Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Spirit of Football

    Ferenc Puskás

    Posts : 11575
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Ferenc Puskás Fri 19 May - 15:18:27

    Još malo ratnog Hajduka. 
    Spirit of Football - Page 6 Aymajs10Spirit of Football - Page 6 Nogome10


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11575
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Ferenc Puskás Fri 19 May - 15:20:21

    Spirit of Football - Page 6 Duayan10
    DUŠAN BIZJAK (? - 1944). Član ratnog Hajduka. Po dolasku na Vis najprije se priključio nogometnoj grupi formiranoj pri XXVI diviziji, a kasnije postaje i član obnovljenog Hajduka. S Hajdukom je nastupao na turneji po južnoj Italiji. Poginuo je u NOB - u krajem 1944 - te godine.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11575
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Ferenc Puskás Fri 19 May - 15:26:16

    Spirit of Football - Page 6 Beara_10Spirit of Football - Page 6 Stari_10


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11575
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Ferenc Puskás Fri 19 May - 15:31:44

    I poslijeratni.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Guest Fri 19 May - 17:07:25

    daj neku sveziju posetu hajduka australiji krajem proslog ili pocetkom ovog veka ako ima Spirit of Football - Page 6 1399639816
    Ferenc Puskás

    Posts : 11575
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Ferenc Puskás Fri 19 May - 17:24:29

    Spirit of Football - Page 6 1233199462


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Guest Fri 19 May - 17:43:20

    neka ne mora, evo nesto da zapevas 




    i pape i dida


    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by kondo Fri 19 May - 18:04:27

    diktotar wrote:
    Kondo wrote:Varijacije na melodiju Šošane su se pevale skoro 10 godina pre ove ploče koju Hubert pominje, sasvim sigurno odmah kada je ova pesma grupe Dah postala veliki hit. Cigani su imali svoj prepev ("Oj Zvezdo zvezdana") koji su Grobari izvodili u verziji koja se nastavlja sa "oj kurvo jebana..."...Ovoga se sigurno secam sa tribina s kraja sedamdesetih.


    nisu cigani imali prepev nekad je bio hram a sad je grobnica hiljade mrtvih grobara  Spirit of Football - Page 6 3579118792


    a grobari zvezdo zvezdana kurvo jebana jebo te hajduk jebu te svi najvise grobari


    a pocetak je zapravo doso je i taj dan

    doso je i taj dan umro je partizan umro je umro umro je on nece biti sampion

    ovo ti je pesma iz doba benignog navijanja u kome je vrhunac bezobrazluka bio da cigani vicu zvezda zvezda a grobari odgovaraju na kurac na kurac (i obrnuto, parti zan na ku rac). to je negde iz vremena ozbiljnog detanta izmedju severa i juga, kada je zapravo jedno vreme bilo normalno ici na velike evropske utakmice recimo partizana sa zvezdinim obelezjima i to na originalnu kop tribinu (sever). ja sam tako u septembru 1976. kao dvanestogodisnji klinac isao sa sveze sasivenom ciganskom zastavom na partizanov revans protiv dinama iz kijeva na sever marakane (zbog velikog interesovanja grobari su odlucili da igraju na podbanjickom kolektoru).

    mislim da je tek ubistvo naseg navijaca nozem na centru armijskog pasnjaka sat pred pocetak derbija za 29.9.1978 otvorilo spiralu nasilja i mrznje koje traje i danas, od tada krece ozbiljna bolest mozga


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Guest Fri 19 May - 18:18:29

    prvo huliganstvo, posle mafija, ovo danas veze nema sa tim vremenima. u to  doba su tzv vodje navijaca bili obicni klosusi, a danas bosovi mafijaski
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by kondo Fri 19 May - 18:22:58

    ja se secam dva lika koji su bili glavni na severu sredinom sedamdesetih, famozni limun i burek, po danasnjim standardima klasicna radnicka klasa. limuna se bas dobro secam, negde je imao taj smekerski fazon kao gaga nikolic u nacionalnoj klasi, tesne famerke zvoncare, krive noge, teksas jakna, raskopcana sulja, cini mi se da je radio u nekoj fabrici kod trosarine


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Nino Quincampoix Fri 19 May - 22:28:09

    Ja koliko sam imao prilike da čitam i pratim, bilo je relativno ok dok dileje nisu počele da čitaju o Englezima i Italijanima, a to je bilo negde u prvoj polovini 80-ih. Mada je uvek bilo podbadanja i trzavica. Naleteo sam čitajući Zvezdinu reviju iz 70-ih deo polemike između, pazite sad, Ivana Mrđena i Dragana Jovanovića (NIN), oko identiteta dva kluba i njihove vezanosti za političke strukture. Nisam imao prilike da potražim celu prepisku, iako se daju reference...

