Somlói Galuska Thu Sep 08, 2016 9:05 pm

    Bluberi wrote:A kad malo bolje razmisliš to se upravo dešava u Srbiji 2016.-te.

    a) ako je i tako, Hirst nije akter toga.
    b) Ovo je izložba Hirstovih radova koji mogu (i treba) da budu izloženi, pa svako nek vidi i ima svoje mišljenje. Ne vidim razliku između ovakvog protesta i prekidanja pozorišnih predstava od strane mračnjaka u mantijama. Ideološki predznak je različit, cilj je međutim isti - ometanje percepcije umetničkog dela.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Bluberi Thu Sep 08, 2016 9:15 pm

    Protest je tu više kao podtekst, a ne prekidanje.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Somlói Galuska Thu Sep 08, 2016 9:22 pm

    Bluberi wrote:Protest je tu više kao podtekst, a ne prekidanje.

    Pa to je samo zato što izložbu ne možeš da prekineš, osim da uništiš radove, na što se, srećom niko nije odvažio.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Bluberi Thu Sep 08, 2016 9:26 pm

    Ti sad učitavaš nešto čega nema.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Somlói Galuska Thu Sep 08, 2016 9:34 pm

    Bluberi wrote:Ti sad učitavaš nešto čega nema.

    Ne učitavam.

    Mislim, za mene su, na primer skupe pekare sa hlebovima koji koštaju 300 dinara mnogo diskutabilnije od ovoga zbog čega se napada Hirst. Šta ima neko da jede hleb od 30 a neko od 300 dinara - svi treba da jedu isti hleb. Skupe pekare i skupi hlebovi razbijaju značenje hleba kao osnovne namirnice koja bi trebalo da bude dostupna svima. Ja sam da se ide u Rogenart i da se, dobro, ne baca hleb, nego da se piški, kaki i da se gadi taj hleb onima koji ga kupuju.

    To je ta logika.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Bluberi Thu Sep 08, 2016 9:40 pm

    Ipak mislim da je u pitanju odraz nemoći pred predstavom dominantne paradigme za malogradjansko-kleptomanski sloj, za razliku od tvog primera dominantne paradigme u slučaju nacionalističkog prekidanja predstave.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Somlói Galuska Thu Sep 08, 2016 9:48 pm

    Bluberi wrote:Ipak mislim da je u pitanju odraz nemoći pred predstavom dominantne paradigme za malogradjansko-kleptomanski sloj, za razliku od tvog primera dominantne paradigme u slučaju nacionalističkog prekidanja predstave.

    To je samo u glavi. U stvarnosti imamo grupu ljudi koja se isprečava između umetničkog dela i konzumenta, zbog politike.

    Inače, publika na otvaranju (za koju verujem da je kiptela od snobizma i malograđanštine) je takva za manje-više svaki gromoglasno najavljeni fensi umetnički događaj, od bitefa do premijera u narodnom.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Bluberi Fri Sep 09, 2016 1:13 am

    Čekić, i ne pitajte me zašto stavljam link na intervju sa Antom Jerićem.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Indy Sat Sep 10, 2016 3:42 am



    Drone bomb me
    Blow me from the mountains
    And into the sea
    Blow me from the side of the mountain
    Blow my head off
    Explode my crystal guts
    Lay my purple on the grass

    I have a glint in my eye
    I think I want to die
    I want to die
    I want to be the apple of your eye

    So drone bomb me
    (Drone bomb me)
    Blow me from the mountains
    And into the sea
    Blow me from the side of the mountain
    Blow my head off
    Explode my crystal guts
    Lay my purple on the grass

    Let me be the first
    I’m not so innocent
    Let me be the one
    The one that you choose from above
    After all, I’m partly to blame

    So drone bomb me
    (After all, I’m partly to blame)
    Blow me from the mountains
    And into the sea
    Blow me from the mountains
    And into the sea
    (From the mountains and into the sea)
    (I’m not so innocent)
    Blow my head off
    Explode my crystal guts

    My blood, my blood
    Choose me tonight
    Let me be the one
    The one that you choose tonight
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Bluberi Sat Sep 10, 2016 4:09 am

