Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Krčka se....

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Tue 3 Jan - 18:56:30

    Prvo kuvanje u Novoj Godini izuzetno. Imao sam od prošlog petka u frižideru petla od oko 2.5kg kog mi je mesar Miri isekao na 6 komada, onako malo divljački, satarom, ali me to nije omelo da mu dam šansu. Ovaj put se kuhanje dogodilo na pećki za grejanje, kolega Fikret zna da imam slavonsku (Plamen) kopiju jedne od ikona peći na drva, Jotul 602, koja ima nekoliko blagodeti - napravljena je od tuča pa drži toplotu bolje od limenih, samim tim se ni ne pregreva kao lim, gornja površina je ravna tako da šerpa od 5l staje knap. Uopšte se ne sećam da li sam je prošle godine probao u funkciji šporeta na drva, tek kucnuo je čas da se em organizuje najlepše kuvanje, na drva, em malo prištedi gas i struja, jer se soba ionako greje tj topla peć je tu. U jeftinu kopiju (iz Okova) nekog Le Creuzet ili Staub cocottea  sam turio komade mesa, posolio, dodao trunku vegeta type začina iz DM (smaralo me da se bavim originalnom supstitucijom), nalio imigliko vinom (poluslatko sa ostrva) da ogrezne, dodao po kašiku karija i belog bibera, stavio na peć i - odjavio se. Bukvalno se ništa ne radi. Posle sat i po sam podigao poklopac da vidim da li se ugljenisalo, ni traga, sve ide po planu, dodao nasečen 1 praziluk i nekoliko šajbni krompira kocke i vratio nazad na ploču dok se peć polako fejdovala.

    Ispalo je savršeno po nekoliko osnova, prvo što je nerad bio maksimalan, drugo što je termička obrada meso stavila negde između dinstanja kuvanja i pečenja (a nije bilo nijedno od tih), što su se začini besprekorno proželi da je preukusno a ništa ne dominira i što je konačno jelo bilo seljačko na najlepši način, nešto između kokovana i pilećeg krompir paprikaša. 

    Sutradan (tj danas) sam vratio šerpu tj dutch oven na peć da se podgreje, dodao sam peršun i bluk i rižu u sve to jer me mrzelo da je odvojeno podgrevam (bila je zamrznuta). U tanjiru se obilato nacedio limun u jelo, nisam hteo u šerpi zbog moguće reakcije sa gvožđem. Tanjir se olizao.

    Jedino me ujebalo što mi je danima već pritisak u banani pa sam preskočio vino al jebiga, preživeo sam sa čajem od rastinja iz bašte.

    Krčka se.... - Page 31 FliymErWAAE0nP5?format=jpg&name=large


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    fikret selimbašić

    Posts : 9584
    Join date : 2020-06-19

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by fikret selimbašić Tue 3 Jan - 19:12:52

    kondo wrote:Prvo kuvanje u Novoj Godini izuzetno. Imao sam od prošlog petka u frižideru petla od oko 2.5kg kog mi je mesar Miri isekao na 6 komada, onako malo divljački, satarom, ali me to nije omelo da mu dam šansu. Ovaj put se kuhanje dogodilo na pećki za grejanje, kolega Fikret zna da imam slavonsku (Plamen) kopiju jedne od ikona peći na drva, Jotul 602, koja ima nekoliko blagodeti - napravljena je od tuča pa drži toplotu bolje od limenih, samim tim se ni ne pregreva kao lim, gornja površina je ravna tako da šerpa od 5l staje knap. Uopšte se ne sećam da li sam je prošle godine probao u funkciji šporeta na drva, tek kucnuo je čas da se em organizuje najlepše kuvanje, na drva, em malo prištedi gas i struja, jer se soba ionako greje tj topla peć je tu. U jeftinu kopiju (iz Okova) nekog Le Creuzet ili Staub cocottea  sam turio komade mesa, posolio, dodao trunku vegeta type začina iz DM (smaralo me da se bavim originalnom supstitucijom), nalio imigliko vinom (poluslatko sa ostrva) da ogrezne, dodao po kašiku karija i belog bibera, stavio na peć i - odjavio se. Bukvalno se ništa ne radi. Posle sat i po sam podigao poklopac da vidim da li se ugljenisalo, ni traga, sve ide po planu, dodao nasečen 1 praziluk i nekoliko šajbni krompira kocke i vratio nazad na ploču dok se peć polako fejdovala.

