Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Filipenko Thu Jul 18, 2019 10:42 pm

    Meni je tuzno sto cu sada reci da je Laguna bila najprofesionalnija u odbijanju najkvalitetnijeg SF ostvarenja na domacim prostorima a i sire, tj. 1 Filipenkove knjige. Bio u komunikaciji sa urednikom, detaljno je citao preko 150 strana, obrazlozio, videlo se da je ulozio trud. Sve u svemu bio je vrlo profesionalan u komunikaciji i nisam imao nikakvih primedbi na sam postupak. Ostali? Bacao sam bisere pred svinje.
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Wed Jul 24, 2019 5:34 pm

    Tabašević se na fejsbuku hrabro bori protiv PC jezika. Trebaju ti danas muda do poda da kažeš ono što ionako klepeće 98% javnosti. Junaštvo level Beogrsdski sindikat u borbi protiv Borke i Hrvata.
    Solus_Rex

    Posts : 3502
    Join date : 2018-07-03

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Solus_Rex Wed Jul 24, 2019 7:57 pm

    Šibni printscreen bratu u tuđini. Ne rade svi kod Šećerberga.


    _____
    "Sisaj kurac, Boomere. Spletkario si i nameštao ban pa se sad izvlačiš. Radiša je format a ti si mali iskompleksirani miš. Katastrofa za Burundi čoveče.
    A i deluje da te napustio drugar u odsudnom trenutku pa te spašavaju ova tovarka što vrv ni ne dismr na ribu, to joj se gadi, i ovaj južnjak koji o niškim kafanama čita na forumu. Prejaka šarža."  - Monsier K.
    plachkica

    Posts : 16169
    Join date : 2014-11-06

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by plachkica Wed Jul 24, 2019 9:04 pm

    Vladimir Tabašević
    5 ч. · 

    12. Oni koji pokazuju najveću osetljivost za „politički korektnu“ terminologiju nisu prosečni stanovnici crnačkih geta, azijski imigranti, zlostavljane žene ili hendikepirane osobe, već aktivisti koji se bore za prava manjina, od kojih većina čak i ne pripada bilo kojoj od tih „potlačenih“ grupa, nego dolazi iz privilegovanih društvenih slojeva. Politička korektnost nalazi uporište i među univerzitetskim profesorima, koji imaju sigurne poslove i solidna primanja; to su uglavnom beli heteroseksualci, iz srednje i više srednje klase.
    plachkica

    Posts : 16169
    Join date : 2014-11-06

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by plachkica Wed Jul 24, 2019 9:06 pm

    i komentari su zanimljivi


    • Amigo Migel https://www.youtube.com/watch?v=e_N_vesQigY
      Сакријте или пријавите ово
      Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Safe_image.php?d=AQBfMEWe_tCl4gCg&w=98&h=98&url=https%3A%2F%2Fi.ytimg.com%2Fvi%2Fe_N_vesQigY%2Fmaxresdefault
      YOUTUBE.COM
      Slavoj Zizek — White Guilt & Victimhood Culture
      Slavoj Zizek — White Guilt & Victimhood Culture



      1


      • Свиђа ми се


        Свиђа ми се



        Воли



        Хаха



        Wow



        Тужан



        Љут





      •  · Одговорите

      •  · 4ч.



    • Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 20031556_10212860076552330_4023644768950431210_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_oc=AQkrr6lhcFVv3rfKgIbugfqzKDt4q6P-isrSqW7UsJKRd7iKa2HCuCrym0451r9NGs0&_nc_ht=scontent.fbeg4-1
      Stefan Cijevard Tiberije i Gaj Grah
      1
      Сакријте или пријавите ово


      • Свиђа ми се


      •  · Одговорите

      •  · 4ч.



    • Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 46221285_2475329975815760_70788349597581312_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_oc=AQln7EE724OS-12y3hg4ta2eNZ1ThO24GxjhYPkl4I6O8bXDEHuO1Yr9qBKxoYXrNwo&_nc_ht=scontent.fbeg4-1
      Milan Urošević Ima na Libgenu

      https://www.amazon.com/Rise-Victimhood.../dp/3319703285
      Сакријте или пријавите ово
      Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Safe_image.php?d=AQACaa4TjY321GzH&w=98&h=98&url=https%3A%2F%2Fimages-na.ssl-images-amazon.com%2Fimages%2FI%2F41QhuOyQ2rL._SR600%252c315_PIWhiteStrip%252cBottomLeft%252c0%252c35_PIAmznPrime%252cBottomLeft%252c0%252c-5_PIStarRatingFOURANDHALF%252cBottomLeft%252c360%252c-6_SR600%252c315_ZA%2816%2520Reviews%29%252c445%252c291%252c400%252c400%252carial%252c12%252c4%252c0%252c0%252c5_SCLZZZZZZZ_
      AMAZON.COM
      The Rise of Victimhood Culture: Microaggressions, Safe Spaces, and the…
      The Rise of Victimhood Culture: Microaggressions, Safe Spaces, and the New Culture Wars



      2


      • Свиђа ми се


      •  · Одговорите

      •  · 4ч.



    • Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 26196098_958875920928218_3863787823674001328_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_oc=AQmdPZBxuk74eIYl6f_nkcJBSYidE6heGkazhabXyZ2naiwD9Wp_iibZJKBOOuhd5F8&_nc_ht=scontent.fbeg4-1
      Mario Kalik Šta je ovo, 12. teza? Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 1143415371 Da, antiratni i antirasni profiteri. I sve je dobro dok su te manjine na bezbednoj udaljenosti od njih. A kad bi im se približile, iz njih bi izbio najcrnji militarizam i rasizam. Pa jel iko video nekog NGO-istu da udomi migranta ili se u korist Roma odrekne granta?! Da njegova kuća postane sigurna za nezaštićene ili usvoji napuštene?! Tu su i nagrade za "ljudska prava" teške desetine i stotine hiljada evra, a ne čuh da je ijedan cent otišao onima koje "štite". Podli eksploatatori tuđe nesreće, i licemerni manipulatori tuđim životima i smrtima. Dok ima takvih deficita, biće i njihovih profita.
      5
      Сакријте или пријавите ово


      • Свиђа ми се


      •  · Одговорите

      •  · 3ч.



    • Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 23915882_1450151135039281_2857295909649415006_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_oc=AQkU0WVe9WeIy-h1WVW-2hik7XQZlLG3gQotP8ZGqiqfDMqQm2jh4j06U-ONFOAlsmo&_nc_ht=scontent.fbeg4-1
      Ljiljana Bursac tacno, aktivizam politicke korektnosti....nit smrdi nit mirise !
      Сакријте или пријавите ово


      • Свиђа ми се


      •  · Одговорите

      •  · 3ч.



    • Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 17309722_110051919529294_3246637834540040663_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_oc=AQmSUpzg_OR1FholoRLJyG-QpJ0SoHL23S8-nUHip5QBaAHLEUCfMUMjmzukObkVp6g&_nc_ht=scontent.fbeg4-1
      Dragan Đorđević Mudri duh Rasela Džejkobija?
      Сакријте или пријавите ово


      • Свиђа ми се


      •  · Одговорите

      •  · 2ч.



    • Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 65140961_2351507605135253_8741654243011723264_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_oc=AQnkiRVRsoCOS73wepjBX-aq6z6yxmLwSDzWGbePzAoWo_N8lmoaikEv3LWOIXNZm8o&_nc_ht=scontent.fbeg4-1
      Milan Jovanović Često se angažuju najuspešniji obijači da uspostave bezbednosni sistem banke.
      Сакријте или пријавите ово


      • Свиђа ми се


      •  · Одговорите

      •  · 1ч.



    • Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 56606360_266927977586079_9048849614194606080_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_oc=AQnRjTqH4klUQUwK_kYecpjkfbuMhrg7tMNDuDP_6CGhEmRDx1eDJLAETVyC_kYBLv4&_nc_ht=scontent.fbeg4-1
      Vuk Jovin Taj levo-liberalni progresivni milje će pre pojesti sebe nego svoje proklamovane neprijatelje:

      https://www.thecut.com/.../bruce-hay-paternity-trap-maria...

