Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    IT Razno

    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Fri Feb 22, 2019 1:52 pm

    Gargantua wrote:imao sam pre 12-13 godina mob nec e616, kupio polovan, nemam pojma kojim kanalima je došao do mene

    IT Razno - Page 14 1

    Kada sam došao Japan septembra 2003. bili su samo ti "clam" telefoni. Možda je i bilo prodaje mobilnih, sa provajderom sa kojim sklopiš ugovor, on ti da telefon. Posle dve godine, možeš da ga zadržiš (aparat) ali su 99% korisnika odlučili da ga bace u korpu za otpatke, kod samog provajdera, dok dobijaju novi. Ili da ga daju deci, da se igraju.

    To su bili dani kada se po svetu gledalo ko ima koji telefon i model kada ga stavi na sto u kafani. U Japanu, ništa. Da otkriješ koji ti je telefon, trebalo je da izvadiš bateriju i da ispod nje vidiš kod. N=NEC, S=Sony, M=Mitsubishi.
    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sat Feb 23, 2019 12:23 pm

    Pazi ovu specifikaciju računara iz 2010 (NEC) (bila je slika ranije):

    IT Razno - Page 14 2019NEC01

    Pa onda ovu od pre neki dan, novi DELL OptiPlex 7760:

    IT Razno - Page 14 2019NEC02

    Neka mi neko kaže, na osnovu spec,  šta to ne bi radilo na 10 godina starom NEC i zbog čega sam trebao da kupim novi DELL? Da je to bilo nešto neophodno, da sam izložen odricanju, ako bih baš patio, bar bih čuo. Ništa mi na svetu nije više trebalo nego što sam imao.

    Još, NEC je došao sa wireless keyboard, wireless mouse i sa ovim 30cm dugim daljincem, kao kontrola TV programa i DVD, kao home entertainment.

    IT Razno - Page 14 2019NEC03


    DELL je pre neki dan došao sa kablovima za kbd & mouse, bare bones, nema čak ni DVD slot, moram da kupim eksterni ako hoću DVD. NEC je imao.

    Da hoću wireless kbd, mouse i DVD, to bi zauzelo 3 od 4 USB slota.

    Pa što nisam opet kupio NEC?
    On ima svoje features koje mi ne trebaju i ne može da bude na engleskom (može, do nekog nivoa Win 10 Pro ali kada ti treba da nešto uradiš, opet na japanskom. Te poruke mnogi ne bi razumeli i da su na srpskom pa ni prosečni Japanci na japanskom).

    Toliko se malo promenilo za 10 godina, da nije kapitalističke navale da se kupuje i kupuje, ljudi bi slatko koristili Win XP još 10 godina (izašao 2000-te).
    Јанош Винету

    Posts : 5212
    Join date : 2016-01-26

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Јанош Винету Sat Feb 23, 2019 12:47 pm

    Pa ne može sve da se menja tako brzo. Setimo se perioda od 2000 do neke 2005-6-7, tada je postojao munjevit razvoj, svake dve godine nova grafička karta, duplo jača od prethodne, nova CPU arhitektura ili novi proizvodni proces.

    Negde 2010 su već govorili da su došli do vrhunca, da nema dalje i da nas čeka usporenje.

    Ovaj računar je posledica tog usporenja. Samo neke radikalne promene bi mogle da povećaju performanse računara. Sad imaš standardni proizvodni proces od 11 nanometara. 2008 je bila tehnologija od 45 nm.

    Više sam i zaboravio za šta stoje ti nanometri. To je kao neki marketinški izraz da bi ljudi lakše upamtili, ali otprilike 11 nm je razmak između dva tranzistora.

    Tako da novi računar bi trebao da troši manje struje a da bude isto onoliko moćan kao i stari.
    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sat Feb 23, 2019 12:58 pm

    Tako "brzo"? Deset godina je u računarstvu više nego kalendarskih istih godina. I ništa.
    Pa mantra je bila da se procesorska moć udupljava svakih 18 meseci. To je ispalo netačno.
    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sat Feb 23, 2019 1:07 pm

    To je Murov zakon. Nije baš ispao netačan, od početka su znali da će doći do fizičke granice posle koje zakon više neće biti primenjiv.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by паће Sat Feb 23, 2019 1:16 pm

    Мислим да су ту негде ударили у комбинацију да је таласна дужина сигнала, на тој фреквенцији, истог реда величине као и то растојање међу елементима. Могли би да га скрате ако би дигли фреквенцију, али то онда јаче греје... или тако нека ујдурма. И сад ваљда петљају са разним триковима да заобиђу тај проблем, јер се не да решити досадашњим методима, не мош физику зајебати.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sat Feb 23, 2019 1:25 pm

    Nije različito od onoga što sam rekao pa i izpizdio.

