Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Krčka se....

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Sat Nov 12, 2022 9:17 pm

    dimitrije iz čakova wrote:Jurio ja na Zemunskoj i nisam našao, Kalenić mi daleko i skup.

    Onaj lik na koga sam mislio i dalje donosi odličan mileram vikendom, sutra je ponovo u sirnoj hali kada se uđe na ulaz bliže Maksima Gorkog pa poslednji levo uz prozor. 1 kg je 1500 RSD pa kome odgovara. Inače je stvarno stvarno dobar.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by dimitrije iz čakova Tue Dec 06, 2022 6:16 pm

    Imam botargu sa Sardinije, imam neprskan limun, prezle, peršun i dobar bluk, a ima i istarskog hcmulja.
    Ima da budu špagete ko kuća!
    Još se u frižideru mota flajka Matijaševićeve Beline...


    _____
    zvona i praporci
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Thu Dec 08, 2022 1:36 pm

    imam lep komad mlade ovčetine (25kg je bilo celo očišćeno), plećka i rebra, 2.5kg, stavio sam ga u blažu salamuru (so, sirće, začini) pa ću noćas da ga ubacim u gvozdenu posudu celu noć na 120C. sutra veselje!


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Sat Dec 10, 2022 11:59 pm

    čekam ponoć da upalim rernu na 120-130C. u gvozdenoj peki je mlada ovčija plećka sa komadom rebara, šiljeze je imalo 25kg očišćeno tako da nije prestarelo. držao sam ga na terasi da mi ne zauzima mesto u frižideru pa sam u strahu od ovog toplog vremena poslednja 24h držao u salamuri od soli, sirćeta, origana i belog luka. peći ću ga onoliko koliko traje jeftinija tarifa, od ponoći do 8 ujutro ili manje ako me probudi miris paljevine. no na ovoj T ne bi trebalo.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sun Dec 11, 2022 12:04 am

    Neće biti paljevine ali podlij to dobro, voda+vino.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Sun Dec 11, 2022 12:12 am

    stavio sam veliku kutlaču tekućine iz salamure, zabo jedno 10-tak komada belog luka u meso i here we go. očekujem da će ispustiti lojčinu i da će se na kraju lagano čvariti u nekoj formi polu-konfita.... vidimo se ujutro, izvestiću.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by dimitrije iz čakova Sat Dec 24, 2022 2:01 pm

    Pa samo radi : csssssss

    Ova grill ploča za plin mi je vrhunska investicija. 
    A iz frižidera proviruje slana, mlada Benvenutijeva malvazijica  Krčka se.... - Page 30 3826186726


    Krčka se.... - Page 30 Receiv18
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Sat Dec 24, 2022 3:44 pm

    jel plocu na plin stavljas?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by dimitrije iz čakova Sat Dec 24, 2022 3:47 pm

    Da, tučana ploča, ide preko dve plinske ringle koje na šporetu mogu da spojim u jednu duguljastu, tako da greje celu ploču

    Isti ovakavKrčka se.... - Page 30 Remote10
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Sat Dec 24, 2022 4:44 pm

    lepo, bas sam to hteo da kupim ali na kraju nisam kupio novo. i ja obilato rabim tu plocu na moru gde imam plin, taman pase da se stavi preko 2 srednje ringle, kad se dobro zagreje onda se i ne primecuje da ima 2 izvora plamena. keva za ribu, mislim da sam svega par put otkako to imam raspaljivao rostilj. hvala gazpromu.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    avatar

    Posts : 2180
    Join date : 2020-06-19

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by Zus Sat Dec 24, 2022 6:55 pm

    Ja Gasixovog kineza preko 2 klasične ringle. Nije kao plin ali radi dobro.
    паће

    Posts : 40227
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by паће Sat Dec 24, 2022 7:07 pm

    Zus wrote:Ja Gasixovog kineza preko 2 klasične ringle. Nije kao plin ali radi dobro.

    Ја опет нашао велики џак ћумура у дућану где се снабдевају мали дућани, нешто као мали кванташ, 10кг 1200 динџи. Већ сам то једном успео, пре неких шест година, и тек сад сам опет наишао кад га имају.

