Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    ТЕХНИКА НАРОДУ

    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by шумидер-модер Fri May 22, 2015 9:26 pm

    Naravno: utrcis, izdas saopstenje...
    Mani me, nista licno naravno.


    Sto se dronova tice: moda.
    Kao oruzje, imace naravno sudbinu svakog oruzja od kako je sveta i veka, a koja se sadrzi u prostoj cinjenici da svako novo oruzje porodi odgovarajuce protivoruzje i tako u beskraj.
    Stara prica o trci izmedju oklopa i zrna: jos se nije pojavilo oruzje toliko efikasno da ce druga strana na njegovu pojavu da slegne ramenima i digne ruke od daljeg bijenja.
    Cenim tvoj entuzijazam glede dronova, oni jesu trenutni tehnoloski hit, ali oni ni iz daleka ne resavaju problem: kao sto rekoh, ratovi se vode, gube ili dobijaju - iz glave.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    No Country

    Posts : 11116
    Join date : 2015-05-16

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by No Country Fri May 22, 2015 9:41 pm

    Izvinjavam se. Uvek sam mislio da je utrcavanje osnovni modus operendi svakog foruma. Molio bih te da me uputis na ovdasnja (drugacija?) pravila, pa da u buducnosti izbegnemo nesporazume ove vrste.

    Na ovoj temi sam ti vise puta direktno odgovorio, i uvek ponudio kakav protivargument tvojim tezama o "skladu" i "alternativnoj africkoj civilizaciji". Ti si se uredno oglusavao na moje pokusaje polemike, a onda si se ljutnuo zbog mog navodnog "nedovoljnog dumanja"? A sada kazes "nista licno" i jos mi ucitavas nekakav "entuzijazam" za dronove, nista manje?

    Glede dumanja: ne, ratovi se ne vode niti gube/ dobijaju "iz glave" nego iz interesa, a jeste se pojavilo i oruzije zbog koga je druga strana "digla ruke od daljeg bijenja". Pitaj Japance.

    Kako zines, tako ti kakva krupna neprodumovstina iskoci iz usta, a na mene si nasao da se brecas?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Erős Pista

    Posts : 81483
    Join date : 2012-06-10

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by Erős Pista Fri May 22, 2015 9:44 pm

    uskok i ajduk wrote:Није битна змајева политичка пропаганда, него је логички прилично јасно, сваком искреном интелектуалцу, шта би било да је цар Душан успео да се договори са папом (а неки преговори су вођени), односно да су Срби остали (или постали) католици, као што су некада и били, пре Немањића већина Срба је била католичке вере (као израз отпора моћној византијској империји). Дакле, да је цар Душан примио католичанство: данас не би било никакве разлике између Срба и Хрвата, баш никакве. Или, да се вратим на Шумидерову тему: Католичка црква има бољу технологију, зато побеђује.

    Jel ti uopšte razumeš šta znači ova reč?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by Ointagru Unartan Fri May 22, 2015 9:53 pm

    No Country for Old Man wrote:Izvinjavam se. Uvek sam mislio da je utrcavanje osnovni modus operendi svakog foruma. Molio bih te da me uputis na ovdasnja (drugacija?) pravila, pa da u buducnosti izbegnemo nesporazume ove vrste.

    Na ovoj temi sam ti vise puta direktno odgovorio, i uvek ponudio kakav protivargument tvojim tezama o "skladu" i "alternativnoj africkoj civilizaciji". Ti si se uredno oglusavao na moje pokusaje polemike, a onda si se ljutnuo zbog mog navodnog "nedovoljnog dumanja"? A sada kazes "nista licno" i jos mi ucitavas nekakav "entuzijazam" za dronove, nista manje?

    Glede dumanja: ne, ratovi se ne vode niti gube/ dobijaju "iz glave" nego iz interesa, a jeste se pojavilo i oruzije zbog koga je druga strana "digla ruke od daljeg bijenja". Pitaj Japance.

    Kako zines, tako ti kakva krupna neprodumovstina iskoci iz usta, a na mene si nasao da se brecas?

    Pa sad, skorasnji vojni uspesi islamske drzave pokazuju da ni apsolutna vazdusna premoc, ni bolje naoruzanje, ni brojnija vojska ne garantuju pobedu protiv motivisanog i inventivnog protivnika u uslovima nekonvencionalnog rata. Tu ni Bomba ne bi pomogla, osim ako bi se zrtvovalo citavo stanovnistvo Iraka i Sirije i citava oblast pretvorila u radioaktivnu pustinju.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by шумидер-модер Fri May 22, 2015 9:56 pm

    No Country... wrote:Izvinjavam se. Uvek sam mislio da je utrcavanje osnovni modus operendi svakog foruma. Molio bih te da me uputis na ovdasnja (drugacija?) pravila, pa da u buducnosti izbegnemo nesporazume ove vrste.