    Možeš li više o tomu ubistvu 1978? Nisam čuo za to ranije.

    Meni je ubedljivo najbolja pesma koju su pevali zvezdini navijači ova:



    Ima još dobrih, ali je ova brutalno dobra. Znam da se ponekad peva i danas ali drugačije, tempo je brži.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Nino Quincampoix Fri 19 May - 22:29:52

    I još nešto, Zvezdina revija i Partizanov vesnik iz 60-ih i 70-ih su Njujork Tajms i Gvardijan.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by kondo Fri 19 May - 23:26:41

    to ubistvo se desilo pre  pocetka utakmice koja se igrala na dan republike na stadionu JNA, to je bio onaj famozni derbi na kome je sestic rekao peri boroti da izvede faul a onda mu sutnuo loptu u mrezu. vec neko vreme je bio obicaj da dve strane udju na stadion cim se otvore kapije, 2-2.5 sata ranije i onda se nadmecu navijanjem, razmestaju transparente itd. i onda je u jednom trenutku postalo popularno da neke dileje preskoce ogradu sa zastavom kluba, dotrce do centra, stave zastavu na travu i krenu da joj se klanjaju, ili je zabodu na centar pa se glupiraju. cak se desavalo da u isto vreme budu oko centra navijaci oba kluba ali nije bilo nasilja, prosto bi ih pustili minut dva da se blesave pre nego sto ih poteraju nazad.
    i tog dana se desilo da je na nekih sat pre pocetka utakmice sa severne strane istrcao lik sa zvezdinom zastavom do centra, da bi sa juzne strane krenuo drugi lik ka njemu. na stadionu je u tom trenutku bilo malo ljudi, padao je sneg i bilo je jezivo hladno - meni je to valjda bio jedini derbi koji sam propustio u tih nekih 15-16 godina kada sam isao na stadion, zbog hladnoce. uglavnom niko nije ocekivao da ce se desiti nesto neocekivano ali je ovaj decko izvadio noz i ubo zvezdasa koji je bio na kolenima sa podignutim rukama direktno u srce. po kasnijim glasinama ovaj je bio mrtav na licu mesta, odvezla ga je hitna ali mu nije bilo spasa. vladanko je poceo direktan prenos derbija (castili su narod prenosom za dan republike) vescu da je doslo do nemilog dogadjaja ali nije rekao da je neko ubijen, niti mislim da je to ikada zvanicno objavljeno. uglavnom ljudi su znali da je decko preminuo i to je ostavilo posledice na sve, zlo je posejano, podignute su mere obezbedjenja pred velike utakmice i ljudi su pretresani u strahu da se ovako nesto ne ponovi; isto tako su se pevale sve grdje i grdje pesme da bi stvar eskalirala kada su pocele da stizu informacije o huliganima iz italije i engleske, prvi navijacki fanzini i slicno, to je vec neka sredina prve polovine osamdesetih.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kapetanm

    Posts : 5801
    Join date : 2012-02-10

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by kapetanm Sat 20 May - 13:13:48

    Nekad sam isao na derbije pred 80-90000 ljudi (nije bilo stolica). Narod je dolazio sa prasicima na raznju. Moja rodbina iz Slavonije je dolazila specijalno za taj dogadjaj i davala tapkarosima i po 50 puta vecu cenu za karte. Vrhunac uvreda je bilo njima reci da su cigani a oni nama grobari. Onda je krenulo sve vise zlo i vremenski se poklapa kad su zvezdasi casno cigansko ime pretvorili u tzv delije .
    Iz kasnijeg perioda najradije  pamtim kad nas je vodio Mladinic. To je bio brutalni pohod
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Nino Quincampoix Sat 20 May - 13:30:30

    Baš pokušavam da uhvatim kada se tačno desio taj trenutak kada su se navijači međusobno prozvali cigani/grobari. Već krajem 70-ih se ti termini koriste ali ne znam kada se to tačno desilo. Treba reći da su oni trebali da predstavljaju podrugljiv naziv za protivnike zbog boje (crveno - cigani, crno - grobari). I jedni i drugi su te nazive isprva prihvatili autoironično ali je kasnije grobarima to lepo leglo zbog zlokobnosti naziva.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Filipenko Sat 20 May - 13:43:01

    Meni je otac, u to vreme aktivan fudbaler, pričao (a naš komšija takođe fudbalski trener i tadašnji fudbaler potvrdio) da su nadimak Cigani navijači zvezde dobili tako što su Džaja, Šeki i družina delili džaba karte po siromašnim naseljima oko Beograda da se napuni naš najdublji stadion, pogotovo na severu gde je bilo stajanje. Gomila tih karata je završavala kod Roma. Naravno, oni su spontano počeli da pevaju "Mi smo cigani, najjači smo, najjači" i tako im je to ostalo.


