Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Sirija, početak regionalnog rata

    Anonymous
    Guest

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Guest Thu Apr 19, 2018 1:01 am

    pa dobro, u srbiji je zvanicna drzavna i masovno u narodu prihvacena politika bila ubizakolji da siptar ne postoji, tesko da se tu sta moglo braniti novinarstvom, osim laganjem jel.
    Gargamel

    Posts : 1021
    Join date : 2015-01-09

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Gargamel Thu Apr 19, 2018 1:28 am

    xie saike wrote:pa dobro, u srbiji je zvanicna drzavna i masovno u narodu prihvacena politika bila ubizakolji da siptar ne postoji, tesko da se tu sta moglo braniti novinarstvom, osim laganjem jel.
    u Siriji je državna politika "Asad ili ćemo sve spaliti". nekim čudom, spontano ljudsko sagorevanje je dominantan uzrok smrtnosti među onima koji Asada ne vole više od mame, tate, i strine. ili barem tako tvrde oni kojima je istina o Siriji prirasla srcu.
    avatar

    Posts : 7488
    Join date : 2017-03-14

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by MNE Thu Apr 19, 2018 4:32 pm

    gluposti, imam par drugara koji su putovali motorom do Sirije prije arapskog proljeca i usput zalazili i u zabacenija mjesta(tamo su nasli nekog kolegu motoristu koji im je bio i prevodilac), generalni utisak je bio da ako ne predstavljas opasnost po vlast mozes da pricas sta god oces, otprilike kao i ovo kod nas na Balkanu

    e otkad se zagovnalo situacija je sigurno postala bitno drugacija
    Gargamel

    Posts : 1021
    Join date : 2015-01-09

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Gargamel Thu Apr 19, 2018 6:00 pm

    MNE wrote:otprilike kao i ovo kod nas na Balkanu
    sem ratnih perioda, "kao i ovo kod nas" bi možda važilo samo za period 1945-50 kada su jugokomunisti dokazivali da su bolji katolici od Pape.


    https://louisproyect.org/2018/04/16/castrated-in-the-21st-century/
    In March 2008, Bushra Al-Assad, sister of Bashar Al-Assad, came to Damascus University College of Pharmacy as a guest lecturer for third year Pharmacy students. My friends and I were in the lecture hall when she started her lecture with “The immortal leader”… She kept going on and on about different topics, until she start talking about the specific components of a certain drug and how the way they come together is how the country should come together. One of my friends interjected to correct her by saying that the drug she named didn’t have all the components she named.
    ...
    We went back to school and waited for them to release my friend but a month passed and we never heard from him. After two months we left the lecture hall and found our friend standing at the door of the lecture hall with the most horrifying facial expression and said he was coming to say his goodbyes. We went to a cafe and asked him what happened when they took him away. He said, “Nothing, they were amazing and said because I was so brave, Bushra Al-Assad wanted to send me to Germany on a scholarship she will fund herself so I can pursue a higher education.”
    ...
    A few weeks ago, my friend got an incredible job at a drug company in Germany and I called to congratulate him. We talked for about 3 hours and then he said “Do you mind if he hang up, I’m starting to get a headache.” Joking, I said, “So now that you’re high up there with a great job, you don’t talk to the little people anymore?”.. He then said, “No I’m serious, I have a headache, I have to go.” Two minutes later he sent me a message on Whatsapp saying “Do you remember in 2008 when I was dragged out of the lecture hall? I lied. They castrated me and gave me two month to leave the country with a paper that said ‘Not valid for sexual relations'”.
    Anonymous
    Guest

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Guest Thu Apr 19, 2018 6:09 pm

    MNE wrote:gluposti, imam par drugara koji su putovali motorom do Sirije prije arapskog proljeca i usput zalazili i u zabacenija mjesta(tamo su nasli nekog kolegu motoristu koji im je bio i prevodilac), generalni utisak je bio da ako ne predstavljas opasnost po vlast mozes da pricas sta god oces, otprilike kao i ovo kod nas na Balkanu

    e otkad se zagovnalo situacija je sigurno postala bitno drugacija

    Ne znam za Siriju, ali znam kako je bilo u Mubarakovom Egiptu. Mogao si da pricas sta god hoces dok neko ne proceni da si postao opasnost po rezim, tj. da si pokusao da svoje reci na bilo koji nacin sprovedes u delo. Onda su u obzir dolazile sve opcije, u zavisnosti od tezine prestupa i nadrkanosti bahatog silnika u cije si ruke dopao: od celonocnog batinanja u policijskoj stanici, do toga da te crni sluzbeni pezo odveze u nepoznatom pravcu. U Siriji je vladao, koliko znam, vrlo slican sistem apsolutizma.