    Касмокотог, у понедељак се овде роштиљало...


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7176
    Join date : 2020-03-05

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat Dec 24, 2022 7:11 pm

    Napravila se torta od malina. 

    Nije to razlog sto se javljam nego sam u procesu pravljenja kore od belanaca saznao jednu interesantnu stvar. Nece belanac da se zgusne ako koristis jaja od kokosaka koje su fol trcale po livadi i jele organic zobi ili koju vec hranu kokoske jedu. Ali se zato belanac zgusnuo kako treba kada sam koristio jaja vulgaris od kokosaka koje se hrane kakogod i ceo zivot provedu u kavezu. Kako to kako to?


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sat Dec 24, 2022 7:18 pm

    Tako što ti je činija u prvoj instanci bila mokra od nečeg (ne može ni molekul vode), ili su jaja imala viši pH nego što treba, što hoće da se desi kad krenu prema isteku roka trajanja. Na selu koristim potpuno sveža jaja od čeprkajućih kokoški i dobijam odličan sneg, isto kao od industrijskih jaja iz Maksija pod uslovom da su sveža. 

    I jaja treba da su na sobnoj temperaturi.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7176
    Join date : 2020-03-05

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat Dec 24, 2022 9:40 pm

    oba pakovanja sam direkt uz frižidera lupao i razdvajao belance/žumance u dve identične posude koje su provele nekoliko dana na suvom i mračnom mestu. Organik jaja su kupljena pre mesec dana, jaja vulgaris pre neki dan, tako da je to verovatno uzrok.

    Hvala na objašnjenju!

    A sad novo pitanje: ako u radnji vidim da se prodaju belanca od jaja, dal može ta tekućina da se muti? Ili moram peške, razbi jaje, žumance levo, belance desno?


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by dimitrije iz čakova Sat Dec 24, 2022 10:34 pm

    @kondo - prilično sam se izveštio, a solidan mi je i aspirator, komocija jedna. Mada, ja volim da gradelam ribu klasično, na more ne idem gde nema roštilj

    @zus - mislim da je i ovo moje Gasix

    @ paće - Imaš uvek velike džakove ćumura u Uradi sam u Big-u, mislim baš po toj ceni


    _____
    zvona i praporci
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by plavaivy Sun Dec 25, 2022 10:11 am

    mesec dana je bas jako dugo za jaja koja hoces da umutis..mogu biti malo stara tipa nedelju-dve ali ovo je bas previse

    manje je bitna temp,mada je bolje da su provela malo van frizidera...posuda treba biti suva i odmascena..pomogne i koja kap kiseline limun ili sirce ali nije obavezno,zavisi sta prvis za kore moze za samove ne mora..i naravno secer..
    паће

    Posts : 40227
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by паће Sun Dec 25, 2022 12:02 pm

    dimitrije iz čakova wrote:@ paće - Imaš uvek velike džakove ćumura u Uradi sam u Big-u, mislim baš po toj ceni

    То ми је скроз на другом крају града, био сам тамо досад свега једном, сликао неки дечији рођендан.

    Ал' добро, сад док ово потрошим. Прошли ми је трајао три-четири године.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Sun Dec 25, 2022 12:26 pm

    objektivno sam pokidao ćurku za ženin (što samo ženin nego i moj) božić, posle jedno 20 godina sam je peko kod kuće zahvaljujući tome što smo uzeli manju pticu pa je stala u rernu, nakon što smo daunsajzovali badnje veče party za +- 50 duša na sedeću večeru za 10-tak ljudi. tek, kao što sam oduvek i znao, salamura iliti brine je keva za sve što želite od ćurke (ili drugog komada mesa). ne samo što je diskretno i ravnomerno usoljena, nego daje mogućnost da po želji lepo aromatizujete meso, u ovom slučaju radila je mešavina azije i mediterana, 5 spices (cimet, karanfilić itd) plus origano i ruzmarin sa ostrva i to je bio baš pogodak (ili sam ja sucker za svako meso koji miriše na kineskih 5 začina). u mom slučaju oko 16h u kofi nalivenoj do vrha salamurom, onda ptica pod foliju oko 3h i ostatak do 4.5h ukupnog pečenja otvoreno. ispalo savršeno, što se najbolje vidi sledeći dan kada se ptica ohladi da nigde nije presušeno nego je sve sočno i mekano pa i belo meso na grudima koje se najlakše sjebe. 

