Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    "Niska" književnost

    zvezda je zivot

    Posts : 7091
    Join date : 2014-11-07

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by zvezda je zivot Tue Dec 16, 2014 1:12 pm

    timur chevket wrote:btw, meni je suvin pricao kako gotovo drao na cajnu s pitanjem: zasto golemi?

    "Niska" književnost - Page 5 286371741

    jeste smesno ali me interesuje sta mu je cajna odgovorio. zasto golemi? misim ozbiljno je pitanje.
    boomer crook

    Posts : 37000
    Join date : 2014-10-27

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by boomer crook Tue Dec 16, 2014 2:04 pm

    pa kao drugost, artificijelnost, trt-mrt a suvin je bio u fazonu da je njemu kao jevrejinu dosta golema svakako.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Ointagru Unartan Tue Dec 16, 2014 3:28 pm

    William Murderface wrote:Luis je mnogo agresivniji religijski propagandista od Tolkina.


    Jeste, zato sto se kasno vratio religiji (uz Tolkinovu pomoc), pa je pisao sa zarom konvertita. Inace, Luis i Cajna su slicni u nekim aspektima: po neskrivenom propovednistvu (mislim na Cajnu iz Iron Council-a) i po lezernom odnosu prema konsistentnosti njihovih izmisljenih svetova (kod Luisa se u istoj knjizi pojavljuju satiri, dakle grcka mitologija, i bozic bata; kod Cajne su nabacani na gomilu ljudi kaktusi i drugi orginalni elementi, hriscanska kosmoginija u vidu pakla i Djavola, inteligentne shake iz porodice Adams, nedostaju samo guske iz Kusturicinih filmova).


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Erős Pista Tue Dec 16, 2014 3:31 pm

    Inače je Luis često ogovarao Tolkina što je "papista" (Luis je bio anglikanac). Ima nečeg u tome - katolicizam je ipak univerzalizam, dočim Luisovo anglikanstvo (vidi onaj tekst što sam okačio) neretko devalvira u divljenje Imperiji.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Ointagru Unartan Tue Dec 16, 2014 3:42 pm

    William Murderface wrote:vidi onaj tekst što sam okačio

    Ima samo prvi deo, ostatak je za pretplacene.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Erős Pista Tue Dec 16, 2014 3:46 pm

    E, sranje. Imao sam negde sejvovan ceo tekst, mislim. Pogledaću, Ukratko poenta je da Luis porpoveda mascular christianity čiji simbol nije slučajno istovremeno i simbol Britanske imperije.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 37000
    Join date : 2014-10-27

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by boomer crook Tue Dec 16, 2014 5:42 pm

    meni je daleko zanimljiviji luisov sf opus - out of the silent planet koji je neka cuda kombinacija gnostickog hriscanstva i arturijanske legende.



    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Sergen Yalçın Tue Dec 16, 2014 7:22 pm

    tolkin kao modernista? e to bih jako voleo da procitam...

    btw, jel citao neko hronike ambera drugih pet knjiga (sa merlinom)? ja sam odavno zapoceo ali cini mi se da su neuporedivo slabije od prvih pet, i nikad nisam nastavio.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by namerna prolaznica Tue Dec 16, 2014 9:41 pm

    meni malo zao tih zapadnjaka sto moraju da trce levo-desno, napred-nazad, da prikupe za svoje epike ponesto od svake fele, mitologije i istorije.
    zavrsila pre neki dan sacred games, vikram chandra. jos se osecam preplavljeno. nije cudo sto mu je za sve ono trebalo 900 strana. a nije mrdnuo dalje od bombaja "Niska" književnost - Page 5 1233199462.


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Indy Tue Dec 16, 2014 10:32 pm

    Pekic nije morao dalje od Balkana "Niska" književnost - Page 5 1399639816
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by namerna prolaznica Tue Dec 16, 2014 10:46 pm

    da. to su prostori s viskom svega. ukljucujuci manjke.


