Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    НОБ за понављаче

    No Country

    Posts : 10944
    Join date : 2015-05-16

    НОБ за понављаче Empty НОБ за понављаче

    Post by No Country Wed Aug 12, 2015 5:25 pm

    otto katz wrote:@NCFOM, pa nisam ja potezao druga Titu, no ti. I dobro to za politnastavu u JNA, ali ono sa strijeljanjem domobranaca i četnika pokazuje da nemaš pojma o NOB, a to nije dobro. Osuđen si na ponavljanje povijesti kao farse. 

    Има ту подоста истине: историја НОБ коју су нам предавали се негде око шестог основне усталила у курикулум који се онда репродуковао, у потпуно неизмењеном облику, сваке следеће године, па тако до пред крај гимназије. Као парамецијум, простом деобом. Изазов је дабоме био - не научити нешто што ти са таквом булдожерском суптилношћу трпају у главу, у тим осетљивим годинама. And so I raised to it.

    Утолико је било лакше поверовати у алтернативне изворе о НОБ - референце су биле "Заседа", "Делије", "Довиђења у следећем рату" - никад Булајић. И хоћеш ли ми веровати, никада до сада нисам ни помислио да сам заправо био пристрасан, па још идеолошки. Из мог свакодневног искуства су владајући комунисти били потпуно брутални ликови, од њих су у том погледу били знатно гори официри ЈНА, а авангарда насилништва као универзалног метода решавања проблема су били носиоци споменице.

    Доста ми је тешко да поверујем да су четнике и домобране тек тако пустили да иду кући. А из оно мало што сам прочитао о Блајбургу - по свему судећи није ни било баш тако. Но човек се збиља учи док је жив, а неки ето уче мало теже... НОБ за понављаче 1143415371

    (Вили, слободно пребаци на Ревизионизам WW2 ако оћеш. Допао ми се наслов, па зато.)
    паће

    Posts : 39810
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by паће Wed Aug 12, 2015 5:28 pm

    Дедин брат је био четник, па га после рата закачила амнестија, било довољно сведока да потврде да није окрвавио руке, па се вратио кући врло брзо. И то је прича коју сам чуо десетак пута још пре велике ревизије свега.


    _____
       "Baby formula", however, is not a recipe for "how to make a baby".
       срце пуца где је лепљено
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Wed Aug 12, 2015 6:10 pm

    No Country for Old Man wrote:

    Утолико је било лакше поверовати у алтернативне изворе о НОБ - референце су биле "Заседа", "Делије", "Довиђења у следећем рату" - никад Булајић. 
    Доста ми је тешко да поверујем да су четнике и домобране тек тако пустили да иду кући. А из оно мало што сам прочитао о Блајбургу - по свему судећи није ни било баш тако. Но човек се збиља учи док је жив, а неки ето уче мало теже... НОБ за понављаче 1143415371

    U, pa ti zbilja pojma nemaš. Kad smo već kod filmova, pogledaj i "Kad čuješ zvona" i "U gori raste zelen bor". 

    Što se tiče Bleiburga, dvije stvari. 
    Pred kraj rata su hrvatsko domobranstvo i ustaška vojnica spojeni u jedinstvene oružane snage NDH u okviru ustaškog nastojanja da povuku za sobom u ambis što je moguće više Hrvata. Tako da ih nije bilo moguće ni razlikovati kao prije. 
    Drugo, povlačenje u Austriju i odbijanje predaje NOVJ je bila indikacija lojalnosti prema NDH do njenog i vlastitog kraja. 

    A što se tiče postupka partizana prema domobranima i četnicima, taj je vrlo dobro dokumentiran. Bio bi im održan govor, ponuđeno da se pridruže NOVJ, pa su puštani kućama. Domobrani su bili glavni izvor naoružanja i opreme. Mnogi su predavali pušku u više navrata. Ima jedna anegdota o domobranu kojem je dojadilo stalno predavanje, pa poželio ostati u partizanima, a ovi mu rekli ne, nego da ide zadužiti novu pušku.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    avatar

    Posts : 18178
    Join date : 2014-12-12

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by beatakeshi Wed Aug 12, 2015 6:47 pm

    U filmografiju dodajem "Praznik" i "Pohod" - režiser Đorđe Kadijević.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Wed Aug 12, 2015 8:00 pm

    Hajka.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    ficfiric

    Posts : 33876
    Join date : 2012-02-10

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by ficfiric Wed Aug 12, 2015 8:09 pm

    1 veliki postovalac Stefana Babovica i druzine, cesto je znao kaciti clanak iz Sluzbenih novina Kraljevine Jugoslavije stampanih u Londonu

    НОБ за понављаче Sg10


    _____


    Uprava napolje!

    No Country

    Posts : 10944
    Join date : 2015-05-16

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by No Country Wed Aug 12, 2015 8:19 pm

    otto katz wrote:U, pa ti zbilja pojma nemaš. Kad smo već kod filmova, pogledaj i "Kad čuješ zvona" i "U gori raste zelen bor". 