    +1
    Pjotr Pavlenski, angažirani antiputinovski umjetnik, ovih je dana napokon doznao koliko vrijede ekstremni performansi zbog kojih je tako često završavao u strogim moskovskim zatvorima i liberalnim zapadnim medijima: koliko i cijena prosječnog fast food ručka. Ruska ispostava Burger Kinga najavila je naime da će ponudu uskoro obogatiti menijima kreiranima u čast najpoznatijih Pavlenskijevih akcija. Hamburger sa zašivenim pecivima trebao bi podsjetiti na njegovo javno ušivanje vlastitih usana u znak podrške članicama Pussy Riotsa; sendvič omotan jestivom bodljikavom žicom hommage je performansu ‘Truplo’, u kojem se gol omotao žicom kako bi protestirao protiv restriktivnih zakona; izgoreno pecivo simbolizirat će paljenje vrata na zgradi Federalne službe sigurnosti, nasljednice KGB-a… Naravno, i najrazvikaniji performans ‘Učvršćivanje’ – u kojem je 2013. čavlima prikovao svoj skrotum za pločnik Crvenog trga – dobit će odgovarajuću visokokaloričnu posvetu: burger prekriven jajetom na oko, proboden i plastičnim čavlom pričvršćen za tacnu. Toliko dakle vrijede zatvori i zabrane na tržištu brze hrane: kratak put povezuje političku umjetnost i zabavu, a čini se da vodi direktno kroz probavu.
    Postnikov
    avatar

    Posts : 3
    Join date : 2016-09-10

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by charlichaplin Sat Sep 10, 2016 11:40 am

    Svrha protesta je bila bunt protiv kulturne politike koja dovodi Hersta, a ne kritika Herstovih radova (iako iste nije moguce izdvojiti iz sistema produkcije unutar koje nastaje). Protestanti su to eksplicitno stavili do znanja u objavljenom proglasu koji su pokusali i procitati. Takodje, jasno su se ogradili od Gere i slicnog trolova koji su se ukljucili u protest tako sto su dograbili jedan letak i podigli, a posle dali izjave kako njima odgovara, ne vezane za proglas grupe koja je protest organizovala. Trece, suvisno je i govoriti o protestu i analizirati ga, tipa dal je bio glup, ovakav onakav, ako protest NIJE NI BIO MOGUC te planiram akcije nisu ni izvedene jer su na prvo "a" i dizanje par parola zaskoceni od strane 50 bodigardova koji su ih cekali ko zapete puske. (da ne kazem da je protest najavljen te da su se organizatori izlozbe zesce potrudili da protest sprece: odvajajuci otvaranje izlozbe od publike, publiku ostavljajuci u potpuno mraku ili bizarnim neonskim svetlima, pregladno muzikom, 30 bodigardova koji skeniraju i sve koji ulaze i unutra svu publiku, isored panduri, ambulantna kola itd itd) - btw zivo me zanima oster kako ti zamisljas "neglup" protest u atmosferi diskoteke koju niko nije mogao da ocekuje itd?
    avatar

    Posts : 3
    Join date : 2016-09-10

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by charlichaplin Sat Sep 10, 2016 11:46 am

    Gera je pokusao da aproprijise protest, a sumnjam i da je podmetnut kako bi izgledalo da DS pravi frku protiv SNS izlozbe (Gera je bivsi direktor tog muzeja i clan DS-a koji posto su ga sutnuli iz ustanove i okrivili za kojekakve mucke u muzeju sada kao metu dozivljava novu direktorku-dakle lik koji je tu iz privatnih interesa, a ne onih koji su navedeni u proglasu). Protest su izveli i organizovali klinci sa NS scene, mladi levicari koji se konfrontoraju i u odn na drzavne institucije i u odnosu na nezavisne.. Zapravo potpuni anonimusi, sto je verovatno i uzrok da se stvari gledaju kroz Geru i neke tu koji nemaju vece veze sa protestom sem sto su ga podrzali i u njemu videli jos jedan nacin za kenjanje po toj instituciji..
    boomer crook

    Posts : 36952
    Join date : 2014-10-27

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by boomer crook Sun Sep 11, 2016 10:23 am

    charlichaplin wrote:Svrha protesta je bila bunt protiv kulturne politike koja dovodi Hersta, a ne kritika Herstovih radova (iako iste nije moguce izdvojiti iz sistema produkcije unutar koje nastaje). Protestanti su to eksplicitno stavili do znanja u objavljenom proglasu koji su pokusali i procitati. Takodje, jasno su se ogradili od Gere i slicnog trolova koji su se ukljucili u protest tako sto su dograbili jedan letak i podigli, a posle dali izjave kako njima odgovara, ne vezane za proglas grupe koja je protest organizovala. Trece, suvisno je i govoriti o protestu i analizirati ga, tipa dal je bio glup, ovakav onakav, ako protest NIJE NI BIO MOGUC te planiram akcije nisu ni izvedene jer su na prvo "a" i dizanje par parola zaskoceni od strane 50 bodigardova koji su ih cekali ko zapete puske. (da ne kazem da je protest najavljen te da su se organizatori izlozbe zesce potrudili da protest sprece: odvajajuci otvaranje izlozbe od publike, publiku ostavljajuci u potpuno mraku ili bizarnim neonskim svetlima, pregladno muzikom, 30 bodigardova koji skeniraju i sve koji ulaze i unutra svu publiku, isored panduri, ambulantna kola itd itd) - btw zivo me zanima oster kako ti zamisljas "neglup" protest u atmosferi diskoteke koju niko nije mogao da ocekuje itd?