    Ti bi možda mogao da se setiš mog posta sa, ne znam, B92 ili PPP, gde sam rekao:

    Da sa 40 godina razlike, nekome iz 1939. pokažeš kuhinju iz 1979. sa tosterom, mašinom za pranje sudova, veš mašinom, usisivač, mikrotalasnom pećnicom, frižiderom, zamrzivačem, mislio bi kosmički brod, ako bi tada (1939) to mogao da shvati.

    Da nekome iz 1979. (isto 40 godina razlike) pokažeš današnju kuhinju (2019) i njene udešaje, sve bi smesta znao da koristi. Malo se dizajn promenio a sve je isto.
    ficfiric

    Posts : 34115
    Join date : 2012-02-10

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by ficfiric Sat Feb 23, 2019 1:33 pm

    Sta radi ves masina u kuhinji?


    _____


    Uprava napolje!

    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Mr.Pink Sat Feb 23, 2019 1:34 pm

    meni je u kuhinji


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sat Feb 23, 2019 2:03 pm

    i meni je u kuhinji veš mašina za sudove
    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sat Feb 23, 2019 2:06 pm

    ficfiric wrote:Sta radi ves masina u kuhinji?

    Evo, čudi se ovaj iz 1939-te.
    Dobro da i zna šta je veš mašina. Neka mu javi radio Šabac, sa željom za uspešno instaliranje te đavolske naprave (a njegovom razrednom strarešini prijatno popodne).
    ficfiric

    Posts : 34115
    Join date : 2012-02-10

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by ficfiric Sat Feb 23, 2019 2:15 pm

    Pretpostavljam, neka masina koja se nosi umesto vesa (da ne googlam sad)


    _____


    Uprava napolje!

    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sat Feb 23, 2019 11:21 pm

    Utvara wrote:
    Više sam i zaboravio za šta stoje ti nanometri. To je kao neki marketinški izraz da bi ljudi lakše upamtili, ali otprilike 11 nm je razmak između dva tranzistora.

    Tako da novi računar bi trebao da troši manje struje a da bude isto onoliko moćan kao i stari.

    To nema veze sa kućnim računarima, tamo je beznačajno.

    Tamo gde ima veze su "cloud" firme, sa stotinama hiljada rack-mounted servera. Ako oni troše 30% manje struje to nije jedina ušteda, na to dolazi smanjeni trošak hlađenja pa to zajedno može da izađe u milionima dolara godišnje.
    Ni to nije smišljeno za običnog čoveka nego za ovakve gadove, da nam se smeju u lice

    IT Razno - Page 14 2019bezos01
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Sotir Sat Feb 23, 2019 11:36 pm

    ficfiric wrote:Sta radi ves masina u kuhinji?
    Pere veš.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Sotir Sat Feb 23, 2019 11:39 pm

    Inače japanska kupatila su vrlo često napravljena od velikih komada plastike, npr blok za pod i kadu, ivice i plafon. Jako malo delova, brzo se postavi na tipski pripremljeno mesto. I u njima nema mesta za veš mašinu, nego stoji ispred u hodniku, gde joj je priključak.

    Inače se Japanci tradicionalno tuširaju tako što sednu na stoličicu i polivaju se vodom i sapunjaju.
    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sat Feb 23, 2019 11:52 pm

    Britanci drže veš mašine u kuhinji.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Mr.Pink Sun Feb 24, 2019 12:54 am

    nanometri se odnose na velicinu gejta tranzistora, to se meri u nm danas. mozda bi mogo munlajt da ti malo pojasni kako ide to sa poluprovodnicima, silicijumom, litografijom, maskama i zracenjima, to je bas onako zanimljiv proces, mene malo mrzi

    ali efekti po stanovnistvo su zanemarljivi, lepo kaze jogi. to samo ovima u poslu sa farmama za autsorsovanje svega omogucava vecu ustedu i zaradu


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by паће Sun Feb 24, 2019 8:03 am

    Sotir wrote:Inače japanska kupatila su vrlo često napravljena od velikih komada plastike, npr blok za pod i kadu, ivice i plafon. Jako malo delova, brzo se postavi na tipski pripremljeno mesto. I u njima nema mesta za veš mašinu, nego stoji ispred u hodniku, gde joj je priključak.

    Inače se Japanci tradicionalno tuširaju tako što sednu na stoličicu i polivaju se vodom i sapunjaju.

    У хотелу Мијако у Сан Франциску, у Џпентауну, купатило је из три дела. У предсобљу је лавабо. Само купатило је велика туш кабина (+кењара) и онда је ту и када. Колико сам схватио, прво се истуширају па тек онда иду у каду, чисти. Има нешто у јапанској историји око тога, како су их навикли да се купају, а пошто дрва за грејање воде нема баш толико, онда ајде заједно у оне велике каце, а да не би штрока пливала око њих, прво да се истуширају.