      Prvo pravilo ideologije bi trebalo da bude - ona jedino uspešno može da funkcioniše kada NE VERUJEŠ u nju
      Сакријте или пријавите ово


      • Свиђа ми се


      •  · Одговорите

      •  · 1ч.

      •  · Измењено



    • Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 66357699_2474359495918202_7173278305594900480_n.jpg?_nc_cat=108&_nc_oc=AQmPfAk1TlYUwl65F_acJ7eXKBrzXfwU7X0T9t9k6OsQwBvEgCPr8icqa91aAbLtC5Y&_nc_ht=scontent.fbeg4-1
      Dušan Kolundžić bas je dobro kad "privilegovani"rade bilo sta i bilo za koga.Njihov aktivizam moze biti i narcisoidan ali dobinske pobude i nisu vazne,vec ideja milosrdja koja od uvek postoji u svim ljudskim zajednicama.Zasto ne i kod nas.Neka rade kad vole..
    plachkica

    Posts : 16169
    Join date : 2014-11-06

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by plachkica Wed Jul 24, 2019 9:43 pm

    na fb kod tabaševića sam našla ovaj tekst, dva puta samga pročitala i malo toga mi je jasno
    tabašević je tekst podelio uz komentar 
    Vladimir Tabašević
    20. јул у 12:53 · 

    matija medenica napisao je kriticki tekst o romanu zss
    citajte Danas


    [size=33]Zabluda svetog Tabaševića
    Ne treba ponavljati – pametnom je i jednom dosta (valjda). Ali, i za glupog možemo reći isto: samo što takve situacije zahtevaju i dodatna objašnjenja…
    Nemanja Veljović Subrosa
    [size=16]Pošto tekst ne pruži bilo kakav vid objašnjenja, niti ukazuje na pogrešna tumačenja kojih je bilo povodom prethodnog teksta („Lament nad sobom“), može doći do razočaranja kod onih kojima je objašnjenje potrebno. No, ne treba ovo gledati kao priliku za odustajanje ili tačku našeg razilaženja, jer, bez obzira što neće biti očekivanog biće nekoliko mesta na kojima će opstanak biti moguć. O tom – potom.

