Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    jugoslavija - od nemila do nedraga

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Zuper Sun Jul 28, 2019 5:06 pm

    No Country wrote:
    Летећи Полип wrote:Cenite da Beograd nije kosmopolitski grad?
    Види овако. Мог познаника Максу, предивног глумца, су убили у центру Београда. Само зато што су мислили да је Ром. Рундека су пребили, такође у центру, јер је био са неким цурама, и јер су чули којим акцентом говори. Има тога још, сви се сећамо оног малог Француза. А поготово у овим временима о којима смо причали, крај осамдесетих/ почетак деведесетих, од многосамохваљеног београдског космополитизма - није остао ни криви к.

    Но што Паће рече - регенерише се та ствар, временом. Само што јој ја више не верујем.

    Sreca da u tvoje vreme drugarsko a gospodsko cvetala ljubav prema crnoj braci nesvrstanoj.
    Sve su celivani kada krenu sa nekom domacom, ponudis sol i leba pride.
    To je cak prikazano u filmu "Dogodilo se na danasnji dan"
    Upravo je Njujorku nahvatan neki devojcurak koji crta svastike po crkvama.
    Da ne govorim koliko nasilja iz rasne mrznje ima po velikim gradovima na zapadu.
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by ontheotherhand Sun Jul 28, 2019 5:34 pm

    Šta ga čini kosmpolitskim?
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by kondo Sun Jul 28, 2019 6:39 pm

    sta ga cini monolitnim?

    recimo u mojim ocima ga kosmopolitskim trenutno cini kolicina arapa i bliskih nacija koja se nalazi u njemu, neki već stalno, neki u posetama. to traje od ratova u egiptu libiji iraku i siriji gde se jedan broj sklonio ovde, a onda se to rasirilo na UAE.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50104
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jul 28, 2019 6:53 pm

    Beograd je vekovima bio kosmpolitski grad. Grad u kome su se kulture i nacije sretale do istrage jednih ili drugih  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 1861198401
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by ontheotherhand Sun Jul 28, 2019 6:59 pm

    Onda je i vukojebina u Makedoniji kosmopolitska jer su za vreme migrantske krize tu prošli neki drugi narodi osim domicilnih.

    Taj b92 građanin sam sveta narativ mnogo smara, naročito danas u vreme interneta, a grad se se kao i država mu u realnosti raspada 30 godina. Prljavština, lopovluk, korupcija, život u njemu se kreira za turiste i spekulativni kapital, cene ko u Londonu, standard ko u Bangladešu. Povremeno sretneš Arape tu i tamo i onda je zbog toga WOW. Much kosmopolitanism, such world.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nino Quincampoix Sun Jul 28, 2019 7:01 pm

    Uncle je otprilike ubo poentu. Uz ono što je on napisao, dodao bih i to da Beograd ne stvara. Jednostavno nije mesto gde nastaje relevantna umetnost, film, muzika, književnost... Ništa. Beograd je jedan Gornji Milanovac od milion i po stanovnika.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by kondo Sun Jul 28, 2019 7:09 pm

    To da Beograd ne stvara treba prosiriti na Srbiju, mada je i to pitanje vizure i kriterijuma. Recimo Bg ima jednu izuzetnu kompozitorku savremene muzike kakvu recimo Francuska nema u ovom trenutku tako da nesto relevantno nastaje samo sto ce ostati delimicno prepoznato jer su lokalizmi trend svuda, koga zabole za neku tamo Isidoru Zebeljan iz Srbije.

    Sto se Arapa tice kakve veze crna Makedonija ima sa time sto je sada vec na ulici primetan broj ljudi odabrao Beograd kao mesto za zivot. Ljudi su se doselili ovde a ne u neku drugu vukojebinu. To ga nece uciniti kosmopolitskim gradom - a ni ne tvrdim da jeste - ali nije toliko monolitan kao sto se implicira. Svakako je vise kosmopolitski nego monolitan a nije ni jedno ni drugo.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Sun Jul 28, 2019 7:20 pm

    mnijem da ima 3 sloja.

    prvi sloj je srpski, neko "predratno" (bilo prvi sr bilo drugi sr) nasleđe, gde je grad od srpske postao jugoslovenska prestonica, što je malo povuklo i taj nivo sadržaja, ali ne bih rekao da je to postalo posebno upečatljivo. ni o nekom "kosmopolitizmu" ne bi moglo biti reči, osim na nivou u da je kao prestonica nudio određene pogodnosti.

    drugi sloj je jugoslovenski, izraženiji post-45 i prepleten sa socijalističkim modernizmom. teško je reći koliko je taj jugoslovenski sadržaj ikada bio izražen u javnoj sferi života u gradu. ne postoje nekakve "makedonske četvrti", nema poznatih mesta "slovenačke kuhinje" ili nekakvog "jugoslovenskog fusion-a". taj jugoslovenski splet je uglavnom ostao u privatnom domenu, nije iskočio mnogo van porodičnih odnosa. pritom, nisam siguran da je ikada bio poseban magnet za "kadrove" (mimo politike i po dužnosti) iz drugih krajeva jugoslavije, i mislim da su demografski talasi bili u suštini srpski i tada.

