No Country for Old Man wrote:
Је ли читао ко Peripheral мог суграђанина Williama Gibsona? Замрсио га је поштено, "улазак у причу" траје једно педесетак страна, док не по`ваташ о чему се заправо ради. А расплет је збрзао горе него True Detective, ако то уопште можете да замислите.
А у међувремену је - одлично. Како ће свет изгледати када се onepercenters ослободе баласта, т.ј. нас.
Још га читам, јебо га ти. Стварно га је запетљао, и за годину две, кад га прочитам поново, тек ће да легне. Ово је сад прво читање.
У ствари га и није толико запетљао, радња је у суштини доста једноставна, али бре док укапираш ко је ко и ко је где (и кад), прође тих педесетак страна. Тек кад се појави Нископивна баба почиње понешто да се разјашњава. Али Гибсон је такав, убаци ти педесет речи које код њега имају неко ново значење (stub, например...) па ти на сваких тридесетак страна објасни по једну. Но то је одувек био његов штос, и разлог да се чита двапут.
Он канда ужива у томе да вози читаво позориште из сцене у сцену, са све статистима и потрошивим ликовима, и сви они нешто раде, некуд иду, нешто спремају, користе техничке играчке и развијају радњу. Не сећам се да је икад свео радњу на два-три лика на једном месту; он мора да има мравињак. И у њему се одлично сналази, и држи ти пажњу.
А инвентар ствари које је измислио, јеботе. И пази, 90% тога је замало па изводљиво са данашњом технологијом. Дронова има ко телефона, телефоне је развио до следеће даске, а ситнице као што су точкаш (wheelie boy ), безбедносна крава или штампање клопе су онако, да на крају извучем инвентар дугачак ко рука а убацује их успут. Неко од пре четрдесет година би од толико измишљених ствари сложио бар десет књига .
И мило ми је што се вратио у СФ, оно што је радио у међувремену је било... занимљиво, и нисам ни потражио други и трећи део.