    Pitanje koje se postavlja glasi: Da li se na glupost uopšte može odgovoriti? I tu bi trebalo da piše TAČKA. Jer, kako polemisati kad polemike nema? Nešto što može biti okarakterisano kao uslov za polemiku jeste obaveštenost o predmetu razgovora. Ukoliko toga nema sve ostalo je uzaludno. Kad jednom uđeš u pogrešan voz sve stanice su pogrešne. Tačka.
    Međutim, polemika bi ipak mogla da postoji – pored svake zablude. Naravno, kad bih dodatno – sada – objasnio i prikazao autore koji su pisali o narativu, a koje sam koristio u pisanju prethodnog teksta. Štaviše, možda bi neko rekao da je to plemenito i iskupnički. U kontekstu držanja nekih ljudi u zabludi koji mogu reći: „Ah, pa da je lepo rečeno na koga misliš ne bi došlo do zablude. Zaboga, trebalo je samo da kažeš“. I ovde nastupa neplemenitost – Zašto da kažem? Problem je mnogo dublje prirode nego što izgleda, čak i da je sve ovo istina. Nije problem u nerazumevanju i nečitanju, nije ni u tome što se više ne želi neko saznanje; problem je bio u jednoj rečenici: „Vladimir Tabašević nije veliki pisac“.
    Dakle, jedna rečenica koja je pokrenula nekoliko tekstova koji je „razmatraju“. Donekle i zanimljivo, ali nedovoljno pametno za simpatičnost ili polemiku. POLJA srpske književnosti izgleda više ne prihvataju drukčije mišljenje, dozvoljeno je, dakle, samo ono što konstrukciju gluposti čini mogućnom – glupost.
    Bilo kako bilo, ali pošto okolnosti nisu drukčije mišljenja sam da ne treba došapnuti imena i knjige koje govore o narativu (i za mene bi bilo previše da mislim da sam nešto novo izrekao. Dakle, knjige postoje), iz nekoliko razloga koji za ovu priliku ne moraju označavati nešto bitno. Razlog oglašavanja, nakon nekoliko meseci, nije bez osnove, bez obzira na lenjost koju nikad nisam ni sporio. I kako ovo ne bismo pretvorili u jednu priču o narativu, aktuelnom dobitniku „Ninove“ nagrade, pokušaću da zadržim opšti pristup situaciji koja nas je zadesila.
    Dakle, zašto sada pišem ove redove koji nisu odgovori na tekstove koji su objavljeni povodom knjige „Zabluda svetog Sebastijana“? A neko, opet, može shvatiti ovo kao postvremensko obraćanje, jer čitalačka publika više nije ni sigurna ko je dobio „Ninovu“ nagradu (o romanu se gotovo više i ne govori). Aktuelnija je izjava „Odavno sam prestao da se nadam nagradama“, možda i više nego „Vladimir Tabašević nije veliki pisac“.
    Pitanje koje razum postavlja jeste kako neko može da prestane da se nada nagradama ako ima svega nekoliko knjiga iza sebe? Ili je reč o sudbinskom određenju pisca, ko to može znati. No, razumeo bih kad bi to rekao B. Šćepanović, G. Petrović ili V. Bajac, ali, isto tako, na primer, E. Halilović čije priče treba čitati sa velikom pažnjom jer je reč o autoru koga treba istaći kad je reč o pripovedačima koje srpska književnost neće zaboraviti (i ovde koristim priliku da spomenem još jednog pisca o kome treba misliti i pisati, B. Adašević)…
    Ono što je sigurno donela „Ninova“ nagrada i teme koje su pokrenute možemo da svedemo na nekoliko zapažanja. Prvo je svakako neaktuelnost dobitnika nagrade, a ujedno i nepotrebno zapažanje: priznajem. Ne treba književni kritičar to da kaže, niti bilo ko drugi, ali vreme nekako ukazuje i na istinitost, i na pomenutu neaktuelnost. Drugo bi bilo vezano za tekstove koji su objavljeni povodom knjige neaktuelnog dobitnika „Ninove“ nagrade.
    Naime, teško je pronaći tekst koji ne počinje konstantacijom da je pisac težak za čitanje i da književna kritika nije naklonjena mladom piscu, tačnije, „generacijskom piscu“ (glupava odrednica, štagod značila), i da tekstovi i zapažanja književnih kritičara nisu osnovana, ni pravedna prema „generacijskom piscu“.
    Zanimljivost je u tome što nigde nije navedeno ko su ti književni kritičari koji napadaju mladog pisca, koji staju na put njegovoj književnoj sreći? (ovde je bitnije navesti imena, nego u slučaju s početka teksta) Jedan mali argument koji potvrđuje izgleda bitnost rečenice „Vladimir Tabašević nije veliki pisac“. I zašto je ova rečenica uopšte bitna, nekome? Ali, neka bude da je bitna, kad se tako već interpretira.
    Pošto ovo nije polemički tekst treba nekako privesti kraju i ovo obraćanje, jer, opet, kako odgovoriti na nečiju zabludu ili glupost? Nikako. Mada, slagao bih ako kažem da mi ne bi prijalo da sam u pomenutim tekstovima o knjizi, koji su donekle i bili odgovori na tekst „Lament nad sobom“, naišao na svoje ime koje je samo indirektno naznačeno. Jer, nije u redu da se poziva na književne kritičare, a da se misli samo na N. V. Subrosu.
    Ako se već tako misli to treba i napisati, ne mora baš velikim slovima iako ne patim od skromnosti. Ali, bar da piše da je N. V. Subrosa izrekao to i to, bez ikakvih argumenata. Onda bi to bila prava stvar. Očekivati da neko, pre nego što sedne da piše, razmisli o tome što piše bi bilo previše, nekmoli da tekst pročita ponovo i eventualno pokuša da pronađe neku od knjiga na koje se autor pozivao. Svakako je lakše postupiti drukčije, iako nije bezbolnije.
    Trudim se da tekst ne završim jednom Drainčevom beleškom, koja bi mogla i pisati na jednom dodatku „Danasa“ (ako ne na naslovnoj strani): „Moli se glupa čitalačka publika da ovaj list ne kupuje, jer ga neće razumeti“. Dakle, tekst je bolje ovako završiti: Čitajte, makar to bila i zabluda.


