Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Levica u Srbiji i svetu

    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by ontheotherhand Wed Nov 27, 2019 9:35 am

    –  nema, prvo zbog sloma socijalizma 1991. i potonje petooktobarske kontrarevolucije, koja je stavila tačku na pet decenija realno-postojećeg (državnog) socijalizma na ovim prostorima; iz te činjenice sledi jedna paradoksalna situacija: ma koliko narodne mase bile ogorčene na posledice restauracije kapitalizma, one su u isto vreme podozrive i prema socijalističkim idejama i to je istočnoevropski paradoks u kojem živimo.1

    Realno-postojeći socijalizam dobro ime za ideološku obmanu.

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 P8WKtMj

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Zy5dtAP


    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 01dI0mb

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 8GfpmP9


    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Ow2ut4L




    https://imgur.com/a/R7spBWx
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Mr.Pink Wed Nov 27, 2019 9:40 am

    pa kek, promakao mi taj deo u tekstu gde kazu da se kontrarevolucija desila 5. oktobra


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Esterházy Márton Wed Nov 27, 2019 10:11 am

    nema, prvo zbog sloma socijalizma 1991. i potonje petooktobarske kontrarevolucije, koja je stavila tačku na pet decenija realno-postojećeg (državnog) socijalizma na ovim prostorima; iz te činjenice sledi jedna paradoksalna situacija: ma koliko narodne mase bile ogorčene na posledice restauracije kapitalizma, one su u isto vreme podozrive i prema socijalističkim idejama i to je istočnoevropski paradoks u kojem živimo.1

    Ovde Bakic nemusto brani koncept "zamrznute tranzicije" Slobice M. U stilu, jeste pukao socijalizam, ali je Sloba koliko-toliko branio njegove ostatke konvertujuci drustvenu u drzavnu svojinu i stavljajuci sapu drzave nad celokupnom imovinom. Jovoa nimalo ne zanimaju izgleda u ovom karikaturalnom neosoc guslanju sitnice  poput ratova, sankcija, izgubljenih trzista, pretvaranja fabrika u beskorisne kulise i ljusture, fiktivna zaposlenja, generalne promene svetske ekonomske konjukture.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50197
    Join date : 2017-11-16

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Nov 27, 2019 10:18 am

    A cekaj, to je Bakic napisao?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50197
    Join date : 2017-11-16

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Nov 27, 2019 10:21 am

    Ama ne, to su ovi
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Esterházy Márton Wed Nov 27, 2019 10:26 am

    I ja brljavim jbg, ucitavam Bakicu sve citate bez detaljnijeg citanja... Levica u Srbiji i svetu - Page 20 1399639816

    Meni je generalno neverovatno kod ovih magova analitike sto ne prate kljucne ekonomske karike poput obima trzista, naucno-tehnoloske snage nacionalne ekonomije i globalnih promena. Drugim recima, naopako citaju Marksa u 21 veku.

    A ovo me posebno brine


    Činjenica jeste da Srbija nema autonomnu proizvodnju nove socijalističke teorije. Zagreb je ima i Ljubljana je ima, a Beograd je uvozi. To nikako ne može da bude dobro, ma koliko ovdašnji aktivisti verovali da im zapadni drugovi štede trud. Beograd je prvo mislio da je kraj teorije, a onda je video da ipak nije, ali da ipak, možda, ima izvesne prečice. Uvozom teorija iz drugih zemalja se ne štedi neki ‘nepotreban trud’, nego se aktivisti uskraćuje njegovo sopstveno saznavanje i ulaganje rada, koji je neminovan.

    Neotitoisticki recidiv zala (podvucen nacionalnim) za nikad prezaljenom samoupravnom "mladoscu". Pa, od plasiranog koncepta socsamoupravljanja, a sto je bio ideolosko-ekonomski eskapizam u vreme najurivanja iz Informbiroa, pa sve do pocetka osamdesetih, ta "autonomna proizvodnja" je i imala nekog smisla. Govoriti o tome u danasnjoj Srbiji, zemlji-pariji Evrope  je stvarno presmesno.


    Last edited by Bungee jump on Wed Nov 27, 2019 10:39 am; edited 3 times in total
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50197
    Join date : 2017-11-16

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Nov 27, 2019 10:38 am

    Ali ovo si ubo

     nimalo ne zanimaju izgleda u ovom karikaturalnom neosoc guslanju sitnice  poput ratova, sankcija, izgubljenih trzista, pretvaranja fabrika u beskorisne kulise i ljusture, fiktivna zaposlenja, generalne promene svetske ekonomske konjukture.

