ne, taj hobi sam otkrila kasnije
(negativno su reagovali na insert iz kačavendinog autorskog filma. baš ne mare za slobodnu umetnost )
Sveštenik Milan Jordović (41) i veroučitelj Zoran Marinković (43) uhapšeni su u Mrčajevcima sa tovarom od skoro 30 kilograma droge! Vest da je ovdašnji pop uhapšen sa tovarom droge pronela se Požegom brzinom munje, ali je narod tek ostao u neverici kada je saznao da se radi o Milanu Jordoviću, parohu crkve u naselju Savinac.
Milan Jordović (41) i bivši veroučitelj Zoran Marinković (43) uhapšeni su preksinoć u Mrčajevcima kod Čačka pošto je u automobilu kojim su putovali policija pronašla 27 kilograma skanka. Droga se nalazila u 52 paketa u prepravljenom bunkeru „pasata“ užičkih registarskih oznaka.
policija pronašla 27 kilograma pravoslavnog skanka
Mr. Moonlight wrote:čovek vidi šta se dešava pod njegovom jurisdikcijom sa braćom Hrvatima i prenosi iskustva
iz Slavonije je opšti egzodus
Moja jedina molba bila je ta da novog zahumsko-hercegovačkog vladiku biraju među hercegovačkim monasima koji poznaju tamošnji narod i prilike. Predložio sam oca Dimitrija koji je istinski monah i isposnik, molitvenik i smirenouman čovek.
O tome sam odavno razmišljao. Imao sam na umu da novi hercegovački vladika ne mora biti vičan biznisu i politici. Jer mnogo toga je izgrađeno, a eparhija je ekonomski stabilna i nezavisna, pa je samim tim i politički nezavisna. Novi episkop ima mogućnost da radi ono što najbolje zna - da se moli Bogu i propoveda. To je bila moja vizija."
Nije Hristoljublje oteralo Sotonu, nego Perun u čije se ime i slavu pali badnjak tj. mladi hrast tera pustinjsku satansku sektu hrišćana. Pošto su glupi Srbi zaboravili veru predaka, otac Perun je ponovo munjom stavio na znanje šta raditi sa hristoljupcima i da nam nema boljitka dok pustinjske sekte hristoljubaca i muhamedofila ne proteramo iz Srbije.
NA BADNJE VEČE OTERALI SOTONU
Da podsetimo, u januaru ove godine, tokom paljenja badnjaka, ispred ove crkve nastala je fotografija na kojoj se, pričali su vernici, vide razjapljena čeljust Sotone koja uzmiče pred plamenom badnjaka.
Na licu koje se pomalja u dimu vide se, ističu, grč i bol i nazire nekakav urlik, dok oko vatre stoji okupljen narod koji je došao da se pomoli i svečano dočeka najradosniji hrišćanski praznik Božić. Aleksandrovački vernici su tada tvrdili da je te večeri njihov sveštenik snagom molitve razobličio zlu silu i oterao je pred dolaskom praznika Hristovog rođenja.
Na licu koje se pomalja u dimu vide se, ističu, grč i bol i nazire nekakav urlik, dok oko vatre stoji okupljen narod koji je došao da se pomoli i svečano dočeka najradosniji hrišćanski praznik Božić. Aleksandrovački vernici su tada tvrdili da je te večeri njihov sveštenik snagom molitve razobličio zlu silu i oterao je pred dolaskom praznika Hristovog rođenja.
Патријарх на црној листи украјинских националиста
Контроверзни сајт „Миротворац” из Кијева доделио поглавару српске цркве „титулу” – антиукрајински пропагандиста, због говора одржаног у Москви
Аутор: Јелена Церовина
понедељак, 25.06.2018. у 22:00
„Данас се мученичка Украјинска православна црква скрнави богохулством расколника, насиљем и крвопролићем. Српска православна црква потпуно подржава јединство и целовитост Руске православне цркве и одлучно осуђује поступке унијата и расколника. Свако ко помаже украјинским расколницима непријатељ је не само Руској цркви и руском свету него и свим православним словенским народима и свему православном свету”, поручио је у мају ове године из Москве патријарх српски Иринеј, чиме је одмах „заслужио” место на украјинском сајту „Миротворац” и „титулу” – антиукрајински пропагандиста. Поглавар српске цркве је оптужен да је „непријатељ независности украјинског православља које је под контролом Русије”, земље агресора, као и да подстиче међунационалне и међуконфесионалне сукобе.
Центар за истраживање злочина почињених против националне безбедности Украјине, мира, безбедности човечанства као и спровођења међународног права, како је пуни назив „Миротворца” је патријарха Иринеја, односно Мирослава Гавриловића (на сајту се наводи његово световно име) сместио у рубрику „чистилиште”. Ту се, уз патријархову слику, могу видети и подаци о години рођења, о томе када је устоличен као поглавар српске цркве и титулама које носи.
Украјински амбасадор у Београду Олександр Александрович није желео, како је за „Политику” речено у овом дипломатском представништву, да коментарише потез „Миротворца”.
Центар за истраживање злочина почињених против националне безбедности Украјине, мира, безбедности човечанства...
Патријарх Иринеј: Положај Срба у Црној Гори као у доба фашизма
Наша је обавеза да као црква иступимо и заштитимо Митрополију црногорско-приморску, казао је поглавар СПЦ
понедељак, 23.07.2018. у 11:30
Патријарх српски Иринеј оценио је да је положај Цркве у Црној Гори гори него у време османске окупације, а да је статус Срба као у доба озлоглашене фашистичке творевине Независне Државе Хрватске. Коментаришући честе негативне поруке црногорских званичника упућене Митрополији црногорско-приморској и претње да би Цркви могла бити одузета имовина, патријарх Иринеј је казао да је тако нешто незамисливо у 21. веку.