    ko je nemanja subrosa?[/size][/size]
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Wed Jul 24, 2019 9:52 pm

    Inače me jako nervira argument (ovde kalikov) "što nije primio migranta kod sebe" / "dao pare" itd (sigurno sam ga i sam koristio). u korenu je pitanje "zašto neko ne živi veru koju propoveda?". To je bezvezni apsolutizam i fatalizam a i drugi deo fetišizacije političkog aktivizma (čiji prvi deo dolazi od aktivista samih).

    taj svet je dosta trivijalan, karijeran, okrenut malom i plitkom kružoku što uzrokuje i česta iskakanja, ali taj svet istovremeno nije ni loš ni poguban ni ne znam šta.

    calm down all of ya.
    Solus_Rex

    Posts : 3502
    Join date : 2018-07-03

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Solus_Rex Wed Jul 24, 2019 9:56 pm

    Hvala ti Ujna, divna si!

    Dok je besomučno napušavao svoje čitalaštvo, Tabaševića sam pratio preko pokojnog Prezupča, što je i tada bilo mučno a otad sve slabije. Trebalo bi dečku dati priliku da na Ćirilici malo pogura svoje stanovište.

    Evo već zamišljam ekipu: Vuk Vuković, Andrea Jovanović, Tabaške na sofi kontra i do njega, hmmm...? Neko iz P-70, ili Saša Jerkov da se više ne delimo.
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by boomer crook Wed Jul 24, 2019 11:23 pm

    Gargantua wrote:Inače me jako nervira argument (ovde kalikov) "što nije primio migranta kod sebe" / "dao pare" itd (sigurno sam ga i sam koristio). u korenu je pitanje "zašto neko ne živi veru koju propoveda?". To je bezvezni apsolutizam i fatalizam a i drugi deo fetišizacije političkog aktivizma (čiji prvi deo dolazi od aktivista samih).

    taj svet je dosta trivijalan, karijeran, okrenut malom i plitkom kružoku što uzrokuje i česta iskakanja, ali taj svet istovremeno nije ni loš ni poguban ni ne znam šta.

    calm down all of ya.

    ma da, uzasno primitivan argument. a evo ga jedan jos primitivniji od mene koji je ujedno i snobovski i poput rezonovanja muje iz vica: neka bilo gde iznad 110 ulice podeli svoje zapazanje tako sto ce tzv. afroamerikance zvati crncugama.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by boomer crook Wed Jul 24, 2019 11:25 pm

    plachkica wrote:na fb kod tabaševića sam našla ovaj tekst, dva puta samga pročitala i malo toga mi je jasno
    tabašević je tekst podelio uz komentar 
    Vladimir Tabašević
    20. јул у 12:53 · 

    matija medenica napisao je kriticki tekst o romanu zss
    citajte Danas


    [size=33]Zabluda svetog Tabaševića
    Ne treba ponavljati – pametnom je i jednom dosta (valjda). Ali, i za glupog možemo reći isto: samo što takve situacije zahtevaju i dodatna objašnjenja…
    Nemanja Veljović Subrosa
    [size=16]Pošto tekst ne pruži bilo kakav vid objašnjenja, niti ukazuje na pogrešna tumačenja kojih je bilo povodom prethodnog teksta („Lament nad sobom“), može doći do razočaranja kod onih kojima je objašnjenje potrebno. No, ne treba ovo gledati kao priliku za odustajanje ili tačku našeg razilaženja, jer, bez obzira što neće biti očekivanog biće nekoliko mesta na kojima će opstanak biti moguć. O tom – potom.

