Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Zlo dana

    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Sergen Yalçın Fri Dec 22, 2017 2:48 pm

    Mr. Moonlight wrote:pa nije to bogomoljački pogled, osim ako nije skroz iskrivljen, osnova pravoslavlja je valjda ljubav, bar su mene tako učili

    zavisi ko te uci. sv. jovan zlatousti je bio... pa recimo, deset puta gori od mladena obradovica kad je u pitanju mrznja prema nehriscanima, jevrejima ciji je otac djavo, a bogami i prema zenama.

    ne prica obradovic gluposti kad se poziva na svete oce, neki od njih su bili bas takvi.


    Last edited by Santino on Fri Dec 22, 2017 2:50 pm; edited 1 time in total


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Sergen Yalçın Fri Dec 22, 2017 2:49 pm

    odgledaj film agora, dobro opisuje to vreme kad su hriscanski vandali prevladali i unazadili civilizaciju za hiljadu godina.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49939
    Join date : 2017-11-16

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Dec 22, 2017 4:10 pm

    Oni su jedni od korena klerofašizma u Srba, pa donekle i antisemitizma.
    Anonymous
    Guest

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Guest Fri Dec 22, 2017 4:16 pm

    ko, tamjanolibani? ma nemoguce
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49939
    Join date : 2017-11-16

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Dec 22, 2017 4:28 pm

    Ugavnom, oni, kao i ondašnji imaju svoja (ozbiljna) ograničenja (danas možda i veća) po pitanju moguće popularnosti, ali liberali i demokrate sa njima nikad više ne smeju da ulaze u bilo kakve saveze.
    паће

    Posts : 40019
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by паће Fri Dec 22, 2017 4:41 pm

    Немој ми рећи да су већ улазили? тск, тск...


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49939
    Join date : 2017-11-16

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Dec 22, 2017 4:49 pm

    паће wrote:Немој ми рећи да су већ улазили? тск, тск...

    "u svojoj veličanstvenoj gluposti"
    Anonymous
    Guest

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Guest Fri Dec 22, 2017 9:12 pm

    Santino wrote:odgledaj film agora, dobro opisuje to vreme kad su hriscanski vandali prevladali i unazadili civilizaciju za hiljadu godina.

    ok, volim preporuke, ali nisam baš ljubitelj podrazumevanja da nisam ništa pročitao, video ili učio

    nisam znao za bogomoljački pokret, hvala na informaciji

    previše je plemenitog iznedrila religija da bih je otpisao zbog onih koji su je zloupotrebljavali

    da nije bilo hrista ili muhameda u čije ime su ubijali, našli bi već neki drugi razlog

    najkraće mi opisuje taj odnos religije i čoveka trenutak kada se openhajmer setio odgovarajućeg citata iz nebitno koje religije

    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Sergen Yalçın Sat Dec 23, 2017 1:31 am

    ja i ne pisem o ubijanju nego o cenzuri, koja je pocela sa hriscanstvom. sistematsko zatiranje znanja i unazadjivanje anticke civilizacije.

    religija je postojala i pre hriscanstva, a ovo konkretno sto si citirao je iz veda.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Sergen Yalçın Sat Dec 23, 2017 1:39 am

    organizovana religija i jeste zloupotreba i travestija duhovnosti. ali ne bih vise o tome, pisao sam vec o toj temi ovde.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Erős Pista

    Posts : 81358
    Join date : 2012-06-10

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Erős Pista Sat Dec 23, 2017 1:45 am

    Kao i na svim drugim mestima.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nino Quincampoix Sat Dec 23, 2017 10:46 am

    ipak bih preporucio da se ne uzimaju samo tumacenja Jovana Bajforda i Mirka Djordjevica u obzir pri analizi ove teme
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49939
    Join date : 2017-11-16

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Dec 23, 2017 11:05 am

    Lično njih nisam ni čitao o toj temi Zlo dana - Page 8 1399639816  (o the zajednici)
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Sergen Yalçın Sat Dec 23, 2017 1:05 pm

    nikad cuo.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Јанош Винету

    Posts : 5201
    Join date : 2016-01-26

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Јанош Винету Sun Dec 24, 2017 3:30 pm

    Hubert de Montmirail wrote:ipak bih preporucio da se ne uzimaju samo tumacenja Jovana Bajforda i Mirka Djordjevica u obzir pri analizi ove teme

    Prozbori ti ondak koju reč na ovu temu, ipak si najpozvaniji. Šta čitati vezano za Bogomoljce? Meni se čini da je taj pokret u narodu nije zapamćen. Da li je zbog toga što ga istoriografija nije obradila, što je potisnut? Stvar je nepoznata i nema je u "kulturnoj matrici".

