Ujutro, s krmlejivim očima kafa i 'ladna voda da se radni čovek prosere oko 05.30 (u ruralnim krajevima i teškoj provinciji, baba donosi i slatko i rakijicu), a burekisanje dolazi na red u "pauzi za doručak", gde se razmorava masan debeo papir preko ižvrljanog bankposta i masnim rukama se otcepljuje poklopac čaše za jogur (treba i olizati poklopac), a ako je u pitanju kiselo mleko ("grčki jogurt" za strance), onda se protrese.
Otuda su godinama u našim kancelarijama bakelitni telefoni bili masni, kao i sve olovke s logoima firmi. I lenjiri, i oštrilice za olovke, i čaše za vinjak i viski HB (za "reprezentaciju") i šoljice za kafu i kašičice...
Pekare.
Dva Srbina - tri partije, milion Beograđana - dva i po miliona "najboljih bureka u gradu2, od kojih su 90% već pozatvarane i pretvorene u kratkoživuće kafiće, a zatim u kladionice.
Aca u Svetogorskoj, kod Ateljea i pokojne Srpske kafane ima lepe "kroasane sa kačkavaljem" i širok izbor sitnih kolača. Ali, preskupi su za moj džep, nisu za stalno, šlepuj use uz lokaciju. kada je predstava u Ateljeu poduža, desi se da se snabdem ugljenim hidratima tu, uzmem poslednje preostale "kroasane sa kačkavaljem2, koj isu vazdušasti, oseća se trunak šećera, pretpostavljam da meću onu francusku mešavinu "aditiva za kroasane" i tu ima čega sve ne, ali to navikava, kao glutaminat u kineskoj kuhinji ili šećer u Meku.
"Čarli" pored pokojnog Balkana mami više istorijom i "tradicijom", prosto poželiš da tamo uzmeš one najbičnije kifle i jogurt (što radim akda prođem pored) samo da se podsetiš doručka iz sredine 1960-ih, kada su kifle i kiselo mleko bile popularnije od bureka i jogurta.