    Врдољак? Пази, може и код мене да се падне на поправни... НОБ за понављаче 1143415371




    2 фићфирић:


    Thanks, makes sense. То је стратешки и паметан потез, борбе још трају. Но то не значи да су имали пуно милости према онима који се нису добровољно предали.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Wed Aug 12, 2015 8:38 pm

    No Country for Old Man wrote:
    otto katz wrote:U, pa ti zbilja pojma nemaš. Kad smo već kod filmova, pogledaj i "Kad čuješ zvona" i "U gori raste zelen bor". 

    Врдољак? Пази, може и код мене да се падне на поправни... НОБ за понављаче 1143415371




    2 фићфирић:


    Thanks, makes sense. То је стратешки и паметан потез, борбе још трају. Но то не значи да су имали пуно милости према онима који се нису добровољно предали.
    Ne razumijem ovo za popravni, šta misliš? 

    A za ovo da "ne znači da su imali puno milosti prema onima koji se nisu dobrovoljno predali", ti stvaraš sliku o istorijskim događajima na osnovu nekakvih logičkih operacija, izvodiš zaključke iz nekih generalnih premisa? Mnogo je pouzdaniji način upoznati se s činjenicama iz dostupnih izvora. Imaš li ikakve podatke o nekom strijeljanju domobrana?


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    No Country

    Posts : 10944
    Join date : 2015-05-16

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by No Country Wed Aug 12, 2015 8:47 pm

    U prici oko doticnog Blajburga se pominje nekih 14-17000 slovenackih domobrana + nekvantifikovani cetnici.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Wed Aug 12, 2015 8:54 pm

    Blajburška odmazda se dogodila poslije rata. Govorio si o partizanskom tretmanu domobrana i četnika za vrijeme rata. Ne volim takva klizanja u argumentaciji, mislim da ne služe ničemu.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    паће

    Posts : 39810
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by паће Wed Aug 12, 2015 9:35 pm

    No Country for Old Man wrote:Врдољак?

    У то време су били у моди мичуринскиРЖ вицеви, типа "шта добијеш кад се укрсте...", нпр

    глиста + јеж = бодљикава жица
    бува + лубеница = лубеница из које семенке саме искачу
    Мрмак + Врдољак = Мрмољак

    ("реч+реч= укрштене речи" се не броји, то је већ мета фазон)


    _____
       "Baby formula", however, is not a recipe for "how to make a baby".
       срце пуца где је лепљено
    No Country

    Posts : 10944
    Join date : 2015-05-16

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by No Country Wed Aug 12, 2015 9:40 pm

    otto katz wrote:Blajburška odmazda se dogodila poslije rata. Govorio si o partizanskom tretmanu domobrana i četnika za vrijeme rata. Ne volim takva klizanja u argumentaciji, mislim da ne služe ničemu.

    Two things: Bajburg itekako pripada istorijskom kontekstu WW2. I drugo: ja nigde nisam uveo ovaj kondicional, "za vreme rata". Da te podsetim, ti si se uhvatio za sledecu moju trapavu polurecenicu:
    ...разумем зашто је Тито отерао банатске Швабе и стрељао сваког усташу/ четника/ домобрана кога је ухватио
    Koja je u kontekstu u kome je upotrebljena znacila nesto sasvim drugo, pa dobrim delom i suprotno toku koji poprima ova diskusija: znacila je da je Tito imao vraski dobrih razloga da naganja gornje, jer su mu bili najozbiljnije duzni.

    I sada si me nekako doveo do toga da treba da dokumentujem zlocine pobednicke strane, pod kraj WW2? Pa ima onoliko, pun Internet, samo se meni zaista ne da da kopam po tome. Nadao sam se, otvarajuci ovaj topik, da ces mozda da me uputis na kakve solidne izvore koji bi eventualno promenili moja predubedjenja (koja sam u startu priznao). Stvarno mi nije bila namera da se svadjam, a jos mnogo manje da branim cetnicku stranu... Though it would be a first. НОБ за понављаче 1143415371
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Wed Aug 12, 2015 9:54 pm

    Ne svađam se. Mislio sam da govoriš o partizanskom tretmanu domobrana i četnika za vrijeme rata, te da osporavaš da su ih puštali kućama.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    No Country

    Posts : 10944
    Join date : 2015-05-16

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by No Country Wed Aug 12, 2015 10:02 pm

    Ne, zaista sam mislio iz pozicije pobednika. Naravno, nisam uopste bio jasan oko toga.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Wed Aug 12, 2015 10:05 pm

    Ni ja ne čitam pažljivo. Trenutno se više zabavljam dokumentacijom JVuO iz 1943. Blago.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Wed Aug 12, 2015 10:52 pm

    Evo na primjer jedna epizoda s Neretve. 