    Na ovoj temi sam ti vise puta direktno odgovorio, i uvek ponudio kakav protivargument tvojim tezama o "skladu" i "alternativnoj africkoj civilizaciji". Ti si se uredno oglusavao na moje pokusaje polemike, a onda si se ljutnuo zbog mog navodnog "nedovoljnog dumanja"? A sada kazes "nista licno" i jos mi ucitavas nekakav "entuzijazam" za dronove, nista manje?

    Glede dumanja: ne, ratovi se ne vode niti gube/ dobijaju "iz glave" nego iz interesa, a jeste se pojavilo i oruzije zbog koga je druga strana "digla ruke od daljeg bijenja". Pitaj Japance.

    Kako zines, tako ti kakva krupna neprodumovstina iskoci iz usta, a na mene si nasao da se brecas?



    Nisi ti odgovarao, ti si saopstavao.
    Necu da se vracam, nema svrhe, jednostavno preterano seres.
    Aj da vidimo odavde: Japan jeste digao ruke od daljeg bijenja, primer ti je kurac utoliko sto Bomba kao oruzje nije stavila tacku na ratovanje, niti je njeno posedovanje druge odvratilo od rata kao resenja.
    Rat, oruzani sukob, kad do njega dodje, je pre svega i iznad svega i iskljucivo pitanje motivacije neposredno ucestvujucih ljudskih bica; iz kakvog god interesa ili viseg interesa da su baceni u rat, njihovo ponasanje, zainteresovanost i motivacija, pojedinacno i skupno, odredjuju ishod sukoba, radilo se od pobedi ili porazu.
    Hocu reci, mogle su nemacka i francuska drzava da ratuju ili misle da ratuju za kolonije, svetsku nadmoc ili Mona Lizin osmeh, neposredni izvrsilac, onaj u blatu, je bio taj koji je trebalo da izdrzi, pa je izdrzao je ili nije.
    Ovim naravno zalazimo u citav kompleks odnosa politike, istorije, tehnologije, psihologije, itd, itd, ali je - od kako je sveta i veka - cinjenica da ratove gube ili dobijaju ljudi, a ne masine, ma koliko usavrsene bile.
    Sa sve tvojim entuzijastickim dronovima za koje nam nisi objasnio kako to da su 'O da, odgovor, itekakav', osim sto si nabacao nekoliko opstih mesta tipa 'nevino stradali', ''zla americka administracija' itd, itd...

    Ne bih, naravno, da budem neljubazan, jos manje da propisujem pravila ponasanja i pisanja, pisi brate sta ti volja, samo nemoj da argumentima nazivas ovlasna pominjanja Konrada i ofucana pitanja o tome ko bi i da li bi ziveo - tamo.

    Ako nisi primetio - nije rec o tome.


    Edit: ubacen kvot, previse postova utrcalo u medjuvremenu.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by Bluberi Fri May 22, 2015 10:07 pm

    Ti nekom učitavaš saopštavanje? Ti???
    No Country

    Posts : 11116
    Join date : 2015-05-16

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by No Country Fri May 22, 2015 10:23 pm

    шумидер-модер wrote:Nisi ti odgovarao, ti si saopstavao.
    Necu da se vracam, nema svrhe, jednostavno preterano seres.
    Aj da vidimo odavde: Japan jeste digao ruke od daljeg bijenja, primer ti je kurac utoliko sto Bomba kao oruzje nije stavila tacku na ratovanje, niti je njeno posedovanje druge odvratilo od rata kao resenja.

    Dalje nisam citao. Na stranu prostakluk - sta sam pa mogao ocekivati od coveka kome u potpisu stoji "dok si to smislio na mom si visio"?

    Ono sto me je zaista zaustavilo je poslednji bold - to je vec arhiprimer intelektualnog nepostenja za koje po pravilu nema leka, a eventualni pokusaji lecenja se neizostavno pretvaraju u epohalno gubljenje vremena. Been there, done that.
    Erős Pista

    Posts : 81483
    Join date : 2012-06-10

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by Erős Pista Fri May 22, 2015 10:47 pm

    E, aj spustite loptu malo. Ona rasprava oko tehnologije je još bila i zanimljiva, ali ovo nazivanje je prosto potpuno bezvredno sa tačke gledišta forumskog pučanstva.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by шумидер-модер Fri May 22, 2015 10:50 pm

    Radagast wrote:

