Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Pad aviona

    Anonymous
    Guest

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Guest Sat Mar 28, 2015 12:16 am

    Ja sam u pocetku krio dijagnozu od roditelja. Ali kad je cale saznao, dovede on meni svog prijatelja-zemljaka, pukovnika sa VMA, bivseg nacelnika psihijatrije (ili neki slican glavonja) - da poprica sa mnom. I vodimo mi tako razgovorja i on, pricamo o sportu, i on meni mrtav ozbiljan:" Znas sta, Vertere, ja smatram da je Novak djokovic najpametniji covek na svetu.  Pad aviona - Page 5 1844795956". Krenemo mi onda o politici, a na osnovu mog ranijeg politickog aktivizma, da bi on zakljucio da od trenutnih politickih snaga jedino Dveri obecavaju, a da su svi ostali postali mondijalisti".

    Taj covek je autoritet u domacoj psihijatriji, i ja nemam nikakav problem s tim. Ali bih vise nego ista voleo da vidim da ovoj ekipi koja bi da slajfuje, razgovor sa njim odlucuje o tome da li su psihicki zdravi ili ne. Da im on da dijagnozu, i da je ona svetinja.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Erős Pista Sat Mar 28, 2015 12:20 am

    Pad aviona - Page 5 3579118792

    Good point.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by шумидер-модер Sat Mar 28, 2015 12:22 am

    Verterdegete wrote:Ja sam u pocetku krio dijagnozu od roditelja. Ali kad je cale saznao, dovede on meni svog prijatelja-zemljaka, pukovnika sa VMA, bivseg nacelnika psihijatrije (ili neki slican glavonja) - da poprica sa mnom. I vodimo mi tako razgovorja i on, pricamo o sportu, i on meni mrtav ozbiljan:" Znas sta, Vertere, ja smatram da je Novak djokovic najpametniji covek na svetu.  Pad aviona - Page 5 1844795956". Krenemo mi onda o politici, a na osnovu mog ranijeg politickog aktivizma, da bi on zakljucio da od trenutnih politickih snaga jedino Dveri obecavaju, a da su svi ostali postali mondijalisti".

    Taj covek je autoritet u domacoj psihijatriji, i ja nemam nikakav problem s tim. Ali bih vise nego ista voleo da vidim da ovoj ekipi koja bi da slajfuje, razgovor sa njim odlucuje o tome da li su psihicki zdravi ili ne. Da im on da dijagnozu, i da je ona svetinja.
    +1

    Vili bi dopao Demir Kapije posle 10 minuta price s tim profesionalcem  Pad aviona - Page 5 3579118792.
    A ovamo zna da nesto sere  Pad aviona - Page 5 2849097393


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Erős Pista Sat Mar 28, 2015 12:24 am

    Ima jedan moj sugrađanin dobru priču, ne znam da li je ikada igde objavio, o tome kako je kao momčić, sin vojnog lica (u to vreme na službi u Sarajevu), patio od depresije. Godina je recimo 1988-9.

    Ćale isto tako pozove poznanika, psihijatra, autoritet. I ovaj mu kaže - znaš šta, nisi ti depresivan, to je teskoba koju osećaš jer si kao pripadnik svog plemena okružen neprijateljima koji ti žele zlo. Nije to tvoja subjektivna teskoba, to je plemenska teskoba.

    Ime psihijatra je, pogađate

    Spoiler:


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Erős Pista Sat Mar 28, 2015 12:28 am

    шумидер-модер wrote:
    Verterdegete wrote:Ja sam u pocetku krio dijagnozu od roditelja. Ali kad je cale saznao, dovede on meni svog prijatelja-zemljaka, pukovnika sa VMA, bivseg nacelnika psihijatrije (ili neki slican glavonja) - da poprica sa mnom. I vodimo mi tako razgovorja i on, pricamo o sportu, i on meni mrtav ozbiljan:" Znas sta, Vertere, ja smatram da je Novak djokovic najpametniji covek na svetu.  Pad aviona - Page 5 1844795956". Krenemo mi onda o politici, a na osnovu mog ranijeg politickog aktivizma, da bi on zakljucio da od trenutnih politickih snaga jedino Dveri obecavaju, a da su svi ostali postali mondijalisti".

