Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Zlo dana

    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Sotir Wed Dec 27, 2017 5:12 am

    Odlična poruka  Zlo dana - Page 9 903208043
    ficfiric

    Posts : 34117
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by ficfiric Wed Dec 27, 2017 7:57 am

    Hubert de Montmirail wrote:ovako

    Posle evakuacije iz Srbije 1915. godine velik broj srpskih đaka prebačen je u savezničke zemlje gde su trebali da nastave školovanje. Najviše u Francusku, nešto u Italiju, nešto u Grčku i oko petstotinjak u Veliku Britaniju. Zanimljivo je da je među njima bilo mnogo mladih bogoslova, koji su nastavili svoje školovanje uglavnom na koledžima Oksforda i Kembridža. O njima je brinuo sveštenik i bogoslov dr Vojislav Janjić (kasnije ministar vera K SHS) a tu su se, između ostalih, nalazili i Nikolaj Velimirović (kasnije episkop ohridski pa žički), Justin Popović (profesor Bogoslovskog fakulteta), Irinej Đorđević (episkop dalmatinski) i mnogi drugi. Zašto su bogoslovi slani gotovo isključivo u Veliku Britaniju a ne u druge zemlje je zanimljivo pitanje na koje je teško dati skroz tačan odgovor ali je moja pretpostavka da su i prosvetne i crkvene vlasti htele da izbegnu da se oni školuju u katoličkim zemljama.

    Bogoslovi su tamo bili lepo primljeni, bili su gosti na anglikanskim službama, čak se dešavalo da pomažu pri činodejstvu. Takođe, bili su u određenoj meri zanimljivi i akademskim krugovima i posebno je Nikolaj često držao govore pred engleskim studentima i učenim bogoslovima. Neke od tih beseda su i štampane i tu nema nečeg bogznakako posebno zanimljivog, jak je motiv vaskrsnuća (što se često vezuje za narod i državu i ono što treba da dođe posle rata), ima ponešto tolstojevske idealizacije seljaka kao pravog vernika i slično, uglavnom ništa posbeno prošarano egzotičnim misticizmom.

    Ono što je bitno za engleski period su tri stvari - u kontaktima sa britanskim klerom naši su bogoslovi razvili jedan izrazito antikatolički stav, često na granici paranoje o katoličkoj zaveri da se uništi nekatolički svet. Našao sam jedno pismo koje je Siton-Votson poslao našem ambasadoru u Londonu J.J. Pižonu, gde mu kaže da bi Nikolaj morao da pazi sa kim se sastaje, jer iako i on kao prezviterijanac potpuno stoji na antikatoličkim pozicijama, upijanje budalaština agresivnih protestantskih fundamentalista može samo škoditi i srpskom ugledu i srpsko-britanskim odnosima. Druga bitna stvar je ta što su srpski bogoslovi vrlo pozitivno gledali na ideju državne crkve i što su razvili ideju da bi nekakava buduća srpska crkva trebala da bude ustrojena kao Church of England. Ustrojstvo SPC od 1920. godine navodi na to da je anglikanska crkvena organizacija delimično bila ideal, koliko su to pravoslavni kanoni dozvoljavali. Treća i najbitnija stvar je ta što su bogoslovi, posebno Nikolaj i Justin, bili veoma impresionari time kako su u modernom svetu funkcionisale pojedine nekonformističke protestantske zajednice. Najviše su se oko naših đaka u Velikoj Britaniji cimali metodisti i društvo prijatelja (kvekeri), tako da su pojedine kuće i pansioni bili ustrojeni prema striktnim verskim pravilima, recimo srpsko sirotište u Faveršamu i srpska kuća u Seli Ouku u Birmingemu, koju je skoro pa lično vodio Džordž Kadberi (vlasnik industrije čokolade). Na Nikolaja je protestantski princip zajednice verujućih koji u modernom svetu žive prateći božju reč ostavio ogroman utisak, ne samo njihov monaški asketizam i verski fundamentalizam, već i to kakav su uticaj imali na društvo pa i na samu zvaničnu anglikansku crkvu. Ako bih gledao gde su koreni srpskih bogomoljaca, rekao bih da su to zajednice nekonformista sa kojima su se Nikolaj Velimirović i Justin Popović susreli u Engleskoj.

    Ta se veza može i pratiti i u međuratnom periodu. Racimo, jedan od glavnih propagatora bogomoljačkog pokreta, posebno među gradskom omladinom, Ratibor Đurđević (sigurno mnogima poznat) je istovremeno bio i predsednik jugoslovenske sekcije Hrišćanske zajednice mladih ljudi (YMCA). 

