Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Tupan dana

    Јанош Винету

    Posts : 5232
    Join date : 2016-01-26

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Јанош Винету Wed Jul 19, 2017 10:37 am

    http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1065314

    Kakvo nesuvislo i mistifikantsko blebetanje.

    Tamo gde ne zna fiziku i matematiku, poziva se na filozofiju. Tamo gde ne zna filozofiju, on ubaci neku fiziku.
    Ne odgovoaraju mu definicije tačke, vremena, brojeva, skupova.

    Verujem da ne ume da sabere dva broja, ali da palamudi to ume.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by kondo Wed Jul 19, 2017 11:09 am

    odlicno ume da sabere ali mu nije bitno. 
    nacitan i lud, sa previse slobodnog vremena. meni je on benigan lik skroz.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Filipenko Wed Jul 19, 2017 11:59 am

    Pa možda bi i bio, da nije dao izjavu za novine, a tu onda nema ništa benigno.


    Tupan dana - Page 28 62574c5f33b10e1f4d1524a4099b9baa
    avatar

    Posts : 18439
    Join date : 2014-12-12

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by beatakeshi Wed Jul 19, 2017 12:02 pm

    Mislim da su veći problem urednik i novinar nego on.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Filipenko Wed Jul 19, 2017 12:16 pm

    Problem je čovek, a znamo kako se problem otklanja.  Tupan dana - Page 28 29297947
    Јанош Винету

    Posts : 5232
    Join date : 2016-01-26

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Јанош Винету Wed Jul 19, 2017 1:37 pm

    Kondo wrote:odlicno ume da sabere ali mu nije bitno. 
    nacitan i lud, sa previse slobodnog vremena. meni je on benigan lik skroz.

    Benigan, maligan, ovakav tumor na mozgu treba otkloniti iz javnog života a ne zvati ga na radio da lupeta gluposti poput onog "zelatora što buši astral". I taj Milan Vidojević je profesor doktor.



    FDU, popili sav mozak ovog sveta, a ne umeju da snime kršten film, dramu, bilo šta što je relevantno i što se odnosu na našu stvarnost. O umetnosti da ne govorim, od toga su odavno digli ruke.
    plachkica

    Posts : 16203
    Join date : 2014-11-06

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by plachkica Thu Aug 03, 2017 8:39 pm

    Ne znam da li ovde ili na vreme:

    Tupan dana - Page 28 S5dmdbs
    Anonymous
    Guest

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Guest Thu Aug 03, 2017 9:46 pm

    Tupan dana - Page 28 4135669698
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Filipenko Thu Aug 03, 2017 9:59 pm

    Pa dobro, i jeste u pravu. Meni u kolima pisalo 42 pre par dana, danas 46.5, a sve se bojim da im poverujem da je manje od 40+. Da lažu kao psi za temperaturu, lažu. Zaista ne bi smelo da se radi po ovakvim uslovima, samo dežurstva.
    Anonymous
    Guest

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Guest Thu Aug 03, 2017 10:44 pm

    Svi profesionalni i amaterski meteorolozi u Srbiji, Bugarskoj, Mađarskoj, BiH, Hrvatskoj i Rumuniji, plus institut NOAA u SŠA koji stoji iza meteomodela GFS, udružili su se u višedecenijsku zaveru ćutanja sa isključivim ciljem da zajebu Beograđane?
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Filipenko Thu Aug 03, 2017 11:00 pm

    Ne bi bio prvi put Tupan dana - Page 28 2952840586


    Poenta je da je vrućina apsolutno katastrofalna, i da jednostavno nema šanse da verujem da je 37. Samo toliko.
    Anonymous
    Guest

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Guest Thu Aug 03, 2017 11:03 pm

    uredno se na asfaltima, u dvoristima, na kolovozima mere temp 52 54 49 i sl, ali su validne one koje se mere po utvrdjenim parametrima na odredjenim mestima
    Anonymous
    Guest

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Guest Thu Aug 03, 2017 11:05 pm

    u ns graditelje trznih govana i sl zabole pa sad rade celu noc, gradjani koji su zarko zeleli novo sranje sa radnjama i dodigove palate malo pate nocu
    Anonymous
    Guest

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Guest Thu Aug 03, 2017 11:47 pm

    Filipenko wrote:Ne bi bio prvi put Tupan dana - Page 28 2952840586


    Poenta je da je vrućina apsolutno katastrofalna, i da jednostavno nema šanse da verujem da je 37. Samo toliko.

