Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    istorijski fragmenti

    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Indy Mon Oct 15, 2018 4:08 am

    Hitler je bio na kristalu



    To objašnjava ponešto.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Indy Mon Oct 22, 2018 1:08 pm

    Otpratite ceo thread tamo kad vam se otvori twitter... apsolutno otkida.

    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest Tue Oct 30, 2018 7:02 pm

    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nino Quincampoix Thu Nov 01, 2018 4:10 pm

    Dr. Kardelj Živio! Juče sam pošla da vidim decu koji su pošli na radu, na izgradnju novog Beograda. Deca su pošla 20/III/48 g. Oni su đaci I muške gimnazije. Jedan je moj sin star 17 godina a drugi mi je sinovac sin moje pokojne sestre star 15 godina. Kada su pošli na rad bila je vrućina. Pošli su u same letnje košuljice. Ja kao i svaka majka pobojala sam se da se ne prehlade, jer se vreme izmenilo sa vetrovima i hladnoćom. I ja sam se rešila poslije službe da pođem da ji vidim. Pošla sam 24/III/ 48 g. Kad sam prešla most na Savi pitala sam gde daju dozvole jedan radnik mi je pokazao gde je. Kada sam došla na vratima sreo me je stražar sa oružjem, i pitao me je gde ću ja sam mu odgovorila oću da vidim moju decu, koji se nalaze na radu u I logoru 2 Beogradske brigade. Zapitao me je neki drugi mladi čovek dali ja živim u Beogradu ja sam odgovorila da. Imao je taj mladi čovek neke znake na rukavu. I odgovorio mi je da mi neće dati dozvolu da posetim decu. Ja sam mu odgovorila da ja hoću da vidim decu, a zbog čega ne smem, ja nisam fašista a čovek sam. I ako mi ne dozvolite da vidim decu sutra ću poslati telegramu lično dr. Titu. Onda mi je ovaj mladić odgovorio možeš ali čekaj do 4 sata da dođe činovnik. Od 2-4 sam čekala. I videla sam neke stvari koje su mene užasno iznervirale. Videla sam omladince i omladinke koji rade ovden kod mosta Save i to najsiromašniji da su potpuno bosi i u onim svojim seqačkim ritama. Upitala sam jednu devojku bosu zašto je bosa? I od kada radi, ona mi je odgovorila da radi već ima puni mesec u specijalnoj brigadi. I da im obećavaju da će dati obuću. U 4 sata dobila sam dozvolu za 1 logor i tamo sam se iznenadila; da spavaju deca na patosu bez ikakve posteqe, i bez slame i bez (nečitko) samo daske, zidovi još vlažni, prozori ne zastakljeni niti makar čim zatvoreni. Neću da rečem kao majka da ja žalim samo moju decu nego signališem, kao čovek jer me boli duša i za drugu decu kada vidim takvo postupanje. I ja nemogu ne signalisat ovakve stvari: da pošaljete kontrolu da izvidi zašto tako rade sa mladim životima. Zato pišem vama druže Kardelj što sam ubeđena da ste iz duše iskreni čovek i za narod i za radničku klasu. Ja lično sumnjam da nije ni u toj omladinskoj akciji sve čisto. I da neki prikriveni neprijatelj tako radi namerno. I na kraju zašto da ne sme biti kontrola roditeljska k svojoj deci. Bio je moj sin i na izgradnji Ž. P. Brčko Banovići 2 meseca i na kraju Ž. P. Šamac Sarajevo i bez odmora ide na izgradnju Novog Beograda. Ponosim se kao majka da sam podigla sina koji može dati za današnjicu za koju sam celu svoju mladost dala i živela i daću dok živim. Ali vas drugarski molim obratite pažnju povedite kontrolu i na te mlade živote. Smrt fašizmu Sloboda narodu".
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Sotir Mon Nov 05, 2018 5:04 pm

    За Филипа да добије елан за нову радну недељу, Берлин 1945:
    istorijski fragmenti - Page 14 Inx96010
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest Mon Nov 05, 2018 5:33 pm

    istorijski fragmenti - Page 14 Inx96010


    nemam vremena ni ps pa numem bolje
    паће

    Posts : 40220
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by паће Mon Nov 05, 2018 5:50 pm

    Ово ориђиђи у боји или бојадисано?


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest Mon Nov 05, 2018 9:41 pm

    lol


    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Filipenko Mon Nov 05, 2018 10:17 pm

    xie saike wrote:istorijski fragmenti - Page 14 Inx96010


    nemam vremena ni ps pa numem bolje


    Ni ne mora bolje, ali moze verodostojnije istorijski fragmenti - Page 14 2952840586



    istorijski fragmenti - Page 14 2lsfde
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest Mon Nov 05, 2018 10:42 pm

    bas gledam epizodu ww2 u koloru sovjetski parni valjak, jbt oni su u sibiru pravili 2000 tenkova mesecno, a na tri miliona nemaca udarili sa sest miliona vojnika
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Filipenko Mon Nov 05, 2018 11:51 pm

    Ne treba zaboraviti Madjare, Rumune i ostalu nacisticku olos iz svih krajeva Evrope koja je cinila armiju tadasnje Evropske Unije pod Hitlerovom komandom.
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest Wed Nov 07, 2018 5:28 pm

    sjajno

    https://www.theatlantic.com/technology/archive/2018/04/vatican-secret-archives-artificial-intelligence/559205/
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Sotir Wed Nov 07, 2018 6:13 pm

    To, Vatikanska arhiva!
    Kad pohrle kvaziistoričari da kreativno tumače slova biće tumbanje po celom svetu!

