Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Lična bezbednost

    disident

    Posts : 15072
    Join date : 2016-03-28

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by disident Mon Jan 29, 2018 3:51 pm

    ontheotherhand wrote:
    disident wrote:Dobro sad, jedna od stvari koja bi mogla da posluzi da ne dodje do takvih rasprava je sam zakon, npr u republici srbiji koji definise nuznu odbranu, a koji ne ostavlja mesta zastiti imovine pucanjem ili nekakvom kaznjavanju lopova. A i ako izuzmemo najpoznatiji i najkontraverzniji slucaj upadanja u stan dok je porodica u njemu, meni je ta opsednutost upadanjem u dom u kome su ljudi cudna, iz razloga sto razbojnici upadaju u kuce ciji su stanari 1. stariji ljudi 2.ne obavezno,ali pozeljeno samci, ili eventualno parovi 3.bogati  4. zive u kuci obavezno.  Takvi upadi i razbojnistva se desavaju u slucajevima kada razbojnici hoce mucenjem da iznude novac od zrtve,najcesce deviznih penzionera, i nemoguce ga je obaviti u stanu a da se ne alarmira cela zgrada

    Prvi bold: i to nije problem?! Ok je da se lopov kao da se ništa nije desilo?
     
    Dedi i babi su upali u kuću dok su bili u gradu kad je moj otac bio klinac, završio u komi. Seoska sredina, nisu bili bogati.

    Prema rečima prijatelja koji je pričao sa policijom nakon što je na njega pokušan napad u jednoj prigradskoj BG opštini, bilo je oko 40 upada u protekloj godini. Policija u fazonu branite se sami, mi ništa ne možemo. U vezi sa prvi boldom, oni kažu da se baš to dešava, sudija je uhapšene pustio i oni idu ponovo u pljačku. Da li je sudija ili neko iznad njega korumpiran i povezan s tom grupom, voleo bih da znam šta je u pitanju.
    Mislio sam pod boldovanim da zrtva/vlasnik nema prava da kaznjava lopova.

    Ja se druzim sa lokalnim policajcima i ovima iz kraja koji rade u centru, i 40 upada na npr 40 000 stambeih jedinica se uklapa u ocekivani procenat provala sa pogresnom procenom lopova da nema nikoga u kuci, narkomana koji pokusavaju da ukradu bilo sta i rizikuju itd. I to na godinu dana. I ne treba da se branite sami, kao da je zombi apokalipsa. Ako zelis, sa malim razlikama da li zivis u kuci ii stanu, za relativno malu sumu mozes da podignes bezbednost svog doma na visoki nivo, uz naravno kupovinu legalnog oruzija bonus


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Anonymous
    Guest

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Guest Mon Jan 29, 2018 3:53 pm

    Nama su dva puta obijali stan, dok sam zivela sa mamom i tatom, pre 15-20 godina. Nije nikog bilo u stanu ni prvi ni drugi put i oba puta su odneli nesto u visini recimo dve prosecne plate - jer nije ni bilo sta da se odnese u vecoj vrednosti. Uglavnom, ja sam dva puta usla u kompletno ispreturan stan i mogu samo da kazem da onaj ko se usudjuje da to poredi sa fizickim zlostavljanjem, ne da nikada nije bio zlostavljan, nego se nije cak ni potrudio da razume fizicko zlostavljanje.
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Erős Pista Mon Jan 29, 2018 3:55 pm

    Ma dobro, svakako je narušavanje intimnog prostora, ali ne bih poredio sa narušavanjem fizičkog integriteta.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Guest Mon Jan 29, 2018 3:59 pm

    Pa to sam i rekla.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11575
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Ferenc Puskás Mon Jan 29, 2018 4:00 pm

    Blind Lime Pie wrote:
    disident wrote:
    Efekta 

    Sad 

    Neće tema dugo živeti jbg. Na komšijskom forumu bi živela mesecima, dok se izređaju svi ratnici u papučama sa svojim tvrdim pričama o nepovredivosti kućnog ognjišta i sankcijama za razbojnike.
    Haha ja se sjećam samo one tvoje priče o građanskom hapšenju provalnika, te ograničavanju njegove lične slobode u podrumu. Ili sam nešto pobrkao? 