    Poredjenja sa Balkanom ne stoje ni u ludilu. U doba najcrnje Miloseviceve diktature Srbija je bila oaza gradjanskih sloboda u odnosu na Mubarakov Egipat i Asadovu Siriju, koji su opet bili oaza gradjanskih sloboda za Gadafijevu apsolutnu despotiju, tako omiljenu u Srbiji.

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Zuper Wed Apr 25, 2018 7:15 pm

    Rusi pokazali oborene krstarece rakete:

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 5ae07d2bdda4c8c7548b4571

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 5ae07cf6dda4c813558b4583

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 5ae07374dda4c8e04a8b45b3

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 CA9Bn

    105 hits in Syria? Not likely, says Russia & shows fragments of missiles downed in US-led strikes
    https://www.rt.com/news/425120-russia-shows-downed-missiles-syria/
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by boomer crook Wed Apr 25, 2018 10:55 pm

    Gargamel wrote:
    MNE wrote:otprilike kao i ovo kod nas na Balkanu
    sem ratnih perioda, "kao i ovo kod nas" bi možda važilo samo za period 1945-50 kada su jugokomunisti dokazivali da su bolji katolici od Pape.


    https://louisproyect.org/2018/04/16/castrated-in-the-21st-century/
    In March 2008, Bushra Al-Assad, sister of Bashar Al-Assad, came to Damascus University College of Pharmacy as a guest lecturer for third year Pharmacy students. My friends and I were in the lecture hall when she started her lecture with “The immortal leader”… She kept going on and on about different topics, until she start talking about the specific components of a certain drug and how the way they come together is how the country should come together. One of my friends interjected to correct her by saying that the drug she named didn’t have all the components she named.
    ...
    We went back to school and waited for them to release my friend but a month passed and we never heard from him. After two months we left the lecture hall and found our friend standing at the door of the lecture hall with the most horrifying facial expression and said he was coming to say his goodbyes. We went to a cafe and asked him what happened when they took him away. He said, “Nothing, they were amazing and said because I was so brave, Bushra Al-Assad wanted to send me to Germany on a scholarship she will fund herself so I can pursue a higher education.”
    ...
    A few weeks ago, my friend got an incredible job at a drug company in Germany and I called to congratulate him. We talked for about 3 hours and then he said “Do you mind if he hang up, I’m starting to get a headache.” Joking, I said, “So now that you’re high up there with a great job, you don’t talk to the little people anymore?”.. He then said, “No I’m serious, I have a headache, I have to go.” Two minutes later he sent me a message on Whatsapp saying “Do you remember in 2008 when I was dragged out of the lecture hall? I lied. They castrated me and gave me two month to leave the country with a paper that said ‘Not valid for sexual relations'”.

    pa tesko da je iko kastriran bilo kada u jugokomunizmu.

    mislim da gresis i potcenjujes asadov ili uopste projekat arapskog nacionalizam. nije to samo bila histericna prisila i nasilje. to je projekat koji je otpoceo emancipatorski i prosvetiteljski i ti tragovi se i dalje nalaze u njemu.

    mislim, asad je ratni zlocinac ali moras da razumes prirodu tog rezima.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Летећи Полип

    Posts : 11103
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Летећи Полип Wed Apr 25, 2018 11:53 pm

    Meni ta priča o štrojenju iskreno malo smrducka. Režimska sujeta je jedno, a ovo je goli sadizam koji bi bio održiv jedino u nekom  režimu nalik Severnoj Koreji. I kao šlag na tortu, oni tako osakaćenog čoveka proteruju iz zemlje, neprijateljskoj propagandi na tacnu. Malo teško.
    Gargamel

    Posts : 1021
    Join date : 2015-01-09

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Gargamel Thu Apr 26, 2018 12:55 am

    bruno sulak wrote:pa tesko da je iko kastriran bilo kada u jugokomunizmu.
    nisu kastrirali, ali se u datom periodu jesu bavili drugim staljinističkim radostima. sem ratnog okruženja '40ih ili '90ih, jedini zapadnobalkanski period u proteklih 100g kada je bilo ko radio bilo šta iole slično sirijskoj službi.

    mislim, asad je ratni zlocinac ali moras da razumes prirodu tog rezima.
    manjinska vojna diktatura, koja se da održavati jedino ektremnim nasiljem. emancipatorski elementi brzo nestanu u svim režimima, kada se uspostavi da ljudi nisu od gline i ne možeš ih preoblikovati u skladu sa željama.