    A sve im se svodi na - jbg, moralo je tako u uslovima borbe protiv svetskog imperijalizma dok "Zapad" izlazi na granice Rusije. 

    I moj odgovor je uvek isti, odnosno kao i tada 

    - od kad je to misija tzv srpskog naroda da se bori protiv "svetskog imperijalizma"? Koliko se ja secam, "nama" je bitno samo to da okolo nema velikih imperija tipa A-U, Turske, Nemacke, pa i Rusije ako previse pritiska. 

    - Koga boli ona stvar gde "Zapad" ili bilo sta drugo sto nije drzava izlazi?
    Anonymous
    Guest

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Guest Wed Nov 27, 2019 10:39 am

    Glavna greška ideje o "petooktobarskoj kontrarevoluciji" leži u ignorisanju činjenice da je naš ekvivalent vaučerske privatizacije bio - građanski rat. Svaki socijalizam ovde je umro između Gazimestana i jula 1991.
    Ako je u pitanju greška, onda autor ne zna da misli i ne treba više da piše.

    Ali, slutim da uopšte nije posredi greška, već kaćiperno namigivanje suverenistima da je levica spremna da zažmuri na Miloševića i Karadžića, pošto, jelte, sada imamo zajedničkog neprijatelja.

    Moram da smorim Bruna i Murderfejsa da me instruira o tome ko se od današnje levice u Srbiji nije obrukao paktiranjem sa transfobijom i suverenizmom.

    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Mr.Pink Wed Nov 27, 2019 10:40 am

    dobro, ajde da pricamo o tomu svemu. otvorio sam link i idem rendom po tekstu



    kaze: "U Srbiji se ovaj uslov sudara s činjenicom da su niži slojevi u Srbiji duboko autoritarni i patrijarhalni, te svetlosnim godinama vrednosno udaljeni od bilo kakve progresivne i prosvećene levice."


    a u hrvatskoj nije tako? cini mi se da je u hrvatskoj to jos izrazenije, ali uzroke za to ne treba traziti u "neprosvecenim" masama, vec dominantnoj ideologiji desnicarskoj kojoj eto sasvim slucajno kod tih nizih slojeva patrijarhalno-seksisticki modeli prosto zavrsavaju posao


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Mr.Pink Wed Nov 27, 2019 10:44 am

    5. oktobrom se zapravo kontrarevolucija zaokruzuje,  stavlja se tacka, da ne kazem pecat


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Mr.Pink Wed Nov 27, 2019 10:50 am

    sto se tice antiimperijalizma. to je misija svakog malog naroda


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Esterházy Márton Wed Nov 27, 2019 10:50 am

    KinderLad wrote:Ali ovo si ubo

     nimalo ne zanimaju izgleda u ovom karikaturalnom neosoc guslanju sitnice  poput ratova, sankcija, izgubljenih trzista, pretvaranja fabrika u beskorisne kulise i ljusture, fiktivna zaposlenja, generalne promene svetske ekonomske konjukture.

    A sve im se svodi na - jbg, moralo je tako u uslovima borbe protiv svetskog imperijalizma dok "Zapad" izlazi na granice Rusije. 

    I moj odgovor je uvek isti, odnosno kao i tada 

    - od kad je to misija tzv srpskog naroda da se bori protiv "svetskog imperijalizma"? Koliko se ja secam, "nama" je bitno samo to da okolo nema velikih imperija tipa A-U, Turske, Nemacke, pa i Rusije ako previse pritiska. 

    - Koga boli ona stvar gde "Zapad" ili bilo sta drugo sto nije drzava izlazi?

    Valjda neko novo citanje u kontekstu Putinove konstatacije kako je "raspad SSSR bio geopoliticka katastrofa".

    Facinira i taj trip o nekakvoj nasoj posebnosti u doba socijalizma, a koja bez uticaja Zapada u privredi, nauci, umetnosti, planiranju razvoja, arhitekturi...jednostavno ne bi postojala. Ova parcijalna citanja "naseg" socijalizma kroz borbu protiv mrskog kolonijalizma  i   kontekstualna  dezorijentisanost je bas tragikomicna.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Mr.Pink Wed Nov 27, 2019 10:53 am

    ovaj haos koji zivimo u beogradu nije posledica nekog tamo vesica ili vucica, vec cinjenice da se ovde mogu obrnuti mnogo brzo i mnogo lako velike pare


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50197
    Join date : 2017-11-16

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Nov 27, 2019 10:53 am

    Papa Lazarou wrote:Glavna greška ideje o "petooktobarskoj kontrarevoluciji" leži u ignorisanju činjenice da je naš ekvivalent vaučerske privatizacije bio - građanski rat. Svaki socijalizam ovde je umro između Gazimestana i jula 1991.
    Ako je u pitanju greška, onda autor ne zna da misli i ne treba više da piše.