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    boomer crook

    Posts : 37000
    Join date : 2014-10-27

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by boomer crook Wed Dec 17, 2014 12:00 am

    Santino wrote:tolkin kao modernista? e to bih jako voleo da procitam...

    btw, jel citao neko hronike ambera drugih pet knjiga (sa merlinom)? ja sam odavno zapoceo ali cini mi se da su neuporedivo slabije od prvih pet, i nikad nisam nastavio.

    probacu izloziti moje mracne misli u neko dogledno vreme
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Sergen Yalçın Wed Dec 17, 2014 7:18 am

    bio bih vam zahvalan. "Niska" književnost - Page 5 4101625831


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Indy Wed Dec 17, 2014 7:21 am

    namerna prolaznica wrote:da. to su prostori s viskom svega. ukljucujuci manjke.
    Lubicanstvena "Niska" književnost - Page 5 3826186726
    boomer crook

    Posts : 37000
    Join date : 2014-10-27

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by boomer crook Wed Dec 17, 2014 12:16 pm

    nezvanova imas PM. cisto ako motris na ovaj thread.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Erős Pista Sat Dec 27, 2014 10:21 pm

    Epski eskapizam ili zašto ne podnosim Tolkina
    December 26, 2014
    By Aleksej Kišjuhas
    "Niska" književnost - Page 5 Epski-eskapizam-ili-zato-ne-podnosim-tolkina-body-image-1419614827
    Foto: Wikimedia Commons, user Koenigsmoerder
    Oduvek sam prezirao Tolkina i njegovog Hobita i Gospodara Prstenova. Knjige su mi svojevremeno pojele živce i bolele mozak, dok sam na filmovima zevao i na trenutke hrkao. Uključujući tu i ovaj poslednji koji je nedavno penetrirao u bioskope. Ništa lično, naravno, ne znam čoveka. Ali znam (zlo)delo. I samo neskromno mislim da toliko jeftinog pastoralizma i pretencioznog eskapizma nikad nije zadesilo siroto drveće pretvoreno u koricu i papir. Deluje kao da sam u tome usamljen: Gospodar Prstenova je jedan od najpopularnijih bestselera svih vremena, a prema anketi BBC-ja proglašen je za knjigu stoleća. Zbog čega sam svojevoljno osuđen na jeretički život u popkulturnoj ilegali, bar kada se zakuvaju reference ka raznim hobitima, Sauronima i uruk-haijevima.
    Ali sve je bolje od sektaškog sledbeništva i idolopoklonstva traljavoj literaturi. A i dekonstrukcija jednog mita uvek je zabavan poduhvat. Srećom, i ozbiljnih kritičara cele te epske gužve i Tolkinove paraliterature ima u mnogobroju, samo su pokriveni glasnom potkulturom obolelom od sindroma jedne pročitane knjige. U čemu je, dakle, (moj) problem sa Tolkinom? Šta uopšte može da fali hobitima, vilenjacima/vilovnjacima, patuljcima, zmajevima, orlušinama, princezama, kraljevima, magijama i ostalim čudima? Može, ako je dotični imaginarijum tzv. Srednje zemlje samo izgovor za ekspres lonac u kojem se, uz prstohvat rasizma, komešaju priprosta nostalgija, sitnoburžoaska sentimentalnost i gruba antimodernost.
    "Niska" književnost - Page 5 Epski-eskapizam-ili-zato-ne-podnosim-tolkina-body-image-1419615016
    Jer, Džon R. R. Tolkin je bio posvećeni patriota i nacionalista, staromodan čak i za svoju generaciju. Kao i konzervativni rimokatolik i oksfordski profesor skromne akademske karijere koji, uzgred, nikad nije blagonaklono gledao na hipije koji su šezdesetih izgradili kult oko njega i njegove literature. Za njega, Gospodar je predstavljao jedno "fundamentalno religiozno i katoličko delo". Uz kraduckanje elemenata iz britanske, germanske i nordijske mitologije, Tolkin je motive za svoje beslovesno nostalgičarenje zapravo izgradio na posve provincijalnom i uskogrudom pogledu na svet. Njegovim sopstvenim rečima, idilično pastoralni hobitski Okrug zasnovan je "na ruralnoj Engleskoj i ni na jednoj drugoj zemlji na svetu".
    S druge strane, famozni Mordor bio je alegorija na industrijalizaciju i modernizaciju, odnosno na zadimljene fabrike koje su šatro izjedale mitskog engleskog seljaka i njegov način života. Ako se samo malo udubimo, čitava Srednja zemlja je zapravo sasvim neoriginalna slika jedne lepše, starije, toplije, jednostavnije i nadasve ušuškanije Evrope. U pitanju je duboko konzervativna, reakcionarna i antiurbana maštarija posvećena jedino očuvanju tradicionalnog društvenog poretka. Što je sve marketinški iskusno, jer literatura koja romantično drobi o seoskoj idili uvek je čitanija od one koja se bavi životom u gradu. Upravo zato što većina ljudi danas živi u gradu pa, vikendica nam je svedok, voli da izmašta ruralnu utopiju.
    Poseban literarni greh u Tolkinovom infantilnom klasiku čine likovi. Koji su iznad svega (umo)bolno jednodimenzionalni, banalni i rasistoidni. Dinamika dobra i zla u Tolkinovom svetu izliva se u prostački jasnoj i stereotipnoj podeli na turbo dobre i turbo loše momke koje se ni trećerazredni vesterni ne bi postideli. Za kritičara Ričarda Dženkinsa (The New Republic), Tolkinovim likovima nedostaje upravo "psihološka dubina" zbog koje ostaju anemični i sterilni. Međutim, puno su problematičniji Tolkinovi rasni stereotipi: vilenjaci su visoko moralni i mudri, hobiti su vredni i društveni, patuljci su hrabri i pohlepni, orci su glupi i zli. I ne zaslužuju milost.

