Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Levica u Srbiji i svetu

    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Kinder Lad Thu Jun 08, 2017 1:17 pm

    Utvara wrote:
    otto katz wrote:
    Meni djeluje kao inspirirano praxama poput Hamasovih gdje socijalni rad generira političku podršku, ili poput kosovskih Albanaca kad organiziraju podzemni sistem obrazovanja. Pitanje je kakav je potencijal ovakvog pristupa u okolnostima klasne, a ne plemenske borbe.

    +1

    Ili možda kao varijetet te ideje : pokret Gulenista u Turskoj?

    Ma pazi, to je sve razaranje drzave, a time i drustva as we know it. U neku ruku to je alternativni povratak u feudalizam (alternativni u odnosu na to sta korporativni kapitalizam nudi, ali feudalizam svejedno). I nije nista novo. Meni je jedna Indijka pricala kako to funkcionise tamo. U fazonu, ma kakva drzava, mi imamo "community" (verski definisano, dabome), medjusobno se pomazemo, proslave, sahrane, ovo ono, ali i biznis i kad neko zapadne u probleme ostali mu pomazu, pa tako posle i on njima. Mislim, malo je smesno, jer u delu sveta odakle smo mi nikad nismo skroz ni izasli iz tih modela drustvenog funkcionisanja, ali ja tu stvarno ne vidim srecu ni neko veliko resenje, jer to je sve vec vidjeno, ali u vremenu bez interneta, a uskoro i masovnog VR-a, pa onda štampanja kuća i oružja. Mislim, nije ništa strašno loše, ali nije to rešenje.


    _____
    alt-lib
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by паће Thu Jun 08, 2017 1:21 pm

    otto katz wrote:
    паће wrote:
    Пре ће бити то него било какав социјализам. С тим што се ту поставља питање одакле ће то да се финансира, у случајевима где нема богате тетке. Све и да ће социјални раденици да волонтирају, треба купити сунђере, креде и табле, а понешто текста треба и одштампати.
    Pa od otmica i prodaje droge, da od čeg drugog.

    Не, то је управо богата тетка на коју сам мислио (осим кад је саудијска, онда је стриц). Шта кад тога нема?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by паће Thu Jun 08, 2017 1:27 pm

    С друге стране, шта се ми уопште упињемо да докажемо да ово или оно решење није довољно примењиво? Све је већ атомизовано, има сто поткултура (можда чак и међу народњацима, нисам залазио), нека једна решења покрију неке, нека друга неке друге. Нема учитељице која ће да пита "како би то изгледало кад би сви" - нема више ничег што ће сви.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Kinder Lad Thu Jun 08, 2017 1:29 pm

    паће wrote:С друге стране, шта се ми уопште упињемо да докажемо да ово или оно решење није довољно примењиво? Све је већ атомизовано, има сто поткултура (можда чак и међу народњацима, нисам залазио), нека једна решења покрију неке, нека друга неке друге. Нема учитељице која ће да пита "како би то изгледало кад би сви" - нема више ничег што ће сви.

    Ma da, ali ima novac. Još uvek. Mada, ko zna šta će tek sa tim biti, ali odosmo predaleko


    _____
    alt-lib
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by паће Thu Jun 08, 2017 1:35 pm

    Колико оно места већ штампа свој локални новац?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Kinder Lad Thu Jun 08, 2017 1:49 pm

    Pa to ti je feudalizam


    _____
    alt-lib
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by паће Thu Jun 08, 2017 2:05 pm

    А, не, не штампа властелин, него се мештани удруже и користе тај новац за међусобно плаћање, као и за дажбине према локалној самоуправи. За промет са остатком света и даље користе званични новац. То ти је та паралелна институција. Колико чујем, скоро свима добро иде. Да је негде омануло, мислим да би се чуло још јаче.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Kinder Lad Thu Jun 08, 2017 2:07 pm

    паће wrote:А, не, не штампа властелин, него се мештани удруже и користе тај новац за међусобно плаћање, као и за дажбине према локалној самоуправи. За промет са остатком света и даље користе званични новац. То ти је та паралелна институција. Колико чујем, скоро свима добро иде. Да је негде омануло, мислим да би се чуло још јаче.