    Taj covek je autoritet u domacoj psihijatriji, i ja nemam nikakav problem s tim. Ali bih vise nego ista voleo da vidim da ovoj ekipi koja bi da slajfuje, razgovor sa njim odlucuje o tome da li su psihicki zdravi ili ne. Da im on da dijagnozu, i da je ona svetinja.
    +1

    Vili bi dopao Demir Kapije posle 10 minuta price s tim profesionalcem  Pad aviona - Page 5 3579118792.
    A ovamo zna da nesto sere  Pad aviona - Page 5 2849097393


    A nemoj to meni transferisati, to je ovaj od tvoje sorte što šljokaju i slikaju, i pričaju kako psihologija nije prava nauka.

    Prava nauka su Zoloft i Dveri srpske, ofkors, i elektrošokovi za pedere.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Indy Sat Mar 28, 2015 12:29 am

    Jeste, ceo svet je Srbija.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Erős Pista Sat Mar 28, 2015 12:32 am

    Nije ceo svet Srbija, ali psihijatrija svakako ima svoju neslavnu ulogu u nadziranju i kažnjavanju, i tu su Verter i Šumider u pravu.

    Samo što je Šumiderova vizija merljivih kriterijuma mnogo bliže najgorim ekscesima psihijatrije nego išta što je iko drugi rekao.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Indy Sat Mar 28, 2015 12:36 am

    To je najobičnije muljanje. Svi imaju ulogu u svemu. Niko ništa ne zna i sve je isto.

    Meni se, da izvinete, kenja od takve logike. Over & out.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by шумидер-модер Sat Mar 28, 2015 12:37 am

    William Murderface wrote:Ima jedan moj sugrađanin dobru priču, ne znam da li je ikada igde objavio, o tome kako je kao momčić, sin vojnog lica (u to vreme na službi u Sarajevu), patio od depresije. Godina je recimo 1988-9.

    Ćale isto tako pozove poznanika, psihijatra, autoritet. I ovaj mu kaže - znaš šta, nisi ti depresivan, to je teskoba koju osećaš jer si kao pripadnik svog plemena okružen neprijateljima koji ti žele zlo. Nije to tvoja subjektivna teskoba, to je plemenska teskoba.

    Ime psihijatra je, pogađate

    Spoiler:

    Nazirem - pored ostalih u ovoj prici - znacajnu razliku izmedju takozvanih drustvenjaka i takozvanik prirodnjaka, kako li se to bese zvalo.
    Ovi prvi, Ostap i Vili na primer, bi da po svaku cenu brane upotrebljivost 'svojih' nauka, ovi drugi - u koje delom ubrajam i sebe - u zaru diskusije ponekad preteraju sve do omalovazavanja, ali: u tehnici, a ovo je topik o avionskoj nesreci, stvari naprosto ne funkcionisu na nacin drustvenjaka.

    Prica o Karadzicu je inace odlicna ilustracija: taj i takav je mogao da posadi coveka da vozi autobus pun putnika preko gore Romanije, a moga je i da ga upropasti zabranom za bilo kakvu voznju.
    Ima ovde strucnijih od mene, ali bice da spora nema da su razne psihologije i psihijatrije jos uvek previse uslovljene kako drustveno, tako i licnoscu samog ispitivaca, itd, itd...

    Verterdegete je dobrim delom u pravu glede prikaza te vrste problema i njihovog uticaja na pojedinca i okolinu.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by шумидер-модер Sat Mar 28, 2015 12:40 am

    William Murderface wrote:
    Samo što je Šumiderova vizija merljivih kriterijuma mnogo bliže najgorim ekscesima psihijatrije nego išta što je iko drugi rekao.
    Moze ovo malo obrazlozenije, molim lepo  Pad aviona - Page 5 4101625831
    Rad bih da znam o kakvoj se to mojoj viziji radi?