    Last edited by Gargamel on Thu Apr 26, 2018 1:03 am; edited 3 times in total
    Gargamel

    Posts : 1021
    Join date : 2015-01-09

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Gargamel Thu Apr 26, 2018 12:58 am

    Летећи Полип wrote:Meni ta priča o štrojenju iskreno malo smrducka. Režimska sujeta je jedno, a ovo je goli sadizam koji bi bio održiv jedino u nekom  režimu nalik Severnoj Koreji. I kao šlag na tortu, oni tako osakaćenog čoveka proteruju iz zemlje, neprijateljskoj propagandi na tacnu.
    jedan od metoda sirijske službe je da ljude često puštaju nakon tretmana. kao primer drugima, koji bi se ohrabrili da dignu glavu.

    https://www.amazon.com/Shell-Memoirs-Hidden-Observer/dp/1566560225
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by boomer crook Thu Apr 26, 2018 6:07 am

    Gargamel wrote:
    bruno sulak wrote:pa tesko da je iko kastriran bilo kada u jugokomunizmu.
    nisu kastrirali, ali se u datom periodu jesu bavili drugim staljinističkim radostima. sem ratnog okruženja '40ih ili '90ih, jedini zapadnobalkanski period u proteklih 100g kada je bilo ko radio bilo šta iole slično sirijskoj službi.

    mislim, asad je ratni zlocinac ali moras da razumes prirodu tog rezima.
    manjinska vojna diktatura, koja se da održavati jedino ektremnim nasiljem. emancipatorski elementi brzo nestanu u svim režimima, kada se uspostavi da ljudi nisu od gline i ne možeš ih preoblikovati u skladu sa željama.

    sprovodili ubrzanu izgradnju zemlje unistene ratom? daleko veci zlocini su cinjeni tokom vojne uprave na kosovu i u makedoniji, na primer.

    sto se ljudi od gline tice mislim da je tvoj problem sto ocigledno smatras da su na asadovoj strani ljudi od kartona. ocigledno je da rezim uziva popularnu podrsku koja mu, uz stranu podrsku, omogucava opstanak na vlasti. ta prica o ljudima od gline i nesavrsenoj ljudskoj prirodi koja lomi te i takve rezime je jedna od vecih izmisljotina hladnog rata.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by boomer crook Thu Apr 26, 2018 6:09 am

    mislim fokusiras se na perverzne detalje pa onda ne mozes da odgovoris otkud uopste studenti u tom amfiteatru koji slusaju predavanje iz farmacije.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Gargamel

    Posts : 1021
    Join date : 2015-01-09

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Gargamel Thu Apr 26, 2018 5:37 pm

    bruno sulak wrote:mislim fokusiras se na perverzne detalje pa onda ne mozes da odgovoris otkud uopste studenti u tom amfiteatru koji slusaju predavanje iz farmacije.
    studenti slušali predavanja? šta bi to trebalo da predstavlja? Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 1251298951 studenti išli na predavanja u SSSR-u, dok je neke odvodilo na društveno koristan rad. slušali predavanja u Argentini, dok je neke helikopterima odnosilo na kupanje. ja išao na predavanja na Kosovu, kada su Albanci bili hebana strana i kada su Srbi bili hebana strana.

    nisu ljudi od kartona, kuće često jesu. pa ih valja održavati i đubriti u skladu sa tim.
    Gargamel

    Posts : 1021
    Join date : 2015-01-09

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Gargamel Thu Apr 26, 2018 5:42 pm

    bruno sulak wrote:ta prica o ljudima od gline i nesavrsenoj ljudskoj prirodi koja lomi te i takve rezime je jedna od vecih izmisljotina hladnog rata.
    Sure as I know anything, I know this - they will try again. Maybe on another world, maybe on this very ground swept clean. A year from now, ten? They'll swing back to the belief that they can make people... better. And I do not hold to that. - Capt. Malcolm Reynolds
    Anonymous
    Guest

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Guest Thu Apr 26, 2018 7:22 pm

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Filipenko Thu Apr 26, 2018 7:48 pm

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 286371741


    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Loops-and-swift-horses-are-suere-than-lead-charles-marion-russell
    Anonymous
    Guest

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Guest Fri Apr 27, 2018 12:03 am