    Ja sam odrastao uz narodne pjesme pune boli. Moje formativno iskustvo je da je bitnija sposobnost primanja batina od davanja. Onda je sve lakše. 
    Nisam se tukao 20 godina, i ne pristoji se sad đentlmenu u najboljim godinama, ali prošlog mjeseca sam imao incident. Morao sam istjerivati nekakve besprizorne klince iz apartmana. Prvo otišao ispustiti zrak iz radijatora uz pomoć šrafcigera i čaše. Kad sam završio ulazim u sobu s onom čašom u lijevoj i šrafcigerom u desnoj ruci. Tamo dvoje besprizornih se motaju u plahtama. Šta ste vi, zagrmih odozgor, je li, jer oni bijahu u horizontali. Kad skočiše kupiti stvari i izlaziti navrat nanos. Znači psihologija i pravo, a ne fizika.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50154
    Join date : 2017-11-16

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Jan 29, 2018 4:00 pm

    Ma ne, to je drugi slucaj kad nikog nema kod kuce.
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Erős Pista Mon Jan 29, 2018 4:05 pm

    sejlor wrote:Pa to sam i rekla.


    Da, da, nastavljam se samo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Erős Pista Mon Jan 29, 2018 4:06 pm

    otto katz wrote:
    Blind Lime Pie wrote:

    Neće tema dugo živeti jbg. Na komšijskom forumu bi živela mesecima, dok se izređaju svi ratnici u papučama sa svojim tvrdim pričama o nepovredivosti kućnog ognjišta i sankcijama za razbojnike.
    Haha ja se sjećam samo one tvoje priče o građanskom hapšenju provalnika, te ograničavanju njegove lične slobode u podrumu. Ili sam nešto pobrkao? 

    Ja sam odrastao uz narodne pjesme pune boli. Moje formativno iskustvo je da je bitnija sposobnost primanja batina od davanja. Onda je sve lakše. 
    Nisam se tukao 20 godina, i ne pristoji se sad đentlmenu u najboljim godinama, ali prošlog mjeseca sam imao incident. Morao sam istjerivati nekakve besprizorne klince iz apartmana. Prvo otišao ispustiti zrak iz radijatora uz pomoć šrafcigera i čaše. Kad sam završio ulazim u sobu s onom čašom u lijevoj i šrafcigerom u desnoj ruci. Tamo dvoje besprizornih se motaju u plahtama. Šta ste vi, zagrmih odozgor, je li, jer oni bijahu u horizontali. Kad skočiše kupiti stvari i izlaziti navrat nanos. Znači psihologija i pravo, a ne fizika.

    Lična bezbednost - Page 4 3579118792 Lična bezbednost - Page 4 3579118792 Lična bezbednost - Page 4 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by ontheotherhand Mon Jan 29, 2018 4:10 pm

    Što sad to uvodiš u priču Wili?
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Erős Pista Mon Jan 29, 2018 4:11 pm

    Pa malo ti je hobsovska reakcija, za uslove prirodnog stanja to jest.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Guest Mon Jan 29, 2018 4:24 pm

    sejlor wrote:Nama su dva puta obijali stan, dok sam zivela sa mamom i tatom, pre 15-20 godina. Nije nikog bilo u stanu ni prvi ni drugi put i oba puta su odneli nesto u visini recimo dve prosecne plate - jer nije ni bilo sta da se odnese u vecoj vrednosti. Uglavnom, ja sam dva puta usla u kompletno ispreturan stan i mogu samo da kazem da onaj ko se usudjuje da to poredi sa fizickim zlostavljanjem, ne da nikada nije bio zlostavljan, nego se nije cak ni potrudio da razume fizicko zlostavljanje.

    jos kad  bi ti odredjivala ljudima kako ce da se osecaju posle psihickog ili fizickog maltretmana. srecom nije tako niti ce biti.
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by ontheotherhand Mon Jan 29, 2018 4:26 pm

    Na šta misliš tačno? Spomenute sprejeve i šokere, neki alarm ili?

    et disident
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Erős Pista Mon Jan 29, 2018 4:26 pm

    ontheotherhand wrote:
    Mr. Moonlight wrote:Koliko možeš da izgubiš ako se braniš, a koliko ako se ne braniš.

    Ako se odbraniš, sačuvao si nešto što vredi platu ili dve,

    Zavisi kolika je ta plata. 


    KinderLad wrote:


    Pa poenta je da po meni ne bi u tom slucaju uopste trebalo da ti treba advokat. 