    I šta te sprečava da napraviš minijaturnu meteostanicu i izmeriš temperaturu u njoj? evo ti uputstvo: drvena kutija sa prorezima, obojena u belo, postavljena tako da senzor termometra bude 1.25m od zemlje. eto ti meteostanice.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Filipenko Thu Aug 03, 2017 11:55 pm

    Mda, pošto smo svi beli, a i objekti su oko nas beli i svi reflektuju svetlost da nam bude hladnije, to je vrlo merodavno.

    I kad je već pravim, još samo da je smestim u hlad u Košutnjaku i eto mi full RHMZ stanice.
    ficfiric

    Posts : 34301
    Join date : 2012-02-10

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by ficfiric Thu Aug 03, 2017 11:58 pm

    Jbg, sedi u park, u hladovinu, na visinu pa ces videti da ima 37


    _____


    Uprava napolje!

    Anonymous
    Guest

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Guest Fri Aug 04, 2017 12:00 am

    Filip: 

    Da li je moguće da spadaš u ljude koji ne razumeju zašto se merenja obavljaju pod kontrolisanim i jednakim uslovima, jer u suprotnom nisu merenja nego nešto bezveze i beskorisno? Reci mi sad odmah da li troluješ ili izistinski lupaš.

    Mala škola fizike: KADA MERIŠ TEMPERATURU NA BETONU TADA NE MERIŠ TEMPERATURU VAZDUHA NEGO JEBENOG BETONA. KADA MERIŠ TEMPERATURU NA HAUBI AUTOMOBILA TADA NE MERIŠ TEMPERATURU VAZDUHA NEGO AUTOMOBILA.

    Ne mogu ja ovo svake godine. Ako me nešto nagna da se sa puškom popnem na kakav krov jednog sunčanog, vetrovitog jutra, to će biti dživdžanisanje o tome kako nas lažu za temperaturu. To je gore i od bosanskog davljenja sa burekom i pitom.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Ointagru Unartan Fri Aug 04, 2017 12:20 am

    Tupan dana - Page 28 286371741


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    bemty

    Posts : 3797
    Join date : 2014-11-12

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by bemty Fri Aug 04, 2017 12:40 am

    opet ovo doba godine Tupan dana - Page 28 1233199462


    _____
    Warning: may contain irony.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Filipenko Fri Aug 04, 2017 12:48 am

    Blind Lime Pie wrote:Filip: 

    Da li je moguće da spadaš u ljude koji ne razumeju zašto se merenja obavljaju pod kontrolisanim i jednakim uslovima, jer u suprotnom nisu merenja nego nešto bezveze i beskorisno? Reci mi sad odmah da li troluješ ili izistinski lupaš.

    Mala škola fizike: KADA MERIŠ TEMPERATURU NA BETONU TADA NE MERIŠ TEMPERATURU VAZDUHA NEGO JEBENOG BETONA. KADA MERIŠ TEMPERATURU NA HAUBI AUTOMOBILA TADA NE MERIŠ TEMPERATURU VAZDUHA NEGO AUTOMOBILA.

    Ne mogu ja ovo svake godine. Ako me nešto nagna da se sa puškom popnem na kakav krov jednog sunčanog, vetrovitog jutra, to će biti dživdžanisanje o tome kako nas lažu za temperaturu. To je gore i od bosanskog davljenja sa burekom i pitom.


    Ajde? Tupan dana - Page 28 2952840586

    Drugim rečima, i sam kažeš, analogno (AKO MERE TEMPERATURU U HLADU NA KOŠUTNJAKU TO JE TEMPERATURA JEBENOG HLADA NA KOŠUTNJAKU) nama saopštavaju temperaturu hladovine sa Košutnjaka i to je to. Ne znam kako da ti objasnim, ali kada živiš na Novom Beogradu i slušaš svakodnevnu bajku o temperaturi iz Košutnjaka koja je barem 10 stepeni niža jer oko tebe isijavaju zgrade, beton, asfalt, zidovi i slično, tačno ti dođe da uzmeš pušku i hladnokrvnošću prvog ešalona Odeljenja za Zaštitu Naroda distribuiraš pravdu širom RHMZ i svih vesti koje ti pričaju da ti je zapravo sasvim podnošljivo i fino.

    Za konsenzus načina merenja dugim cevima nam milih meteorologa, koji se da promeniti lakoćom izmene formule za obračun nezaposlenosti u Srbiji, ako ne i lakše, me takođe zabole.