    "Niska" književnost - Page 5 Epski-eskapizam-ili-zato-ne-podnosim-tolkina-body-image-1419615252Foto: Wikimedia Commons, user Migeul Mendez
    Oduzmimo jeftinu mitologiju inspirisanu burazerima Grim i primetimo da Tolkinov univerzum polazi od šovinistički stroge određenosti nečijeg karaktera iponašanja – rasom. Zamenimo njegove likove modernim rasama ili nacijama istomačna nelagoda dolazi sama. A možda i ne moramo puno da maštamo: u Gospodaru i Hobitu su dobri momci upadljivo arijevski beli, visoki i plavokosi (vilenjaci), a loši momci crni, spljoštenog nosa i kosooki (orci). A patuljci, ti gramzivi i bradati preduzetnici opsednuti zlatom i plemenitim metalima? Poslušajmo samog Tolkina koji je očigledno bio izgubio osećaj za blam: "Patuljci su naravno sasvim očigledni – zar ne biste rekli da vas u mnogo čemu podsećaju na Jevreje?"
    Radnja je takođe školski reakcionarna. Prema Tolkinu, sitna buržoazija u formi poštenih seljaka i zanatlija predstavlja poslednju liniju odbrane od modernog industrijskog haosa. Tradicionalno, ovo i jesu društveni slojevi koji najčvršće zagovaraju netalasajući status quo. Prema briljantno gruboj kritici tolkinovske epske fantastike SF autora Majkla Murkoka (Epic Pooh, 1978), Gospodar prstenova predstavlja "prozu iz jaslica": "Ona je uspavanka; namenjena je tome da umiri i uteši. U njoj se ne uživa zbog napetosti, već zbog odsustva napetosti. Ona nas čini razmaženim, ona se sa nama sprijateljuje; priča nam utešne laži. Ona je mekana", Za Murkoka, nema razlike između ovakvih dela i utešnog sveta Vinija Pua i njegove škvadre.
    Uz to, moguće je postaviti i pitanje o originalnosti cele te epske storije: priča o patuljku što krade zlato iz Rajne i kuje prsten koji daje vlast nad čitavim svetom je već jednom ispričana. I to u Prstenu Nibelunga (1876), epskoj operi jednako epskog antisemite i rasiste Riharda Vagnera. Utemeljenoj upravo na starogermanskoj paganskoj mitologiji i ruralnoj pastorali koja je, prema izvesnom austrijskom kaplaru sa smešnim brčićima, najbolje otelovila herojski duh nemačke rase. Konačno, misleći na film i njegovu suptilnu gej tematiku, Gospodara je u nastavku remek dela Clerks. (Clerks II, 2006) najbolje opisao Kevin Smit: u pitanju je predosadno dvanaestočasovno hodanje, hodanje i hodanje da bi se na kraju bacio prsten u vulkan. "Čak i jebeno drveće hoda u tim filmovima!"
    "Niska" književnost - Page 5 Epski-eskapizam-ili-zato-ne-podnosim-tolkina-body-image-1419614562
    Međutim, najveći problem sa Hobitom i Gospodarom je u njegovom vrištećem eskapizmu. Tolkina zapravo ne zanimaju toliko istraživanja, otkrića i putovanja, koliko čisti beg od stvarnosti. Zato je on varijacija na temu sapunice. Želimo da zaboravimo na Drugi svetski rat, kada je Gospodar i pisan? Ili na haos na Bliskom istoku ili na istoku Ukrajine danas? Na ekonomske nedaće i bedu svakodnevnog života? Na sve suptilne nijanse i etičko sivilo koje zovemo egzistencijom? Sjajno, eto savršene romantične storije o nekadašnjem crno-belom svetu epskih heroja i zlikovaca, kada je život navodno bio lepši, lakši i jednostavniji. Pričice o čarobnjacima koji jašu na orlovima, o vrednim i predobrim seljacima, o hrabrim kraljevima i vođama što se žrtvuju za svoj narod.