    Nije na nivou ideologije, a tek ne na nivou nekakvog kurcenja, nego prosto ljudski covecanski ne shvatam da ako neko ubije nekog ko mu u pola noci upadne u kucu/stan ima bilo sta da odgovara. Ja to ne shvatam na, ono, bazicnom egzistencijalnom nivou. To mi je van pameti.

    Pa to, eventualna krivica onoga koji je napadnut je pravni konstrukt.


    A nasuprot pravnom konstruktu stoji šta? Prirodno pravo da ubiješ onoga ko ti upadne u kuću?

    Hate to burst your bubble, ali i tvoja kuća je pravni konstrukt.


    Last edited by William Murderface on Mon Jan 29, 2018 4:27 pm; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ferenc Puskás

    Posts : 11575
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Ferenc Puskás Mon Jan 29, 2018 4:27 pm

    Williame, nedopušten ulazak u stan je ugrožavanje ličnog integriteta. Ne šali se da mi upadneš bez kucanja. Ni u šali. Šrafciger je pri ruci.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Erős Pista Mon Jan 29, 2018 4:29 pm

    Don't bring a screwdriver to a gun fight Lična bezbednost - Page 4 2304934895


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ferenc Puskás

    Posts : 11575
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Ferenc Puskás Mon Jan 29, 2018 4:35 pm

    William Murderface wrote:Don't bring a screwdriver to a gun fight Lična bezbednost - Page 4 2304934895
    Ma zezam se bre. Ako upadneš na vrata, kupim nejač i bježimo kroz prozor. Šta ja znam u kakvom raspoloženju upadaš. Sa stola u dnevnom boravku ne diraj ništa.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Erős Pista Mon Jan 29, 2018 4:37 pm

    Lična bezbednost - Page 4 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Guest Mon Jan 29, 2018 4:44 pm

    pa i upadanje u kuce bez najave, a da ne pricam bez kucanja i zvonjenja je maksimalno seljacko ponasanje
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by ontheotherhand Mon Jan 29, 2018 4:58 pm

    William Murderface wrote:Pa malo ti je hobsovska reakcija, za uslove prirodnog stanja to jest.

    Kako mi je hobsovska reakcija što očekujem da mogu da se adekvatno branim i ne odgovaram krivično za to ako neko zamane sekirom i nožem na mene, a ako se napadači nađu da ne budu pušteni jer je sudstvo tako bajno? I što ne bi bila ok hobsovska reakcija na paritetnu hobsovsku akciju?
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by ontheotherhand Mon Jan 29, 2018 5:04 pm

    William Murderface wrote:



    A nasuprot pravnom konstruktu stoji šta? Prirodno pravo da ubiješ onoga ko ti upadne u kuću?

    Hate to burst your bubble, ali i tvoja kuća je pravni konstrukt.

    Prirodna reakcija da ubiješ onog ko tebi ugrozi život. Malo si ushićeno preuranio da mi splainuješ o upadanju u kuću sa reakcijom ubijanja onoga ko to uradi bez ostatka konteksta napada.
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Erős Pista Mon Jan 29, 2018 5:10 pm

    Nijedan sud te neće osuditi za samoodbranu od onog ko ti je ugrozio život.

    Ali nisi pisao samo to, nego i zagovarao pravo na lično deljenje retributivne pravde:

    disident wrote:Dobro sad, jedna od stvari koja bi mogla da posluzi da ne dodje do takvih rasprava je sam zakon, npr u republici srbiji koji definise nuznu odbranu, a koji ne ostavlja mesta zastiti imovine pucanjem ili nekakvom kaznjavanju lopova.

    ontheotherhand wrote:Prvi bold: i to nije problem?! Ok je da se lopov kao da se ništa nije desilo?

    Ali nisam hteo da se svađam, samo sam hteo da te podsetim na relevantnost Hobsove teorije, odnosno na to zašto Hobs počinje baš odatle odakle počinje. To su pitanja koja nam se nameću već i u svakodnevnom kontekstu (ako država/suveren ne može da mi garantuje sigurnost, da li imam prava da uzmem pravdu u svoje ruke, itsl.)


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by kondo Mon Jan 29, 2018 6:19 pm

    i kako znate kada vam neko upadne u kucu sta je, da li je lopov ili ubica? ili imate pri ruci krivu rasipanja standardne devijacije beta 2 iz koje jasno odredite da li pucate ili se sklupcate u pozu pritajeni tigar za slucaj da dodje previse blizu?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Guest Mon Jan 29, 2018 6:35 pm

    Kondo wrote:i kako znate kada vam neko upadne u kucu sta je, da li je lopov ili ubica? ili imate pri ruci krivu rasipanja standardne devijacije beta 2 iz koje jasno odredite da li pucate ili se sklupcate u pozu pritajeni tigar za slucaj da dodje previse blizu?