    Ispalo je savršeno po nekoliko osnova, prvo što je nerad bio maksimalan, drugo što je termička obrada meso stavila negde između dinstanja kuvanja i pečenja (a nije bilo nijedno od tih), što su se začini besprekorno proželi da je preukusno a ništa ne dominira i što je konačno jelo bilo seljačko na najlepši način, nešto između kokovana i pilećeg krompir paprikaša. 

    Sutradan (tj danas) sam vratio šerpu tj dutch oven na peć da se podgreje, dodao sam peršun i bluk i rižu u sve to jer me mrzelo da je odvojeno podgrevam (bila je zamrznuta). U tanjiru se obilato nacedio limun u jelo, nisam hteo u šerpi zbog moguće reakcije sa gvožđem. Tanjir se olizao.

    Jedino me ujebalo što mi je danima već pritisak u banani pa sam preskočio vino al jebiga, preživeo sam sa čajem od rastinja iz bašte.


    Uh, to je to.

    Zasjeli mi u petak, drugari iz dijaspore i dvojica ovdašnjih u vikendici, tradicionalna prednovogodišnja okupljanja. Taj dan je trebalo da ja skrčkam gulaš. krenem da dinstam luk i junetinu i desi se upravo ovo iz tvog opisa. Sokovi iz mesa i luka izašli, miriše bajno sjajno iako je u tom trenutku samo so bila od začina. Ustaje drugar, gleda kako to izgleda i veli, joj, upišo se gulaš. Kume, pita me, kad bi to trebalo da bude gotovo. Oko šest, odgovaram. Joj, ko će to da dočeka. De ti ubaci što fali od začina i samo iskrčkaj da trećina te tečnosti ispari a ja odoh po pogaču pa da umačemo. Daj, šta ti je, guiaš pravim. Ma jebo gulaš, vidi bolan ovo, a do šest ću ionako da se napijem. Ostali se složiše, ovaj ode po pogaču i za pola sata ja privedoh stvar kraju. Mrva nije ostala ni od pogače ni od nesuđenog gulaša, ponoviću prvom pogodnom prilikom.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Tue 3 Jan - 19:17:47

    Krčka se.... - Page 31 3137070404


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Tue 17 Jan - 23:25:21

    krčkaće se

    doneo sam sa ostrva 2 hobotnice. odlučio sam kad sam par dana pred polazak kupio jednu ostrvsku smrznutu kod lokalnog garažnog prodavca - to je toliko bolje od ovih raznih argentinsko španskih sranja kod nas za 50% veće pare, da sam morao da rizikujem sa transportom koji traje više od 24h. ali srećom našao sam plažni frižider, napunio ga bocama sa zaledjenom vodom i do beograda se nije ni odledilo. 

    posle mi bilo krivo što nisam kupio i neke džinovske barbune koje je psarja efendi imao u kašeti koju je na moje oči bukvalno uneo lokalni ribar. komadi od po 400-500g, vrlo atipično za ovaj deo egeja i sredozemlja generalno. sledeći put obavezno donosim svežu ribu koju vredi potegnuti do srbijice, tipa ovih barbuna, san pjera i sličnih kojih ovde nema u ovakvom stanju i izdanju. sada sam siguran da je moguće transportovati bez rizika po zdravlje. zapravo ću za ribu uzeti posebni frižider, pisao sam već o tome valjda ovde, onaj koji radi na 12V iz upaljača u kolima.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    avatar

    Posts : 2180
    Join date : 2020-06-19

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Zus Tue 17 Jan - 23:45:36

    Ispod peke ili na grilu ili neko varivo sa hobom u paradajzu(sa orzo pastom npr) ili hladni apetajzer u sircetu, mulju?