    Kad sam obilazio rodbinu u selu, čuo sam u  prolazu neku kvalifikaciju ovakvog tipa: " (Ta i ta) (Jovanovićka/Petrovićka) (iz kuće te i te) se dala u bogomoljce, ide po manastirima..."
    Anonymous
    Guest

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Guest Sun Dec 24, 2017 3:35 pm

    Hubert de Montmirail wrote:ipak bih preporucio da se ne uzimaju samo tumacenja Jovana Bajforda i Mirka Djordjevica u obzir pri analizi ove teme
    Ono što pišu apologete, da ne kažem hagiografi (dr Dragan Subotić, koga je štampala ljotićevska Nova Iskra) ne razlikuje se naročito o aj da kažem liberalnih tumačenja bogomoljačkog pokreta.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nino Quincampoix Sun Dec 24, 2017 4:56 pm

    ok pisaću detaljnije kada uzmognem. uvek i uvek za sve što je vezano za istoriju SPC u 20. veku čitati Radmilu Radić.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49939
    Join date : 2017-11-16

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Dec 24, 2017 5:03 pm

    Stoji. 

    Samo da napomenem da nisam napisao da su oni bili klerofasisti (mada ih je bilo, tipa Najdanovic). Nego da su jedni od korena. Mislim da je to nepobitno. A sami njihovi koreni su duboki, sežu u Vojvodinu polovinom XIX veka (i opet taj nesrećni spoj pravoslavlja i protestantizma)
    Anonymous
    Guest

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Guest Sun Dec 24, 2017 5:06 pm

    Hubert de Montmirail wrote:ok pisaću detaljnije kada uzmognem. uvek i uvek za sve što je vezano za istoriju SPC u 20. veku čitati Radmilu Radić.
    Aj nemoj zaboraviti, jako me ta tema zanima.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nino Quincampoix Mon Dec 25, 2017 12:02 am

    hoću, mada ti ja nisam ekspert za same bogomoljce, to jest znam onoliko koliko bi znao istoričar koji čita ali se ne bavi tom temom specifično. ali znam ponešto o tome šta je Nikolaj radio u Engleskoj, što je, po meni, izuzetno bitno za to kako je on pokušao da uobliči taj pokret

    nače evo baš friško oko ovoga 

    Orthodox Christian Renewal Movements in Eastern Europe

    videću se sa Radmilom verovatno ovih dana pa ću da je pitam za knjigu
    Јанош Винету

    Posts : 5201
    Join date : 2016-01-26

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Јанош Винету Mon Dec 25, 2017 12:25 am

    Neka je večita slava i hvala čestitoj i čovekoljubnoj braći Rusima i libgen-u!  Zlo dana - Page 8 4212406967
    Knjige narodu! Neka bude prosvetljenje i obrazovanje!   Zlo dana - Page 8 899159439

    psovke:
    Anonymous
    Guest

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Guest Mon Dec 25, 2017 12:49 am

    Ok gde je sada sci hub, na kojoj je adresi?
    Anonymous
    Guest

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Guest Mon Dec 25, 2017 12:55 am

    https://sci-hub.tw/
    Anonymous
    Guest

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Guest Mon Dec 25, 2017 1:02 am

    Živ bio
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Nino Quincampoix Wed Dec 27, 2017 12:56 am

    ovako

    Posle evakuacije iz Srbije 1915. godine velik broj srpskih đaka prebačen je u savezničke zemlje gde su trebali da nastave školovanje. Najviše u Francusku, nešto u Italiju, nešto u Grčku i oko petstotinjak u Veliku Britaniju. Zanimljivo je da je među njima bilo mnogo mladih bogoslova, koji su nastavili svoje školovanje uglavnom na koledžima Oksforda i Kembridža. O njima je brinuo sveštenik i bogoslov dr Vojislav Janjić (kasnije ministar vera K SHS) a tu su se, između ostalih, nalazili i Nikolaj Velimirović (kasnije episkop ohridski pa žički), Justin Popović (profesor Bogoslovskog fakulteta), Irinej Đorđević (episkop dalmatinski) i mnogi drugi. Zašto su bogoslovi slani gotovo isključivo u Veliku Britaniju a ne u druge zemlje je zanimljivo pitanje na koje je teško dati skroz tačan odgovor ali je moja pretpostavka da su i prosvetne i crkvene vlasti htele da izbegnu da se oni školuju u katoličkim zemljama.