    Ali, slutim da uopšte nije posredi greška, već kaćiperno namigivanje suverenistima da je levica spremna da zažmuri na Miloševića i Karadžića, pošto, jelte, sada imamo zajedničkog neprijatelja.

    Moram da smorim Bruna i Murderfejsa da me instruira o tome ko se od današnje levice u Srbiji nije obrukao paktiranjem sa transfobijom i suverenizmom.


    Samo sto to nije cak ni suverenizam. Suverenizam ima poblem ne samo sa investicijama iz Nemacke i televizijama iz Amerike, nego i sa prodajom rudnika Kinezima i energetskog sektora Rusima. Drugim recima - ko ne priča o NIS-u, neka ćuti i o N1.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Mr.Pink Wed Nov 27, 2019 10:54 am

    to zamajavanje nekakvim granicama, rusijama, natoima, starim saveznistvima, istorijama, to su koskice koje se bacaju plebsu na dalju obradu


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50197
    Join date : 2017-11-16

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Nov 27, 2019 10:58 am

    Mr.Pink wrote:sto se tice antiimperijalizma. to je misija svakog malog naroda

    Samo kad je direktno ugrožen. I samo tako da ne ugrožava ostale male narode oko sebe. Inače je ili samoubistvo ili teško licemerje, a u slučaju Slobizma - oba.
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Esterházy Márton Wed Nov 27, 2019 11:01 am

    Mr.Pink wrote:sto se tice antiimperijalizma. to je misija svakog malog naroda

    Misija svakog malog naroda, a posebno onog koji je doziveo par katastrofa, pa  je doveden skoro da granica demografskog opstanka u bliskoj perspektivi (poput nas, recimo), jeste da se nekako revitalizuje i sarađuje sa drugom sitnom boranijom. Lekcija o svežnju prutica, 2. razred osnovne.
    boomer crook

    Posts : 36952
    Join date : 2014-10-27

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by boomer crook Wed Nov 27, 2019 11:02 am

    KinderLad wrote:
    Papa Lazarou wrote:Glavna greška ideje o "petooktobarskoj kontrarevoluciji" leži u ignorisanju činjenice da je naš ekvivalent vaučerske privatizacije bio - građanski rat. Svaki socijalizam ovde je umro između Gazimestana i jula 1991.
    Ako je u pitanju greška, onda autor ne zna da misli i ne treba više da piše.

    Ali, slutim da uopšte nije posredi greška, već kaćiperno namigivanje suverenistima da je levica spremna da zažmuri na Miloševića i Karadžića, pošto, jelte, sada imamo zajedničkog neprijatelja.

    Moram da smorim Bruna i Murderfejsa da me instruira o tome ko se od današnje levice u Srbiji nije obrukao paktiranjem sa transfobijom i suverenizmom.


    Samo sto to nije cak ni suverenizam. Suverenizam ima poblem ne samo sa investicijama iz Nemacke i televizijama iz Amerike, nego i sa prodajom rudnika Kinezima i energetskog sektora Rusima. Drugim recima - ko ne priča o NIS-u, neka ćuti i o N1.

    ma naravno. iza suverenizma se krije nervni slom svesvrstanosti. odnosno navodno real-politicko sledjenje svog interesa a zapravo potpuna bezidejna politika bez principa.

    sto se obrukane levice tice jbg. mislim ne treba traziti od ljudi da budu savrseni.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Mr.Pink Wed Nov 27, 2019 11:02 am

    pa tu dolazimo do vucicizma

    ovde se kao "direktna ugrozenost" percepira nato na kosovu ili u regionu

    a ja dok hodam ili prelazim ulicu se fazon brinem da li ce se ispred mene otvoriti asfalt i progutati me


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50197
    Join date : 2017-11-16

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Nov 27, 2019 11:04 am

    Bungee jump wrote:
    KinderLad wrote:Ali ovo si ubo



    A sve im se svodi na - jbg, moralo je tako u uslovima borbe protiv svetskog imperijalizma dok "Zapad" izlazi na granice Rusije. 

    I moj odgovor je uvek isti, odnosno kao i tada 

    - od kad je to misija tzv srpskog naroda da se bori protiv "svetskog imperijalizma"? Koliko se ja secam, "nama" je bitno samo to da okolo nema velikih imperija tipa A-U, Turske, Nemacke, pa i Rusije ako previse pritiska. 

    - Koga boli ona stvar gde "Zapad" ili bilo sta drugo sto nije drzava izlazi?