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Erős Pista Sat Mar 28, 2015 12:41 am

    Slutim da bi Ostap poslednji podržao pravo psihijatara da stigmatizuju bilo koga. On je govorio o značaju terapije i razgovora. Ali cenim da po tebi sve što nije holesterol u krvi nije ništa.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Erős Pista Sat Mar 28, 2015 12:43 am

    шумидер-модер wrote:
    William Murderface wrote:
    Samo što je Šumiderova vizija merljivih kriterijuma mnogo bliže najgorim ekscesima psihijatrije nego išta što je iko drugi rekao.
    Moze ovo malo obrazlozenije, molim lepo  Pad aviona - Page 5 4101625831
    Rad bih da znam o kakvoj se to mojoj viziji radi?

    Pa o toj da su jedini kriteijumui koji se računaju, oni merljivi, poput holesterola u krvi. Ostalo je sve fortuna ili kome Kosta Konkordija kome nešto drugo. Scijentizam u svom najgorem vidu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by шумидер-модер Sat Mar 28, 2015 12:50 am

    William Murderface wrote:Slutim da bi Ostap poslednji podržao pravo psihijatara da stigmatizuju bilo koga. On je govorio o značaju terapije i razgovora. Ali cenim da po tebi sve što nije holesterol u krvi nije ništa.
    Slutim i ja.
    Skeptik sam prema znacaju terapije i razgovora.
    Hvatanje za holesterol  Pad aviona - Page 5 4101625831 je nizak udarac, odlicno znas na sta sam mislio.

    Isto onako kako je mudrost civilizacije smislila procedure i postupke da nekom dala pravo da upravlja avionom i raspolaze zivotima stotina ljudi, tako je nekom dala pravo da procenjuje sposobnosti pomenutih da rade to sto rade.
    Sposobnost osposobljenosti upravljanja avionom je merljiva u razumnim granicama i malo je ili ni malo podlozna zloupotrebi.
    Em kosta, em moze da zaboli, em je merljiva, em nije drustveno uslovljena, avionom se naime podjednako dobro upravlja i u Severnoj Koreji i u SAD.

    Da cujem sad tebe o proceniteljima necije sposobnosti da vozi avion?
    Izmereno, overeno, standardizovano i u celom svetu primenljivo, jebes Srbiju i Karadzica.
    Moze?


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    boomer crook

    Posts : 36981
    Join date : 2014-10-27

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by boomer crook Sat Mar 28, 2015 12:55 am

    pa pricamo o coveku koji je, najverovatnije, srusio avion prepun putnika. pri tome izgleda i daje imao dijagnozu koju je krio od kompanije.

    dakle, ocigledno je da bi skrining mogao pomoci da se izbegne ova situacija.

    mislim, mozda malo stigmatizacije ne bi bilo na odmet u ovom slucaju.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Erős Pista Sat Mar 28, 2015 12:56 am

    et Šumider

    Pa prosto je, izmeriš mu lobanju i znaš.

    Merljivi kriterijumi.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by шумидер-модер Sat Mar 28, 2015 1:03 am

    Vili, sinko, nije ovo tvoj nacin, ali OK  Pad aviona - Page 5 2729202060


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8095
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Daï Djakman Faré Sat Mar 28, 2015 1:09 am

    William Murderface wrote:Ima jedan moj sugrađanin dobru priču, ne znam da li je ikada igde objavio, o tome kako je kao momčić, sin vojnog lica (u to vreme na službi u Sarajevu), patio od depresije. Godina je recimo 1988-9.

    Ćale isto tako pozove poznanika, psihijatra, autoritet. I ovaj mu kaže - znaš šta, nisi ti depresivan, to je teskoba koju osećaš jer si kao pripadnik svog plemena okružen neprijateljima koji ti žele zlo. Nije to tvoja subjektivna teskoba, to je plemenska teskoba.