    Dabome, ne računam podrugljive neonacističke povike hrvatskih navijača, posebno proustaške torcide, kada su Srbi vređani takvim povicima na rasnoj osnovi još potkraj četrdesetih  Spirit of Football - Page 6 359476144



    Za grobare su valjda zaslužna naša "novinarska pera" koja su se tako šalila sa činjenicom da je adresa kluba u Humskoj 1.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Nino Quincampoix Sat 20 May - 13:50:23

    a ko će ga znati... ja sam ovo tumačenje o bojama pročitao na više mesta, pisao je o tome pkojni Sloba Novaković.

    nego još malo o muzici i klupskim himnama... hteo bih da okačim jedan relatino noviji uradak koji je po meni vrlo dobar iako spada u rokenrolčinu, što i nije my cup of tea, makar kada se radi o himnama. da ovaj pevac ne zavija toliko bilo skoro perfektno.

    boomer crook

    Posts : 36940
    Join date : 2014-10-27

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by boomer crook Sat 20 May - 14:02:01

    Hubert de Montmirail wrote:Ja koliko sam imao prilike da čitam i pratim, bilo je relativno ok dok dileje nisu počele da čitaju o Englezima i Italijanima, a to je bilo negde u prvoj polovini 80-ih. Mada je uvek bilo podbadanja i trzavica. Naleteo sam čitajući Zvezdinu reviju iz 70-ih deo polemike između, pazite sad, Ivana Mrđena i Dragana Jovanovića (NIN), oko identiteta dva kluba i njihove vezanosti za političke strukture. Nisam imao prilike da potražim celu prepisku, iako se daju reference...

    Možeš li više o tomu ubistvu 1978? Nisam čuo za to ranije.

    Meni je ubedljivo najbolja pesma koju su pevali zvezdini navijači ova:



    Ima još dobrih, ali je ova brutalno dobra. Znam da se ponekad peva i danas ali drugačije, tempo je brži.

    daj tog jovanovica, leba ti.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Nino Quincampoix Sat 20 May - 14:02:48

    čekaj samo malo da vidim dal mi je to ovde ili u Beogradu
    boomer crook

    Posts : 36940
    Join date : 2014-10-27

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by boomer crook Sat 20 May - 14:09:00

    uopste, otkada datiraju te 'identitetske price'?


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Nino Quincampoix Sat 20 May - 14:13:30

    evo

    Spirit of Football - Page 6 Jovanovicmrdjen_zps0os2bp75

    Ovo je iz Zvezdine revije, mislim da je 1978. ili 79.

    Inače sam pisao Mrđenu da mi nešto više kaže o tome, znamo se površno, on mi je napisao da nema pojma i da se ne seća ničeg takvog
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Nino Quincampoix Sat 20 May - 14:17:38

    Mislim, Jovanović ovde radi jedan cherry-picking i citira Tempa i to je ok i to je sve tačno. Ono što ne kaže je da su i igrači mnogih drugih klubova imali iste privilegije. Takođe, treba znati da u to vreme privilegija znači da imaš sobu da spavaš i da imaš tri obroka. Ali mi se stvarno ne da ponovo o toj cigansko-grobarskoj priči o beograđanstvu, srpstvu i jugoslovenstvu.
    boomer crook

    Posts : 36940
    Join date : 2014-10-27

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by boomer crook Sat 20 May - 14:19:27

    a imas taj tekst 'treca faza'?


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36940
    Join date : 2014-10-27

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by boomer crook Sat 20 May - 14:21:38

    Hubert de Montmirail wrote:Mislim, Jovanović ovde radi jedan cherry-picking i citira Tempa i to je ok i to je sve tačno. Ono što ne kaže je da su i igrači mnogih drugih klubova imali iste privilegije. Takođe, treba znati da u to vreme privilegija znači da imaš sobu da spavaš i da imaš tri obroka. Ali mi se stvarno ne da ponovo o toj cigansko-grobarskoj priči o beograđanstvu, srpstvu i jugoslovenstvu.

    ma da. pre neki dan sam skenirao neki materijal sa 5. kongresa KPJ i medju propusnicama i znackama su i besplatne vozne karte i bonovi za menzu koje su trebovala i neka 'imena'.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Nino Quincampoix Sat 20 May - 14:46:32

    nemam, na ovo sam slučajno naleteo i nisam imao vremena da dublje istražujem, a li bih voleo to da nađem a posebno to istraživanje od pre 10 godina...

    Spirit of Football - Page 6 Empty Re: Spirit of Football

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Mon 13 May - 7:31:10