Од уста до уста
Сабраћа оних који су Туђмана критиковали због односа према медијима и кичастих униформи, а не због политике према Србима, данас критикују Вучића због односа према медијима и стварања „култа личности”, а не због темељне оријентације његове политике
Аутор: Мухарем Баздуљсубота, 06.02.2016. у 22:00
Пре тачно две године, у фебруару 2014, седим у неком већем друштву након што се лепо појело и попило. Време је предизборно, па су и теме предизборне. Од десетак људи, за пола бих рекао да су бивши белолистићари који су се покајали па агитују за Демократску странку. У другој половини углавном су бивши „чедисти”, садашњи (односно тадашњи) „радуловићевци”. Свима је заједнички радикални антивучићизам.
У једном тренутку за реч се јавља девојка у касним двадесетим годинама, амбициозна и образована, која се недавно вратила с неке стипендије из Западне Европе и која је сада разапета између два света. Каријерне тежње вуку је натраг на Запад, а породица, емоције, па и неки нерефлектовани (локал)патриотизам, вежу је за Београд. Она изговара кратки монолог чија је суштина то да њу политика и политичари не занимају, а да је једино што је занима да се Србија неповратно „конектује” на Запад и да, у што је могуће краћем року, постане пуноправна чланица Европске уније. Онда сам кратком репликом изазвао њен доста интензиван бес. Рекао сам, наиме: „Извини, а зашто си онда ти против Вучића?”
Сетио сам се ове причице, не толико због чињенице да је време у Србији опет предизборно, него зато што је време у Хрватској постизборно. У том контексту морам да признам да ме необично забављају жестоки напади левичарске и грађанске сцене у Хрватској на Златка Хасанбеговића, новог тамошњег министра културе. Хасанбеговића, наиме, нападају због „филоусташких сентимената”, због става да је данашња независна Хрватска производ дисконтинуитета с Југославијом. Та теза је, наравно, тачна. Има нечег дебело лажног у наслањању на ЗАВНОХ без свести да контекст ЗАВНОХ-а подразумева шири контекст АВНОЈ-а. Добар део данашњих напада на Хасанбеговића резултат су нечисте савести, односно прешутне сагласности хрватске јавности с мисијом Фрање Туђмана да Хрватска стекне независност као „национална држава хрватскога народа” (као резултат „тисућљетне националне самобитности и државне опстојности”), што је, у крајњој линији, фактички укључивало и протеривање највећег дела српског становништва.
Хрватска утемељена ЗАВНОХ-ом била је по дефиницији део југословенске федерације и била је такође земља у којој су Хрвати и Срби били конститутивни народи („потпуно равноправни”), утемељена на ставу да је, заједно с хрватским народом, српски народ у Хрватској „извојевао слободу и самоодређење народа Хрватске”. Туђманов пројекат одвајања Хрватске од Југославије започео је обесправљивањем Срба, а наставио се проглашењем независности. Највећи део хрватске политичке јавности, почевши од Рачановог СДП-а, за који је 1990. године гласао лавовски део Срба из Хрватске, прешутно је Туђману дао сагласност за остваривање тог пројекта. Нипошто овде не бих ниподаштавао храброст и принципијелност хрватске грађанске опозиције Туђману из деведесетих година прошлог столећа, али та опозиција, уз најређе могуће изузетке, ни у чему није доводила у питање суштинске постулате Туђманове политике. Проблематичан им је био само модус операнди. Није у реду оперетска ауторитарност, није у реду пљачкашка приватизација, није у реду политика према Босни и Херцеговини, али независност и „решење српског питања” – то се мора.
После Туђманове смрти кренуло се с фризирањем (новије) историје. Индикативно је да се то десило под патронатом Стипе Месића, чија је животна мисија, по сопственом признању, било уништење Југославије, који је почетком деведесетих говорио како је у Другом светском рату Хрватска двапут победила, између осталог и 10. априла 1941. године, што је много „филоусташкије” од већине ствари због којих се на Хасанбеговића диже кука и мотика. На трагу поменуте Месићеве изјаве и Туђманове фантазме о „свенационалном помирењу” створен је привидни консензус како је универзално прихватљиво да су партизани, антифашизам и југословенство били ембрион независне Хрватске без Срба. Хасанбеговић се ту појављује као неки фантом из хорора за кога су сви мислили да је мртав. Он изговара заборављену истину: једини начин на који је независна Хрватска могла да настане јесте кроз потпуну негацију баштине на којој је била утемељена Југославија.
Он подсећа да независна Хрватска није стварана на идеји братства и јединства. Уосталом, у њеном уставу стоји како се „забрањује покретање поступка удруживања Републике Хрватске у савезе с другим државама у којем би удруживање довело, или могло довести до обнављања југославенскога државног заједништва, односно неке балканске државне свезе у било којем облику.” Уставом се, дакле, Република Хрватска ограђује и од теоретске могућности „југославенскога државног заједништва (...) у било којем облику”. Бизарно је и помислити да је таква држава могла да настане без дисконтинуитета с Југославијом и негације свега на чему је Југославија почивала.
Првоборци антимилошевићевских протеста воле да кажу да их данашња Србија подсећа на Србију деведесетих. Мислим да је паралела погрешна. Данашња Србија много више подсећа на – Хрватску деведесетих. Као што је независној Хрватској кључни циљ био да се утемељи као што је могуће етнички чистија национална држава, те су стога политичка елита и јавност „овластили” Туђмана да реши проблем Крајине и Срба, у свеже независној Србији циљ је да се постигне иста ствар, решавањем проблема Косова и Албанаца. Туђман је успео да се реши Срба сачувавши територију. Пред Вучићем је много незахвалнији задатак да фактички призна како се Србија решила Албанаца губитком територије. Награда ће бити улазак у Европску унију.
У оба случаја, она „фина”, „грађанска” елита савршено је свесна мисије коју за њих обавља „мрски аутократа”. У оба случаја они одобравају крајњи циљ, а гадљиво се мрште на модус операнди. Сабраћа оних који су Туђмана критиковали због односа према медијима и кичастих униформи, а не због политике према Србима, данас критикују Вучића због односа према медијима и стварања „култа личности”, а не због темељне оријентације његове политике. У оба случаја, нечиста савест испољава се, између осталог, у хистеричном исмевању „диктатора” који суштински спроводи политику коју они подржавају. У случају исмевања Туђмана и Вучића постоји чак и бизарна анатомска подударност на коју се најбеспризорнији међу лицемерним критичарима страствено фиксирају. Реч је о устима. За поједине „антитуђмановце” Фрањо Туђман је био „кривоусти љигавац”, међу „антивучићевским агитаторима” има неколико распрострањених вулгаризама који алудирају на облик његових усана, а међу надимцима којима га часте, „уснија” је још и најпристојнији.
Има разних прича о Србима и Хрватима, јуначких, трагичних и смешних, али тешко да је у историји било јадније од ове што би се могла звати Од уста до уста.