    Ime psihijatra je, pogađate

    Spoiler:
    genijalna prica


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Erős Pista Sat Mar 28, 2015 1:09 am

    et Šumider

    Pa ja se sprdam malo, ali kaka si odgovor očekivao na onakvo pitanje?

    Uostalom, što reče Ostap, čovek je po svemu sudeći imao dijagnozu koju je krio, i nakon toga je sjurio avion sa 150 putnika. Ne znam gde ćeš merljivije od toga. Ali malo je preskupo čekati na merljive kriterijume te vrste, zar ne?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by шумидер-модер Sat Mar 28, 2015 1:18 am

    William Murderface wrote:Pa ja se sprdam malo, ali kaka si odgovor očekivao na onakvo pitanje?

    Uostalom, što reče Ostap, čovek je po svemu sudeći imao dijagnozu koju je krio, i nakon toga je sjurio avion sa 150 putnika. Ne znam gde ćeš merljivije od toga. Ali malo je preskupo čekati na merljive kriterijume te vrste, zar ne?
    Nije skupo, sve u svemu, sumnjam da u poslednjih cca 50 godina ima vise od 5 slucajeva koji se mogu da porede, jos manje da opravdaju uvodjenje mera ili tehnicke zahvate koji su nesto vise od obicne sminke ne bi li se umirila takozvana javnost. 

    A sto se takozvane sprdnje tice, mislim da se malo pravis blesav: zapovednika broda ili vazduhoplova mozes da, primenjujuci iste kriterijume, merljive, angazujes bilo gde u svetu za posao koji je kvalifikovan da radi.
    Merace holesterola takodje, merili usput i lobanju ili ne, svejedno.

    Разговараче, one koji razgovaraju, malo teze.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Erős Pista Sat Mar 28, 2015 1:22 am

    Pa okej, razgovarači ovaj put ipak po svemu sudeći sasvim ispravno dijagnostifikovali, podatke o holesterolu ne posedujem


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by шумидер-модер Sat Mar 28, 2015 1:32 am

    William Murderface wrote:Ima jedan moj sugrađanin dobru priču, ne znam da li je ikada igde objavio, o tome kako je kao momčić, sin vojnog lica (u to vreme na službi u Sarajevu), patio od depresije. Godina je recimo 1988-9.

    Ćale isto tako pozove poznanika, psihijatra, autoritet. I ovaj mu kaže - znaš šta, nisi ti depresivan, to je teskoba koju osećaš jer si kao pripadnik svog plemena okružen neprijateljima koji ti žele zlo. Nije to tvoja subjektivna teskoba, to je plemenska teskoba.

    Ime psihijatra je, pogađate

    Spoiler:

    William Murderface wrote:Pa okej, razgovarači ovaj put ipak po svemu sudeći sasvim ispravno dijagnostifikovali, podatke o holesterolu ne posedujem


    Edit: zaboravih da te pitam: jel scijentizam gori od homofobije ili mizoginije, ili su tu negde?


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Erős Pista Sat Mar 28, 2015 1:38 am

    Najgora je, naravno, politička korektnost, posle toga sve ostalo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by шумидер-модер Sat Mar 28, 2015 1:47 am

    William Murderface wrote:Najgora je, naravno, politička korektnost, posle toga sve ostalo.
    +1


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    boomer crook

    Posts : 36981
    Join date : 2014-10-27

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by boomer crook Sat Mar 28, 2015 9:35 am

    шумидер-модер wrote:
    William Murderface wrote:Pa ja se sprdam malo, ali kaka si odgovor očekivao na onakvo pitanje?

    Uostalom, što reče Ostap, čovek je po svemu sudeći imao dijagnozu koju je krio, i nakon toga je sjurio avion sa 150 putnika. Ne znam gde ćeš merljivije od toga. Ali malo je preskupo čekati na merljive kriterijume te vrste, zar ne?
    Nije skupo, sve u svemu, sumnjam da u poslednjih cca 50 godina ima vise od 5 slucajeva koji se mogu da porede, jos manje da opravdaju uvodjenje mera ili tehnicke zahvate koji su nesto vise od obicne sminke ne bi li se umirila takozvana javnost. 