    Pa sad, skorasnji vojni uspesi islamske drzave pokazuju da ni apsolutna vazdusna premoc, ni bolje naoruzanje, ni brojnija vojska ne garantuju pobedu protiv motivisanog i inventivnog protivnika u uslovima nekonvencionalnog rata. Tu ni Bomba ne bi pomogla, osim ako bi se zrtvovalo citavo stanovnistvo Iraka i Sirije i citava oblast pretvorila u radioaktivnu pustinju.
    Ovde i takozvani srucnjaci previdjaju jedan novi kvalitet: do sad se, naime, smatralo za neophodan uslov za vodjenje takozvanog neregularnog rata, gerile, postojanje povoljnih terenskih/geografskih uslova.
    Otprilike, uzimano je za zakucano da je potrebna dzungla, planine, okruzenje naklonjenog stanovnistva.
    Bliski istok danas zadovoljava mozda samo ovaj poslednji uslov: sto se ostalog tice, ne postoji verovatno nepovoljniji teren od bliskoistocnog.
    Pogodan je za svaku novotariju, ukljucujuci i cuvene dronove, vazduhoplovi teorijski mogu da love pojedinca, pa ipak skripi i bice interesantno videti kako ce se stvari odvijati.
    Interesantno je da je Amerika, cak i posle vijetnamskog iskustva, tek sa danasnjom situacijom oko terorizma i Bliskog istoka i doktrinarno 'priznala' da tehnologija nije lek za sve, barem kad je ratovanje u pitanju.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Anonymous
    Guest

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by Guest Fri May 22, 2015 11:02 pm

    Osudjujem ponasanje korsnika sumidera, koji bi morao malo uljudnije da se ponasa sa neistomisljenicima, a o samoj tezi se inace slazem. Rat na kraju dana dobija ljudska volja, a ne tehnologija. Pomenuti su dronovi, a oni su odlican dokaz ove teze. Dronovi su pre svega psiholosko oruzje koje treba da slomi moral. Ovo sto bi oni trebali da rade moze da se izvede i sa obicnim avionima. Ali poenta je u tome upravo da se protivniku predstavi ideja da ga neko ko u igricama tuce sa nekoliko hiljada kilometara, i da nece trpeti nikakve zrtve. Da se ti, kao protivnik, devaluiras u odnosu na protivnika i bacis oruzje - da ne umires od masine, kao pacov

    E sad, o psiholoskom efektu kada Ruje, Kinezi i Iranci smisle neko sranje od petsto evra koje ce obarati ova cuda tehnike vredna milione dolara - otom potom.  ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 2304934895
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by шумидер-модер Fri May 22, 2015 11:17 pm

    Ima jedan odlomak iz Rata i mira u kom knez Andreja Bolkonski i Pjer Bezuhov igraju sah, dok Pjer zapitkuje o – ratu. Razgovor Bolkonskog i Bezuhova o ratu, po secanju: Da, odgovorio je princ Andreja, samo s tom malom razlikom (Pjer je prethodno napomenuo da je rat slican igranju saha) sto u sahu mozes da o svakom potezu razmisljas koliko ti je volja, niko ti ne ogranicava vreme, sto je lovac uvek jaci od pesaka, a dva pesaka uvek jaca od jednog, dok je u ratu ponekad bataljon jaci od divizije, a ponekad slabiji od cete. Taj odnos, ta relativna snaga nikada nece biti poznata nikome...


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by шумидер-модер Fri May 22, 2015 11:21 pm

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 5001


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by шумидер-модер Fri May 22, 2015 11:24 pm

    " I've seen horrors...horrors that you've seen. But you have no right to call me a murderer. You have a right to kill me. You have a right to do that...But you have no right to judge me. It's impossible for words to describe what is necessary to those who do not know what horror means. Horror. Horror has a face...And you must make a friend of horror. Horror and moral terrorare your friends. If they are not then they are enemies to be feared. They are truly enemies. I remember when I was with Special Forces...Seems a thousand centuries ago...We went into a camp to innoculate the children. We left the camp after we had innoculated the children for Polio, and this old man came running after us and he was crying. He couldn't see. We went back there and they had come and hacked off every innoculated arm. There they were in a pile...A pile of little arms. And I remember...I...I...I cried... I wept like some grandmother. I wanted to tear my teeth out. I didn't know what I wanted to do. And I want to remember it. I never want to forget it. I never want to forget. And then I realized...like I was shot...Like I was shot with a diamond...a diamond bullet right through my forehead...And I thought: My God...the genius of that. The genius. The will to do that. Perfect, genuine, complete, crystalline, pure. And then I realized they were stronger than we. Because they could stand that these were not monsters...These were men...trained cadres...these men who fought with their hearts, who had families, who had children, who were filled with love...but they had the strength...the strength...to do that. If I had ten divisions of those men our troubles here would be over very quickly. You have to have men who are moral...and at the same time who are able to utilize their primordal instincts to kill without feeling...without passion... without judgement...without judgement. Because it's judgement that defeats us.