    U pitanju je bajka za sve one istorijski neobaveštene koji u zrelom dobu traže majčinu suknju ili, rečima kritičara Edmunda Vilsona (The Nation) iz 1956., primer "omladinskog treša" za odrasle. Tolkin slučajno ili namerno zaboravlja na to da je 99 odsto pisane ljudske istorije bilo provedeno u težačkom radu pod čizmom nekakvog arbitrarnog plemstva. I da je tek u poslednjih (dve)stotinak godina čovečanstvo konačno ustalo protiv rigidnog, feudalnog, hijerarhijskog sistema kraljeva, vračeva i seljaka koji u svojoj antimodernoj pristrasnosti profesor Tolkin idealizuje i toliko obožava. U pitanju je reklamiranje sveta u kojem sedi, bradati muškarci nepogrešivo znaju šta je najbolje za nas. Jedna nekritička posvećenost tradicionalnoj i elitističkoj društvenoj strukturi, uz genocid prema rasno inferiornim i jeftino romansiranu i tričavo sentimentalnu sliku prošlosti nalik na kičoliki goblen.
    Zato je Tolkinova fantazija samo još jedna nazadna kuknjava za "starim dobrim vremenima" u kojima se "znao neki red". A umotana je u neobične rase i izmišljene jezike i svetove samo da bi zasenila prostotu. To jest, ona je samo bizarna pedanterija koja stvara iluziju nekakve dubine. Klanjati se ovoj staleškoj fantazmagoriji je uvredljivo prema neverovatnom dobu u kojem živimo, kao i prema istinskoj literaturi tog doba. Stotinu mu Boromira, Faramira i Radomira, staviti Tolkinove plitke mitomanije ispred istinski duboke mitološke književnosti Tomasa Mana? Preferirati konzervativnu tolkinovsku reakciju pred revolucionarnim političkim alegorijama H. G. Velsa ili Džordža Orvela? Trčkaranje nekakvih jeftinih kreatura ispred putovanja toka svesti u Uliksu Džejmsa Džojsa?
    Za popularnost Gospodara zahvalimo hipijima i njihovoj sklonosti anti-industrijskoj propagandi. Ovaj romančić može biti "knjiga stoleća" samo u okvirima jednog inače priprostog, uskog i umetnički oskudnog žanra. U suprotnom je to isto kao da nam Konan Varvarin (1982) bude najbolji film 20. veka. Ima toliko dobre, maštovite i dubokoumne književnosti na svetu, tragično je da onanišemo na jednu banalnu bapsku priču. Jer, dobra književnost je ona koja nas uranja u stvarnost. Ljubavni vikend roman na roto papiru čini da od te stvarnosti pobegnemo. Tolkinovski univerzum nije daleko od toga, samo je mnogo pretenciozniji. Uostalom, svaki put kada neko uzme da drobi o nepogrešivim herojima iz nekakve mitske ili samo daleke prošlosti, treba mu se ljubazno zahvaliti ili reći da odjebe. I umesto maštarija o davnim, boljim svetovima, stvarati te svetove ovde i sada. Živeti epski, ne i fantazirati.