    A sto se takozvane sprdnje tice, mislim da se malo pravis blesav: zapovednika broda ili vazduhoplova mozes da, primenjujuci iste kriterijume, merljive, angazujes bilo gde u svetu za posao koji je kvalifikovan da radi.
    Merace holesterola takodje, merili usput i lobanju ili ne, svejedno.

    Разговараче, one koji razgovaraju, malo teze.

    zapravo ovo sto si napisao znaci da su im ti skrininzi preskupi te da broj mrtvih za ovih pedesetak godina nije dovoljan da opravda taj trosak.

    pri tome, naravno, takva vrsta nege zdravlja zaposlenih ne bi imala za cilj samo da zastiti putnike vec i same clanove posade.

    pri tome stalno insistiras da je ovo o necijoj strucnosti da vozi avion. nije, ovde se radi da li je u jednom odredjenom trenutku on u stanju to da uradi.
    паће

    Posts : 40213
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by паће Sat Mar 28, 2015 12:35 pm

    Indy wrote:To što točkovi šlajfuju na krivinama ne znači da se vozilo ne kreće manje-više u adekvatnom pravcu. Imam utisak da se kod par forumaša (šumi, paće) misli nekako baš tako. Ako nije perfektno, onda nije dobro, a to znači da je sve isto i ništa nema nekog naročitog smisla. To je veoma dis-empowering pogled na svet, a moje je mišljenje i da je i faktualno netačan.

    Ништа није савршено, али те области (социологија, псих*, економија па и добар део медицине) упорно себе покушавају да прогласе за науке а овамо не да немају јасну основну теорију, него немају ни ваљано сређен кувар. Методи прикупљања података су им прилично раштркани, баратају не знам којим то већ нивоом математичког муљања података а ретко кад су у стању да докажу да им је узорак репрезентативан. Телефонске анкете, шио ми га Ђура, своде се на онај мали број доконих које саватају код телефона (дакле не оне који имају преча посла тог тренутка, који су на послу, на њиви, отпутовали) и који су уопште вољни да разговарају. Упитници су лоше састављени (пар пута сам, из чисте радозналости, пристао да одговарам, и сва су питања била усмерена на то да се обради тема дана, ограђена оним одговорима које су они у стању да смисле, у 80% питања мог одговора нема на списку). Кад узоркују на живим људима, то су углавном студенти или робијаши, они којима кинта коју ће да добију значи, њом могу да премосте неколико дана, остали се ни не јаве. Кад мувају са ширим друштвеним кретањима, праве модел за данашње прилике - не знам за случај да су покушали да удену податке од за претпрошлу деценију па да виде колико ће тај модел успешно да предвиди наредну годину (за коју имају податке). Итд итд итд...

    Спрам толиког гацања кроз нејасно и неодређено, имају превише власти. Психолог може да те не припусти (у бољу школу, на жељени посао); психијатар може да те ухапси (тј стрпа у лудару, а тамо... историја им је пуна ствари типа "а то се одавно не ради" - лоботомије, електрошокова итд - и још није било периода за који се не би после испоставило да су радили нешто сурово што се данас више не ради), нарочито ако те чека наследство или положај па неком сметаш; економиста може да буде у прилици да израчуна да си вишак или да се то што радиш не исплати и да са два клика у екселу промени судбине незнаног броја људи. За социологе ми ионако није јасно шта у ствари раде, ал' су се светски избламирали кад су листом пропустили да предскажу пад & разлаз СССРа - имам неке часописе из тог времена, нека имена са поприличном тежином су се колективно обрушили на њих, квалификујући то као "кључни промашај струке". А о лекарима смо већ.

    Што све заједно не значи да они немају резултата. Но, резултате је имала и алхемија, иначе се никад не би преточила у хемију. Ови још нису дошли дотле. Те ми се никако не свиђа да они имају некакву власт, а имају.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.

    Pad aviona - Page 5 Empty Re: Pad aviona

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 19, 2024 8:00 am