    Pitanje koje se postavlja glasi: Da li se na glupost uopšte može odgovoriti? I tu bi trebalo da piše TAČKA. Jer, kako polemisati kad polemike nema? Nešto što može biti okarakterisano kao uslov za polemiku jeste obaveštenost o predmetu razgovora. Ukoliko toga nema sve ostalo je uzaludno. Kad jednom uđeš u pogrešan voz sve stanice su pogrešne. Tačka.
    Međutim, polemika bi ipak mogla da postoji – pored svake zablude. Naravno, kad bih dodatno – sada – objasnio i prikazao autore koji su pisali o narativu, a koje sam koristio u pisanju prethodnog teksta. Štaviše, možda bi neko rekao da je to plemenito i iskupnički. U kontekstu držanja nekih ljudi u zabludi koji mogu reći: „Ah, pa da je lepo rečeno na koga misliš ne bi došlo do zablude. Zaboga, trebalo je samo da kažeš“. I ovde nastupa neplemenitost – Zašto da kažem? Problem je mnogo dublje prirode nego što izgleda, čak i da je sve ovo istina. Nije problem u nerazumevanju i nečitanju, nije ni u tome što se više ne želi neko saznanje; problem je bio u jednoj rečenici: „Vladimir Tabašević nije veliki pisac“.
    Dakle, jedna rečenica koja je pokrenula nekoliko tekstova koji je „razmatraju“. Donekle i zanimljivo, ali nedovoljno pametno za simpatičnost ili polemiku. POLJA srpske književnosti izgleda više ne prihvataju drukčije mišljenje, dozvoljeno je, dakle, samo ono što konstrukciju gluposti čini mogućnom – glupost.
    Bilo kako bilo, ali pošto okolnosti nisu drukčije mišljenja sam da ne treba došapnuti imena i knjige koje govore o narativu (i za mene bi bilo previše da mislim da sam nešto novo izrekao. Dakle, knjige postoje), iz nekoliko razloga koji za ovu priliku ne moraju označavati nešto bitno. Razlog oglašavanja, nakon nekoliko meseci, nije bez osnove, bez obzira na lenjost koju nikad nisam ni sporio. I kako ovo ne bismo pretvorili u jednu priču o narativu, aktuelnom dobitniku „Ninove“ nagrade, pokušaću da zadržim opšti pristup situaciji koja nas je zadesila.
    Dakle, zašto sada pišem ove redove koji nisu odgovori na tekstove koji su objavljeni povodom knjige „Zabluda svetog Sebastijana“? A neko, opet, može shvatiti ovo kao postvremensko obraćanje, jer čitalačka publika više nije ni sigurna ko je dobio „Ninovu“ nagradu (o romanu se gotovo više i ne govori). Aktuelnija je izjava „Odavno sam prestao da se nadam nagradama“, možda i više nego „Vladimir Tabašević nije veliki pisac“.
    Pitanje koje razum postavlja jeste kako neko može da prestane da se nada nagradama ako ima svega nekoliko knjiga iza sebe? Ili je reč o sudbinskom određenju pisca, ko to može znati. No, razumeo bih kad bi to rekao B. Šćepanović, G. Petrović ili V. Bajac, ali, isto tako, na primer, E. Halilović čije priče treba čitati sa velikom pažnjom jer je reč o autoru koga treba istaći kad je reč o pripovedačima koje srpska književnost neće zaboraviti (i ovde koristim priliku da spomenem još jednog pisca o kome treba misliti i pisati, B. Adašević)…
    Ono što je sigurno donela „Ninova“ nagrada i teme koje su pokrenute možemo da svedemo na nekoliko zapažanja. Prvo je svakako neaktuelnost dobitnika nagrade, a ujedno i nepotrebno zapažanje: priznajem. Ne treba književni kritičar to da kaže, niti bilo ko drugi, ali vreme nekako ukazuje i na istinitost, i na pomenutu neaktuelnost. Drugo bi bilo vezano za tekstove koji su objavljeni povodom knjige neaktuelnog dobitnika „Ninove“ nagrade.
    Naime, teško je pronaći tekst koji ne počinje konstantacijom da je pisac težak za čitanje i da književna kritika nije naklonjena mladom piscu, tačnije, „generacijskom piscu“ (glupava odrednica, štagod značila), i da tekstovi i zapažanja književnih kritičara nisu osnovana, ni pravedna prema „generacijskom piscu“.
    Zanimljivost je u tome što nigde nije navedeno ko su ti književni kritičari koji napadaju mladog pisca, koji staju na put njegovoj književnoj sreći? (ovde je bitnije navesti imena, nego u slučaju s početka teksta) Jedan mali argument koji potvrđuje izgleda bitnost rečenice „Vladimir Tabašević nije veliki pisac“. I zašto je ova rečenica uopšte bitna, nekome? Ali, neka bude da je bitna, kad se tako već interpretira.
    Pošto ovo nije polemički tekst treba nekako privesti kraju i ovo obraćanje, jer, opet, kako odgovoriti na nečiju zabludu ili glupost? Nikako. Mada, slagao bih ako kažem da mi ne bi prijalo da sam u pomenutim tekstovima o knjizi, koji su donekle i bili odgovori na tekst „Lament nad sobom“, naišao na svoje ime koje je samo indirektno naznačeno. Jer, nije u redu da se poziva na književne kritičare, a da se misli samo na N. V. Subrosu.
    Ako se već tako misli to treba i napisati, ne mora baš velikim slovima iako ne patim od skromnosti. Ali, bar da piše da je N. V. Subrosa izrekao to i to, bez ikakvih argumenata. Onda bi to bila prava stvar. Očekivati da neko, pre nego što sedne da piše, razmisli o tome što piše bi bilo previše, nekmoli da tekst pročita ponovo i eventualno pokuša da pronađe neku od knjiga na koje se autor pozivao. Svakako je lakše postupiti drukčije, iako nije bezbolnije.
    Trudim se da tekst ne završim jednom Drainčevom beleškom, koja bi mogla i pisati na jednom dodatku „Danasa“ (ako ne na naslovnoj strani): „Moli se glupa čitalačka publika da ovaj list ne kupuje, jer ga neće razumeti“. Dakle, tekst je bolje ovako završiti: Čitajte, makar to bila i zabluda.