    The head of the U.S. Special Operations Command says unspecified opponents in Syria, almost certainly Russian or Russian-support forces, have reportedly launched electronic warfare attacks against U.S. Air Force AC-130 gunships operating in the country, as well as other communications links. This is the latest in a string of reports that highlight the growing threat of jamming and other non-kinetic attacks to American military activities in the region and in general.
    ...
    http://www.thedrive.com/the-war-zone/20404/american-general-says-adversaries-are-jamming-ac-130-gunships-in-syria
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Erős Pista Fri Apr 27, 2018 12:06 am

    Ko šta radi, Rusi hakuju.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Apr 27, 2018 12:54 am

    Gargantua wrote:

    Ja se bas plasim neceg slicnog kao u Ukrajini samo u Belorusiji. Bilo Euromajdan bilo Milo Djukanovic varijante. Svet bi bio na ivici nestanka.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Filipenko Fri Apr 27, 2018 1:37 am

    KinderLad wrote:
    Gargantua wrote:

    Ja se bas plasim neceg slicnog kao u Ukrajini samo u Belorusiji. Bilo Euromajdan bilo Milo Djukanovic varijante. Svet bi bio na ivici nestanka.


    Mozda ruski svet.


    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Loops-and-swift-horses-are-suere-than-lead-charles-marion-russell




    Ne sumnjam da bi brojni ruski poslanici u Dumi i pomocnici zamenika sefova odbora za spoljne poslove dali vise ostrih izjava. Nemojte samo da mi pricate o tome koliko bi to bilo opasno i kako li bi Lukasenko izveo taj pivot, ima Belorusija to da izvede ocas posla, dajte im jos koju godinu dok razviju pricu o beloruskom jeziku, beloruskoj naciji, beloruskoj istoriji i bice zrelo. Sa ili bez Lukasenka. Ako treba i sa njim, nema frke.


    Mene vise plasi sta nakon toga. Definitivno se ide na rastakanje Rusije, ali onda svaki od tih delova moze da roka nuklearkama. Dajem im 20 godina, a nesto slicno je danas rekao i Putin, kada je izjavio da je Rusija bezbedna jos najvise dve decenije. Videcemo. Bice veselo.
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by boomer crook Fri Apr 27, 2018 8:01 am

    zapravo batisticka sirija je imala najbolji sistem obrazovanja u regionu zasnovan na besplatnom i svima dostupnom skolstvu. vojna hunta je sekla i unistila sistem obrazovanja u argentini uz deregulaciju i 'slobodnotrzisni' pristup.

    no, za nasu raspravu je bitnije da je rezim pukovnika vladao bez popularne podrske.

    no, da me ne shvatis pogresno asadov rezim je zlocinacki i neuspesan samo moraju se sagledati razlozi i nacini na koji je neuspesan.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Guest Fri Apr 27, 2018 8:52 am

    KinderLad wrote:
    Gargantua wrote:

    Ja se bas plasim neceg slicnog kao u Ukrajini samo u Belorusiji. Bilo Euromajdan bilo Milo Djukanovic varijante. Svet bi bio na ivici nestanka.


    Što ti smeta vojna vežba NATO-a na poligonu između Vitebska i Orše? Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 1861198401
    Anonymous
    Guest

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Guest Fri Apr 27, 2018 9:48 am

    bruno sulak wrote:zapravo batisticka sirija je imala najbolji sistem obrazovanja u regionu zasnovan na besplatnom i svima dostupnom skolstvu. vojna hunta je sekla i unistila sistem obrazovanja u argentini uz deregulaciju i 'slobodnotrzisni' pristup.

    no, za nasu raspravu je bitnije da je rezim pukovnika vladao bez popularne podrske.

    no, da me ne shvatis pogresno asadov rezim je zlocinacki i neuspesan samo moraju se sagledati razlozi i nacini na koji je neuspesan.b

    batisticku Siriju je demontirao sam Basar al Asad. on je slomio javni sektor, razvlastio batisticku elitu i neoliberalnim reformama premestio ekonomsku moc u ruke arivista-plutokrata. izmedju rezima prvog i drugog Asada postoje ogromne razlike - drugi je pokusao da se dodvori svetskom kapitalu istovremeno stimulisuci politiku aktivnog priblizavanja Iranu i Moskvi, naspram daleko mudrijoj spoljnoj politici njegovog oca. da sad ne govorim o susi 2007-2010 koju je Asad menadzovao tako sto je pustio seljake da pocrkaju od zedji (ili da, sto su zapravo uradili, da masovno pobegnu u gradove i stvore masu izuzetno besnih mladih ljudi u punoj snazi), pre toga dozvolivsi, u sklopu svoje agrarne kontrareforme kojom je zeleo da ponisti sve sto je njegov otac napravio, da sve drzavne farme koje su spasle Siriju od nestasica hrane kakve su recimo 2008 pogodile Egipat, padnu u ruke spekulanata i kojekakvih Bogoljuba Karica.
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by boomer crook Fri Apr 27, 2018 10:15 am

    naravno, ali ja o tome govorim. postoje aspekti nasledja tog rezima (mislim i na oca i sina) za koji su ljudi spremni da se bore.

