Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Pekare

    паће

    Posts : 40077
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by паће Sat Aug 05, 2023 11:30 am

    Ех, а ми измишљали стевку и целу причу о њој скроз за џабе...


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by Erős Pista Sat Aug 05, 2023 11:33 am

    Rowley Birkin QC wrote:imaju Amerikanci odličnu frazu, "please, don't make it weird". 

    prvi put sam u ovom tekstu Dejana Stojiljkovića čuo da postoji dilema, tj, rivalstvo između beogradskog i niškog bureka. ne samo da je iskonstruisao to rivalstvo, već ga je učinio osornim, zlobnim i istinski uvredljivim, umesto da to rivalstvo bude šaljivo i u drugarskom duhu, kakva već izmaštana rivalstva i treba da budu. iz teksta izbija suspregnuta agresivnost i nejasno mi je kako je to uspeo da postigne u članku o pecivu.

    i naravno lenjo je preneo izmišljotinu da je nekakav istanbulski pekar Mehmed Oglu (prvo Osmani nisu imali prezimena, a drugo Oglu ne bi ni moglo da bude prezime jer znači "sin") došao u Niš 1498 godine i predstavio recept za burek  Pekare - Page 6 3274312807 umirem od krindža jbt, to je bukvalno izmislio neki lokalni novinar ili turistički poslenik, izmislio tursko ime i napravio pričicu koja se naravno raširila. čini mi se da je Stojiljković dodao novi sloj izmišljotine, pošto ovo za ferman kojim se određuje sastav bureka  Pekare - Page 6 3579118792 nalazim samo kod njega. zanimljivo je videti da standardizacija hrane postaje opšte mesto, iako je kao fenomen stara tipa nekoliko decenija.

    [size=35]Prvi burek na ovim prostorima napravljen je po receptu propisanom za celo tadašnje Osmansko carstvo upravo u gradu na Nišavi. Prvi burek u Nišu je 1498. godine napravio čuveni istambulski pekar Mehmed Oglu, sastojci i njihova količina bili su određeni fermanom, a mogao se praviti samo burek sa sirom, spanaćem, zeljem i voćem (trešnje, višnje i jabuke)[/size]

    https://velikeprice.com/kultura/da-beogradjani-znaju-sta-je-burek-ne-bi-ga-prodavali-na-grami-i-jeli-ga-s-noz-i-viljusku/

    Da dodam malo na ovu tvoju tezu o iskonstruisanom rivalstvu.


    Kada smo svojevremeno za RTS snimali dokumentarnu seriju „Istorija Nišaˮ čiji sam bio scenarista, naratora, čuvenog glumca i Nišliju Tasu Uzunovića doveli smo u pekaru „Antonˮ, koja po skromnom mišljenju pravi najbolji burek u Nišu i tamo smo snimili taj segment epizode. Ta pekara se nalazi na Crvenom pevcu i vlasnik je, naravno, potomak jedne od tih poznatih niških pekarskih porodica. Beogradske burekdžinice su nekako više – jugoslovenske. Znate ono: bele pločice, kabasta vitrina, brkata prodavačica i Titova slika iznad. Samim tim, niški i beogradski burek se toliko razlikuju da može opravdano da se zapitamo da li se radi o istom proizvodu?

    Anton je moja omiljena buregdzinica, u kojoj kupujem burek od osnovne skole. Ona izgleda upravo ovako kako je opisao "jugoslovenske pekare" (sto je i logicno, jer upravo to i jeste): bele plocice, kabasta vitrina, Titova slika (ne danas, ali sam prilicno siguran da je bila kad smo bili klinci), brkove ne bih komentarisao. Dakle, potpuno iskonstruisana suprotnost.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by Erős Pista Sat Aug 05, 2023 11:40 am

    Burek, Srbija, nikad Jugoslavija!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    fikret selimbašić

    Posts : 9535
    Join date : 2020-06-19

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by fikret selimbašić Wed Dec 27, 2023 6:17 pm