    ko je nemanja subrosa?[/size][/size]

    taj mucenik je neko ko valjda jos vise od tabasevica veruje u "veliku" knjizevnost pa tabasevicu zamera sto nije bajac. dakle pacijent. o tabasketu valjda najvise govori sto mora da se bavi i jednim ovakvim pacijentom.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by boomer crook Wed Jul 24, 2019 11:39 pm

    Solus_Rex wrote:Hvala ti Ujna, divna si!

    Dok je besomučno napušavao svoje čitalaštvo, Tabaševića sam pratio preko pokojnog Prezupča, što je i tada bilo mučno a otad sve slabije. Trebalo bi dečku dati priliku da na Ćirilici malo pogura svoje stanovište.

    Evo već zamišljam ekipu: Vuk Vuković, Andrea Jovanović, Tabaške na sofi kontra i do njega, hmmm...? Neko iz P-70, ili Saša Jerkov da se više ne delimo.

    vuk nije u tom fazonu vise a mislim ni da andrea nije bas u tom fazonu. tabaske je ono kao dve licnosti najmanje. nesto kao kondo na topicima o crvenoj zvezdi.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81416
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Sun Oct 06, 2019 5:50 pm

    Evo, ne znam...

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Image


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Ferenz Tue Oct 15, 2019 5:32 am

    Čestitamo!

    "Konstantinovo raskršće" dobija svoju TV seriju
    Erős Pista

    Posts : 81416
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Tue Oct 15, 2019 10:05 am

    Profesor Wenger


    04:41 // 15. 10. 2019.