    Samo pričekaj malo. Pa nije klasno društvo nastalo za 3 godine  Levica u Srbiji i svetu - Page 9 1861198401


    _____
    alt-lib
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by паће Thu Jun 08, 2017 2:53 pm

    Kinder Lad wrote:
    Samo pričekaj malo. Pa nije klasno društvo nastalo za 3 godine  Levica u Srbiji i svetu - Page 9 1861198401

    Ниједан такав друштвени експеримент није на научној основи - јер је изолација немогућа. Нарочито не данас. Ова паралелна институција им пре свега служи да добар део своје привреде измакну изван система, да умање основицу за опорезивање, а онда и да кад затреба пара не зависе од банака и њиховог уцењивања, јер те паре не иду никуд. Куд би, кад важе само у месту.

    Уз такав паралелни систем не видим како би могао да се створи феудализам - и даље имају слободу кретања и могу да се измакну, Амери су то, то се у просеку сели сваких пет година. Тешко би могао да се наметне локални латифундиста као што је било у вестернима. Ови се опиру и корпорацијама. Но, вести са тог фронта тешко допиру, ту је нека тиха ватра, час чујеш за ове час за оне, људи ћуте и раде своје.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Kinder Lad Thu Jun 08, 2017 2:58 pm

    Nemam sad vremena, objasnicu posle


    _____
    alt-lib
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Bluberi Thu Jun 08, 2017 6:03 pm

    Agdw Hmlkh wrote:
    zvezda je zivot wrote:znam. mi u ovim malim nacionalnim drzavama nemamo nikakvu politicku suverenost, a ideja nacionalne drzave je u terminalnom stadijumu, sve propada pa nam od politike preostaje njegov utopijski izum, sms-aktivizam. (posalji sms na broj da spasis tog i tog)

    brzo smori budenov brend antifilozofije: zivimo u vremenu o kojem ne mozemo da mislimo. u vremenu koje nema svoje ime. a mi nemamo reci za ovo sto se desava. sve forme su zastarele. vi jadnici nemate pojma sta se desava u temporalnosti velikog sveta. zivimo u trecem svetskom ratu. treba nam sve novo. blablabla.

    kapiram pogodio te raspad jugoslavije ali proslo je 30 godina get over it. misim lik se ponasa ko gost pescanika iz 2006. godine. skace u mestu i afektira ko placipicka.
    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 3579118792 Levica u Srbiji i svetu - Page 9 3579118792 Levica u Srbiji i svetu - Page 9 3579118792

    wfiw, svideo bi ti se buden juce vise nego sto mslis. tipa imao je malo apologiju revolucionarnog nasilja i opljunuo je deklaraciju o zajednickom jeziku jer je samozadovljno ekspertokratska i primer kako ivory tower akademici i generalno poslenici prosvetiteljstva ne razumeju politiku.
    Agdw Hmlkh

    Posts : 1031
    Join date : 2014-10-28

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Agdw Hmlkh Thu Jun 08, 2017 6:10 pm

    nije on to krio svoje potpisnistvo ni juce, nego nacin na koji je objasnio svoj endorsement je bio takav da se maltene vise citao kao kritika nego kao endorsement.


    _____
    The thing that so pleases me about DMT is that, you know, a lot of people will not take a psychedelic like LSD and Psilocybin or something because it lasts hours and hours and inevitably when dealing with things that last that long you're gonna end up dealing with 'your stuff'. Your anxieties, your fears, your this & that..  A lot of people dont care for that sort of thing, whether that's good or bad is another issue. With DMT -it lasts four minutes- and how *lost* can you get in an examination of childhood trauma in four minutes, especially when you've got hundreds of elves tugging at your coatsleaves?
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Bluberi Thu Jun 08, 2017 6:17 pm

    Znam, ali se na ovom snimku upleo.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Bluberi Fri Jun 09, 2017 4:41 am