    treći sloj je opet srpski, obeležen s jedne strane svođenjem na status prestonice srbije, padom jugoslovenske i komunističke simbolike i ponešto što je bilo od sadržaja, te potom dolaska srpskih izbeglica i bujanje dosta nesrećnih naselja u okolini, te tekućom unutrašnjom migracijom.

    stoga je to dosta čudan mix, ne kosmopolitski u smislu smanjenog njujorka ili čega veća, ali ponešto drugačijeg od sofije ili bukurešta itd. ali ne posebno zbog doze kosmopolitizma kao "internacionalizma" nego baš zbog internih društvenih promena.

    tako da bih rekao da je čudnjikav srpski grad, ali ne toliko čudnjikav koliko neki misle.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Sun Jul 28, 2019 7:24 pm

    ovo o čemu kondo piše je negde tačno ali na nivou "da nešto postoji". u stvarnosti, moraš da uložiš mnogo napora da dođeš do kulturnih sadržaja i onoga što bi trebalo da čini "urbani život", da znaš ljude, da tražiš itd. nema ponude, niko ne vuče za ruku. ne govorim ovo u odbranu "lenjosti" nego da istaknem da je teško "zateći" nešto u gradu, što bi morao biti neki kvalitativni odskok od ostalih gradova.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50104
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jul 28, 2019 7:36 pm

    Gargantua wrote:mnijem da ima 3 sloja.

    prvi sloj je srpski, neko "predratno" (bilo prvi sr bilo drugi sr) nasleđe, gde je grad od srpske postao jugoslovenska prestonica, što je malo povuklo i taj nivo sadržaja, ali ne bih rekao da je to postalo posebno upečatljivo. ni o nekom "kosmopolitizmu" ne bi moglo biti reči, osim na nivou u da je kao prestonica nudio određene pogodnosti.

    drugi sloj je jugoslovenski, izraženiji post-45 i prepleten sa socijalističkim modernizmom. teško je reći koliko je taj jugoslovenski sadržaj ikada bio izražen u javnoj sferi života u gradu. ne postoje nekakve "makedonske četvrti", nema poznatih mesta "slovenačke kuhinje" ili nekakvog "jugoslovenskog fusion-a". taj jugoslovenski splet je uglavnom ostao u privatnom domenu, nije iskočio mnogo van porodičnih odnosa. pritom, nisam siguran da je ikada bio poseban magnet za "kadrove" (mimo politike i po dužnosti) iz drugih krajeva jugoslavije, i mislim da su demografski talasi bili u suštini srpski i tada.

    treći sloj je opet srpski, obeležen s jedne strane svođenjem na status prestonice srbije, padom jugoslovenske i komunističke simbolike i ponešto što je bilo od sadržaja, te potom dolaska srpskih izbeglica i bujanje dosta nesrećnih naselja u okolini, te tekućom unutrašnjom migracijom.

    stoga je to dosta čudan mix, ne kosmopolitski u smislu smanjenog njujorka ili čega veća, ali ponešto drugačijeg od sofije ili bukurešta itd. ali ne posebno zbog doze kosmopolitizma kao "internacionalizma" nego baš zbog internih društvenih promena.

    tako da bih rekao da je čudnjikav srpski grad, ali ne toliko čudnjikav koliko neki misle.

    nego zbog kulturne razudjenosti samih Srba i ponekih drugih eks-jugoslovena koji su se u njemu zatekli. 

    kosmopolitski u onom osnovnom znacenj reci - da je jedna od njegov preteznih karakteristika da se u njemu u velikoj meri srecu, saobitavaju i kulturno opste jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 1861198401 ljudi iz razlicitih delova sveta (pa cak i evrope...pa cak i balkana) - to nije definitivno.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Sun Jul 28, 2019 7:41 pm

    na to mislim.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Zuper Sun Jul 28, 2019 8:49 pm

    Quincy Endicott wrote:Uncle je otprilike ubo poentu. Uz ono što je on napisao, dodao bih i to da Beograd ne stvara. Jednostavno nije mesto gde nastaje relevantna umetnost, film, muzika, književnost... Ništa. Beograd je jedan Gornji Milanovac od milion i po stanovnika.