    Nišlijski treš romantizam!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Tue Oct 15, 2019 2:24 pm

    jel cito neko ovu zuborovsku rumenu?
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Ferenz Thu Oct 17, 2019 9:34 am

    William Murderface wrote:







     beat that!
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Thu Oct 17, 2019 12:16 pm

    fala lepo al u drugu kucu muharema bazdulja se ne ulazi
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Thu Oct 17, 2019 12:36 pm

    Ferenz wrote:Čestitamo!

    "Konstantinovo raskršće" dobija svoju TV seriju


    Vezana vijest.

    Na autentičnim lokacijama Tvrđave u Nišu, uz podršku članova viteških udruženja, sniman je spot za pesmu "Oslobodi me" koju zajednički izvode Najda i njegov bend Deliverance sa Acom Seltikom, frontmenom benda Orthodox Celts.





    Skoro godinu dana je na internetu i ima manje od šest tisuća pregleda, jazuk truda.
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by паће Thu Oct 17, 2019 3:36 pm

    Ko је Ака Селтик и шкк је Неџда?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Thu Oct 17, 2019 4:32 pm

    паће wrote:Ko је Ака Селтик и шкк је Неџда?

    Junak nekoliko topickća na ptf "Treće oko", irsko-srpski vitez. Najda je rezervni pjevač Smaka.
    Erős Pista

    Posts : 81416
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Thu Oct 17, 2019 4:32 pm

    fikret selimbašić wrote:
    Ferenz wrote:Čestitamo!

    "Konstantinovo raskršće" dobija svoju TV seriju


    Vezana vijest.

    Na autentičnim lokacijama Tvrđave u Nišu, uz podršku članova viteških udruženja, sniman je spot za pesmu "Oslobodi me" koju zajednički izvode Najda i njegov bend Deliverance sa Acom Seltikom, frontmenom benda Orthodox Celts.





    Skoro godinu dana je na internetu i ima manje od šest tisuća pregleda, jazuk truda.


    Ne znaju ljudi da prepoznaju prave vrednosti. Moras prvo da ih podmitis rostiljom...

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Img_2034


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Thu Oct 17, 2019 5:03 pm

    Meni je ovo super, pucaju ljudi na siguricu, niški radio i niški muzičar kao mito nude roštilj meso Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 4101625831


    Vrtim topic unazad, ima li ovde neka preporuka iz savremene domaće književnosti? Neko mlađi od '75. godišta, čitao sam Đikića ali prije bar desetak godina.
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by паће Thu Oct 17, 2019 6:16 pm

    fikret selimbašić wrote:
    паће wrote:Ko је Ака Селтик и шкк је Неџда?

    Junak nekoliko topickća na ptf "Treće oko", irsko-srpski vitez. Najda je rezervni pjevač Smaka.

    Ма дивим се како су строго испратили сва правила енгрпског, тачно као оно како Амери читају немачка имена, строго пола по оригиналу, пола по своме. Тотална индивидуализација, нема три суседне речи да се читају по истим правилима Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 2849097393 .


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    avatar

    Posts : 18347
    Join date : 2014-12-12

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by beatakeshi Thu Oct 17, 2019 6:36 pm

    fikret selimbašić wrote:Meni je ovo super, pucaju ljudi na siguricu, niški radio i niški muzičar kao mito nude roštilj meso Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 4101625831


    Vrtim topic unazad, ima li ovde neka preporuka iz savremene domaće književnosti? Neko mlađi od '75. godišta, čitao sam Đikića ali prije bar desetak godina.
    Robert Perišić (doduše 1969), Naš čovek na terenu.
    Kristian Novak, Črna mati zemla.
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Thu Oct 17, 2019 8:23 pm

    fikret selimbašić wrote: Neko mlađi od '75. godišta, čitao sam Đikića ali prije bar desetak godina.

    '86 ako ti odgovara 


    https://kontrastizdavastvo.rs/proizvod/deseti-zivot/

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 29 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 4:38 pm