    Kad smo kod Budena.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Bluberi Sat Jun 10, 2017 3:14 am

    Naglas razmišljam koliko je teško i koliko mnogo treba verodostojnosti, koliko vere u sopstvene stavove jednog čoveka je potrebno da se pokrene generacija politički razočarana u svoje roditelje. To je Buden lepo objasnio da mi, tranzicioni putnici, ne vidimo svoju prošlost, to jest ne prepoznajemo ono što se sada dešava kroz svoju prošlost. Sa druge strane, nama je odsečena prošlost u vidu obnavljanja nečeg starog, kao što je to bilo sa Sandersom i Korbinom. Mi se čak ni ne nalazimo u tom procesu i vremenu, nama se dešava da nam je prošlost svedena na peti oktobar. Sve se na to svodi, a tranzicija je forma kontrarevolucije (opet Buden).  Što će reči da biramo izmedju ulaska (devedesete), ostanka i izlaska iz tranzicije. I stalno nam se pojavljuju likovi koji bi da malo porave, zakrpe par guma, zavrnu ventile. Likovi koji svoj legitimitet crpe iz ovog vremena. Likovi koji se pojavljuju kao ogledalo Vučića, bez njega oni su ništa.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Kinder Lad Sat Jun 10, 2017 10:15 am

    Ne znam da li sam dobro razumeo, ali "nasa" proslost i proslist glasaca Sandersa ili Corbyina nisu bas iste stvari (mada ima nekih zajednickih elemenata, ne sporim)


    _____
    alt-lib
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by паће Sat Jun 10, 2017 10:34 am

    Сличност је у поступку. Савремени наратив је генерацију одсекао од прошлости на мање више исти начин и овде и тамо, с тим што ми и ту имамо дужу традицију. Ово нам је бар трећи пут, колико ја памтим... Историја је већ почињала од 1804, па од 1941, па од 1990/1, па од 2000. Чему се ту све мењао предзнак при свакој мешњи, да избројиш не би мого све.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by No Country Sat Jun 10, 2017 5:51 pm

    Bluberi wrote:Naglas razmišljam koliko je teško i koliko mnogo treba verodostojnosti, koliko vere u sopstvene stavove jednog čoveka je potrebno da se pokrene generacija politički razočarana u svoje roditelje. To je Buden lepo objasnio da mi, tranzicioni putnici, ne vidimo svoju prošlost, to jest ne prepoznajemo ono što se sada dešava kroz svoju prošlost. Sa druge strane, nama je odsečena prošlost u vidu obnavljanja nečeg starog, kao što je to bilo sa Sandersom i Korbinom. Mi se čak ni ne nalazimo u tom procesu i vremenu, nama se dešava da nam je prošlost svedena na peti oktobar. Sve se na to svodi, a tranzicija je forma kontrarevolucije (opet Buden).  Što će reči da biramo izmedju ulaska (devedesete), ostanka i izlaska iz tranzicije. I stalno nam se pojavljuju likovi koji bi da malo porave, zakrpe par guma, zavrnu ventile. Likovi koji svoj legitimitet crpe iz ovog vremena. Likovi koji se pojavljuju kao ogledalo Vučića, bez njega oni su ništa.
    Од непознавања и неразумевања сопствене историје може дабоме бити само штете, и то најчешће велике: прихватиће се једна лажна, погрешна, кич прошлост, и од те шарене лаже ће се кривотворити једна квазиидеологија. Политика базирана на конструкту тог квалитета ће наравно одвести воз равно у кукуруз, и онда имамо тачно ово што гледамо: гомилу уплашених, преварених, изолованих људи, преведених с ону страну политичког процеса.