    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    No Country

    Posts : 11116
    Join date : 2015-05-16

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by No Country Fri May 22, 2015 11:30 pm

    Radagast wrote:Pa sad, skorasnji vojni uspesi islamske drzave pokazuju da ni apsolutna vazdusna premoc, ni bolje naoruzanje, ni brojnija vojska ne garantuju pobedu protiv motivisanog i inventivnog protivnika u uslovima nekonvencionalnog rata. Tu ni Bomba ne bi pomogla, osim ako bi se zrtvovalo citavo stanovnistvo Iraka i Sirije i citava oblast pretvorila u radioaktivnu pustinju.

    Kljucna rec u ovome sto si napisao je motivacija. Amerikanci trenutno nisu preterano zainteresovani za ISIS niti za region u kome operisu. Mnogo ih vise (i duze) interesuju npr. Iran, Pakistan i Avganistan. Sto sve moze vrlo brzo da se promeni, ISIS je karta koja itekako moze da odigra u kontekstu predsednickih izbora... Ja bih prosto bio oprezan i rekao da je prica sa ISIS-om na samom pocetku, i da ne treba jos izvlaciti neke konacne zakljucke.


    Verterdegete wrote:Osudjujem ponasanje korsnika sumidera, koji bi morao malo uljudnije da se ponasa sa neistomisljenicima, a o samoj tezi se inace slazem. Rat na kraju dana dobija ljudska volja, a ne tehnologija. Pomenuti su dronovi, a oni su odlican dokaz ove teze. Dronovi su pre svega psiholosko oruzje koje treba da slomi moral. Ovo sto bi oni trebali da rade moze da se izvede i sa obicnim avionima. Ali poenta je u tome upravo da se protivniku predstavi ideja da ga neko ko u igricama tuce sa nekoliko hiljada kilometara, i da nece trpeti nikakve zrtve. Da se ti, kao protivnik, devaluiras u odnosu na protivnika i bacis oruzje - da ne umires od masine, kao pacov

    E sad, o psiholoskom efektu kada Ruje, Kinezi i Iranci smisle neko sranje od petsto evra koje ce obarati ova cuda tehnike vredna milione dolara - otom potom.  ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 2304934895

    Mi smo odgajani na "boj ne bije svijetlo oruzije", Mandusicu Vuku i sl. Ipak, ne bi bilo zgoreg ni da se prisetimo NATO bombardovanja 99-te i kako to izgleda kada te onaj odozgo gadja, a ti mu ne mozes apsolutno nista, i na koje sve to nacine onda utice na ukupnu big-sliku: tok rata, sklapanje i uslove primirja, politicke posledice u zemlji i u regionu, itd. Nije bas moguce izolovati tehnologiju kao nesto sporedno u svemu tome, zar ne?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Anonymous
    Guest

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by Guest Fri May 22, 2015 11:59 pm

    No Country for Old Man wrote:

    Mi smo odgajani na "boj ne bije svijetlo oruzije", Mandusicu Vuku i sl. Ipak, ne bi bilo zgoreg ni da se prisetimo NATO bombardovanja 99-te i kako to izgleda kada te onaj odozgo gadja, a ti mu ne mozes apsolutno nista, i na koje sve to nacine onda utice na ukupnu big-sliku: tok rata, sklapanje i uslove primirja, politicke posledice u zemlji i u regionu, itd. Nije bas moguce izolovati tehnologiju kao nesto sporedno u svemu tome, zar ne?


    Pa opet imas brojcano i tehnoloski nadjacanu VJ koja odbija kopneni napad na Kosovo. Imas neznatne gubitke u tehnici zahvaljujuci kamuflazama. Imas F117a oboren uzpomoc kineskog radara iz sedamdesetih i rakete koja vredi par hiljada maraka...
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by kondo Sat May 23, 2015 12:08 am

    eto zato smo i pobedili ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 286371741


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    No Country

    Posts : 11116
    Join date : 2015-05-16

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by No Country Sat May 23, 2015 12:12 am

    Izvini, kakav kopneni napad na Kosovo?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by шумидер-модер Sat May 23, 2015 12:16 am