    PS bilo bi lepo da to urade i za Stambolske spise, to bi nam bilo zanimljivije
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest Thu Nov 08, 2018 5:59 pm

    Upravo na trećem programu RTS-a gledam emisju "Bio sam vojnik u Vijetnamu". Emitovana je već u Trezoru ali ja je prvi put sad gledam. Tihomir (prezime sam prečuo), momak sa Karaburme, sa dvanaest godina otišao kod oca u USA, iz Čikaga moji istorijski fragmenti - Page 14 S_c istorijski fragmenti - Page 14 4101625831

    Sa osamnaest se zejedno sa bratom prijavio u vojsku i nakon obuke su u junu '67. prebačen u Vijetnam. Šest mjeseci kasnije dobio je vijest da mu je mati teško bolesna i to mu je bio povod i opravdanje da se direktno iz Sajgona vrati u Jugoslaviju. Tad je odlučio da dezertira i ostane u Jugoslaviji. Svetolik Mitić najavljuje iintervju sa njim i onda ga predaje nekom novinaru iz Novosti. Ostatak emisije ne liči na tv intervju nego na vrhunsko isleđivanje, Tihomir na sva pitanja detaljno odgovara, objašnjava šemu baze u kojoj je boravio i šta se u kom dijelu baze nalazi. Priča o mučenju vijetnamskih civila o kom su mi pričali njegovi saborci, o korištenju droga, o vijetnamskim prostiutkama koje rade u bazi, o muizici o omiljenoj pjesmi...

    O tome kakvi su borci Vijetkong i sjevernovijetnamska armija i kako napadaju i kako je u slučaju njega i brata mu učinjen izuzetak pa su, iako pravila američke armije ne dozvoljavaju da dva brata budu na istom frontu, obojica upućeni u Vijetnam. Snimano je krajem '67. RTS 3. obično ove emisjie po tri-četiri puta reprizira pa preporuka onom ko naleti na nju, mnogo zanimljivo.


    Last edited by fikret selimbašić on Thu Nov 08, 2018 6:08 pm; edited 1 time in total
    disident

    Posts : 15086
    Join date : 2016-03-28

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by disident Thu Nov 08, 2018 6:08 pm

    Jel su dostupne te epizode trezora online?


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest Thu Nov 08, 2018 6:12 pm

    Ima Trezor kanal na YT samo što tu nisu sve epizode, ove koju sam upravo odgledao nema. Postave po nekoliko epizoda mjesečno, valjda će i ovu.
    ficfiric

    Posts : 34317
    Join date : 2012-02-10

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by ficfiric Thu Nov 08, 2018 7:03 pm

    Na https://rtsplaneta.rs ima samo najava za petak u 01:19 i 09:19 na RTS3


    _____


    Uprava napolje!

    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest Thu Nov 08, 2018 7:20 pm

    ficfiric wrote:Na https://rtsplaneta.rs ima samo najava za petak u 01:19 i 09:19 na RTS3


    To su termini repriza, prva noćas a onda i ta jutarnja.
    ficfiric

    Posts : 34317
    Join date : 2012-02-10

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by ficfiric Thu Nov 08, 2018 7:23 pm

    Kad sam sa MTS prelazio na SBB, jedino mi je bilo zao sto necu imati Trezorov kanal


    _____


    Uprava napolje!

    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nino Quincampoix Thu Nov 08, 2018 8:15 pm

    nema sve na jutjub kanalu, secam se da sam trazio emisiju o rumunskoj revoluciji i nije bilo
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Sotir Fri Nov 09, 2018 10:44 am

    Удес транспортног 747 на полетању из Баграма, Авганистан.
    Као кад баците онај папирни авион са великим крилима, он се пропне и падне.
    avatar

    Posts : 18450
    Join date : 2014-12-12

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by beatakeshi Wed Nov 14, 2018 9:24 pm

    Ne znam gde bih pa ovde...
    Disidente, da li si čitao Memorandum SANU (u celini)? Da li su tvoje kolege sa fakulteta čitale?
    disident

    Posts : 15086
    Join date : 2016-03-28

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by disident Wed Nov 14, 2018 9:50 pm

    Ne i spreman sam da se kladim u sto evra da po generaciji od 100 studenata sociologije ima manje od 3(vrv nijedan) koji je isti citao. Katastrofalno je stanje sa poznavanjem istorije sto onda dovodi do katastrofalnih blamova jer se ne poznaje i ignorise istorijski kontekst ili razvoj ili uporedna analiza 
    Zasto pitas?


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest Wed Nov 14, 2018 10:03 pm

    meni je vazda bilo carski, skupi se grupa ljudi od kojih se pola ne seća šta je juče ručala, a druga polovina da li je uopšte ručala i oni smisle nešto, napišu sastav čijeg se početka ne sećaju dok dođu do kraja i to posle bude merodavno, bitno, na stranu kriterijumi za odabir, mada je ok penzionerski dodatak, to priznajem
    avatar

    Posts : 18450
    Join date : 2014-12-12

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by beatakeshi Wed Nov 14, 2018 10:24 pm

    disident wrote:Ne i spreman sam da se kladim u sto evra da po generaciji od 100 studenata sociologije ima manje od 3(vrv nijedan) koji je isti citao. Katastrofalno je stanje sa poznavanjem istorije sto onda dovodi do katastrofalnih blamova jer se ne poznaje i ignorise istorijski kontekst ili razvoj ili uporedna analiza 
    Zasto pitas?
    Ako ga vi niste čitali onda ga nije niko čitao (možda neko sa istorije i filozofije). "Razvikan" je tekst, očekivao bih kakvo-takvo interesovanje.
    A na tvoje pitanje je najbolji odgovor tvoja druga rečenica.
    Potraži, ti si radoznalac, mislim da će ti biti zanimljiv.

    istorijski fragmenti - Page 14 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon May 20, 2024 11:20 am