    -

    Teme: J. R. R. Tolkien‎, Tolkin, Gospodar prstenova, Hobit, Aleksej Kišjuhas, The Hobbit, The Lord of The Rings, Eskapizam


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Guest Sat Dec 27, 2014 10:26 pm

    bilo bi strawica da je stvarno pročitao Tolkina.
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Erős Pista Sat Dec 27, 2014 10:44 pm

    Ako mene pitaš, i ovo je prilično strawično "Niska" književnost - Page 5 1143415371


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Sergen Yalçın Sat Dec 27, 2014 10:51 pm

    odlican tekst.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Anonymous
    Guest

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Guest Sat Dec 27, 2014 11:03 pm

    problem je u tome što je dobrim delom već napisan, rukom Murkoka.
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Erős Pista Sat Dec 27, 2014 11:06 pm

    "Niska" književnost - Page 5 3579118792

    Jesteda.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Sergen Yalçın Sat Dec 27, 2014 11:06 pm

    znam i to.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Ointagru Unartan Sun Dec 28, 2014 1:04 am

    Tekst je glup, prepun opstih mesta, poluistinitih informacija i cistog lupetanja. Nije vredan detaljne kritike, pa cu izdvojiti samo dve stvari:

    - Optuzba za eskapizam. Pa sta ako je fantastika eskapizam? Da li eksapizam znaci da izmastani svetovi, pa i sam cin mastanja, nemaju nikakvu estetsku vrednost? Jel guranje dildoa u dupe i BDSM bicevanje (o cemu je autor pisao po forumima i u VICE-u) nisu vrste bega od stvarnosti? Da li bi Gospodar Prstenova pripadao visoj sorti literature da su hobiti bicevali vilenjake i da su patljuci pravili dildoe od mitrila?

    - Poredjenje sa Vagnerom i Prstenom Nibelunga. Kod Vagnera, heroji zude za moci i bogatstvom i zato se kolju oko Alberihtevog prstena. Oni su tu nekakvo olicenja junastva i nesputane snage germanske rase. Kod Tolkina, Prsten je takodje olicenje moci, ali cilj glavnih likova nije da ga prisvoje zarad licne koristi, nego upravo suprotno, da ga uniste. Borba sa iskusenjem da se Prsten iskoristi, dakle da iskusenjem da se silom vlada drugima je centralna tema Gospodara Prstenova i  predstavlja inverziju ideala germanskog duha kakvim ga je Vagner predstavio. U skladu sa tom centralnom temom,  za pobedu nad Sauronom nisu zasluzni arijevski Vilenjaci, nego beznacajni Hobiti, i tu pobedu nisu ostvarili silom, nego cistom ljudskoscu - sazaljenjem koje je Frodo osetio prema Golumu. Ali jebiga, za takav zakljucak je trebalo procitati knjigu.


    Last edited by Radagast on Sun Dec 28, 2014 1:22 am; edited 1 time in total


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Erős Pista Sun Dec 28, 2014 1:13 am

    Odlične poente, obe.

    Inače, uopšte nije jasno s kim autor zapravo polemiše - sa onima koji uopšte čitaju Tolkina, ili samo sa onima koji ga smatraju jednko značajnim kao Džojsa (ko su pa ti?).

    BTW, Džojs, drugim sredstvima istina, takođe uvodi mit kao način mišljenja o modernosti.


    It is here that Mr. Joyce’s parallel use of the Odyssey has a great importance. It has the importance of a scientific discovery. No one else has built a novel upon such a foundation before: it has never before been necessary. I am not begging the question in calling Ulysses a ‘novel’; and if you call it an epic it will not matter. If it is not a novel, that is simply because the novel is a form which will no longer serve; it is because the novel, instead of being a form, was simply the expression of an age which had not sufficiently lost all form to feel the need of something stricter. Mr. Joyce has written one novel — the Portrait; Mr. Wyndham Lewis has written one novel Tarr. I do not suppose that either of them will ever write another ‘novel’. The novel ended with Flaubert and with James. It is, I think, because Mr. Joyce and Mr. Lewis, being ‘in advance’ of their time, felt a conscious or probably unconscious dissatisfaction with the form, that their novels are more formless than those of a dozen clever writers who are unaware of its obsolescence.
    In using the myth, in manipulating a continuous parallel between contemporaneity and antiquity, Mr. Joyce is pursuing a method which others must pursue after him. They will not be imitators, any more than the scientist who uses the discoveries of an Einstein in pursuing his own, independent, further investigations. It is simply a way of controlling, of ordering, of giving a shape and a significance to the immense panorama of futility and anarchy which is contemporary history. It is a method already adumbrated by Mr. Yeats, and of the need for which I believe Mr. Yeats to have been the first contemporary to be conscious. It is a method for which the horoscope is auspicious. Psychology (such as it is, and whether our reaction to it be comic or serious), ethnology, and The Golden Bough have concurred to make possible what was impossible even a few years ago. Instead of narrative method, we may now use the mythical method. It is, I seriously believe, a step toward making the modern world possible for art, toward that order and form which Mr. Aldington so earnestly desires. And only those who have won their own discipline in secret and without aid, in a world which offers very little assistance to that end, can be of any use in furthering this advance.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 37000
    Join date : 2014-10-27