    Ho Si Min Put
    Ho Shi Minh Trail

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 0112

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Vn860515

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Bicycle

    U vijetnamskoj istoriografiji nema ime; nije ga imao ni u (severno)vijetnamskoj praksi tokom rata; bio je to skup mera, aktivnosti, taktika i svega sto uz to ide uslovljenih geografijom, potrebama ratnih operacija, politickim potrebama.
    Ime – Ho Shi Minh Trail – dobio je u zapadnom mozgu naviknutom da sistematizuje ili barem to pokusava.
    Mozda se nigde bolje, barem kada je o modernim ratovima rec, ne vidi sprega konvencionalnih postupaka i modernih tehnologija – onoliko koliko ih ima i koliko ih se sa onim sto se ima od takozvanih tehnickih sredstava moze primeniti i – na drugoj strani, neuspeha oslanjanja na tehnologiju i samo tehnologiju.
    Tehnologija nije panaceja.
    Lekcija koju tehnoloski razvijeniji uvek i uvek iznova uce.
    Americka vojna i istorijska terminologija pod Putem podrazumeva mrezu puteva, staza i vodenih puteva koji su se protezali od Severnog Vijetnama, kroz istocni Laos i Kambodzu ka Juznom Vijetnamu, ponekad mu dodaje i pomorske veze za Jugoistocnu Aziju uobicajenim sredstvima duz obala Vijetnama, kojima se obavljao najveci deo snabdevanja tokom Vijetnamskog rata.
    Ko, s kim, protiv koga i zasto, nebitno je; pomenuta americka istoriografija voli da barata akcijama Severnog Vijetnama (obicno se, mada sve redje, pridaje i pridev komunisticki) protiv vlade Juznog Vijetnama.
    U doba najveceg naprezanja cinilo ga je preko 20,000 kilometara staza, bogaza, puteva i vodotokova pruzenih preko ekstremno nepristupacnih terena.
    Bilo kako bilo, malo ko ce moci da spori da se radi o mozda najvecem vojno inzenjerskom podvigu svih vremena.
    Kao takav je prilicno rano od Amerikanaca bio prepoznat kao presudno vazan za snabdevanje snaga u Juznom Vijetnamu, pa je bio meta svega i svacega – vazdusnih udara ponajvise – a njegovo prekidanje je predstavljalojedan od centralnih americkih vojnih napora tokom celog rata.
    Sve je pocelo, smatra se, kada je 19. maja 1959. general major Nguyen Van Vinh, clan Centralnog vojnog komiteta izdao naredjenje majoru po imenu Vo Ban da se pozabavi pronalazenjem i otvaranjem puta za snabdevanje koji bi vodio u Juzni Vijetnam.
    Lao Dong, ili – ako neko vise voli, Komunisticka partija – je odlucila da se angazuje na jugu i efikasnije pomogne snagama Vijetkonga.
    I pored teznji zapadne istoriografije i teorije da se naglasi ovo komunisticki, previdja se jedna bitna cinjenica: radilo se o politickoj odluci i resenosti da se ista sprovede dosledno i do kraja, cinjenica koja se cesto previdja u modernim teoretisanjima i ubedjenosti da ce moderne tehnologije omoguciti da se politicke odluke odlazu, menjaju tokom sprovodjenja i svasta nesto.

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Bikes

    Major Ban je sa 500 ljudi krenuo da organizuje i polako pocinje sa pronalazenjem mesta i izgradnjom stanica, magacina i komandnih mesta duz pradavnih staza koje su se prostirale pravcem sever-jug. U avgustu je Banova jedinica nazvana 559 (po petom mesecu 1959. godine, u kome je formirana) na jug dopremila prvi teret: 20 sanduka pusaka i municije juznovijetnamskim partizanima u provinciji Thuan Thien. Do kraja godine je 1,800 ljudi proslo putem i pridruzilo se svojim saborcima na jugu.
    1960. se posao prosirio; potreba da se sve zadrzi u tajnosti je organizatore odvela ka zapadnim stranama planinskog venca Truong Son u Laosu, izuzetno negostoljubivom za svaku ljudsku delatnost, pa je ipak tokom iste godine na poprilicno mesta izvedeno prosirenje staza i omogucena upotreba bicikla koji su, sa ojacanim ramom, mogli da natovare i prevezu od 100 do 150 kilograma tereta; bicikli, vecinom kineski i vecinom gradjeni prema zapadnim modelima iz tridesetih godina 20. veka, su u ponekad nosili i po 350 kg tereta; nista cudno kada se zna da je jedna od zastupljenijih marki nosila oznaku Bugatti. Uvodjenje bicikla je za tri do cetiri puta povecalo transportne kapacitete u odnosu na nosace; brzina transporta je povecana za jedan i po put.
    Naredne 2 godine kapaciteti su rasli, a infiltracioni centri (po zapadnoj terminologiji) osnovani u Son Tray i Xuan Mai sluzili su za itekakvu obuku vojnika koji su se spremali za put na jug; priprema je bila pre svega psiholoska, a najveca paznja je posvecena kamufliranju ljudi koji su imali da pod teretom prelaze najmanje 10 kilometara na dan.