    IT Razno - Page 14 Dscf0510


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sun Feb 24, 2019 10:48 am

    Sotir wrote:Inače japanska kupatila su vrlo često napravljena od velikih komada plastike, npr blok za pod i kadu, ivice i plafon. Jako malo delova, brzo se postavi na tipski pripremljeno mesto. I u njima nema mesta za veš mašinu, nego stoji ispred u hodniku, gde joj je priključak.

    Inače se Japanci tradicionalno tuširaju tako što sednu na stoličicu i polivaju se vodom i sapunjaju.

    Nije ti ovo potpuno netačno, više je, onako, kao nepotpuno. Ne znam da li ovde da odgovaram, ovo je o IT.
    Imam slike iz svojih stanova i kuće.
    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sun Feb 24, 2019 12:01 pm

    Prvi PC u životu sam kupio u Australiji, 1992. Od Filipinca koji ih je sklapao u svom stanu. "No name", 386 DX.
    To je bilo daj šta daš.

    Ovaj, DELL OptiPlex 7760, kupio sam od renomirane firme, koja je najveći proizvođač PC-ja na svetu.

    I, skočio sa konja (NEC) na magarca (DELL).

    Nema wireless keyoboard, nema wireless mouse, nema CD/DVD. Portovi na DELL su pozadi, da ih dosegneš ima da se pomučiš.

    Kupim danas wireless mouse + "C" USB port connection (oba zajedno 5,000 dinara) da ih stavim napred, da mogu lako da uključim eksterne diskove pa i da punom bateriju iPhone.

    IT Razno - Page 14 2019usb01

    Miš, više ne radi nego što radi. Nije bilo "installing device" kada sam ga priključio.
    Odem na driver, tamo užas - fosil iz 2006. godine, Win 10 Pro:

    IT Razno - Page 14 2019mouse01

    To je poenta ovih mojih postova. "Silan napredak u tehnologiji" je racika. Samo novinarska histerija bazirana na hobističkom ludovanju.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Filipenko Sun Feb 24, 2019 12:32 pm

    yoyogi wrote:
    Ovaj, DELL OptiPlex 7760, kupio sam od renomirane firme, koja je najveći proizvođač PC-ja na svetu.


    Uzeo si krs, pri cemu mi je prilicno fascinantno da neko po kvalitetu periferija koje se isporucuju uz racunar procenjuje kvalitet celog racunara, ali dobro. Inace, naravno da ti je drajver iz 2006. godine, sta ce bolji drajver za tu krdzu od misa? Da nije izmisljeno nesto fascinantno za mis od 3 dugmeta pa da treba pisati nove drajvere? Sto nisi uzeo neki kvalitetniji mis od renomiranog proizvodjaca, dobio bi drajvere bez problema. Umesto toga, opredelio si se za noname iz hipermarketa. Do proizvodjaca je da obezbedi novije drajvere. Koji mozda postoje na njegovom sajtu, ali ti ne umes da guglas, pa ih neces ni naci.

    Osim toga, treba li spominjati koliko konstatacija o "najvecem proizvodjacu" nije tacna?


    Rank Manufacturer Market share[1]
    1 Lenovo 22.5%
    2 HP 21.7%
    3 Dell 16.2%


    P.S. tu bi trebao da se nadje i Apple, koji nekad nije bio PC, pa ga ne racunaju, a danas je realno klasican PC sa x86 hardverom.
    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sun Feb 24, 2019 1:47 pm

    Odakle ti to googlaš? Iz Rusije?

    IT Razno - Page 14 2019servershipments01

    Googlatori jesu budale, samo ne mnogo štetne, pojedinačno. Zajedno, su, ono u čemu tavore.
    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sun Feb 24, 2019 2:21 pm

    ova firma others dosta dobro šljaka
    Anonymous
    Guest

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Guest Sun Feb 24, 2019 2:25 pm

    Mr. Moonlight wrote:ova firma others dosta dobro šljaka

    To je kao kada nekome pokažeš krofnu, a on vidi samo njenu rupu.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Filipenko Sun Feb 24, 2019 2:28 pm

    yoyogi wrote:Odakle ti to googlaš? Iz Rusije?

    IT Razno - Page 14 2019servershipments01

    Googlatori jesu budale, samo ne mnogo štetne, pojedinačno. Zajedno, su, ono u čemu tavore.


    Kad god pomislim da znam koliko si glup, uspes da me iznenadis. Serveri i serversko trziste nisu isto sto i PC. Gore si rekao "najveci PC proizvodjac na svetu", pa kada sam pokazao da su treci proizvodjac PC-jeva na svetu, uhvatio si se prihoda izrazenog u novcu sa trzista servera, gde ide i hardver i softver i cloud resenja i ko zna sta sve jos. I to iz jednog kvartala. Ko zna kako je to na godisnjem nivou.

    Nauci da guglas. Cak i budale to pre ili kasnije savladaju, ne brini. Samo budi uporan.

    IT Razno - Page 14 Empty Re: IT Razno

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 12:05 am