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by boomer crook Sun Dec 28, 2014 2:54 am

    pa ja ne znam sta znaci poredjenje znacaja ali bloom i baggins su verovatno dva jedina literarna junaka u xx veku koja imaju 'svoj' dan.

    na, ako to ostavimo po strani ostaje cinjenica da je tolkin eminentno moderan autor (as in pravi autor koji barata specificnim literarnim stilom koji je prepoznatljiv). bas ta modernost koja cesto invertira neke topose zanra koji tolikin sam uspostavlja je ono sto od tolkina cini veoma opasnog autora za analizu. kao sto gandalf kaze frodu da je on, gandalf, opasnost i da je medju clanovima druzine prstena frodo okruzen opasnostima tako je i sam tolkin opasan za sve one koji ga olako tretiraju. tako se, na primer, budalasti vuk jeremic opekao o tolkina kada je izjavio da patuljke torina hrastostita vidi kao srbe koji idu da povrrate ono sto im pripada (kosovo) dok su albanci i nato valjda zmaj i orci. medjutim bas je cela poenta hobita u tome da je jedini nacin da patuljci pobede da zrtvuju 'srce pod planinom' - nesto najvrednije sto imaju. jeremicevom logikom srbi-patuljci na kosovu mogu da pobede samo ukoliko ga zajednicki bastine sa drugima koji tamo zive (i tu se zapravo kosovari pojavljuju kao ljudi barda strelca). 

    no, zasto je tolkin moderan autor? to jednostavno proizilazi iz njegove anti-mitoloske pozicije. gospodar prstenova je roman o kraju mitoloskog vremena i pocetku istorije. orci, vilenjaci i hobiti mogu samo da postoje u vremenu pre-istorije. protok vremena i lomljenje sveta je ono sto ih gura preko njegovih granica i svaki rezultat rata za prsten je za njih podjednako tragican. njihov ostanak u svetu, protiv vremena, njih izvrce u sopstvene karikature ili u utvara koje su opasne po one koji tu i dalje pripadaju. u epohi kada je uznapredovali nacisticki votanizam vec bio uzeo maha i gde se politicka upotreba mita koristila posvuda ovaj tolkinov zahtev da se mitologiji dopusti da ode tamo gde joj je i mesto a da se prostor otvori istoriji je zapravo radikalan. kraj sekundarnog sveta je za tolkina, u njegovoj katolickoj eshatologiji gde se svet deli na pre i posle hrista, tuzan ali je neminovan i svaki otpor toj neminovnosti je katastrofican i istovremeno i karikaturalan i uzasavajuci u svetu koji se promenio. u istoriji naravno nece vise biti tih cistih, mitoloskih, sukoba vec istorijskih gde ce saveznistva biti promenljiva a ratovi ce se voditi izmedju ljudi koje ce cesto goniti napred lazi. to cak i eksplicitno stoji u samom 'gospodaru'. sem prisustvuje sukobu faramirovih gerilaca i ljudi iz harada i kada pred njim padne jedan od 'juznjaka' (visok i lep covek, cisto zbog optuzbi za rasizam) on zakljuci da mu se nimalo ne dojmi 'rat medju ljudima'.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started

    "Niska" književnost - Page 5 Empty Re: "Niska" književnost

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon May 20, 2024 11:13 pm