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 HCM_Trail

    Prica o prisilnom slanju na jug pada u vodu i za najokorelije antikomuniste; za takav poduhvat se ili imaju dobrovoljci ili nista od posla.
    U jednom izvestaju sa obilaska puta koji je trajao skoro mesec dana i tokom koga je obisao skoro celu stazu major Ban je – toga se ni danas ne stidi – bio impresioniran: sretao je vojnike koji su nosili po 100 kg tereta, ali je jos vaznije i potcenjenije u zapadnim razmatranjima da je stanovnistvo duz puta pomagalo vojsku kako tokom transporta, tako i hranom pa cak i u uslovima kada i samo hrane nije imalo dovoljno.
    U zimu 1962 – 1963. Severni Vijetnam je duz – nazovimo ga tako – glavnog pravca, imao rasporedjeno oko 5,000 vojnika i jedan potpuni inzenjerijski puk, a sam put je bio produzen za jos skoro 1,000 kilometara, na stranu sto je skoro celom duzinom bio pazljivo pokriven od osmatranja iz vazduha. Put je u delovima prosiren, pa je tako od leta 1963. bilo moguce da ga koriste i kamioni.
    Kapacitet je iznosio 100 tona nedeljno
    Transportna sredstva: kamioni, bicikli, slonovi i nosaci.