    Postavljas ovo pitanje kao da govorimo o nekoj do sada nevidjenoj pravnoj praksi, a zapravo ni u SAD stvari nisu ni izbliza tako proste da ti dozvoljavaju pucanje u glavu home intruderu - castle doctrine i stand-your-ground su mnogo slozeniji od toga. A u zemljama u kojima je ukorenjeno kaznjavanje prekomerne sile postoji i duga sudska praksa, pa ce onaj kome udje u kucu onaj sa Filipove slike i sa bacacem plamena u rukama moci da puca u njega bez straha od zatvora, dok, ako mu greskom, misleci da je stan prazan, udje neki musavi dzanki od 14 godina, morace da se suzdrzi od nasilne akcije jace od samara i zavrtanja ruke iza ledja do dolaska policije i socijalne sluzbe.



    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Filipenko Mon Jan 29, 2018 7:12 pm

    Kondo wrote:i kako znate kada vam neko upadne u kucu sta je, da li je lopov ili ubica? ili imate pri ruci krivu rasipanja standardne devijacije beta 2 iz koje jasno odredite da li pucate ili se sklupcate u pozu pritajeni tigar za slucaj da dodje previse blizu?


    Ne razumem sta se foliras - niko vlasnika ne obavezuje zakonski da upuca napadaca. Jednostavno se vlasnik treba osloboditi odgovornosti za nanosenje povreda nekome ko mu upada u stan ukoliko odluci da pruzi otpor i gotovo. Pustite me tih fora da u 21. veku tinejdzer greskom nekome uleti na gajbu iza ponoci.

    U Americi je to sumanuto regulisano jer se tamo stiti property, pa onda postoji milion strahotnih situacija u smislu da se nanose povrede ljudima zbog sitnicavih prestupa. Osim toga, kada smo kod upadanja u stan, vi automatski smatrate da su svi gradjani toliko siromasni da imaju 1-2 plate u steku i istovremeno toliko veruju bankama da sve odmah stavljaju na racun ili kako? Naravno da je vrlo realan scenario da neko upadne i otme coveku npr. novac za lecenje ili pare koje je ostavljao sa strane za penziju, i sada ta osoba treba da, zabrinuta za buducnost mladog kriminalca, prepusti krvavo zaradjeni novac njemu kako bi on siroma imao za kurave i drozu. To slusamo svaki drugi dan u vestima - neki divljaci upadnu na gajbu penzionerima, seku usi, siluju babu oklagijom, jer im nije dovoljno sto su im dali 12k evra jer su od nekoga culi da stekaju mnogo vise. Dakle, sasvim realan scenario.


    Disklejmer: zvanicno nemam oruzje niti zvanicno znam da ga koristim
    disident

    Posts : 15072
    Join date : 2016-03-28

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by disident Mon Jan 29, 2018 7:24 pm

    ontheotherhand wrote:Na šta misliš tačno? Spomenute sprejeve i šokere, neki alarm ili?

    et disident
    Ako zivis u stanu koji je visi od prizemlja, pola posla si obavio, jer ostavljaju jedan ulaz u objekat. Dodatak bi bila ojacana vrata, nista posebno, ona kakva vec ima skoro svako, uz investiciju u alarm na ista i kamere u ulazu. Jak alarm onog trenutka kada obije i otvori vrata ce naterati u beg svakog provalnika, ali ako bas zelis da zastitis sebe u tih dva minuta soka ili pruzis sebi osecas sigurnosti, postoji siroka lepeza stvari, od palica, sokera, pa do revolvera, sve u smesnom cenovnom rangu od oko 300 evra. Mozda najbolje resenje bi bio novi gadzet koji sam video, a za koji nisam siguran da li se prodaje kod nas i kakav mu je pravni status, a predstavlja gasni pistolj koji ispaljuje kuglice nadrazljivca, kao nesmrtonosno a opet ozbiljno sredstvo

    Lična bezbednost - Page 4 Home_feature_image


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete

    Lična bezbednost - Page 4 Empty Re: Lična bezbednost

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Sun May 12, 2024 11:28 am