    NAREĐENJE DRAŽE MIHAILOVIĆA OD 19. MARTA 1943.
    KOMANDANTU ZETSKOG ČETNIČKOG ODREDA I KOMANDANTU
    OPERATIVNIH JEDINICA ISTOČNE BOSNE I
    HERCEGOVINE ZA NAPAD NA JEDINICE 3. NOU DIVIZIJE
    NA PRAVCU PRIDVORCI — KLJUNI — LUKA

    ...
    Sve puštene četnike iz boljševičkog ropstva zatvorite u
    odvojene logore daleko u pozadinu i ne dozvolite nikakvo me-
    šanje sa ljudstvom radi sprečavanja širenja defetizma, zbog
    čega su ih komunisti i propustili.
    ...


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ointagru Unartan Wed Aug 12, 2015 11:11 pm

    otto katz wrote:Ni ja ne čitam pažljivo. Trenutno se više zabavljam dokumentacijom JVuO iz 1943. Blago.

    Jel ima nesto o stavu prema Nemcima?


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Wed Aug 12, 2015 11:18 pm

    Radagast wrote:
    otto katz wrote:Ni ja ne čitam pažljivo. Trenutno se više zabavljam dokumentacijom JVuO iz 1943. Blago.

    Jel ima nesto o stavu prema Nemcima?
    Naravno, koliko voliš. Na šta konkretno misliš?


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ointagru Unartan Wed Aug 12, 2015 11:26 pm

    Mislim recimo na neke konkretne akcije protiv Nemaca, ili vec uputstva o nenapadnju ili o saradnji.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Wed Aug 12, 2015 11:47 pm

    Četnici su se držali italijanske zone, tj. lijeve obale Neretve i čuvali su se dodira s Nijemcima. Oslanjali su se na Talijane od kojih su dobijali municiju, hranu, oružje, artiljerijsku i zračnu podršku, kao i transportne usluge. Jedini slučaj izravnog kontakta s Nijemcima je bio u Konjicu krajem februara, gdje su se u jednom trenutku našli skupa Nijemci, domobrani, Talijani i četnici pod komandom Vojislava Lukačevića koji se u izvještaju komandantu svih četničkih jedinica na Neretvi, Zahariju Ostojiću, čak hvalio da zapovijeda svima u Konjicu, uključujući i Nijemce.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Thu Aug 13, 2015 12:09 am

    Inače Dražini četnici su bili podijeljeni na "legalne", tj. one za koje su Talijani znali tačno koji su i prema tome dobijali trebovanje i "ilegalne", tj. Dražin štab i jedinice oko njega. Tako je pomenuti Lukačević u Konjicu nastupao pod pseudonimom da bi se prikrila pripadnost Draži. 
    Crnogorski četnici pod Bajom Stanišićem su tako došli legalno iz CG u Hercegovinu, ali je 1 neodgovorni oficir napravio veliku štetu kad je Talijanima pokazao naređenje iz kojeg se jasno vidjela pripadnost JVuO uključujući i formalni pozdrav na kraju depeše "Draža nas vodi". 
    Ukratko Dražina ideja je bila da okupatore lukavo "iskoristi" za podršku i snabdijevanje do iskrcavanja Engleza u Dalmaciji kad bi kao u lošem trileru skinuo masku i iskočio na scenu.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by uskok i ajduk Thu Aug 13, 2015 12:20 am

    Што ли сам ја овог Отоа сматрао острашћеним? А човек барата са архивском грађом. 
    Неважно, кајем се  НОБ за понављаче 1403342043, настави, настави, интересантна објашњења.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Thu Aug 13, 2015 11:52 pm

    Radagast wrote:
    otto katz wrote:Ni ja ne čitam pažljivo. Trenutno se više zabavljam dokumentacijom JVuO iz 1943. Blago.

    Jel ima nesto o stavu prema Nemcima?
    Upravo dođoh dovde. depeša vojvode Jevđevića Draži preko Baćovića/Ištvana. 

    Br. 2487 od Ištvana: br. 174 Nastavak: Od naših ponavljam,
    divizija Baćovića23 niti je uzmakla niti napustila front igde.
    Prodor prema Kalinoviku izvršen je na sektoru Veskovića.
    Nemci mi nude da nam daju snage za odbranu Kalinovika i
    Nevesinja, odbio sam, jer se bojim da ne ostanu. Od naših
    trupa brigade Mostarska i Stolačka nikakve. Brigade Istočne
    Bosne najbolje. Jevđević. —


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Fri Aug 14, 2015 12:03 am

    A sad ovo, opet Jevđević. Čika Branko je Zaharije Ostojić, Dražin glavni komandant na Neretvi.

    Br. 2476 od Ištvana: br. 176 Nastavak: Branko javlja da tra­ žim saradnju Nemaca. To ne mogu u ovaj čas iz političkih razloga jer ćemo izgubiti sav vojnički prestiž. Elan partizana je posledica njihovog očajnog položaja. — Jedan [deo] naših, naročito mobilisanih nanovo podbaouje. Činim sve što mogu i ne bojim se za konačni rezultat. Molim putujte sigurnim zonama, ili ne putujte tri do četiri dana.43 — Jevđević.—


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ointagru Unartan Fri Aug 14, 2015 12:07 am

    Zanimljivi su odlomci, hvala.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.

    НОБ за понављаче Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 2:12 pm