    GM ima Bjesove, vrh muzicki u ovom delu jevrope cak i kada obrade vmro-ovce. Uostam, bese prvi bend na mtv iz sfrj dosao iz neke slovenacke zabiti?!
    A tacno je da smo morali objasniti neke stvari lokalnim cincarima i jevrejima pocetkom 19. veka.
    Ali tada je Beograd bio demografski manji od Uzica.
    Dakle, do istrage nase ili vase.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Mr.Pink Sun Jul 28, 2019 8:58 pm

    da se zahvali beogradjanima koji su tom u nekom tamo periodu oko ubistva djindjica masovno napustili bgd na tome sto je danas sasvim ok i prihvatljivo da koristis ijekavicu

    nakon tog talasa migratornog, sve je manje u drustvu prihvatljivo pricati o dodjosima i ijekavicarima. sa druge strane, doziveo sam pre neki dan da me neka riba koju sam tek upoznao a predaje na filoloskom isledjuje u fazonu "a odakle si ti". ja reko iz bgd

    kaze "svi smo svi iz beograda". i to sva onako nakurcena

    te znam onog iz badvajvajzera, te znam ovog, onog. udala se za nekog opancara iz sindikata. ja joj reko ko iz topa - ne znam za tebe, ali moj djed je oslobadjao beograd. iz vranja je inace. malo da puse kurac opancari srbijanski

    ja sam inace zapalio devedes i neke

    uvik kontra


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Mr.Pink Sun Jul 28, 2019 9:10 pm

    taj poslednji migratorni talas je u mojim ocima stvorio osovinu kostunica-sns. nekako se sve slaze

    e sad. ima nas budala koje smo se vratile, a ima brt i ovih sto odlaze da voze autobuse. sad je sve to nekako fluidnije. devedesetih nije bilo tako


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Летећи Полип

    Posts : 11121
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Летећи Полип Sun Jul 28, 2019 9:13 pm

    Koji migratorni talas, odakle?


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Mr.Pink Sun Jul 28, 2019 9:15 pm

    iz bg u svet. znam masu ljudi koje je djindjicevo ubistvo fazon dotuklo. to je bilo to sto se njih tice. kupuj kofere i pravac usa


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Zuper Sun Jul 28, 2019 9:15 pm



    Bile su fluidne devedesete, vise nego danas iako stalno kukate.
    Ali tako je to sa starim Beogradzanima.
    Te im smeta traktor, te im smeta ojkanje, cak nemaju ni ispaljivanje buradi kao na Klisi..
    Sta os?
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Mr.Pink Sun Jul 28, 2019 9:17 pm

    ne seri, traktori nisu prisli bg. znao je sloba


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Летећи Полип

    Posts : 11121
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Летећи Полип Sun Jul 28, 2019 9:18 pm

    Mr.Pink wrote:iz bg u svet. znam masu ljudi koje je djindjicevo ubistvo fazon dotuklo. to je bilo to sto se njih tice. kupuj kofere i pravac usa

    I onda zavladali ijekavičari. Majku mu...


    Pa Tito je bio ijekavičar.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by kondo Sun Jul 28, 2019 9:18 pm

    OK znaci sarajevo je kosmopolitski a beograd nije. mislim da malo mesate turisticke kategorije sa ovim o cemu pricamo. a inace me zanima koji su po vamagradovi, sem opstih mesta london njujork pariz, kosmopolitski.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Mr.Pink Sun Jul 28, 2019 9:19 pm

    i ja sam ozenio jednu


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Mr.Pink Sun Jul 28, 2019 9:20 pm

    jeste, bili su fluidniji redovi ispred ambasada devedesetih


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Zuper Sun Jul 28, 2019 9:22 pm

    Mr.Pink wrote:ne seri, traktori nisu prisli bg. znao je sloba

    Prisli i uisli ali vodu naplatise.
    Odmah je upoznat kosmopoltiizam kada je jedne avgustovske noci, na klupi tasmajdanskoj, spavao mali baja iz drnisa ali ga jutrom popisa beogradska pisa.

    Pa svi Srbi u Beogradu bili ijekavicari osim porodice Izetbegovic.
    Летећи Полип

    Posts : 11121
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Летећи Полип Sun Jul 28, 2019 9:24 pm

    Kondo wrote:OK znaci sarajevo je kosmopolitski a beograd nije. mislim da malo mesate turisticke kategorije sa ovim o cemu pricamo. a inace me zanima koji su po vamagradovi, sem opstih mesta london njujork pariz, kosmopolitski.


    Rekao bih i Sarajevo i Beograd, mada Sarajevo više ne. 


    Stare sarajlije imaju taj otvoren velegradski duh. Za razliku od npr novosađana, koji su ostali palančani u duši.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Zuper Sun Jul 28, 2019 9:24 pm

    Kondo wrote:OK znaci sarajevo je kosmopolitski a beograd nije. mislim da malo mesate turisticke kategorije sa ovim o cemu pricamo. a inace me zanima koji su po vamagradovi, sem opstih mesta london njujork pariz, kosmopolitski.

    Moskva.
    Ko je bio mogao je da vidi tu raznolikost od Dalekog istoka do Srednje Azije sto alergicni Navaljni hoce da potera...

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 32 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Tue May 07, 2024 11:59 pm