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 625

    Od otvaranja, 1959. putem je proslo, procenjuje se, izmedju 10 i 20,000 ljudi.
    Oktobra 1964. je ko vec treba u Severnom Vijetnamu, odlucio da se vojno prisustvo na jugu pojaca.
    Doslo je vreme prolaska velikih vojnih jedinica; nogu je povukao, i doslovno, 95. puk vijetnamske Narodne armije, koji je zavrsio obuku, prosao koroz Laos i docepao se provincije Kontum na juznovijetnamskoj Centralnoj visoravni u decembru 1964. Sledila su jos dva puka, januara i februara 1965. godine, da bi iste godine usledio zaista veliki napor da se put osposobi za znacajno povercanje kapaciteta. Vijetnamci, uz pomoc severno korejskih, sovjetskih i kineskih savetnika su prosirili trasu, ojacali mostove i sredjivali recne gazove. Konvoji kamiona su tokom noci prelazili 70 do 100 kilometara, a kolicine materijala su neprekidno rasle; i pored pojacanja americkih napada iz vazduha, nedeljna kolicina tereta se ucetvorostrucila i dostigla 300 do 400 tona; broj ljudi takodje – 1964. ih je bilo 33,000 hiljade.
    Ekspanzija je zahtevala i reorganizaciju pa je podrucje za koje je prvobitno bila zaduzena jedinica 559 postalo vojna zona pod direktnom kontrolom CK vijetnamske partije, dok je komanda bila poverena generalu Dong Sy Nguyen-u koji je na tom polozaju ostao do kraja rata. Veteran, major Ban je bio i ostao njegov zamenik.
    Rat u samom Juznom Vijetnamu je 1966. i 1967. dostigao vrhunac.
    Broj Amerikanaca je sa 180,000 skocio na preko 500,000.
    Narastao je i Put.
    Sada ga je cinila neverovatna mreza koja se sastojala iz stotina puteva, staza, reka, prevoja, pecina i tunela zasticena bambusovim siprazjem i pokrovom tropskog drveca.
    Sam transport se u principu obavljao nocu kada su se kamioni kretali izmedju stanica udaljenih jedna od druge u proseku 10 do 30 km, zavisno od terena, sa oficirom NA na svakoj stanici ciji je zadatak pre svega bio da se konvoj sledece stanice docepa pre svitanja. Dan su kamioni provodili mirujuci, sakriveni i maskirani.
    30 do 60 vojnika NA su cinili posadu stanice, dok su i izmedju stanica na narocito osetljivim mestima bili u potrebnom broju rasporedjeni kako vojnici, tako i osoblje potrebno za opravke na putu.
    Stanice za snabdevanje gorivom su bile na svaoj trecoj ili cetvrtoj stanici i kada je god to bilo moguce bile povezane telefonima, a kamioni su se kretali izmedju 3 do 7 stanica i potom vracali nazad po novi tovar. Ovo zbog toga da se vozaci sto bolje upoznaju sa deonicom kojom voze, a mehanicari sa pojedinim vozilima na kojima rade.
    Ovaj sistem je, pored nabrojanih prednosti imao jos jednu: smanjivao je mogucnost nagomilavanja velikog broja kamiona na jednom mestu i smanjivao broj potencijalnih zahvalnih meta za vazdusne napade.
    I pored klimatskih uticaja, stalno rastuci obim trensporta je americkim planerima ucinio belodanim potrebu da se s tim prekine. Septembra 1966. drzavni sekretar za odbranu, niko drugi nego Robert S. McNamara, pise predsedniku Dzonsonu da 'put predstavlja nas najveci nereseni problem'.
    Kada je o Vijetnamu rec, naravno.
    I pre toga se, doduse, preduzimao niz operacija malih kopnenih jedinica koje imaju za zadatak da saobracaj prekinu ili bar uspore: 1964. operacija Leaping Lena, 1965. Prairie Fire, 1966. Shining Brass – sve do jedne neuspesne.
    Vazduhoplovstvo sa svoje strane ne zaostaje: prvi put se posvetilo putu 1964. u delu operacije nazvane Barrel Roll. Vazdusni napadi su pojacani 1965. kao prateci deo napada na Severni Vijetnam pod imenom Rolling Thunder, ali – ukljucujuci i masovno angazovanje B-52 decembra 1965. – protok saobracaja na Putu nije bitno usporen.
    Onda je dosla studija Jason Division Instituta za odbrambene analize (Institute of Defense Analysis) koja je preporucivala postavljanje elektronskih naprava uzduz i popreko trase Puta kroz Laos.
    Niko spremniji od Maknamare: rodjena je takozvana Mcnamara Line AKA Project Practice Line, AKA Project Dye Marker, AKA Project Muscle Shoals.
    Decembra 1967. elektronska barijera sa svojih 20,000 senzora povezanih sa minama i kompjuterizovana, postala je operativna. Senzori su bili projektovani da reaguju na kretanje i zvuk, a mogli su da prizovu i avione.
    Postavljanje linije poklopilo se sa odlukom da se ogranici bombardovanje Severnog Vijetnama, aprila 1968, da bi isto novembra 1968. bilo i obustavljeno; americki napor, posebno kada je vazduhoplovstvo u pitanju, usmerio se na Put.
    Operacija Commando Hunt je formalno zapocela 15. novembra 1968: tokom narednih 5 godina su USAF, mornarica i USMC na Laos bacili vise od 3 miliona tona bombi – vise nego duplo od tonaze bombi koju su USA i GB srucile na Nemacku tokom WW2.
    I ne samo bombe: oblaci su zaprasivani srebro jodidom ne bi li se produzila kisna sezona, gomila hemikalije je koriscena za defolijaciju suma, ali se nista od toga nije pokazalo delotvorno.
    Cilj same operacije je bio stalno rastuci kamionski saobracaj i kako je vreme prolazilo sa lovacko-bombarderskih napada prelazilo se na upotrebu takozvanih aviona topovnjaca (Gunships): krajem sezdesetih Lockheed AC-130 Spectres je zamenio ranije koriscene Douglas AC-47 Spooky i Fairchild AC-119K Stinger. Naoruzan sa 20 mm Gatling topom i 40 mm Boforsom (kasnije i sa kompjuterski upravljanom 105 mm haubicom) ovaj avion se pokazao kao efikasan ubica kamiona, sve dok ga pocetkom sedamdesetih pristigli sovjetski SAM sistemi nisu uklonili kao pretnju.
    Kada se gubi, nista se ne zna pouzdano: vazduhoplovstvo procenjuje broj unistenih kamiona tokom 1969. na 9,012. Sledece, 1970. na 12,368 kamiona. CIA sa svoje strane tvrdi da broj unistenih kamiona tokom cele kampanje, i to ne samo na Putu, nego racunajuci i kamione unistene u samom Severnom Vijetnamu, ne prelazi 6,000.
    Ali, bilo kako bilo, ni jedan od americkih napora da se Put prekine nije bio uspesan.
    Ovo znaci jos nesto: u angazovanjima protiv saobracaja ucestvovale su snage u mnogo manjoj meri podlozne eroziji morala u jedinicama kopnene vojske sto se cesto uzima kao jedan od razloga zasto je rat u Vijetnamu izgubljen, pa ce biti da americke verzije price o cuvenom nozu u ledja samo price. Tvrdnja da bi nasi momci tamo zavrsili stvar da ih samo politicari nisu zeznuli takodje.
    Probudjeni americki patriotizam tako lepo i produktivno splasnuo posle Vijetnama na stranu.
    Sedamdesetih, snage NA Vijetnama koje brane Put broje oko 70,000 ljudi. 8,000 ljudi i 10,000 tona materijala svakog meseca putuje Putem da bi se pridruzilo snagama na jugu.
    1971. Amerika u Laosu preduzima konacni napor da svemu stane na kraj: kod mesta Tchepone pocinje operacija nazvana Lam Son 719; u odgovor NA se okrece ka jugu Laosa, zauzima Attopeu i Saravane, sireci tako podrucje Puta koji sada ima 14 velikih cvorova u samom Laosu i 3 u Juznom Vijetnamu. Svaka stanica ima po jedan transportni i po jedan inzenjerijski bataljon, postrojenje za snabdevanje gorivom i mazivom, stanicu za snabdevanje osoblja, radionice, sklonista za kamione obaska. Kamioni, vecinom sovjetski ZIL-ovi nosivosti 5-6 tona sada putuju danju i nocu putevima koji sve vise lice na prave puteve, zasticeni prirodom, ali i sofisticiranom protivavionskom odbranom; NA sada u potpunosti vlada celom duzinom puta.