    pa ne bih se blamirao uopste i glumio levog caliju oko ovog zapravo nebitnog pitanja. ovo sto se desilo najvise lici na sindikalisticki banditizam nego na bilo kakvu jasno artikulisanu politicku akciju. vise dzimi hofa nego lenjin. resantimanska logika provincije i art-jogurt revolucija meni ste vi dragi ali ovo vreme gde se zdanovizam i konzumerizam drze za ruke meni ne odgovara.

    nego kakav je problem sa diskotekom?


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36952
    Join date : 2014-10-27

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by boomer crook Sun Sep 11, 2016 10:40 am

    na kraju krajeva

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Flynt1


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36952
    Join date : 2014-10-27

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by boomer crook Sun Sep 11, 2016 10:44 am

    a ne

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Policemen-and-women-at-the-salon-dautomne-in-1944-in-paris-france-picture-id162130565


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Xexoxical Endarchy

    Posts : 2513
    Join date : 2015-07-20

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Xexoxical Endarchy Sun Sep 11, 2016 1:51 pm

    ostap bender wrote:na kraju krajeva

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Flynt1

    jao ne mogu da verujem da ovo i dalje postoji, ovo si ti slikao ? umetnost i aktivizam i politika - Page 6 1233199462  umetnost i aktivizam i politika - Page 6 3826186726

    jel si pricao sa ovim likovima, sa kojih pozicija oni nastupaju ? da li su to iste okamenjene pozicije flukusa ili plediraju na neku evoluciju preko nekih skorasnjih fenomena ? ja bi ih npr. pitao kakav je osecaj da se drzi 54 godine stara parola, to bi mi bilo bas onako gust da ih pitam. mada znas sta, u vreme kada su maciunas i henry flynt drzali taj isti banner 1962 isto ih nije bilo vise od dvojica-trojica ispred mome. to im sort of ide u prilog bounce
    avatar

    Posts : 18435
    Join date : 2014-12-12

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by beatakeshi Sun Sep 11, 2016 4:41 pm

    http://www.vecernji.hr/estrada/let3-maknuli-su-tita-pa-cemo-im-pokloniti-merkelicu-1000738

    ja tek juče ovo saznao
    avatar

    Posts : 3
    Join date : 2016-09-10

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by charlichaplin Sun Sep 11, 2016 4:45 pm

    Ostap, koliko ja kapiram protest je org da se kaze "ne" necemu (jer ocito to "ne" ne postoji danas u javnom prostoru i ovakve pojave prolaze za prekrcatim muzejima "odusevljene" publike), a ne da dize revoluciju sto bi svakako zahtevalo bolju artikulaciju, slazem se. umetnost i aktivizam i politika - Page 6 1143415371
    Nego, mozda da pokrenes osnivanje sindikata u nekoj diskoteci?
    Anonymous
    Guest

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Guest Sun Sep 11, 2016 5:16 pm

    evo ga drug iz odeljenja na studiju b, on je valjda umetnik
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Somlói Galuska Mon Sep 12, 2016 12:24 pm

    Bio sam juče sa drugarima na izložbi. Da sad ne bih tupio, pošto zaista nisam neki ekspert, uopšte, a ni za Hirsta, samo ću da kažem da mi se izložba baš dopala. Davno nisam video nešto toliko duhovito i jednostavno.
    Sad mi naročito nije jasno kako to da, umesto levičara, nisu protestvovali nekakvi dverjani, pošto su oni, s obzirom na to šta je izloženo imali daleko više motiva. Verovatno nisu bili obavešteni.

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 The-holy-trinity

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 1143415371
    Anonymous
    Guest

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Guest Mon Sep 12, 2016 2:20 pm

    0,1% je čista mistika
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Bluberi Thu Sep 15, 2016 9:26 pm

    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Bluberi Tue Sep 20, 2016 8:15 pm

    boomer crook

    Posts : 36952
    Join date : 2014-10-27

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by boomer crook Tue Sep 20, 2016 9:33 pm

    joj misko


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Bluberi Sun Oct 02, 2016 8:51 pm

    Sloboda nije neupitan ideal

    umetnost i aktivizam i politika - Page 6 Empty Re: umetnost i aktivizam i politika

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Tue May 14, 2024 6:32 pm