    btw, postoji jaka leva opozicija asadu no ti ljudi su cesto meta islamista.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Guest Fri Apr 27, 2018 1:44 pm

    Preraspodela u najavi

    More than 10 million Syrians who have fled the country’s raging war have been told to lay claim to their homes by early May or risk forfeiting them to the state.

    A property law announced this month has raised widespread fears that Syrian citizens who have opposed Bashar al-Assad face permanent exile and that other people considered loyalists may be given access to their communities.

    With the majority of internally displaced and overseas refugees unable or unwilling to return to prove ownership of properties, analysts and exiles say the law, known as article 10, and the tight timeframe surrounding it could serve as an instrument of demographic change and social engineering.

    It has drawn parallels with laws enacted in Lebanon after the civil war to seize land in central Beirut, and the absentee property law in Israel in 1950 that legalised seizures from Palestinians driven from their lands.

    The Syrian law empowers local administrations to re-register property ownership within their areas, a move that requires landowners to be present.

    Syrian legal experts say the law focuses on war-damaged areas around Damascus and does not include areas unscathed by the fighting. However, critics and exiled landowners say the regulation has a clear political dimension and carries implications that extend well beyond selective re-zoning.

    “For millions of internally displaced and refugees, such proof [of ownership] will most likely be mission impossible,” said Maha Yahya, director of the Carnegie Middle East Centre in Beirut. “Many left without title deeds, some lived in informal settlements, therefore without legally recognised proof of ownership and for others – mainly refugees – going back to Syria to provide such proof is tantamount to a suicide mission.

    “From the regime’s perspective, the law will serve three purposes: it gives them an additional vetting instrument over returnees and a way to strip political opponents of their assets. For refugees, largely perceived by the regime as traitors, this increases their risk of permanent exile. It will allow the regime to consolidate its power base by repopulating strategic areas with regime loyalists. This places the residents of informal settlements in major cities at risk of further dispossession. This may remove any potential source of future resistance for good.”

    The effects of the proposed law were widely discussed at an EU-UN donor conference in Brussels this week. On the sidelines of the summit, which concluded with close to a $5bn shortfall in aid pledges, officials from both sides said there was an increasing understanding in Europe that many of the estimated 1.5 million Syrians now on the continent were not going home.

    “This is the nail in the coffin for them,” said a senior EU official. “This is blatant power consolidation by Assad. It is punitive, not regulatory. Make no mistake. On the one hand, it is normal to do something like this after a natural disaster like an earthquake. But not now. And not like this. The war is still raging and metastasising. It’s not anywhere near over.”

    A perception that the war is winding down, coupled with conflict fatigue, has dampened the appetite of potential donors and made a political settlement ever more elusive.

    With robust backing from Russia and Iran, Assad has been manoeuvred into a winning position in key parts of the battlefield, including in Damascus, where Syrian and Russian forces continued an assault on the Yarmouk Palestinian camp on Thursday.

    In response to the latest clashes, the UNRWA commissioner general, Pierre Krähenbühl, said: “Yarmouk and its inhabitants have endured indescribable pain and suffering over years of conflict. We are deeply concerned about the fate of thousands of civilians, including Palestine refugees, after more than a week of dramatically increased violence.”

    In northern and southern Syria, regime offensives have yet to fully begin. The conflict in both areas has morphed numerous times and, even with bedrock support from Tehran and Moscow, regaining full control of the country any time soon is seen as an unlikely proposition.

    Nadim Shehadi, the director of the Fares Centre for Eastern Mediterranean Studies at Tufts University in the US, said the full effect of the property law remained unclear. “Much will depend on implementation. This could be ethnic cleansing by stealth, not dissimilar to absentee laws we have seen before,” he said.

    “In Lebanon we had a similar law in the rebuilding of the Nahr al-Bared camp, which was destroyed in 2007 by the Lebanese army in a fight with a terrorist group called Fath al-Islam. There were illegal constructions in contravention to zoning and building regulations and unclear property rights with complicated compensation regimes.”

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 7 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 6:26 pm