    Odlicna ideja da se donese cak i sveza riba odozdo. Hm, Solun nije predaleko
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Wed 18 Jan - 9:51:09

    aaaa to sa orzom pastom me sad rajca, bravo!


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    avatar

    Posts : 2180
    Join date : 2020-06-19

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Zus Wed 18 Jan - 11:41:56

    https://akispetretzikis.com/en/recipe/5872/gioyvetsi-me-chtapodi

    Ima svašta tu
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Wed 18 Jan - 11:43:07

    bravo!


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    fikret selimbašić

    Posts : 9584
    Join date : 2020-06-19

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by fikret selimbašić Thu 9 Mar - 19:33:21

    Još se ne krčka ali krčkat će se čim nađem što mi treba. Trebaće mi i lijepo vrijeme jer ovo planiram da uradim napolju. Mnogo mi se dopada način pripreme, jedino što ću da uradim sa manje ljutim paprikama jer niti imam ove, niti volem tešku ljutinu. Čak i zaprška koju uglavnom izbjegavam ovde mora da ide, a ići će i gdje do sad nije išla baš zbog načina na koji se ovde priprema. Dugo me neki video recept nije ovako izuo, al sam se napalio, baš sam se napalio...




    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sat 1 Apr - 21:46:31

    oko ponoći stavljam ras el hanout jagnjetinu na 12-14 sati pečenja na 100 stepeni. isekao kožu unakrst, aplicirao pastu od maslinovog ulja, ras el hanouta, limuna, soli i mnogo bluka, 12 sati marinirao, sad stavljam meso na sobnu temperaturu da se polako otkravi pa u rernu. jaga će biti čvrsto umotana u foliju, stavljena na klocne od cluka, podlivena mešavinom vranca i vode sa samo malo ruzmarina i lovora. 

    uz to će ići kuskus sa borovnicama, suvim grožđem i melasom nara, i naravno tarator salata ali sa dodatkom sitno seckanog sremuša. i činijica kiselog mleka jako zaljućenog marokanskom mlevenom paprikom.


    Last edited by Cousin Billy on Sat 1 Apr - 21:55:02; edited 1 time in total
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sat 1 Apr - 21:53:07

    i možda otvorim uz to Deurić Aksiom, mislim da će probus jako ići uz ovo. a pre toga wee dram of Ardbeg 10YO.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat 1 Apr - 21:54:47

    Stavio sam komade junećeg mesa u plastičnu posudu, poklopac odozgo, 90 sekundi u mikrotalasnoj. Pakovanje gotovog dimljenog pirinča iz kesice sam pomešao sa brokolijem, ubacio u onu plastičnu posudu sa mesom, pa odozgo beli luk u prahu i još 90 sekundi u mikrotalasnoj. Izvadio, promešao, još 30 sekundi, izvadio i ostavio da se ohladi. Pošto sam ja čovek seljak nasekao sam si paradajz, pomešao ga sa maslinovim uljem u odvojenoj posudi i posolio, a ovo što se dinstalo u mikrotalasnoj bacio u tanjir, i njam njam prste da poližeš.

    Posle sam dinstao Fikret Selimbašić special, al to ćemo na Pitajte Vasu topiku.


    Last edited by Vilmos Tehenészfiú on Sat 1 Apr - 21:56:51; edited 1 time in total


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sat 1 Apr - 21:56:33

    maraton i sprint  Krčka se.... - Page 31 3579118792
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat 1 Apr - 21:57:35

    Krčka se.... - Page 31 1233199462


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sat 1 Apr - 21:58:29

    apropo seljačke salate, kod mene u selu sipaju u činiju kuvani paradajz, naseku crnog luka na tanke polumesece, sipaju ulje (Dijamant zejtin brate, nije to za maslinovo ulje) i malo bibera i tutnu u frižider. ne znam zašto ali nikad mi ne uspe ovde u urban sprawl-u tako da ima ukus kao na drvenom astalu kod letnje kujne.