    Odnos između Zbora i bogomoljaca je mnogo komplikovaniji i to je nešto gde se ne snalazim najbolje. Zbor i srpski korporativizam nisu nastali kao verski pokret već kao mrsomuđenje osrednjih političara, provincijalnih poluintelektualaca i neshvaćenih umetnika. Sam Ljotić je, koliko sam ja razumeo, mnogo više bio dirnut Morasom i njegovim katoličkim antimodernizmom, nego što je ozbiljno promišljao duhovna pitanja.


    Teca mog caleta je bio jedan od tih bogoslova koji su se skolovali u Engleskoj. Nasao sam par tekstova gde je prevodio tekstove nekih likova iz HZMLJ.


    _____


    Uprava napolje!

    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Sotir Wed Dec 27, 2017 10:54 am

    Само једно питање:
    да ли су ХЗМЉ примали људе и невољи?
    И по могућству да ли су организовали неке забавне програме за њих.
    Anonymous
    Guest

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Guest Wed Dec 27, 2017 11:06 am

    Hvala Huberte. Vrlo zanimljiv izvor za to što pišeš je knjiga Ratibora Đurđevića "Naš život - Božje tkanje", njegova autobiografija od mladosti do dolaska u Srbiju, u kojoj sa najvećim poštovanjem govori o anglikanskom uticaju u svom životu i o raznim istorijskim figurama tog vremena. Naravno knjiga je zapenušani pamflet ali je interesantno pisana. Zanimljivo je da je "čika Rajko" jedno vreme bio ideolog srpskih naci skinhedsa, koji su, preko njegovog unuka Rodoljuba, odlazili kod Đurđevića da im tumači Jevreje i homoseksualce.
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Erős Pista Wed Dec 27, 2017 11:16 am

    Jel ste čitali onaj Čolovićev tekst o "čika Rajku"? Upišavanje. A dobro se vidi i vrlo ambivalentna priroda njegovog religioznog nacionalizma, inpirisanog više zapadnim nego domaćim uzorima.

    http://pescanik.net/misija/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    ficfiric

    Posts : 34117
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by ficfiric Wed Dec 27, 2017 11:25 am

    Nadjoh tekst caletovog tece o bogomoljackom pokretu iz 1924.

    Spoiler:


    _____


    Uprava napolje!

    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Erős Pista Wed Dec 27, 2017 11:27 am

    Ludilo! Hvala, Fićo!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Guest Wed Dec 27, 2017 11:33 am

    U tekstu je fino iscrtana granica između sabornosti i kolektivizma.
    avatar

    Posts : 18348
    Join date : 2014-12-12

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by beatakeshi Wed Dec 27, 2017 11:41 am

    Čolovićev tekst Zlo dana - Page 9 286371741

    Ali zaključak Zlo dana - Page 9 3137070404 Zlo dana - Page 9 3579118792 Zlo dana - Page 9 3579118792 Zlo dana - Page 9 3579118792
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8052
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Daï Djakman Faré Wed Dec 27, 2017 12:32 pm

    spektakl Zlo dana - Page 9 1233199462


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by паће Wed Dec 27, 2017 12:49 pm

    За десетак година да читамо мемоаре његових неуспешних следбеника... "а онда ми окренемо онај број на 900 и...".


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nino Quincampoix Wed Dec 27, 2017 1:40 pm

    Sotir wrote:Само једно питање:
    да ли су ХЗМЉ примали људе и невољи?
    И по могућству да ли су организовали неке забавне програме за њих.

    Mislim da da, ako se dobro sećam, ali ima Radmila tekst o njima a mislim da je i Ranka Gašić pisala nešto. Sad ću da potražim u biblioteci pa se javljam ako nađem.
    avatar

    Posts : 18348
    Join date : 2014-12-12

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by beatakeshi Wed Dec 27, 2017 2:05 pm

    Ne bi bilo zgoreg da se ovaj segment splituje.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nino Quincampoix Wed Dec 27, 2017 2:10 pm

    Evo tekst

    http://tokovi.istorije.rs/cir/uploaded/3%202012/CLANAK%20-%20RADIC%20RADMILA.pdf
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Dec 27, 2017 2:42 pm

    ficfiric wrote:Nadjoh tekst caletovog tece o bogomoljackom pokretu iz 1924.