    Valjda neko novo citanje u kontekstu Putinove konstatacije kako je "raspad SSSR bio geopoliticka katastrofa".

    Facinira i taj trip o nekakvoj nasoj posebnosti u doba socijalizma, a koja bez uticaja Zapada u privredi, nauci, umetnosti, planiranju razvoja, arhitekturi...jednostavno ne bi postojala. Ova parcijalna citanja "naseg" socijalizma kroz borbu protiv mrskog kolonijalizma  i   kontekstualna  dezorijentisanost je bas tragikomicna.

    Komicno jeste, ali tragicni elemenAt preteže jer ovo o čemu pišeš se posredstvom stranih agentura Levica u Srbiji i svetu - Page 20 1861198401 spojilo sa ideološkim naslednicima Bogomoljaca i sad taj sklepatorijum sedi i jede sivu moždanu masu populacije
    Anonymous
    Guest

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Guest Wed Nov 27, 2019 11:05 am

    sklepatorijum
    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 3137070404
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50197
    Join date : 2017-11-16

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Nov 27, 2019 11:06 am

    Mr.Pink wrote:pa tu dolazimo do vucicizma

    ovde se kao "direktna ugrozenost" percepira nato na kosovu ili u regionu

    a ja dok hodam ili prelazim ulicu se fazon brinem da li ce se ispred mene otvoriti asfalt i progutati me

    ja shvatam da je to ideološki, pa i u političkoj teoriji povezivo, ali u real-time politici to su dve odvojene stvari
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Esterházy Márton Wed Nov 27, 2019 11:08 am

    bruno sulak wrote:
    KinderLad wrote:

    Samo sto to nije cak ni suverenizam. Suverenizam ima poblem ne samo sa investicijama iz Nemacke i televizijama iz Amerike, nego i sa prodajom rudnika Kinezima i energetskog sektora Rusima. Drugim recima - ko ne priča o NIS-u, neka ćuti i o N1.

    ma naravno. iza suverenizma se krije nervni slom svesvrstanosti. odnosno navodno real-politicko sledjenje svog interesa a zapravo potpuna bezidejna politika bez principa.

    sto se obrukane levice tice jbg. mislim ne treba traziti od ljudi da budu savrseni.

    Zanimljivo da se ta vrsta svesvrstanosti ovde podstice ili makar trpi od svih "imperijalnih investitora" (SAD, EU, Rusija, Kina). Kad krenu  da se svi oni detaljnije bave svojim interesima u okviru postojece svesvrstanosti zavrtece gazdu Vucka na toliko broj obrtaja da nece stici da pokrpi ni 10% rupa po medijima i drustvenim mrezama.


    Last edited by Bungee jump on Wed Nov 27, 2019 11:10 am; edited 2 times in total
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50197
    Join date : 2017-11-16

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Nov 27, 2019 11:08 am

    bruno sulak wrote:
    KinderLad wrote:

    Samo sto to nije cak ni suverenizam. Suverenizam ima poblem ne samo sa investicijama iz Nemacke i televizijama iz Amerike, nego i sa prodajom rudnika Kinezima i energetskog sektora Rusima. Drugim recima - ko ne priča o NIS-u, neka ćuti i o N1.

    ma naravno. iza suverenizma se krije nervni slom svesvrstanosti. odnosno navodno real-politicko sledjenje svog interesa a zapravo potpuna bezidejna politika bez principa.

    sto se obrukane levice tice jbg. mislim ne treba traziti od ljudi da budu savrseni.
    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 1233199462
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Esterházy Márton Wed Nov 27, 2019 11:13 am

    KinderLad wrote:
    Bungee jump wrote:

    Valjda neko novo citanje u kontekstu Putinove konstatacije kako je "raspad SSSR bio geopoliticka katastrofa".

    Facinira i taj trip o nekakvoj nasoj posebnosti u doba socijalizma, a koja bez uticaja Zapada u privredi, nauci, umetnosti, planiranju razvoja, arhitekturi...jednostavno ne bi postojala. Ova parcijalna citanja "naseg" socijalizma kroz borbu protiv mrskog kolonijalizma  i   kontekstualna  dezorijentisanost je bas tragikomicna.

    Komicno jeste, ali tragicni elemenAt preteže jer ovo o čemu pišeš se posredstvom stranih agentura Levica u Srbiji i svetu - Page 20 1861198401 spojilo sa ideološkim naslednicima Bogomoljaca i sad taj sklepatorijum sedi i jede sivu moždanu masu populacije

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 286371741
    Jadi mladog Dobrice - okrenuti se Nikolaju ili Staljinu...

    Levica u Srbiji i svetu - Page 20 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Tue May 14, 2024 11:54 pm