    Last edited by Cousin Billy on Sat 1 Apr - 21:59:05; edited 1 time in total
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50167
    Join date : 2017-11-16

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Nektivni Ugnelj Sat 1 Apr - 21:58:40

    Samo napred, ja ću jagnjetinu jesti...jednom...nekad, možda, eventualno... Imam u kući 50% odraslih koji je ne podnose, tako da...jedino ako/kad me neko iznenada posluži njome.


    Last edited by Mór Thököly on Sat 1 Apr - 21:59:09; edited 1 time in total
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Sat 1 Apr - 21:59:00

    Vilmos Tehenészfiú wrote:Stavio sam komade junećeg mesa u plastičnu posudu, poklopac odozgo, 90 sekundi u mikrotalasnoj. Pakovanje gotovog dimljenog pirinča iz kesice sam pomešao sa brokolijem, ubacio u onu plastičnu posudu sa mesom, pa odozgo beli luk u prahu i još 90 sekundi u mikrotalasnoj. Izvadio, promešao, još 30 sekundi, izvadio i ostavio da se ohladi. Pošto sam ja čovek seljak nasekao sam si paradajz, pomešao ga sa maslinovim uljem u odvojenoj posudi i posolio, a ovo što se dinstalo u mikrotalasnoj bacio u tanjir, i njam njam prste da poližeš.

    Posle sam dinstao Fikret Selimbašić special, al to ćemo na Pitajte Vasu topiku.


    kuvaš ko da je bilo jake u tvom dvorištu


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat 1 Apr - 23:34:31

    @Billy: kuvani paradajz? Kako to kako to?
    @Kondo: Meni ovo lepo, ja nisam gurman jedno 350 dana u godini. Ostalih 15 dana se potrudim.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sat 1 Apr - 23:40:02

    Običan kuvani paradajz, seljačka zimnica iz boce. Samo se nalije u činiju, dosoli, dodaju luk i ulje i po volji bibera, peršuna i to se rashladi. U to se umače hleb, moš da sipaš pored letnjeg prebranca, posnog, da jedeš uz prženu ribu...
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat 1 Apr - 23:43:06

    Ustvari sad sam se setio… moje omiljeno letnje jelo se sastoji od ispečenih oljuštenih paprika koje stavim po obodu dubokog tanjira a u sredinu stavim pire od kuvanog paradajza plus beli luk. Jednostavno, lagano jelo idealno na 30+C… pod uslovom da preživiš kuvanje paradajza sa blukom u loncu, koje traje i traje, dok se smesa ne zgusne.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Sat 1 Apr - 23:45:28

    to je buržujski recept, po srpskim selima se nije kuvao nego mleo paradajz i onda u zimu jeo taj mleveni paradajz sa prazilukom, to je odveć bilo slano da se ne pokvari i dodavalo se samo ulje. pišem za šumadiju.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sun 2 Apr - 0:05:58

    Moji deo melju a deo kuvaju. Šta preživi do leta super je kao ta salata. Šumadija, čaĉanski kraj
    avatar

    Posts : 2180
    Join date : 2020-06-19

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Zus Sun 2 Apr - 0:52:28

    Mleo pa kuvao, grejale se flaše, motalo u ćebe. Radio kao klinac svakog avgusta/septembra raniih 80ih. I celera da bude u paradajzu, praziluka. Bladi Mira lajt
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Sun 2 Apr - 12:20:40

    nijesam jeo sa kuhanim, samo sa mlevenim. umela je moja šumadija pored praziluka u to da narenda i ljutu, crnu rotkvu.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40166
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by паће Sun 2 Apr - 13:01:37

    Zus wrote:Mleo pa kuvao, grejale se flaše, motalo u ćebe. Radio kao klinac svakog avgusta/septembra raniih 80ih. I celera da bude u paradajzu, praziluka.

    Госпоја јесенас укрчкала некакав сос па у тегле. Може за пицу, може за чорбу, оно основа на коју можеш да надоградиш свашта. А пошто смо лане имали и доста жутог парадајза, није био баш онако црвен, па сам се једаред зајебо и намазао то на палачинку. Уопште није лоше.

    Bladi Mira lajt

    Код нас се звало бледа Мара.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.

    Krčka se.... - Page 31 Empty Re: Krčka se....

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon 13 May - 7:05:44