На данашњи дан, отприлике негде у ово доба, 30. јануара 1945, један јубилеј.
И то од оних округлих: 75 година.
Случајно, баш на дан када је 1933. Адолф постао доживотни канцелар.
M/V
Wilhelm Gustloff, велика лађа, понос
Kraft durch Freude, не мешати са Vorsprung durch Technik, нацистичког ersatz-a синдикате и остале радничке дангубе, замишљен као брод за крстарења заслужних арбајтера.То је и радио у неколико наврата, на једном од крстарења истакао се у професионално изведеном поморском подухвату помоћи једном британском трговачком броду у невољи, послужио у Лондону као бирачко место за неки од Адолфових реферндума, онај аустријски ваљда.Врати из Шпаније победничке припаднике легије Кондор по обављеном послу, помагао као болнички брод око Норвешке, да би за правог рата био имобилисан, проглашен за брод касарну да рђа у Гдањску Danzig-у.Да би га се активирало у зло доба опште немачке бежаније са Истока, бежања од злих бољшевичких хорди: Немачка је упознала колоне избеглица, слику којом је усрећивала Европу неколико година у назад...Да би, у вече 30. јануара, брод испловио натоварен са - ни Немци нису увек Немци што се прецизности тиче - можда преко девет, а можда и свих скоро 11,000 људи.Од тога око 6,000 деце.И неколико стотина рањеника.Али и неких 1,000 обучених подморничара, спремних да се у року од одмах укрцају на нове, зајебане подморнице.И друге војске разне и расне сорте, од СС-а до осталих, Гестапо и високи нацистички мацани да се не рачунају.Брод је био наоружан.Брод је био праћен и штићен од стране бродова ратне морнарице.Брод није био ни на који начин обележен као болнички брод.Имао је и два команданта: нормалног цивилног капетана дуге пловидбе и најдепресивнијег Деницовог подморничара по имену Wilhelm Zahn, човека на гласу по томе што је замало потопио Черчила само да торпеда нису слагала...
Мајстор се звао Александр Иванович Маринеско, дете Украјинке и румунског војног бегунца, морнаричког подофицира осуђеног на смрт који је успео да утекне у Русију.
Одеско дете са поприлично проблематичним како би се данас рекло искуствима на улицама Одесе, оне Бабељеве, потом питомац разних техникума у земљи гладној сваке сорте колико-толико школованих људи, нешто службе у трговачкој морнарици, да би на крају завршио као поморски официр од заната.
Високо оцењиван у свим стручним областима, али дозлабога ниско у политичко идејним, са све наименичним примањима и избацивањима из Партије.
Неколико пута и током рата замало да заглави због самовоље и недисциплине: вађен настојањима надређених који нису хтели да се лише упркос свему способног официра.
У рату више него успешан и по признањима западних, па и немачких колега.
Те зиме 1945. затекао се у совјетској поморској бази у Ханкоу, Финска, бази коју су Финци љубазно уступили Совјетима испомоћи у борби против Немаца ради.
Алкохолисан, затекао се у кревету шведске газдарице хотела у Ханкоу, омиљеног свратишта совјетских поморских официра на гостовању у Финској.
И, све знајући шта му се све може десити због недоличног понашања, утекао на море, са бродом, подморницом С-13.
Да би му се, те вечери 30. јануара, наместио поменути немачки крузер.
Од четири испаљена торпеда, три су погодила циљ.
Биланс је био око 9,000, вероватно и више страдалих у леденој води Балтичког мора: температура је те ноћи, кажу, била око -18 степени.
Биланс који се до данас рачуна у по броју жртава највећу поморску катастрофу свих времена.
Мајстор свог посла је имао среће: само десетак дана касније, наместио му се немачки путнички пароброд
General von Steuben, такође накрцан избеглицама.
Са око 5,000 жртава...
Осим уобичајених неонацистичких и нешто уобичајено тугаљивих тевтонских жалопојки, нико, барем до данас, није у вези са догађајима који су се одиграли те зиме и пролећа 1945. није употребио израз
ратни злочин.
Напротив.
Недисциплинованом Маринеску измакао је орден Хероја Совјетског Савеза, због недисциплине наравно.
1945. је нечасно отпуштен из службе, запослио се као нека врста магационера у лењинградским ватрогасцима и допао сибирске робије када је без успеха покушао да се обрачуна са неправилностима и муљањима шефова.
Три године, са све одузимањем чина, пензије, одликовања.
Да би тек негде почетком 60-их, неколико месеци пред смрт, дочекао да му буду враћени пензија, чин и одликовања.
И да му буде приређена уобичајена церемонија дочека подморничара који се враћа са успешно обављеног посла.
И да, у једном од последњих СССР додела Звезде Хероја СССР, добије ово одликовање, неке 1990. године.
Иначе, сваке пажње вредан и интелектуално поштен књижевни покушај приче о броду
Wilhelm Gustloff и његовој судбини: Günter Grass,
Im Krebsgang, 2002.
Издат и у Србији као
Ходом рака...
И катастрофално лоше преведен, барем када је у питању издање
Народне књиге...
Грас је, истражујући, ископао и механичара задуженог за укрцај торпеда на подморницу С-13.
На првом: За Лењинград...
На другом: За совјетски народ...
На трећем: За отаџбину...
На четвртом, оном који је слагао: За Стаљина...