    Meni je neverovatno da nema neka stanica - ako već mora u parkiću, neka bude - za Novi Beograd, Zemun, Turski grad, Banovo Brdo, Šumazvezdaru, Seosko naselje Vračar i slično i da se, osim "zvanične" temperature Beograda, saopštava i temperatura izmerena u tim i tim delovima grada. Šta je ovo, kraj 19. veka, jedan termometar je dovoljan za sve? Jebem mu miša, valjda može da se napravi tako nešto, kao da ja ne znam da će pod Avalom verovatno da bude prijatnije nego posred Brda Kale gde su bili Turci.
    Anonymous
    Guest

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Guest Fri Aug 04, 2017 12:57 am

    I šta bi radio sa tim podatkom? Bilo bi ti prijatnije jer, eto, znaš istinitu temperaturu? Ako je na Košutnjaku 30, na Novom Beogradu je verovatno 33, na Karaburmi je 30-31, na Vračaru 32 itd.
    Ne postoji nikakva realna potreba za time mimo nekog konkretnog istraživanja o mikroklimatskim svojstvima prestonice. Automatska merna stanica u Stivensonovom zaklonu je vrlo ozbiljan i skup komad nekretnine, a ti bi da naprave deset komada zato što, kao i 99% Beograđana, ne znaš kako se osećaš dok ne vidiš kolika je temperatura napolju.
    Anonymous
    Guest

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Guest Fri Aug 04, 2017 1:04 am

    Naravno, moguće je da očekuješ da će "wet bulb" temperatura dostići 35 stepeni (što je 46 stepeni Celzijusa pri relativnoj vlažnosti od 50%), pa želiš da budeš spreman. To je, inače, temperatura smrtonosna za ljudska bića. Samo je jednom dokumentovana, u Iraku pre dve godine. Stanovnicima je sugerisano da uopšte ne izlaze iz domova.
    plachkica

    Posts : 16203
    Join date : 2014-11-06

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by plachkica Fri Aug 04, 2017 1:07 am

    Uveli* su kategoriju 'subjektivni osećaj', ali kako ja mogu da ispratim to ima veze sa
    % vlažnosti, viši % vlažnosti diže subjektivni osećaj i do deset stepeni.
    Meni je ovaj talas vrućina podnošljiviji od onog prošlog, valjda je suvlje.


    *rhmz to valjda zove 'toplotni indeks'
    Anonymous
    Guest

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Guest Fri Aug 04, 2017 1:11 am

    Mnogo je suvlje nego prošlog puta. Tada je relativna vlažnost bila oko 35 posto, a u ovom talasu je pala na 20 posto. To je prijatnija toplota, nisi "zapušen" već se znojiš sa lakoćom (da preciziram, znoj lakše isparava) i na taj način bolje regulišeš telesnu temperaturu.

    Evo u Beogradu je sada, usred noći, vlažnost 31 posto, pri temperaturi od 26 stepeni. Pri slabijim toplotnim talasima noćna vlaga je obično 40-45 posto i mnogo je gore nego sad.
    No Country

    Posts : 11129
    Join date : 2015-05-16

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by No Country Fri Aug 04, 2017 1:29 am

    plachkica wrote:Uveli* su kategoriju 'subjektivni osećaj', ali kako ja mogu da ispratim to ima veze sa
    % vlažnosti, viši % vlažnosti diže subjektivni osećaj i do deset stepeni.
    Meni je ovaj talas vrućina podnošljiviji od onog prošlog, valjda je suvlje.


    *rhmz to valjda zove 'toplotni indeks'
    Просто к'о пасуљ:
    Humidex value is basically an equivalent temperature (one that human body would feel) given the actual temperature and the relative humidity of air. You have probably noticed that it feels hotter on a 30 deg C day when it is humid than on a 30 deg C day when it is dry! 

    The Humidex formula is based on the work of J.M. Masterton and F.A. Richardson at AES, 1979. It's a standard for Canada, but variations are used around the world. The dewpoint temperature should be given in Kelvin for the formula to work. The magic number 5417.7530 is a rounded constant; it's based on the molecular weight of water, latent heat of vaporization, and the universal gas constant. 

    humidex = (air temperature) + h 

    where, h = (0.5555)*(e - 10.0); and, 

    e = 6.11 * exp(5417.7530 * ((1/273.16) - (1/dewpoint))) 

    Also a related and simplified formula that takes temperature and the relative humidity inputs is: 

    Humidex = T + 5/9 * (e-10) 

    where: 

    e = vapour pressure(6.112*10^(7.5*T/(237.7+T))*H/100) 

    T= air temperature (degrees Celsius) 
    H= humidity (%) 

    Tupan dana - Page 28 Empty Re: Tupan dana

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 17, 2024 3:47 am