„Читајући нешто о том питању и проблему, увиђам да је то незамисливо у нашем времену. Да су то радили Турци или усташе у своје време, то би се могло разумети и схватити. Али да се то ради у времену мира и слободе, у времену када владају принципи закона и законитости, то је апсолутно неприхватљиво, не само за Европу него и за Азију”, казао је патријарх за „Дан”, преноси Танјуг. Иринеј је навео да ће он као патријарх, али и Српска православна црква стати у одбрану Митрополије црногорско-приморске.
„Не само да хоћемо, него је наша обавеза да као црква иступимо и заштитимо Митрополију. На Сабору је већ било о томе речи и ми смо упутили Влади Црне Горе допис и надамо се да ће од тог безакоња одступити, јер ту нема никакве логике. Митрополија није од јуче. Она постоји стотинама година и оно што припада званичној цркви не може бити ни на који начин узето или одузето. Ми ћемо, ако до тога дође, ангажовати не само себе, него ћемо алармирати цели свет. Црква и верници бране цркву, а ни правна логика не дозвољава такво понашање”, истакао је патријарх СПЦ и додао:
„Ја нисам баш много упознат, али како чујем, положај Срба у Црној Гори није добар. Нажалост! То је један народ који се поделио. Свака част држави Црној Гори, она је и раније била самостална држава и нормално сваки Србин прихвата и подржава постојање Црне Горе као државе, али створити такав однос према Србима у Црној Гори је несхватљиво”, казао је патријарх српски. На питање са којом би историјском епохом упоредио положај Срба данас у Црној Гори, патријарх Иринеј је казао:
„Упоредио бих га са положајем Срба у Хрватској у доба ендехазије (НДХ). Нажалост, у Хрватској ни данас није бољи положај Срба. Можда то непријатељство у Црној Гори није као оно које је било код усташа, али мржња у народу нажалост постоји. Сигурно да то чине они који не желе добро ни Србији ни Црној Гори. Стара је истина ’подели па владај’, па се вероватно држе тог принципа. Надам се да ће народ бити свеснији од оних који га воде и да ће наћи начин да постоји и заједно живи.”
Патријарх сматра да је слање црногорских војника у јужну српску покрајину „нонсенс Хамер времена!”: „Да Црна Гора пошаље војнике на Косово и да тамо стишава и смирује Србе и ко зна шта још да ради, то здрав разум и здраво поимање не разумеју. Тим пре што то ради Црна Гора, која је православна земља, српска земља, да чини такво једно дело у корист оних који су стотинама година рушили и палили и отимали и сада да им још помогне у том незаконитом делу.”
Влада у Подгорици је на став патријарха Иринеја да је положај СПЦ у Црној Гори гори него у време „османске окупације, а да је статус Срба као у доба Независне Државе Хрватске”, поручила да ове речи „говоре о ономе ко их је изрекао, а не о ономе на чији су рачун изречене”. У саопштењу Подгорице наводи се да је Црна Гора препозната далеко изван својих граница као „демократска и грађанска држава која са поносом баштини вредности једнакости, толеранције, суживота, верског и етничког склада и добросуседства”. „Те вредности, које су издржале изазове у тешким временима, не могу ничим бити доведене у питање, а поготово не паушалним, злонамерним и неутемељеним оценама. Црна Гора и овог пута, не градећи политику на одговорима на овакве паушалне оцене, показује и своју зрелост и свој демократски капацитет”, наводи се у саопштењу.Антрфиле
Дебата о нестанку СРЈ и раздруживању
Председник Србије Александар Вучић, говорећи о изласку Црне Горе из државне заједнице са Србијом, подсетио је да у Резолуцији 1244 не пише нигде Србија, већ СРЈ. „Је ли Вучић или било ко од њих уништио СРЈ, дао Црној Гори крила да оду? То су урадили 2006. исти ти – Јеремић, Тадић, Ђилас”, указао је Вучић. Навео је да се они који су дозволили да уочи референдума о црногорској независности 2006. године „изгубе кампању у земљи са 30 одсто Срба и 60 одсто грађана који говоре српски”, не могу назвати другачије него „неодговорним”.
Извршна директорка подгоричког Центра за грађанско образовање Далиборка Уљаревић оценила је за Бету да је изјава председника Србије о Црној Гори потврда да су односи Београда и Подгорице само наизглед постављени на одрживе основе. Подсетила је да Вучић ни у два премијерска мандата ни у текућем председничком никада није званично посетио Црну Гору, док су највиши представници Подгорице у истом периоду посећивали Београд. Истовремено, директор подгоричких „Вијести” Жељко Ивановић оценио је да је Вучићева изјава намењена превасходно за унутрашњу употребу. Додао је да ова изјава служи разрачунавању са опозицијом и казао да, ако жели да буде реформатор, Вучић мора своје грађане да суочи са ситуацијом да је Косово „сусед и независна држава”.
Истовремено, Демократска странка Србије критиковала је јуче изјаву Вучића да у Резолуцији 1244 СБ УН не пише нигде Србија, већ СРЈ, а из ДСС-а наводе да је Србија правна наследница и СРЈ и државне заједнице СЦГ. Након тога члан Главног одбора СНС-а Душан Козарев изјавио је да је природно што се ДСС узбудио због указивања на чињеницу да се у Резолуцији 1244 не помиње Србија, већ СРЈ, додајући да су управо они нечињењем дозволили да се Црна Гора одвоји од Србије и учинили да државна заједница престане да постоји. „Зато странке некадашњег досовског режима ништа не узрујава више него када се неко усуди да их суочи са гресима из прошлости”, навео је Козарев у писаној изјави, преноси Танјуг.