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Vn890631

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Ho-chi-minh-trail

    31. marta operacija Commando Hunt VII je zavrsena, zadnji napor Amerike da ga prekine Put je propao, a po odredbama Pariskog ugovora Putu sleduje intenzivno prosirenje; 1973. Put postaje pravi pravcati put sa dve trake koji se proteze od planinskih prevoja u Severnom Vijetnamu  do Chu Pong planina na jugu.
    1974. u delu od Centralne visoravni Juznog Vijetnama do provincije Tay Ninh severozapadno od Sajgona, Put dobija 4 trake – americki doprinos. Obaska uporedni naftovod.
    Sve u svemu, od 1965 do 1975. putem je transportovano 1,800.000 tona svega sto se smatralo potrebnim.
    Za pobedu.

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Vn860522


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by Ointagru Unartan Sat May 23, 2015 1:17 am

    No Country for Old Man wrote:
    Kljucna rec u ovome sto si napisao je motivacija. Amerikanci trenutno nisu preterano zainteresovani za ISIS niti za region u kome operisu. Mnogo ih vise (i duze) interesuju npr. Iran, Pakistan i Avganistan. Sto sve moze vrlo brzo da se promeni, ISIS je karta koja itekako moze da odigra u kontekstu predsednickih izbora... Ja bih prosto bio oprezan i rekao da je prica sa ISIS-om na samom pocetku, i da ne treba jos izvlaciti neke konacne zakljucke.

    Amerikanci su bili toliko godina u Iraku i u Avganistanu i bilo je bitno za predsednicke izbore, a pobunjenike nisu uspeli da istrebe. Samo su ih privremeno potisnuli, a u medjuvremenu su brutalnim postupcima i zlocinima poput Abu Graiba napravili jos terorista. U Irak nece vratiti, zato sto znaju da ne mogu da pobede u ratu u kome protivnik stalno regrutuje nove borce, drugo zato sto znaju da bi njihovo prisustvo samo ubrzalo priliv islamskih fanatika iz citavog sveta. Jedina opcija trenutno im je podrska Kurdima i Shiitima (sto bi podrazumevalo neku formu saradnje sa Iranom), koji su za razliku od sunitske manjine motivisani za borbu protiv IS-a.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by Indy Sat May 23, 2015 2:09 am

    Kakve to ima veze s tehnikom?
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by Ointagru Unartan Sat May 23, 2015 12:55 pm

    Nikakve. ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 3363120308


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    No Country

    Posts : 11116
    Join date : 2015-05-16

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by No Country Sun May 24, 2015 2:47 am

    Da, uvek je zabavno sa kojom brzinom i lakocom teme odu u efe... Razgovor je bio otprilike ovaj:

    R: tehnika ne pomaze protiv fanaticnog neprijatelja
    C: pa ne znamo jos, ova druga strana se za sada ne trudi bas previse
    R: trude se oni, trude - al' im ne pomaze

    I sasvim je moguce da je g. R ovde u pravu - no ja se, za nasu opstu dobrobit, ipak nadam da nije. T.j. toplo se nadam da ce Ameri da skuvaju kakvu tehnologiju kojom ce "na daljinu" a efikasno da eliminisu one ludake. Jerbo smo u suprotnom najebali.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by Bluberi Sun May 24, 2015 3:12 am

    Ne svidja mi se rat na daljinu, jer se onda iz diskursa izbacuje reć rat kao što vidimo, a izbaciće se i reč intervecija, te će doći do redovnog stanja svesti da se eto neposlušni privode razumu pa će se izbaciti i ta nepotrebna demokratska kontrola.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by Mr.Pink Sun May 24, 2015 2:56 pm

    ja sam jedan od onih kojima je dronovanje sasvim ok. hebiga, ne treba svakome pružiti demokratsku priliku da izađe na dnevniku i crnoj hronici kao ludak koji se samorazneo i odveo ko zna koliko sveta sa sobom.

    i naravno da rat izlazi iz upotrebe, jer to fakat nije rat, da se ne lažemo.
    No Country

    Posts : 11116
    Join date : 2015-05-16

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by No Country Mon May 25, 2015 5:19 am

    Bas vala, za ove koji seku glave - svaki dron je dobar dron.

    A ova "viteska" koncepcija rata mi je, medju nama, sasvim deplasirana...


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!

    ТЕХНИКА НАРОДУ - Page 3 Empty Re: ТЕХНИКА НАРОДУ

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 10, 2024 1:10 pm