    Са друге стране, нисам баш ни убеђен да би нам разумевање прошлости битно помогло да се одредимо у данашњем свету. Просто се те матрице више не мапирају, феудализам, класна борба, медији, демократија. Све се то ишчашило, изглобило на неку страну коју тек треба да почнемо да разматрамо и разумевамо.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Bluberi Sat Jun 10, 2017 7:43 pm

    Nije poenta u sećanju na prošlost onakvu kakva je bila, jer je to fikcija, koliko je  u prepoznavanju današnjice kao nečeg što smo već živeli.
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by No Country Sat Jun 10, 2017 8:12 pm

    Ту се не слажемо. Мислим да је ово што имамо данас ипак битно другачије од разних прошлости на које мање или више подсећа.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Anonymous
    Guest

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Guest Sat Jun 10, 2017 8:18 pm

    Bluberi wrote:Naglas razmišljam koliko je teško i koliko mnogo treba verodostojnosti, koliko vere u sopstvene stavove jednog čoveka je potrebno da se pokrene generacija politički razočarana u svoje roditelje. To je Buden lepo objasnio da mi, tranzicioni putnici, ne vidimo svoju prošlost, to jest ne prepoznajemo ono što se sada dešava kroz svoju prošlost. Sa druge strane, nama je odsečena prošlost u vidu obnavljanja nečeg starog, kao što je to bilo sa Sandersom i Korbinom. Mi se čak ni ne nalazimo u tom procesu i vremenu, nama se dešava da nam je prošlost svedena na peti oktobar. Sve se na to svodi, a tranzicija je forma kontrarevolucije (opet Buden).  Što će reči da biramo izmedju ulaska (devedesete), ostanka i izlaska iz tranzicije. I stalno nam se pojavljuju likovi koji bi da malo porave, zakrpe par guma, zavrnu ventile. Likovi koji svoj legitimitet crpe iz ovog vremena. Likovi koji se pojavljuju kao ogledalo Vučića, bez njega oni su ništa.

    Ja bih rekao - kontrarevolucije.

    U ime boljeg prepoznavanja prošlosti koja svakako ne počinje 5.10. moramo primetiti da je otklon od nekada revolucionarne promene (socijalizma, kao obrasca ekonomskog uređenja) počeo da se pravi u vreme Ante Markovića (1989. je dozvoljena ograničena forma privatizacije već postojećeg društvenog vlasništva). Proces je tekao neuredno, stihijski, nejasno, sa puno otpora i od same države, a konačno jeste finalizovan kroz privatizacioni zakon posle 2000. i kroz ustavno izbacivanje društvene svojine 2006.

    To je proces od, eto, 17 godina, nije bio jednoslojan niti linearan, nije bio ni nasilan (ne bih sa tim mešao raspad Jugoslavije i ratove). Suviše je to dugo trajalo, imalo različite podržavaoce u raznim vremenima, borilo se za legitimitet ovim ili onim argumentima (ekonomska efikasnost, tako je svuda, itd), bilo brže i sporije ali dovoljno sporo da ne bi moglo da se nazove baš revolucijom (osim što je kontra revolucije, ali mislim na drugo značenje reči)
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Bluberi Sat Jun 10, 2017 8:34 pm

    Taj proces nam je podario razdvajanje za koga glasamo isključivo unutar tog procesa.
    Anonymous
    Guest

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Guest Sat Jun 10, 2017 9:05 pm

    ne razumem

    svaki se sistem poziva na legitimitet iz internog "rezervoara", ta petlja je zatvorena za spoljni uticaj (ako na to misliš)
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Bluberi Sat Jun 10, 2017 9:06 pm

    Mislim da nam je sve stalo u okvir tranzicije.
    Anonymous
    Guest

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Guest Sat Jun 10, 2017 9:14 pm

    Mislim da je Vučić doneo diskurzivnu promenu, ne crpi legitimitet iz pozivanja na neophodnost tranzicije nego na kratkoročno bolje sutra, dvogodišnji progres (od trenutka datog obećanja). Plus što često ima paradoksalnu vezu - za razliku od tranzicije koja je kompleksan pojam i nudi kompleksan/nerazumljiv rezultat, njegova obećanja su često konkretna (plate od 500 evra) ali se lako i brzo zaboravljaju.

    Levica u Srbiji i svetu - Page 9 Empty Re: Levica u Srbiji i svetu

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 2:12 am