    Milenko Ivanovic
    @IvanoMilBABG
    ·
    1h
    Ovo je skrnavljenje istorije ishrane kod NAS BOSANACA, ko kad bih rekao da su Stećci dobri za pritisnuti kupus,samo da napravimo dovoljno veliku http://kacu.Kršenje prava NARODNE INTELEKTUALNE SVOJINE.Ovo je "svijača malograđanis".Živio car,Burek


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Dec 27, 2023 7:50 pm

    Burek je samo slan!
    plachkica

    Posts : 16170
    Join date : 2014-11-06

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by plachkica Wed Dec 27, 2023 7:59 pm

    to toliko gadno zvuči da se mora probati
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Dec 27, 2023 8:04 pm

    Bljakfuj
    паће

    Posts : 40077
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by паће Wed Dec 27, 2023 8:24 pm

    Nektivni Ugnelj wrote:Burek je samo slan!

    Самосталан самослан самостан!


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    plavaivy

    Posts : 3127
    Join date : 2014-11-21

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by plavaivy Thu Dec 28, 2023 9:16 am

    e da ti bosanci  znaju nesto znali bi da je burek(borek,boregi..) naziv za najrazlicitije pite sa najrazlicitijim punjenjima i oblicima..pa cak i slatke..
    паће

    Posts : 40077
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by паће Thu Dec 28, 2023 9:19 am

    plavaivy wrote:e da ti bosanci  znaju nesto znali bi da je burek(borek,boregi..) naziv za najrazlicitije pite sa najrazlicitijim punjenjima i oblicima..pa cak i slatke..

    Проблем је што кад они нешто знају, то је тако и никако другачије, ствар је заварена и не да се померити никаквим доказима, позивањима на логику итд. „Мушка имена на -а не постоје у српском!“ - и не вреди што сам га питао за св. Савоа и за (тада још популарног) Мићоа Орловића, а ја, не чује, само понавља да не постоје.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Dec 28, 2023 10:09 am

    I Cgorcima to Mića, Peca, Žika zvuče ko ženska imena/nadimci.

    A Sava i nije srpsko ime Pekare - Page 6 2304934895
    One Eyed Bob

    Posts : 1336
    Join date : 2015-08-13

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by One Eyed Bob Thu Dec 28, 2023 10:15 am

    To nije burek sa nutelom, to se tradicionalno zove nutelnjača.


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    паће

    Posts : 40077
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by паће Thu Dec 28, 2023 10:17 am

    У мом крају су увек говорили нутељара. Кажи ми како се то зове, па ћу ти рећи из ког си краја.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    plachkica

    Posts : 16170
    Join date : 2014-11-06

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by plachkica Thu Dec 28, 2023 12:09 pm

    паће wrote:
    plavaivy wrote:e da ti bosanci  znaju nesto znali bi da je burek(borek,boregi..) naziv za najrazlicitije pite sa najrazlicitijim punjenjima i oblicima..pa cak i slatke..

    Проблем је што кад они нешто знају, то је тако и никако другачије, ствар је заварена и не да се померити никаквим доказима, позивањима на логику итд. „Мушка имена на -а не постоје у српском!“ - и не вреди што сам га питао за св. Савоа и за (тада још популарног) Мићоа Орловића, а ја, не чује, само понавља да не постоје.


    паће, nisam znala da si iz bosne  Pekare - Page 6 3579118792
    паће

    Posts : 40077
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by паће Thu Dec 28, 2023 12:15 pm

    plachkica wrote:
    паће wrote:

    Проблем је што кад они нешто знају, то је тако и никако другачије, ствар је заварена и не да се померити никаквим доказима, позивањима на логику итд. „Мушка имена на -а не постоје у српском!“ - и не вреди што сам га питао за св. Савоа и за (тада још популарног) Мићоа Орловића, а ја, не чује, само понавља да не постоје.


    паће, nisam znala da si iz bosne  Pekare - Page 6 3579118792


    ...не баш, но мало поиздаље.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Pekare - Page 6 Empty Re: Pekare

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 1:20 pm