    Spoiler:

    Lepo ja kazem Zlo dana - Page 9 1861198401 sve sto Srbi treba da uce iz istorije je 1 Nemanja dr Stefan. Prouciti ga do sitnica i primeniti. Nema da boli glava  Zlo dana - Page 9 1861198401
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Sotir Wed Dec 27, 2017 2:46 pm

    Hubert de Montmirail wrote:
    Sotir wrote:Само једно питање:
    да ли су ХЗМЉ примали људе и невољи?
    И по могућству да ли су организовали неке забавне програме за њих.

    Mislim da da, ako se dobro sećam, ali ima Radmila tekst o njima a mislim da je i Ranka Gašić pisala nešto. Sad ću da potražim u biblioteci pa se javljam ako nađem.

    Значи ово је лако могло да се деси и код нас...
    Spoiler:
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nino Quincampoix Wed Dec 27, 2017 3:00 pm

    inače fićfirić, da sam znao da te kontaktiram... bio sam koautor knjige o našim đacima i studentima u Velikoj Britaniji, dobro bi mi došle neke slike ili dokumenta...
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nino Quincampoix Wed Dec 27, 2017 3:01 pm

    Sotir wrote:
    Hubert de Montmirail wrote:

    Mislim da da, ako se dobro sećam, ali ima Radmila tekst o njima a mislim da je i Ranka Gašić pisala nešto. Sad ću da potražim u biblioteci pa se javljam ako nađem.

    Значи ово је лако могло да се деси и код нас...
    Spoiler:

    Slučajno sam prošao nedavno pored YMCA u Londonu... brt na šta to liči.

    Ali zato sedište Kvekera razbija.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nino Quincampoix Wed Dec 27, 2017 3:03 pm

    Blind Lime Pie wrote:U tekstu je fino iscrtana granica između sabornosti i kolektivizma.

    Slažem se, odličan tekst. I lepo se mogu videti sličnosti sa protestantima-nekonformistima.

    Jbg, Grešni Miloje je srpski Džordž Kadberi.
    ficfiric

    Posts : 34117
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by ficfiric Wed Dec 27, 2017 3:20 pm

    Hubert de Montmirail wrote:inače fićfirić, da sam znao da te kontaktiram... bio sam koautor knjige o našim đacima i studentima u Velikoj Britaniji, dobro bi mi došle neke slike ili dokumenta...

    E jbg. Inace, imam samo njegovu sliku ali mozda ima neceg kod tetke. Rukopis jednog clanka sam nasao kad smo renovirali kucu na placu a ostali tekstovi su iz Glasa Crkve, a toga ima na netu


    _____


    Uprava napolje!

    ficfiric

    Posts : 34117
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by ficfiric Wed Dec 27, 2017 3:22 pm

    Btw, koja knjiga?


    _____


    Uprava napolje!

    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nino Quincampoix Wed Dec 27, 2017 3:24 pm

    https://www.academia.edu/29390544/IZBEGLI%C5%A0TVO_U_U%C4%8CIONICI_Srpski_studenti_i_%C4%91aci_u_Velikoj_Britaniji_za_vreme_Prvog_svetskog_rata_EXILE_IN_THE_CLASSROOM_Serbian_Students_and_Pupils_in_Great_Britain_during_the_First_World_War
    ficfiric

    Posts : 34117
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by ficfiric Wed Dec 27, 2017 3:32 pm

    Danke Zlo dana - Page 9 4101625831


    _____


    Uprava napolje!

    Anonymous
    Guest

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Guest Wed Dec 27, 2017 4:10 pm

    huberte, da nemas mozda da nas uputis na nesto u vezi uticaja austrougarske na spc, njihovu saradnju itd. koliko znam, spc je sprovodila sve naloge carevine koje se ticu pravila ponasanja, sprovodjenja procedura od strane svestenstva i vernika itd, pa su npr mitropoliti ili episkopi tadasnji spc imali ovlascenja da u pomoc pozovu i organe vlasti ako se to ne sprovodi, i to koristili.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Ferenc Puskás Wed Dec 27, 2017 5:45 pm

    beatakeshi wrote:Čolovićev tekst Zlo dana - Page 9 286371741

    Ali zaključak Zlo dana - Page 9 3137070404 Zlo dana - Page 9 3579118792 Zlo dana - Page 9 3579118792 Zlo dana - Page 9 3579118792
    Ajoj, sad pročitah, komendija.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.

    Zlo dana - Page 9 Empty Re: Zlo dana

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 1:36 am