    Bogoslovi su tamo bili lepo primljeni, bili su gosti na anglikanskim službama, čak se dešavalo da pomažu pri činodejstvu. Takođe, bili su u određenoj meri zanimljivi i akademskim krugovima i posebno je Nikolaj često držao govore pred engleskim studentima i učenim bogoslovima. Neke od tih beseda su i štampane i tu nema nečeg bogznakako posebno zanimljivog, jak je motiv vaskrsnuća (što se često vezuje za narod i državu i ono što treba da dođe posle rata), ima ponešto tolstojevske idealizacije seljaka kao pravog vernika i slično, uglavnom ništa posbeno prošarano egzotičnim misticizmom.

    Ono što je bitno za engleski period su tri stvari - u kontaktima sa britanskim klerom naši su bogoslovi razvili jedan izrazito antikatolički stav, često na granici paranoje o katoličkoj zaveri da se uništi nekatolički svet. Našao sam jedno pismo koje je Siton-Votson poslao našem ambasadoru u Londonu J.J. Pižonu, gde mu kaže da bi Nikolaj morao da pazi sa kim se sastaje, jer iako i on kao prezviterijanac potpuno stoji na antikatoličkim pozicijama, upijanje budalaština agresivnih protestantskih fundamentalista može samo škoditi i srpskom ugledu i srpsko-britanskim odnosima. Druga bitna stvar je ta što su srpski bogoslovi vrlo pozitivno gledali na ideju državne crkve i što su razvili ideju da bi nekakava buduća srpska crkva trebala da bude ustrojena kao Church of England. Ustrojstvo SPC od 1920. godine navodi na to da je anglikanska crkvena organizacija delimično bila ideal, koliko su to pravoslavni kanoni dozvoljavali. Treća i najbitnija stvar je ta što su bogoslovi, posebno Nikolaj i Justin, bili veoma impresionari time kako su u modernom svetu funkcionisale pojedine nekonformističke protestantske zajednice. Najviše su se oko naših đaka u Velikoj Britaniji cimali metodisti i društvo prijatelja (kvekeri), tako da su pojedine kuće i pansioni bili ustrojeni prema striktnim verskim pravilima, recimo srpsko sirotište u Faveršamu i srpska kuća u Seli Ouku u Birmingemu, koju je skoro pa lično vodio Džordž Kadberi (vlasnik industrije čokolade). Na Nikolaja je protestantski princip zajednice verujućih koji u modernom svetu žive prateći božju reč ostavio ogroman utisak, ne samo njihov monaški asketizam i verski fundamentalizam, već i to kakav su uticaj imali na društvo pa i na samu zvaničnu anglikansku crkvu. Ako bih gledao gde su koreni srpskih bogomoljaca, rekao bih da su to zajednice nekonformista sa kojima su se Nikolaj Velimirović i Justin Popović susreli u Engleskoj.

    Ta se veza može i pratiti i u međuratnom periodu. Racimo, jedan od glavnih propagatora bogomoljačkog pokreta, posebno među gradskom omladinom, Ratibor Đurđević (sigurno mnogima poznat) je istovremeno bio i predsednik jugoslovenske sekcije Hrišćanske zajednice mladih ljudi (YMCA). 

    Odnos između Zbora i bogomoljaca je mnogo komplikovaniji i to je nešto gde se ne snalazim najbolje. Zbor i srpski korporativizam nisu nastali kao verski pokret već kao mrsomuđenje osrednjih političara, provincijalnih poluintelektualaca i neshvaćenih umetnika. Sam Ljotić je, koliko sam ja razumeo, mnogo više bio dirnut Morasom i njegovim katoličkim antimodernizmom, nego što je ozbiljno promišljao duhovna pitanja.

    Zlo dana - Page 8 Empty Re: Zlo dana

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 5:38 am