    mladi krompir iz drugog ovogodišnjeg uzgoja zbog produžene vegetacije od moje snabdevačice sa bajlonija vredi svake pare od 250rsd/kg, taj krompir bukvalno plaćam svaku cenu, tu su i kockice muskatne bundeve - sve to potopljeno u moču od pečenja, savršeno. 

    večera za badnje veče i božićni doručak: ćurka + krompir/bundeva iz moče, odvojeno krompir iz pergamenta, prokelj u azijskom vinegretu, zelena salata, kiseli kupus (salata), cepkane pečene paprike; predjelo - zapečena ostrvska feta sa muljem, ajvarom, kaprima i kretamom (motarom), tabule, još ajvara, masline, šarlo lebac neki novi. piće: pivo, koka kola zero, džin tonik, proseko, primitivo, temet tri morave, ostrvski aleksandrijski muskat, neki sirotilja šardone sa fruške iz plastične flaše (mislim živanović), plus ostade neotvorena rvacka tempera, možda večeras. kolači: mandarina izbor plus christmas pudding by kumovi, nismo otvorili makovnjaču a ni panetone.

    ostalo je hrane za još 3 dana

    Krčka se.... - Page 30 Fk0YUW3XgAAnwUd?format=jpg&name=small


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40227
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by паће Sun Dec 25, 2022 12:43 pm

    Хм... све ми се чини да ћеш морати нешто да смислиш за дочек, неће ово добацити.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by dimitrije iz čakova Wed Dec 28, 2022 10:58 pm

    Imam novu, ozbiljnu kuhinjsku veštinu!
    Otkostio sam štuku, ali otkostio 100% , i one grozne Y koščice. Fileti ostaju celi, skinuo i kožu. Sutra perkelt i turoš čuso, sve po redu!
    imala preko 3kg i realno, ne može sa manjom ni da se radi otkoštavanje.
    Probao i ranije, ali sa polovičnim uspehom, sad sam masterirao. Ovo mi otvara niz novih mogućnosti za pripremanje te divne ribe


    _____
    zvona i praporci
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by Erős Pista Thu Dec 29, 2022 12:05 am

    Odlucili smo da ove godine za NG pravimo samo peceno pilence i krompir. Ako imate neke dobre tips&tricks, bio bih zahvalan.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40227
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by паће Thu Dec 29, 2022 10:57 am

    dimitrije iz čakova wrote:Imam novu, ozbiljnu kuhinjsku veštinu!
    Otkostio sam štuku, ali otkostio 100% , i one grozne Y koščice. Fileti ostaju celi, skinuo i kožu. Sutra perkelt i turoš čuso, sve po redu!

    Е, да сретнем и трећег који зна шта је турош чуса (младосирни клиз)... ја сам други а сазнао од првог, који је наваљивао да то пробам... Оно, није ништа нарочито, нити сам га иједном пожелео за последњих тридесетак година, ал' увек може.

    А тај перкелт од откоштене штуке сам јео у otthon три-четири пута, феноменална ствар.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by dimitrije iz čakova Thu Dec 29, 2022 4:08 pm

    Turoš čuso kod nas u kući bila uobičajena stvar, ali da, češće je to u Bačkoj.
    A perkelt sam razvalio, ništa bolje od ribe do sad nisam skuvao

    Krčka se.... - Page 30 Receiv19[/url]


    _____
    zvona i praporci
    паће

    Posts : 40227
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by паће Thu Dec 29, 2022 5:08 pm

    Ууу... изгледа баш као што треба. Како би рекао Боб Рок,  „кренуле ми сузе на уста“.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.

    Krčka se.... - Page 30 Empty Re: Krčka se....

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon May 20, 2024 8:42 pm